ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.830 μέλη

    Φταίει και το ράδιο για τα τροχαία...

    Lefterissamson
    26.01.2007, 16:16
    Το οτι έχουμε την 25η(κάπου εκεί γύρω) θέση από τις 27 χώρες της Ευρωπαικής Ενωσης στην οδήγησης κάτι σημαίνει...Οι κανόνες είναι ίδιοι με των υπολοίπων χωρών ,η οδική συμπεριφορά αλλάζει.Βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι η ευθύνη βαραίνει μόνο τους οδηγούς..Η κατάσταση των δρόμων στην Ελλάδα δεν είναι κι η καλύτερη.δυο δρόμους σωστούς κάναμε και τον έναν(αττική οδός)των χρυσοπληρώνουμε!
    Θεωρώ πως το Υπουργείο εξετάζει τα πράγματα από λάθος οπτική γωνία.Αν δεν αλλάξει η νοοτροπία ,δεν θ'αλλάξει τίποτα.Η τιμωρία και ο φόβος γι αυτήν δεν είναι πάντα η ιδανικότερη λύση.
    Σίγουρα όμως η διατύπωση του παραπάνω κείμενου είναι λάθος!Δεν νοείται αυτοκίνητο χωρίς ραδιόφωνο!Στο κάτω κάτω ,υπάρχει μια ολόκληρη βιομηχανία γύρω από αυτά τα προιόντα και νομίζω πως είναι ουτοπικό να θεωρούν πως τα ηχητικά συστήματα αυτοκινήτων θα αποσυρθούν από την αγορά.Η χρήση ακουστικών ναι.Σε απομονώνει από το περιβάλλον και αυξάνει τις πιθανότητες ατυχήματος.Αν απαγόρευαν τους ''γρήγορους'' με τους τρακόσιους ενισχυτές τα πέντε sub και τα 80 ηχεία 1Kw το καθένα ,τότε ναι εκεί συμφωνώ! (θα απαγορευτεί και αυτό ,φοράει ακουστικά!! )
    uNick
    26.01.2007, 16:21
    Παράθεση:
    Το μέλος Lefterissamson στις 26-01-2007 στις 16:16 έγραψε...

    (θα απαγορευτεί και αυτό ,φοράει ακουστικά!! )

    Όταν οδηγάει όμως, τα...... βγάζει!!! SmileyCentral.com Είδες στράβωμα που δεν μπορεί να τα φοράει???
    Lefterissamson
    26.01.2007, 16:25
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 26-01-2007 στις 16:21 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος Lefterissamson στις 26-01-2007 στις 16:16 έγραψε...

    (θα απαγορευτεί και αυτό ,φοράει ακουστικά!! )

    Όταν οδηγάει όμως, τα...... βγάζει!!! SmileyCentral.com Είδες στράβωμα που δεν μπορεί να τα φοράει???


    Είναι και μπ....ς!!!!
    christos-reg
    26.01.2007, 16:49
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 26-01-2007 στις 16:14 έγραψε...

    Από την άλλη, όμως, μιλάς για ατυχήματα. Πέρα από αυτά, υπάρχουν πολλές, πάμπολλες περιπτώσεις που κάποιος γλιτώνει στο τσακ το ατύχημα (και επομένως δεν "μετριέται" στα στατιστικά), ή σπάει ψαλίδια, εξατμίσεις, ζαντολάστιχα κλπ στο υπέροχο οδικό μας δίκτυο (οπότε ούτε αυτός συμπεριλαμβάνεται στα ατυχήματα).


    Η όποια αστυνόμευση όμως και ο ΚΟΚ τα ατύχηματα αποσκοπούν προλάβουν και όχι τις σπασμένες εξατμίσεις και τα ζαντολάστιχα. Γι΄ αυτά άλλοι είναι οι αρμόδιοι.
    StaSiS
    26.01.2007, 17:41
    Ούτε οι "γρήγοροι με τους τρακόσιους ενισχυτές ", φταίνε για τα ατυχήματα! Είναι αυτονόητο..
    Συμφωνώ με τον christo-reg στο ότι οι δρόμοι δεν είναι υπεύθυνοι για την πλειοψηφία των ατυχημάτων!
    Η αλήθεια είναι ότι περισσότερο έχω κινδυνέυσει απο κακούς/-ές ( ) οδηγούς!

