ελληνική μουσική
    827 online   ·  210.850 μέλη

    Που πηγε το λεωφορειο;Γλυκά εφηβικά χρόνια...

    Emilia_
    25.01.2007, 11:58
    Αποσπασμα από αρθρο περιοδικου «Εικονες» , από την Ρεα Βιταλη

    * Μου εκανε πολυ εντυπωση το αρθρο αυτο και ειπα να το μοιραστω μαζι
    σας....Πραγματικα οσα λεει , ειναι τοσο παραστατικα και γεματο αληθειες...Που
    ημασταν, που ειμαστε, και που θα φτασουμε ακομα αληθεια....?




    Που πήγε το Λεωφορείο;

    Για τον απόλυτο, μοναδικό, ευλογημένο, εφηβικό έρωτα…


    «Εκείνος μέσα στο λεωφορείο του Κτελ, εκείνη απέξω. Τα μάτια τους είχαν κολλήσει επάνω στο τζάμι. Δίπλα σε μια λέπριστη μαϊμού που ανεβοκατέβαινε με
    ελατήριο, έναν ξυλινο Χριστο εσταυρωμένο που ανεβοκατέβαινε με λιγότερη
    ευκολια, φούντες κοκκινες που πηγαιναν περα δωθε σαν ζελε, ένα αυτοκολλητο « Η παναγια μαζι σου» απ’ακρη σ’ακρη και τη φωνη του Στελαρα στη διαπασων..

    Τι φοντο για έναν τοσο μεγαλο έρωτα! Έναν εφηβικο, απολυτο ερωτα. Εκεινος 18 , εκεινη 15. Αναχωρουσε για το πανεπηστιμιο. Ποσα χιλιομετρα μακρια? Εκατομμυρια! Οι εφηβικοι ερωτες εχουν ετσι κι αλλιως άλλες μοναδες μετρησης, αφου γιορταζουν και τον ένα μηνα γνωρημιας σαν αιωνα! Και τωρα εκεινος εφευγε πιο μακρια και αο τον ουρανοΚαι κοιταζονταν διαλυμενοι. Σκονη και θρύψαλα. Περιεργως οι ερωτευμενοι μπορουν να διαλυονται και να συναρμολογουνται χωρις φθορες. Ανεπαφοι! Εφευγε μια χαρα παλικαρι ή μαλλον «φλωρος» . Με τα Sebago παπουτσια με το νομισμα, το Levi’s ψάθα παντελονι, το Lacoste μπλουζακι, τα τσιγαρα του. Ηρθε εναν μηνα μετα για μια μερα. Θα πεθαινε αν δεν την εβλεπε, θα πεθαινε αν δεν τον εβλεπε…Οι ερωτευμενοι πεθαινουν κι ανασταίνονται με μεγαλυτερη επιδεξιότητα και από τον Λαζαρο!

    Ηρθε άλλος ανθρωπος. Οι αισθητικες απαιτησεις της γενιας του Πολυτεχνιου εκαναν το καθήκον τους. Τον «προσηλυτισαν» καταλληλα. Μουσι, αμπέχονο, στρατιωτικο σακιδιο. Στην αρχη της εριξε ένα πολιτικο λογυδριο. Πως τα λεγε! Ότι κι να λεγε, θεικα τα ελεγε! Και μετα. Το μετα των εφηβικων ερωτων…..Τι πριν και μετα? Συνεχως! Κατι σαν να γιορταζουν τη χρονια του κουνελιου. Με απεραντο παθος και μια επαρση χαριτωμενη ότι αυτό που κανουν αυτοι, δεν το κανει κανενας άλλος στον πλανητη. Ποσες στασεις αναφερει το καμα σουτρα? Κακομοιρε καμα σουτρα, ποσα δεν ηξερες! Οι εφηβικοι έρωτες εχουν αλλεςς επιδοσεις. Σπανε τα ρεκορ για πλακα. Αλλωστε εκεινος ηταν 18, τον τραβαγε η φυση από την μυτη, εκεινη 15, την τραβαγε η περιπετεια, η περιεργεια. Ειχε γραπωσει το κορμι της και το εσουρνε. Γιαυτο πολλες φορες θυμιζε μαζορετα. Εκτελουσε ότι ειχε ακουσει , ότι ειχε κρυφακουσει, ότι ειχε διαβασει. Πελαγωνε μεσα σε «ερωτικες ζωνες», προσποιησεις , δοκιμες στεναγμων. Θελει το γυναικειο κορμι τον χρονο του. Αλλα εκεινοι βιαζονταν! Με χιλια εγερναν στις στροφες με το μηχανακι. Ποιος να παραφυλαει στη στροφη εκτος από τον Ερωτα και τη Στιγμη! Η απολυτη στιγμη!

