ελληνική μουσική
    755 online   ·  210.832 μέλη

    Το MusicHeaven στο Δεύτερο Πρόγραμμα

    ageras
    24.01.2007, 14:17

    KIT_KAT
    24.01.2007, 14:18
    Τι λένε τα νέα;; Πώς πήγε;

    ΥΓ: Παίξανε κανένα τραγούδι μου;
    jorge
    24.01.2007, 14:42
    Περάσαμε πολύ καλά!

    Αν εξαιρέσετε την πρώτη-πρώτη λέξη μου (θα γελάσετε από την πρώτη στιγμή, σας το υπόσχομαι) και μερικά ασυνάρτητα (στον κόσμο μου κι εγώ...), νομίζω βγήκε κάτι καλό.

    Η Ζέλια Σταύρου είναι υπέροχη και την ευχαριστούμε για την πρόσκληση, την θετική της ενέργεια και διάθεση, την ξενάγηση στα στούντιο του Ραδιομεγάρου και για το οτι μας σύστηνε σε όποιον βρίσκαμε σε γραφεία και στούντιο. Ευχαριστούμε και την κυρία Μαργαρίτα Μυτiληναίου για τα καλά της λόγια

    Gate, Orfeus και Beatlus
    Emilia_
    24.01.2007, 15:01
    Πω πω....αγωνια....θελω να σας ακουσω!!!!!!!! Μπραβο παιδια!!!!
    jorge
    24.01.2007, 15:04
    Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

    Από το 1952 έως σήμερα το Δεύτερο Πρόγραμμα της Ελληνικής Ραδιοφωνίας υπηρετεί πιστά το δίπτυχο ψυχαγωγία-επιμόρφωση και προσπαθεί πάντα να συμβαδίζει με τις ανάγκες της εποχής αλλά και των ακροατών του. Σημαντικός παράγοντας της επιτυχημένης πορείας του ήταν και είναι το ανθρώπινο δυναμικό του. Το ταξίδι του Δεύτερου στα ερτζιανά ήταν μακρύ! Οι στάσεις γνωστές: 665 χιλιόκυκλοι ή 451 μέτρα, 1386 στα μεσαία, 93.6 στα fm και τελευταίος σταθμός της διαδρομής οι 103.7 μεγάκυκλοι στα FM.

    Μέσα στα χρόνια, το Δεύτερο Πρόγραμμα κατάφερε να δώσει εξαιρετικά δείγματα γραφής αλλάζοντας την έκφραση του ραδιόφώνου στην Ελλάδα. Σημεία αναφοράς: οι θεατρικές παραστάσεις, οι συναυλίες, οι εκπομπές-αφιερώματα στην ποίηση και τη λογοτεχνία, τα ραδιοφωνικά "σήριαλ", η ισχυρή παρουσία του παραδοσιακού, του έντεχνου και του ροκ στοιχείου της εγχώριας αλλά και της παγκόσμιας μουσικής.

    Η πολύ έντονη και αντικειμενικά παραγωγική δεκαετία του `80, υπό τη διεύθυνση της Σοφίας Μιχαλίτση, δημιούργησε καινούργια ρεύματα στο τραγούδι, διαμόρφωσε μια καινούργια αισθητική στα ερτζιανά και ,με λίγα λόγια," δίδαξε" και ανέδειξε πολλά από τα μεγάλα ονόματα του σημερινού ραδιοφωνικού μας τοπίου.

    Η δεκαετία του `90 δεν ήταν και η καλύτερη για το Δεύτερο. Η ιδιωτική και η δημοτική ραδιοφωνία κέρδισαν ένα μεγάλο κομμάτι του ακροατηρίου του. Οι συχνές εναλλαγές διευθυντικών στελεχών (χωρίς ποτέ, κανείς, να προλάβει να ολοκληρώσει τα σχέδια του) αποσταθεροποίησαν το προφίλ του. Οι παρεμβολές στο σήμα του αποσυντόνισαν το σταθερό του κοινό.

    Από το καλοκαίρι του 2001 γίνεται μια μεγάλη προσπάθεια Όλοι μαζί, παλιοί και νέοι παραγωγοί, βάζουμε τις βάσεις για να δημιουργήσουμε ένα σύγχρονο, άμεσο, νευρώδες και χαμογελαστό Δεύτερο Πρόγραμμα. Με τη γνώση του παρελθόντος, την αίσθηση του παρόντος και την ελπίδα του μέλλοντος, συμμαχούμε με το καλό ελληνικό τραγούδι, οργανώνουμε εκδηλώσεις, μεταδίδουμε συναυλίες και φιλοξενούμε όλες τις μορφές πολιτισμού.

    jorge
    24.01.2007, 15:07
    Και με φωτογραφίες...

    4o live Μελών musicheaven

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 24-01-2007 15:08 ]


    Orfeus
    24.01.2007, 15:08
    Ναι...ναι... πολύ όμορφα ήταν και πήγαμε μια χαρά.

    Ευχαριστούμε την Ζέλια για την πρόσκληση και για όλα τα υπόλοιπα που γράφει ο Jorge.

    .......καλησπέρα σας!!!