    Οι κακοί δρόμοι όμως καταντούν την οδήγηση κουραστική! Πωπω.. Τα σκέφτομαι τώρα και συγχίζομαι!
    ..Χαντάκια, Κακή σήμανση, Ανεπαρκής φωτισμός, Κακομελετημένοι δρόμοι..
    Μη μιλήσω για τους αυτοκινητόδρομους..
    Που, όσο θυμάμαι τον εαυτό μου να περνάει από διόδια, ένιωθα μέσα στο αυτοκίνητο ως σαν το ταψί του
    αγαπημένου -κατα τ' άλλα- Magic Park, εκεί πάνω!! Και τόσα άλλα..


    Τέλοσπάντων.. Μην ξεφεύγουμε, γιατί δεν θα σταματήσω ποτέ..
    Καλή η παρατήρηση μου, αλλά.. Ακόμα δεν κατάλαβα που είναι το θέμα με τη μουσική στο αυτοκίνητο ..
    Τα ακουστικά?? Είπαμε.. Δεν φοράω ακουστικά.. Και κανένας φαντάζομαι, εκτός αν κοιμάται κανένα.. baby on board!
    Χωρίς ακουστικά?? Δεν θα το σχολιάσω περεταίρω..

    ΥΓ. Ακούω Μελωδία.. Ετοιμάζομαι να πατήσω "Αποστολή" και ακούω.. "Γίνε κι εσύ συνδρομητής στην Αττική οδό, τώρα!"
    ..Μωρέ θα σου 'λεγα κι εσένα τώρα, αλλα έχε χάρη που είπα ήδη αρκετά!
    babisdr
    26.01.2007, 18:31
    Παιδιά, μην τρελαθούμε, έχει παραγίνει αυτό με τα 1000KW στα αυτοκίνητα. Δηλαδή για να ακούσεις σωστά και δυνατά στο αυτοκίνητο πρέπει να έχεις τα "τέρατα" που βάζουν μερικοί? Να είναι οι άλλοι Περιστέρι, ας πούμε, και να σε ακούν να έρχεσαι από Κολωνό??? Φυσικά και είναι επικίνδυνο. Όταν οδηγείς πρέπει να έχεις γενική αντίληψη του χώρου, όχι μόνο οπτική. Πώς θα ακούσεις τα αγωνιώδη κορναρίσματα του πάπιου που περνάει στη νεκρή σου γωνία και σου φωνάζει "μη μπείς, μη ΜΠΕΙΙΙΙΙΙΣ", με τον Τσαλίκη τέρμα? Και στην τελική, είναι και θέμα ευγένειας και αισθητικής. Γιατί πρέπει να με αναγκάζεις, ρε φίλε, στο φανάρι, στην Κατεχάκη, ντάλα μεσημέρι, να ακούω Τσαλίκη? Δεν σου είπα να μην ακούς, κράτα τον όμως για την πάρτη σου. Παν μέτρον άριστον, κύριοι. Και επειδή οι άνθρωποι όλη την ώρα τείνουν να το παρακάνουν με τα πάντα, κάπου εκεί πρέπει να μπεί και μία απαγόρευση για να έρθουν στα ίσα τους.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 26-01-2007 18:35 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 26-01-2007 18:37 ]


    theotita
    26.01.2007, 18:40
    Παράθεση:

    Το μέλος eneni στις 26-01-2007 στις 10:11 έγραψε...

    νομίζω έτσι όπως ειναι διατυπωμένο εννοεί οτι απαγορεύεται η ακρόαση ραδιοφώνου στο αυτοκίνητο μέσω ακουστικών. Αυτό λογικό δεν ειναι;
    μην είσαι κι ετσι οταν οδηγείς.



    Κι εγώ αυτό κατάλαβα, με ακουστικά γιατί δεν ακούς τι γίνεται γύρω σου που είναι πολύ συμαντικό νομίζω βοήθημα η ακοή την ώρα της οδήγησης, όπως επίσης όταν έχεις στη διαπασών την ένταση, μπορεί εκτώς από ενοχλητικό για άλλους να είναι κι επικίνδυνο.

    Πάντος ξέρω μια κοπέλα που μου έλεγε ότι όταν οδηγάει μόνη της κι έχει μουσική αφαιρείτε απ' την οδήγηση και έχει κινδυνεύσει πολλές φορές, οπότε όταν είναι μόνη στο αυτοκίνητο δεν βάζει μουσική. Και μια άλλη μερικές φορές αφαιρείτε ακόμα κι από την κουβάντα με το συνοδηγο!

    Όπως και να 'χει δε νομίζω ότι εννοούν ότι απαγορεύεται η μουσική. Πιο θανατηφόρα θεωρώ την τηλεόραση στο αυτοκίνητο παρά τη μουσική σε νορμάλ ένταση και χωρίσ ακουστικά... Θα καταλάβουμε σύντομα πιστεύω τι εννοεί ο ποιητής αυτού του ΚΟΚ!


