ελληνική μουσική
    442 online   ·  210.844 μέλη

    Βοήθεια σχετική με σπουδές

    theotita
    24.01.2007, 14:07
    Ελπίζω να βρίσκομαι στη σωστή κατηγορία.

    Γράφω εκ μέρους μιας φίλης που δεν έχει ακόμα internet, αλλά κάποιοι από εσάς την έχετε γνωρίσει στο Blue Note και σπουδάζει μουσική σε ωδείο. H φίλη μου, λοιπόν, ενδιαφέρεται να σπουδάσει στο Πανεπιστήμιο Μουσικολογίας. Το πρόβλημα είναι ότι εκείνη έχει τελειώσει ΤΕΛ κατεύθυνση εφαρμοσμένων τεχνών - διακόσμηση. Σε μια πρότη επικοινωνία που είχε με το υπουργίο Παιδίας τις δίνουν 3 εναλλακτικές:
    1)να κάνει την Γ' γενικού (δεν ξέρω πως το λένε πια!) Λυκείου και να μπει με Πανελλήνιες
    2)στα μισά χρόνια σπουδών της στο ωδείο (όπου και είναι τώρα) μπορεί να να γραφτεί κατευθείαν στο 1 έτος και
    3)μόλις τελειώσει τις σπουδές στο ωδείο μπορεί να μπει χωρίς εξετάσεις στο πανεπιστήμιο.

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος από εσάς (πέρα από το ψάξιμο που κάνει η ίδια) αν ισχύει κάποιο από αυτά και ποιοι τρόποι υπάρχουν να το εξακριβώσουμε.

    Θα μας βοηθούσατε πολύ αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω!
    Ευχαριστούμε πολύ!


    uNick
    24.01.2007, 14:31
    Αθηνούλα μου, δεν γνωρίζω ακριβώς τί παίζει με αυτά, αλλά για να της τα είπανε από το υπουργείο, φαντάζομαι ότι ισχύουν και τα 3 και απλώς θα πρέπει να διαλέξει τί από αυτά τελικά θα κάνει. Δεν χάνει όμως τίποτα να ρωτήσει και στο πανεπιστήμιο (αν και λογικά θα της πουν τα ίδια).
    jacamar
    24.01.2007, 18:53
    καλησπέρα! Λοιπόν με την α' περίπτωση συμφωνώ κ εγώ με της άλλες έχω μια επιφύλαξη. Τι έπιπεδο σπουδών έχει η φίλη σου στο ωδείο?
    theotita
    24.01.2007, 19:09
    Είναι κατωτέρα και δίνει για μέση τον Ιούνιο. Για πες αλλάζει κάτι με αυτό;
    jacamar
    24.01.2007, 19:24
    Λοιπόν επειδή έδωσα κ εγώ για μουσικολογία κ το είχα ψαξει τότε αρκετά (είχα φάει επεισεις κ πάρα πολλές ώρες με αρμονία κ ακουστικά) ξέρω οτί το επίπεδο εκεί είναι αρκετά υψηλό προσωπικά( κρίνοντας απ' 'εξω) βρίσκω δύσκολη την β περίπτωση. Η μουσικολογία δεν έχει να κάνει με το επίπεδο του μουσικού οργάνου(πιάνο να υποθέσω?) αλλά με υψηλό επίπεδο στα θεωριτικά ( πρέπει να έχει η φίλη σου λογικά!).
    ουφ πολύ σύνθετα στα έγραψα με συντομία αυτό που θέλω να πώ ( αν κ δεν φάνηκε) είναι οτι μου φαίνετε περίεργο το (αγαπητό) υπουργείο να έχει εκδόσει εγκυκλίους για τις β' κ γ΄περιπτώσεις γιατι κατα 78,9% πιστεύω ότι δεν υπήρχαν. αλλά βέβαια Μαριέττα είναι αυτή



    (σε έμπλεξα νομίζω )
    theotita
    24.01.2007, 19:52
    Όχι δε με μπέρδεψες! Κάνει και θεωρεία και ναι για πιάνο μιλάμε. Όλοι υποψιαζόμαστε ότι το πρώτο ισχύει... Συνεχίζει να το ψάχνει πάντως και μέσω του ωδείου και από υπουργείο και πανεπιστήμιο! Ότι μπορεί κάνει! Το αγαπάει πολύ αυτό που σπουδάζει και θέλει να γίνει τέλεια!