    Γιαυτο τα ματια των ερωτευμενων εφηβων είναι τοσο καθαρα. Γιατι δεν εχουν εγγραφες. Μοιαζουν με καινουργιο , ατσαλακωτο σχολικο τετραδιο που μολις το ανοιγεις σε αναγκαζει σε υποχρεωσεις. Αγραφα ματια. Δεν εχουν μετρησει αοπυσιες,μονο παρουσιες. Δεν εχουν ουτε ακουστα για ορους, προθεσμιες, διοριες, λογαριασμους, απολογισμους. Δεν εχουν «που παμε» ? Οπου θελει, στο διαλο ας παμε! Η μονη χρονικη στιγμη στη ζωη του ανθρωπου που ο εαυτος του είναι απολυτος συμμαχος…Κριμα σ’οποιον δεν εζησε έναν τετοιο εφηβικο ερωτα αλλα και κριμα σ΄οποιον του ελαχε αργοτερα κι επρεπε να υποδυθει τον εφηβο. Ο έρωτας, αναλογα τη χρονικη στιγμη , μπορει να είναι ευλογια ή αρρωστια! Βάρβαρη αρρωστια. Με μια διαβολεμενη επιπλοκη. Ένα βουητο μονιμο, ένα «που πας?» , μεσα στο αυτι σου…Όταν πια αποφασιζεις παρεα με παραγοντες. Αλλα μεχρι τοτε ειχαν καιρο. Πολύ καιρο!

    Τον συναντησε αρκετα χρονια μετα. Οι ιδιοι ανθρωποι, αλλοι ανθρωποι. Αλλο φόντο… Ελειπε και η μαιμου με το ελλατηριο. Στο λεωφορειο ειχαν μπει και αλλοι ( και τοτε ηταν πολλοι αλλα δεν τους εβλεπαν! ) , τα ματια τους ηταν πια γεματα εγγραφες. Τα ειπανε, ευτυχως χωρις πολλα «θυμασαι». Μιζερο πραγμα η νοσταλγια. Τη σιχαινονταν όπως ο διαβολος το λιβάνι. Τελεια αξασκημενη η μνημη της αλλα καθολου νοσταλγικη. Το ανεφερε μαλιστα συχνα σαν παρασημο στη ζωη της. Η νοσταλγια είναι γιαυτους που δεν ταξιδεψαν και σάλλους τοπους, δεν πορευτικαν παραπερα. Όταν τον χαιρετησε, τον «ευχαριστησε για τη «φορα»! Τοσο πολύ ήταν η φορα, που εβγαλε περα εκτοτε πολλα ενδιαφεροντα ταξιδια. Αξιωθικε το πεταγμα στον ουρανο αλλα εκτιμησε και το περματημα στη γη. Οι εφηβικοι Ερωτες εχουν τελικα ένα ζητουμενο….Να’ναι τυχερος ο επομενος!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Emilia_ στις 26-01-2007 11:27 ]


    KAKOFONIKS
    25.01.2007, 12:13
    Αιμιλία μου πολύ γλυκό κείμενο μου θύμισε κάτι απο μια δική μου ιστορία .
    Κάπως έτσι τα είχα σκεφεί τα πράγματα τότε(πριν 1-2 χρόνια).Και όντως κατέληξα εκεί που καταλήγει. Κρατάμε πάντα τις καλές στιγμές,δεν μετανιώνουμε για τίποτα και πάμε για άλλα,έχοντας μάθει πλέον.

    Μπράβο.
    Emilia_
    25.01.2007, 12:32
    Ετσι ακριβως Γιωργο μου...
    Δεν ξερω,με αγγιξε πολυ, και πιστευω δεν υπαρχει καποιος αναμεσα μας που δεν περασε καποια γλυκια στιγμη της ζωης του απο αυτο το σταδιο...

    Και για οσους απο τα αξιοτημα μας μελη ειναι ακομα σαυτο το σταδιο της ζωης...τι να πω...παιδια ζηστε το οσο πιο εντονα και αυθορμητα μπορειτε...ισως πονεσει,ισως οχι...αλλα αξιζει..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Emilia_ στις 25-01-2007 12:32 ]