    GL
    26.01.2007, 19:43
    Ψιτ????

    Ο Νεος Κωδικας Οδικης Κυκλοφοριας ειναι......

    1)εδω.

    2)ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΕΔΩ!!.

    Καλο ειναι να του ριξουμε μια ματια γιατι λεει παρα παρα πολλα......
    Kerato
    26.01.2007, 20:37
    Παράθεση:

    Το μέλος StaSiS στις 26-01-2007 στις 13:57 έγραψε...



    Οκ.. Για τα κινητά δεν το συζητάω..

    Δεν καταλαβαίνω όμως, ποιά η αναγκαιότητα ύπαρξης του δεύτερου κομματιού του άρθρου..
    Υπάρχει άνθρωπος που ακούει ραδιόφωνο/CDs στο αυτοκίνητο με ακουστικά??
    Παρακαλώ, βοηθήστε με..



    Μερικά κινητά έχουν ραδιόφωνο και mp3 και για να ακούς στο αυτοκίνητο που έχει αρκετό θόρυβο συνήθως βάζεις τα handw free (με 2 ακουστικά σα να φοράς ακουστικά walkman!)
    Σε βοήθησα καθόλου;;;;
    StaSiS
    26.01.2007, 21:58


    Μα στο αυτοκίνητο θα ακούω ραδιόφωνο και mp3 μέσω του κινητού??
    Στο αυτοκίνητο είμαι, όχι στο λεωφορείο..
    Μπορώ λοιπόν απλά να ακούσω μέσω του "ηχοσυστήματος" το οποίο ευτυχώς και ραδιόφωνο έχει και mp3 παίζει.. Και ηχέια έχω επίσης
    Τι να τα κάνω τα ακουστικά??
    theotita
    26.01.2007, 22:20
    Κάποιοι έχουν παλιά μοντέλα αυτοκινήτων που δεν έχουν cd/mp3 players και πιθανών να μην θέλουν ή να μην μπορούν οικονομικά ν αλλάξουν το ηχοσύστημά τους. Επίσης, μπορεί να έχει χαλάσει ή να μη γουστάρουν να ακούσουν ραδιόφωνο ή κασσέτα κι έτσι να προτιμήσουν το mp3 player του!

    Δεν ξέρω αν σε βοηθάω... Πάντως η αλήθεια είναι ότι κάποιοι για κάποιουσ λόγους πιθανών να έχει παρατειρηθεί ότι όταν οδηγούν ακούνε μουσική με ακουστικά! Ή απλά είναι προληπτικό μέτρο... Τι να άλλο να πω..?!
    maraki24
    26.01.2007, 23:40
    Επειδή τυχαίνει τα δύο τελευταία χρόνια της ζωής μου να ασχολούμαι καθημερινά με τροχαία ατυχήματα, πιστέψτε με, δεν είδα ούτε ένα που να συνδέεται με μουσική και ράδιο...Μπορώ να μιλάω για ώρες για ασυνείδητους που έπιασαν το τιμόνι μεθυσμένοι ή και μαστουρωμένοι, για παιδάκια που πήραν χωρίς άδεια το αμάξι του μπαμπά, για κόντρες, για μαμάδες που εμπιστεύτηκαν στον πιτσιρικά που μόλις είχε πάρει το δίπλωμα ένα τεράστιο τζιπ για να πάει μέχρι το...γειτονικό σούπερ μάρκετ, για άτομα που έτρεχαν σε κατοικημένες περιοχές σαν δαιμονισμένοι, για ανθρώπους που έκαναν...σεξ την ώρα της οδήγησης, και βέβαια για πολλούς, πάρα πολλούς απερίσκεπτους που δεν φορούσαν κράνος...σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, κάποιοι σκοτώθηκαν......
    αλλά για τίποτε απ' αυτά,νομίζω, δεν ευθύνεται η μουσική, έτσι δεν είναι????????Και σπανίως φταίει η κατάσταση στους δρόμους...
    W4TT4N4B3
    26.01.2007, 23:51
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 26-01-2007 στις 19:43 έγραψε...

    Ψιτ????

    Ο Νεος Κωδικας Οδικης Κυκλοφοριας ειναι......

    1)εδω.

    2)ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΕΔΩ!!.

    Καλο ειναι να του ριξουμε μια ματια γιατι λεει παρα παρα πολλα......


