ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.833 μέλη

    Η Εξέλιξη της Μουσικής

    vouliakis
    22.01.2007, 03:05
    KAKOFONIKS
    23.01.2007, 13:54
    Vouliakis έχω κάτι κομμάτια που έχω γράψει τους στίχους και την μουσική απο το ρεφρέν τι λες να το τολμίσω!(χουμοράκι)

    Ας σοβαρευτώ τώρα, πολύ καλό μου άρεσε ιδιαίτερα γιατί όντως δείχνει την μαγεία της μουσικής.

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 23-01-2007 13:54 ]


    Heavenly
    23.01.2007, 14:30
    Πολύ καλό και έξυπνο!
    uNick
    23.01.2007, 14:55
    Είναι απίστευτο το πώς μπορεί να ξεκινήσει κάτι και πώς μπορεί να καταλήξει! Πού να το φανταζόταν η Mia όταν βιντεοσκοπούσε τον εαυτό της!...

    Το τραγούδι, by the way, είναι πολύ καλό... και φυσικά με τις προσθήκες έγινε ακόμη καλύτερο! Και, βέβαια, η κοπελίτσα είναι και φωνάρα, και........ φωνάρα!!!!!!

    Γιώργο, αν ανεβάσεις τίποτα δικό σου στο YouTube ενημέρωσέ μας!!!
    KAKOFONIKS
    23.01.2007, 14:59

    Sapios_is_back
    23.01.2007, 16:41
    Καλή φάση ρε παιδια. Η κοπέλα ανέβασε ένα κομμάτι και το βρήκε πιο ολοκληρωμένο.
    Αλλα δεν θα το έλεγα και εξέλιξη αυτό το πράμα.
    Ήταν απλά μια ωραία ιδέα απο τους υπόλοιπους να "γεμίσουν" το τραγούδι.
    Και εγώ ηχογράφισα ένα κομμάτι με synth που στην αρχή είχε μόνο πιάνο.
    Μετά έβαλα strings. Έπειτα έβαλα κιθάρα. Μετά κρουστά και μπάσο.
    Μετα έβαλα και χορωδία (απο το synth όλα αυτά).
    Εβαλα μετά βιολί με piccicato. Μου ταίριαξε και έβαλα και εκκλησιαστικά πλήκτρα και έπειτα mellotron. Το συμπλήρωσα μετά και με πνευστά (κόρνο, tuba,κλαρινέτο και όμποε).
    Αρχισα δηλαδή με πιάνο και κατέλειξα σε ολόκληρη ορχήστρα.
    Και πάλι δεν μπορείς να το πείς εξέλιξη αυτό. Είναι απλά μια ενορχήστρωση.

    Εξέλιξη δεν υπάρχει. Ότι βγήκε βγήκε.
    Η μουσική τραβάει την κατηφόρα.....


    Φιλικά πάντα. Μην τσατίζεστε.
    vilma
    23.01.2007, 22:12
    Μπορει να μην φανερωνει την εξελιξη της μουσικης (τι παραπανω προσεφερε στη μουσικη, ειναι οντως μονο μια ενορχηστρωση) αλλα σιγουρα φανερωνει την εξελιξη του συγκεκριμενου τραγουδιου, το οποιο προσωπικα στην αρχη μου φανηκε αδιαφορο αλλα στη συνεχεια απεκτησε ενδιαφερον.

    Παντως, εξελιξη η οχι, ηταν μια πολυ εξυπνη ιδεα :)
    vouliakis
    24.01.2007, 00:16
    "Εξέλιξη" είναι που μπορεί να γίνει όλη αυτή η "φάση" ενώ απέχουν ο ένας από τον άλλον μερικές εκατοντάδες ή χιλιάδες χιλιόμετρα...
    Sapios_is_back
    27.01.2007, 11:54
    Ναι ρε παιδιά συμφωνώ, αυτό είπα και γώ, ήταν μια καλή ιδέα να γίνει όλο αυτό.

    Αλλα παραμένει ένα απλό pop τραγουδάκι που αν το άκουγες απο την αρχή ολοκληρωμένο (χωρίς να ξέρεις την φάση αυτή) δεν θα έλεγε και τίποτα, θα σου πέρναγε απαρατήρητο.

    pastella
    27.01.2007, 12:34
    Δεν νομιζω οτι περναει και τοσο απαρατηρητο σαν μελωδια...
    Παντως ειναι φοβερο το πως μια εφαρμογη οπως το youtube μπορει να εκμηδενισει κυριολεκτικα τις αποστασεις!

    Κατι λιγο off topic...Το αλλο το Link στο οποιο παραπεμπει με τον τυπο που χορευει το ειδατε ...απο περιεργεια???Πεθανα στο γελιο!

    Link
    " TARGET="_blank">ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ
    Hastaroth
    27.01.2007, 21:41
    Ωραιότατο σύστημα,μέ δυνατότητες εφαρμογής και εις τάς πρόβας.

    Αντε μετά να δικαιολογηθής οτι σέ πήρε ο ύπνος και δέν ήσουν στο στούντιο εγκαίρως....
    punkster
    29.01.2007, 00:06
    Νομιζω οτι μολις επαθα καταθλιψη...

    Καταστροφη ειναι αυτο το youtube!! Αι σιχτιρ πια!!!
    Ανοιγουν τα ματια σου, βλεπεις οτι δεν εισαι μονο εσυ σε αυτο τον κοσμο που φτιαχνεις μουσικη, βλεπεις ανθρωπους ικανους και καταλαβαινεις ποσο αχρηστος τελικα εισαι εσυ!!!

    Δεν λεω, το τραγουδακι ειναι εξω απ το στυλακι μου, αλλα πρεπει να το παραδεχτω οτι μου αρεσε!! Πολυ μαλιστα!!! Εχω ελπιδες γιατρε???????

    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ





    anastasisk
    29.01.2007, 00:39
    Ωραιοοοοο (ρε συ...ωραιοοο)