    Σ' ευχαριστώ πολύ κι εσένα και το Νίκο!

    jacamar
    24.01.2007, 19:55
    τίποτα μεταξύ (μελλοντικών) συναδέλφων!!!!
    Spotlight_Dancer
    24.01.2007, 21:50
    Η μονη περιπτωση που ισχυει ειναι η πρωτη.Και φυσικα θα πρεπει να δωσει τα ειδικα μαθηματα αρμονιας και ακουστικων.
    vouliakis
    25.01.2007, 14:08
    Το πρώτο ισχύει. Τα υπόλοιπα, από όσο γνωρίζω, όχι. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, καλό θα ήταν να ζητήσετε από το υπουργείο να σας απαντήσουν με έγγραφο, αναλυτικά.




    StaSiS
    25.01.2007, 17:42
    Παράθεση:

    Το μέλος theotita στις 24-01-2007 στις 14:07 έγραψε...

    2)στα μισά χρόνια σπουδών της στο ωδείο (όπου και είναι τώρα) μπορεί να να γραφτεί κατευθείαν στο 1 έτος




    --> Αναφέρεις οτι είναι Κατωτέρα και ετοιμάζεται για Μέση ..

    Άρα όταν μιλάς για "Σπουδές", αναφέρεσαι σε αυτές του οργάνου. Οπότε:
    Με την περίπτωση (2) : Θα έμπαινα κατευθέιαν στο 1ο έτος Πανεπιστημίου, ενώ βρισκόμουν περίπου.. Ε'-ΣΤ' Δημοτικού!!

    Δεν σου φαίνεται λίγο παράλογο??

    Η μόνη περίπτωση που ισχύει είναι η 1η. Ki όπως είπε και ο συνάδελφος Spotlight_Dancer..
    Μπαίνεις μέσω Πανελληνίων, δίνοντας επιπλέον τα 2 ειδικά μαθήματα (Αρμονία, Εξέταση μουσικών ακουστικών ικανοτήτων),
    στο καθένα απο τα οποία πρέπει να πετύχεις τη βάση..

    --> Απο την άλλη τώρα, εμένα με προβλημάτισε το ότι έχει τελειώσει ΤΕΛ κι όχι Ενιαίο (το λένε πια!).
    Στην χρονιά μου, στον Βαθμό πρόσβασης, συνυπολογίζονταν οι βαθμοί Πανελληνίων της Β', με αυτούς της Γ' Λυκείου..
    (σε ποσοστό 30%-70%, αν θυμάμαι καλά!)
    Ερωτημα: Μπορεί επομένως, να κάνει μόνο την Γ' Λυκείου????


    ( αν βάζω κακές σκέψεις και πιθανότητες.. )
    Εύχομαι το καλύτερο, εφόσον το θέλει τόσο πολύ..


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StaSiS στις 25-01-2007 18:55 ]


    theotita
    26.01.2007, 00:30
    Σας ευχαριστούμε όλους!

    Όσο για σένα Στάση, όχι βρε I do not forgive u! :p
    Αναστάση μου μόνο που δεν έκλαψες! Η δεύτερη περίπτωση μας φαινόταν κι εμάς κάπως κουφη! Το έχω ξαναγράψει νομίζω πως και σε μας πιο λογική φαντάζει η πρώτη. Αυτό που ακούει συνέχεια είναι ότι μπορεί να μπει με πανελλήνιες Γ' Λυκειου και φυσικά με τα ειδικά μαθήματα. Και η τρίτη περίπτωση να ισχύει, θα πρέπει να περάσει πολύς καιρός αν καταλαβαίνω καλά, οπότε αν την ενδιαφέρει να περάσει άμεσα (αυτό έχω καταλάβει) θα δώσει εξετάσεις. Αυτό που θα κάνει τώρα είναι αυτό που είπε ο Παναγιώτης και θα ρωτήσει και στο Πανεπιστήμιο για σιγουριά... Είδομεν...

    Ευχαριστούμε και πάλι όλου!