    Είναι βέβαιο οτι πρόκειται για τον ΚΟΚ με τις τελευταίες τροποποιήσεις; Γιατί οι τελευταίες τροποποιήσεις που αναφέρουν τα link είναι του 2004...Υπόψην ότι ο νέος ΚΟΚ ψησφίστηκε εχτές αλλά όπως όλοι οι νόμοι δεν μπορεί να τεθεί σε ισχύ πριν από τη δημοσίευση του...
    Εγω προσωπικά δεν έχω δει ποτέ οδηγό να ακούει ραδιόφωνο με ακουστικά μέσα σε αυτοκίνητο...Η αιτιολογία του Yπουργείου για την απαγόρευση του hands free στα κινητά όπως και μαλλον των ακουστικών για την ακρόαση ραδιοφωνου (μόνο ραδιοφωνο ή γενικώς μουσική;) ήταν για να μην μπλεχτεί ο οδηγός με τα "σύρματα" (εννοούν τα καλώδια) αναφέρεται σε ιστόσελίδα στο διαδίκτυο. ΚΑι για το λόγο αυτό επιτρέπεται να μιλά ο οδηγός κάνοντας χρήση blue tooth...


    GL
    27.01.2007, 04:25
    Παράθεση:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 26-01-2007 στις 23:51 έγραψε...

    Είναι βέβαιο οτι πρόκειται για τον ΚΟΚ με τις τελευταίες τροποποιήσεις; Γιατί οι τελευταίες τροποποιήσεις που αναφέρουν τα link είναι του 2004...Υπόψην ότι ο νέος ΚΟΚ ψησφίστηκε εχτές αλλά όπως όλοι οι νόμοι δεν μπορεί να τεθεί σε ισχύ πριν από τη δημοσίευση του...
    Εγω προσωπικά δεν έχω δει ποτέ οδηγό να ακούει ραδιόφωνο με ακουστικά μέσα σε αυτοκίνητο...Η αιτιολογία του Yπουργείου για την απαγόρευση του hands free στα κινητά όπως και μαλλον των ακουστικών για την ακρόαση ραδιοφωνου (μόνο ραδιοφωνο ή γενικώς μουσική;) ήταν για να μην μπλεχτεί ο οδηγός με τα "σύρματα" (εννοούν τα καλώδια) αναφέρεται σε ιστόσελίδα στο διαδίκτυο. ΚΑι για το λόγο αυτό επιτρέπεται να μιλά ο οδηγός κάνοντας χρήση blue tooth...


    Βασικα Βατ εχεις δικιο!Λαθος μου που ανεφερα τα λινκ σαν τον Νεο κωδικα!Ειναι αυτος που ισχυει ακομα!!
    Αλλα οπως ξαναδιαβασα τον ΚΟΚ και ακουσα για τις τροποποιησεις στις ειδησεις, ο νεος δεν θα διαφερει σε πολλα σημεια απο τον προηγουμενο!Καλο ειναι λοιπον να ξερουμε τι λεει εστω αυτος που ισχυει ακομα για να δουμε και τι θα αλλαχτει στον καινουργιο.Βασικα δηλαδη για να ξερουμε αυτα που πρεπει να προσεχουμε πλεον περισσοτερο...

    Παντως το δευτερο λινκ,το
    ΒΑΣΙΚΑ ΕΔΩ,
    ειναι το λινκ του υπουργειου Δημοσιας Ταξης,οποτε πρωτα απο εκει θα διαβασουμε τα νεα αρθρα του νεου κωδικα.....Αρα και παλι ειμαστε μεσα....

    Παντως η γνωμη μου στο τοπικ αυτο γενικα,ειναι οτι χανουμε το δασος βλεποντας μονο το μικρο δεντρακι του ραδιοφωνου και των κινητων...
    Το δασος για μενα ειναι το καινουργιο Point System σε συνδασμο με τα αυξημενα προστιμα!

    Απο την αλλη ομως μακαρι να εφαρμοστει και εδω στην Ελλαδα αυτο που ισχυει στην απο κει μερια του Ατλαντικου,το λεγομενο στην αμερικανικη αργκο "Pay on time",δηλαδη "Φαε το προστιμο και πληρωσε ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ!!"και αν δεν τα'χουμε να τα σκασουμε εκεινη την ωρα,δινουμε πιστωτικη(αφου θα ειναι εφοδιασμενα τα μπατσαδικα με αναλογες ταμειακες)και καθαρισαμε.....

    Ετσι απλα.....Αλλα ακομα και το απλο εδω,ειναι ευκολο???


    uNick
    27.01.2007, 09:52
    Παράθεση:
    Το μέλος maraki24 στις 26-01-2007 στις 23:40 έγραψε...

    .......για ανθρώπους που έκαναν... σεξ την ώρα της οδήγησης......