    tarkoulis
    25.01.2007, 17:01
    Και σε ποιον δε θυμηζει κατι αυτο ρε παιδια.Ακομη και σε μενα που ειμαι 19 και ακομη θεωρουμαι αφηβη[nine(teen)] θυμαμαι οταν ειμουν 15 κι εκεινος 18 που περασε στο πανεπιστημιο και γω απλα πηγαινα λυκειο.Να σκεφτομαστε παντα σε ενηλικες και η καρδια να ειναι εφηβη, τοτε θα εχουμε τις σωστες αναλογιες...
    Emilia_
    26.01.2007, 11:33
    Ειρηνη μου χαιρομαι που ξυπνησε και σε εσενα κατι παλιο,γλυκο αυτο το κειμενακι.....Σου ευχομαι να ερθουν και αλλες τετοιες ακομα πιο ωραιες στιγμες στη ζωη σου...
    Lefterissamson
    05.02.2007, 14:35
    Μένει αυτός ο ανεξηγητος πόνος ,αυτό το σφίξιμο στο στομάχι που τραβά ως την καρδιά.Μοιάζει μ'αυτό του έρωτα αλλά δεν είναι.Απώλεια είναι.Πρόσφατα ,τελείωσε ο δεύτερος εφηβικός μου έρωτας(18 έως τώρα)κι ακόμα τελειώνει και θα τελειώνει για κάμποσο καιρό ακόμα.Δεν με πειράζει να το μοιραστώ ,ούτε ντρέπομαι.Αποφάσισα να κάνω αυτό που με πρόσταξε ο εαυτός μου.Αυτό που κάποιοι βαπτίζουν φυσική πορεία ,συνέχεια.Αποφάσισα ν'αφήσω εκείνη ,για να γευτώ το άγνωστο ,''εκείνες'' που δεν ξέρω κι ούτε θέλω να μάθω ,αλλά κάτι με τραβά προς την ''επίσημη'' ελευθερία μου.απάτη είναι κι αυτό.Η ελευθερία έρχεται απο μέσα μας ,αλλά ας το κρατήσω εδώ.Δεν είναι φυσικά μόνο αυτό ,όμως είναι ένας λόγος που για πρώτη φορά είναι τόσο δυνατός που δεν μπορώ να αντισταθώ.Ανάγκη.
    Και πονάει όταν χάνεις τον άνθρωπο που μεγάλωσες μαζί του.Που σε είδε και τον είδες σ'όλες τις στιγμές ,που εξελίχθηκε μαζί σου ,που μοιραστήκατε μια κοινή ζωή με ξεχωριστές πορείες.Και τα καταφέρατε ως εδώ...Και μετά ,έρχεται αυτή η καταραμένη ''ανάγκη'' και προχωράς ,γιατί το θες.Οχι γιατί θα γεμίσεις απωθημένα ,όχι πως αν δεν τα ζήσεις τώρα ,τότε ,πότε(;)...
    Κι εκείνη ,καταλαβαίνει και σ'αφήνει να πας εκεί που θες(χωρίς να ξέρεις που ,όχι όμως αυτή τη φορά μαζί της) ,έχοντας την δύναμη να μη σε σβήσει ,να μη σε κάνει σκουπίδι ,αλλά έτσι ,ήρεμα και γεμάτη κατανόηση.Γιατί σ'αγαπάει τόσο...γιατί την αγαπάς τόσο που πονάς διπλά φεύγοντας.
    Emilia_
    05.02.2007, 19:44
    Εκτός ότι χαίρομαι που τελικά το κειμενακί που μοιράστηκα μαζί σας ξύπνησε όμορφα συναισθηματα,περιττώ να σου πω ότι με συγκίνησε η εξομολόγηση σου αυτή πολύ..Σου εύχομαι τα φτερά σου να σε πάνε όπου θα είσαι ευτυχισμένος κ γεμάτος...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Emilia_ στις 06-02-2007 09:35 ]


    Lefterissamson
    06.02.2007, 10:46
    Σ'ευχαριστώ Εμιλία μου,να σαι καλά.Το κείμενο αυτό (που μοιράστηκες μαζί μας) ,είναι τόσο αληθινό και ειλικρινές ,που οφείλω να πω ο,τι πραγματικά δεν μπορούσα ν'αντισταθώ.Τα καλύτερα ίσως χρόνια της νιότης μας ,τα πρώτα χρόνια που ''μαθαίνουμε'' τον έρωτα σε μια πιο ολοκληρωμένη μορφή ,είναι κι αυτά που ξυπνούν τις πιο αγνές και καθαρές αναμνήσεις μας.Χωρίς την πονηριά της ενηλικίωσης ,την ''σκληράδα'' και την υποτιθέμενη πείρα που αποκτούμε ώστε να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα καλύτερα.Τα καλύτερα τα έζησα σκεπτόμενος λιγότερο(στον έρωτα) ,πράττωντας αυθόρμητα...Δεν θέλω να ξέρω τι με περιμένει.Ισως να είναι καλύτερα έτσι.
    Αν είναι να 'ρθει ,θε να 'ρθεί.
    thanasena
    06.02.2007, 15:59
    Η Ρέα Βιτάλη έχει συγκινήσει τις περισσότερες φορές με τα κείμενά της.
    Την διαβάζω κάθε εβδομάδα και πραγματικά οι περιγραφές της είναι πολύ φυσικές και αγγίζουν τον αναγνώστη απόλυτα!
    Χάρηκα πολύ που βρίσκετε κι εσείς αυτό το κάτι διαφορετικό στο κείμενό της,και πολύ περισσότερο χάρηκα που δημοσιεύτηκε το κείμενό της εδώ.
    Σας προτείνω να την διαβάζετε!Γράφει στις "Εικόνες" που δημοσιεύεται με το Έθνος της Κυριακής!

    Emilia_
    06.02.2007, 16:15
    Ναι οντως....το πρωτο πραγμα που ψαχνω συνηθως ειναι καποιο αρθρο της... Πολυ παραστατικη και ζωντανη.....σου περναει ακριβως αυτο που περιγραφει...