    StaSiS
    24.01.2007, 15:09
    Όμορφα!! Αναμένουμε να ακούσουμε το αποτέλεσμα..
    Μείνανε μόλις 91 ώρες και 51 λεπτά!!

    beatlus
    24.01.2007, 15:11
    Ευχαριστούμε εμείς Γιώργο! Εκ μέρους όλων των μελών του σάιτ, γιατί ουσιαστικά αυτό συνέβη... Είμασταν όλοι εκεί...!
    Ηταν από τα καλύτερα δώρα για τα 4α γενέθλια του ΜΗ! Ενα δώρο από και προς τον υπέρχοχο τόπο συνάντησής μας!
    jorge
    24.01.2007, 15:31






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 24-01-2007 15:32 ]


    επισυναπτόμενα: Image1.jpg 
    Shakti_
    24.01.2007, 15:47
    Μπράβο παιδιά!!!
    Και εις ανώτερα!!!
    Πάντα τέτοια!!!!


    alex3
    24.01.2007, 15:52
    Μπράβο ρε παιδιά, πάντα τέτοια και καλύτερα...
    Να προσθέσω πως για μερικούς από μας, που η "ελεύθερη" ραδιοφωνία μας πέτυχε μόλις στο τέλος της εφηβείας, το Δεύτερο υπήρξε σημείο αναφοράς για τις μέρες και - κυρίως - για τις νύχτες μας όλα τα προηγουμενα χρόνια...

    "Σκάλα για τάστέρια"...Πω ρε, που με πήγατε...

    εύγε, εύγε...
    Emilia_
    24.01.2007, 16:17
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 24-01-2007 στις 15:31 έγραψε...







    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 24-01-2007 15:32 ]





    Πω πω πω πω....!!!!!!!!


    Jimy
    24.01.2007, 16:49
    Παιδιά συγχαριτήρια και εις ανώτερα στον Cosmos! είναι μερικά γραφεία πιο δίπλα,
    τυχαίνει να δουλεύω στο ραδιομέγαρο έναν όροφο πιο κάτω αλλά δεν σας είδα σήμερα,σε ποιό στούντιο γράψατε μήπως θυμάστε νούμερο?

    jorge
    24.01.2007, 16:57
    Δε θυμάμαι νούμερο, αλλά μέσα είχε την επιγραφή "ΥΠΕΡ-ΗΧΟΣ"
    stuff
    24.01.2007, 17:13
    Παιδιά τι να πώ;Συγχαρητήρια;Μου φαίνεται πολύ λίγο για να το πώ....

    Σας εύχομαι να έχετε πάντα τέτοιες επιτυχίες και ο "παράδεισος",να ωριμάζει μέσα απο τέτοιες εμπειρίες!!

    Παράθεση:
    Παιδιά συγχαριτήρια και εις ανώτερα στον Cosmos! είναι μερικά γραφεία πιο δίπλα,
    τυχαίνει να δουλεύω στο ραδιομέγαρο έναν όροφο πιο κάτω αλλά δεν σας είδα σήμερα,σε ποιό στούντιο γράψατε μήπως θυμάστε νούμερο?


    O "Κόσμος" στους 107.7 δεν εκπέμπει ή κάνω λάθος;(και στους 87.7 νομίζω)

    Όποτε δεν έχει σχέση με το 2ο προγραμμα που έγινε η εκπομπή(103.7).....

    A N A C O N D A

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stuff στις 24-01-2007 17:15 ]


    Tziamourani
    24.01.2007, 17:38
    Μπράβο....jorde
    Μπράβο...beatlus
    Μπράβο... orfeus
    Μπράβο...gate

    Και εις ανώτερα......

    Περιμένω να σας ακούσω
    Orfeus
    24.01.2007, 18:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Jimy στις 24-01-2007 στις 16:49 έγραψε...

    Παιδιά συγχαριτήρια και εις ανώτερα στον Cosmos! είναι μερικά γραφεία πιο δίπλα,
    τυχαίνει να δουλεύω στο ραδιομέγαρο έναν όροφο πιο κάτω αλλά δεν σας είδα σήμερα,σε ποιό στούντιο γράψατε μήπως θυμάστε νούμερο?




    Νομίζω πως ήταν το Studio - L


    Jimy
    24.01.2007, 19:37
    Παράθεση:

    Το μέλος stuff στις 24-01-2007 στις 17:13 έγραψε...

    Παιδιά τι να πώ;Συγχαρητήρια;Μου φαίνεται πολύ λίγο για να το πώ....

    Σας εύχομαι να έχετε πάντα τέτοιες επιτυχίες και ο "παράδεισος",να ωριμάζει μέσα απο τέτοιες εμπειρίες!!

    Παράθεση:
    Παιδιά συγχαριτήρια και εις ανώτερα στον Cosmos! είναι μερικά γραφεία πιο δίπλα,
    τυχαίνει να δουλεύω στο ραδιομέγαρο έναν όροφο πιο κάτω αλλά δεν σας είδα σήμερα,σε ποιό στούντιο γράψατε μήπως θυμάστε νούμερο?


    O "Κόσμος" στους 107.7 δεν εκπέμπει ή κάνω λάθος;(και στους 87.7 νομίζω)

    Όποτε δεν έχει σχέση με το 2ο προγραμμα που έγινε η εκπομπή(103.7).....

    A N A C O N D A

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stuff στις 24-01-2007 17:15 ]





    Ναι αλλά η παραγωγή και τα γραφεία απέχουν μερικές πόρτες-ο Cosmos είναι στον 3ο όροφο- αυτο ήθελα να πώ μπορείς να το διαπιστώσεις και ο ίδιος περνώντας μια βόλτα απο το ραδιομέαρο της ΕΡΤ εκεί όπου έγινε και η συνέντευξη-Σαν συχνότητες στην γκάμα των fm νομίζω είναι αυτό που λές

    istoxastis
    24.01.2007, 21:01
    Στην ΕΡΤ και ιδιαίτερα το Δεύτερο Πρόγραμμα, θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο κι ύστερα...
    να χαρώ μαζί μ' όλους σας και να συγχαρώ τα παιδιά-πρωτεργάτες του Μουσικού μας Παράδεισου. Πάντα τέτοια!