    Να... κάτι τέτοια λέτε, και θα μας το κόψουν και αυτό ! ! ! SmileyCentral.com
    Amelie
    27.01.2007, 10:08
    Χαχαχα! Απίστευτο! Τόση κάψα είχαν? Κι εσύ Νίκο?
    uNick
    27.01.2007, 10:33
    χεχεχεχε...... Ουδείς αναμάρτητος! Άλλωστε, μικρή γλυκιά μου Φωτεινούλα, δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις τί είναι δυνατόν να συμβεί. Άγνωσται αι βουλαί........ της κυρίας (της συνοδηγού, δηλαδή)!!!

    Πάντως, για να λέμε και το σωστό, ναι, είναι πολύ εύκολο να προκληθεί ατύχημα έτσι.
    Amelie
    27.01.2007, 11:23
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 27-01-2007 στις 10:33 έγραψε...

    χεχεχεχε...... Ουδείς αναμάρτητος! Άλλωστε, μικρή γλυκιά μου Φωτεινούλα, δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις τί είναι δυνατόν να συμβεί. Άγνωσται αι βουλαί........ της κυρίας (της συνοδηγού, δηλαδή)!!!

    Πάντως, για να λέμε και το σωστό, ναι, είναι πολύ εύκολο να προκληθεί ατύχημα έτσι.



    Της συνοδηγού ή και του συνοδηγού αν οδηγεί η γυναίκα!
    Πάντως σοβαρά τώρα, δεν πίστευα ότι το λέτε αλήθεια!
    uNick
    27.01.2007, 11:47
    Παράθεση:
    Το μέλος Amelie στις 27-01-2007 στις 11:23 έγραψε...

    .....Πάντως σοβαρά τώρα, δεν πίστευα ότι το λέτε αλήθεια!

    Κοίτα... Είναι κάποια πράγματα που δεν φαντάζεσαι ότι μπορούν να γίνουν όταν οδηγάς αυτοκίνητο (και ενίοτε μηχανή)... SmileyCentral.com Όπως είπα και πριν, άγνωσται αι βουλαί...

    Ας επιστρέψουμε όμως στο topic τώρα, μην μας κράξουνε κιόλας.
    GL
    27.01.2007, 13:26
    Aναδημοσιευω απο Pathfinder.gr

    ΚΟΚ: Σε 3 μήνες... γεγονός
    Δημοσίευση: χτές | 18:22

    Μέσα σε διάστημα τριών μηνών από τη δημοσίευσή του θα τεθεί σε ισχύ ο νέος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας, ο οποίος ψηφίστηκε από την Ολομέλεια της Βουλής και στις διατάξεις του περιλαμβάνει μετατροπές σε ποινές και πρόστιμα προς το αυστηρότερο για τους παραβάτες

    Το χρονικό περιθώριο των τριών μηνών δίδεται προκειμένου οι πολίτες να ενημερωθούν για τα νέα πρόστιμα και τις λοιπές ποινές που περιλαμβάνει ο νέος ΚΟΚ. Ανάμεσα στις τροποποιήσεις είναι η αύξηση των προστίμων και οι επιβολή ποινών φυλάκισης για ορισμένες παραβάσεις.

    Συγκεκριμένα, με ποινή φυλάκισης έως έξι μηνών θα τιμωρούνται οι εργολάβοι που δεν κάνουν τις απαραίτητες σημάνσεις των έργων, φυλάκιση έως δώδεκα μηνών θα επιβάλλεται σε όσους προκαλούν φθορές ή καταστροφές σε πινακίδες σήμανσης, θα αφαιρείται επί τόπου για 30 μέρες οι πινακίδες κυκλοφορίας σε όσους συλληφθούν να συμμετέχουν σε κόντρες αυτοκινήτων και δικύκλων, ενώ απαγορεύεται η εν κινήσει χρήση σε οδηγούς, ακουστικών που έχουν συνδεθεί με φορητά ραδιόφωνα και άλλες συσκευές ή τηλεόραση.

    Επιπλέον, η χρήση κινητού τηλεφώνου εν κινήσει θα επιτρέπεται μόνο όταν θα είναι τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση ή χρησιμοποιείται ακουστικό ασύρματης επικοινωνίας.

    Παράλληλα, σύμφωνα με το νέο ΚΟΚ, οι οδηγοί έχουν δικαίωμα υποβολής αντιρρήσεων εντός τριών ημερών, στην αρμόδια υπηρεσία, οι οποίες, εφόσον δεν γίνουν αποδεκτές θα δίνεται δυνατότητα έκπτωσης 50%, εφόσον το πρόστιμο καταβληθεί εντός δέκα ημερών από τη βεβαίωσή του..

    πηγη:Pathfinder.gr