ελληνική μουσική
    635 online   ·  210.830 μέλη

    Ποιά τραγούδια σας τραγουδούσαν όταν ήσασταν μικροί, γονείς ή συγγενείς;

    XeniaRodo
    29.01.2007, 10:22
    Nομίζω ότι αυτά τα ακούσματα δεν τα ξεχνάμε ίσως ποτέ.

    Eγώ θυμάμαι ότι, εκτός από τα "παιδικά", ή μητέρα μου
    μου τραγουδούσε το "ένα νερό κυρά Bαγγελιώ",
    το "λεμονάκι μυρωδάτο", το "γελεκάκι που φορείς'....

    (αν θυμηθώ και άλλα θα τα γράψω παρακάτω)
    margo
    29.01.2007, 10:30
    "Το γελεκάκι που φορείς" κι εμένα...
    Emilia_
    29.01.2007, 10:41
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 29-01-2007 στις 10:30 έγραψε...

    "Το γελεκάκι που φορείς" κι εμένα...



    Ωχ??? Ημουν ετοιμη να το γραψω και γω!!! Συγκεκριμενα μου το ελεγε ο πατερας μου μικρη....και μου αρεσε...!
    margo
    29.01.2007, 10:45
    Επίσης το
    "μάτια μου,μάτια μου"(ανέβηκα τη σκάλα)
    "Μαρία με τα κίτρινα",
    "κοντά στα ξημερώματα".
    Η μαμά όλα αυτά..

    Ο μπαμπάς είχε λίγο πιό..βαρύ ρεπερτόριο..

    "Συννεφιασμένη Κυριακή",
    "εγώ πληρώνω τα μάτια που αγαπώ",
    "τα ματόκλαδά σου λάμπουν"
    'Η παλτουδιά".

    Τι μου θύμισες τώρα...


    XeniaRodo
    29.01.2007, 10:50
    ποιό είναι το "η παλτουδιά";
    margo
    29.01.2007, 10:54
    Παράθεση:

    Το μέλος Emilia_ στις 29-01-2007 στις 10:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 29-01-2007 στις 10:30 έγραψε...

    "Το γελεκάκι που φορείς" κι εμένα...



    Ωχ??? Ημουν ετοιμη να το γραψω και γω!!! Συγκεκριμενα μου το ελεγε ο πατερας μου μικρη....και μου αρεσε...!




    Κατάλαβα...το είχανε σύστημα..μας μαλώνανε πρώτα και μετά αρχίζανε

    "άιντε το μαλώνω,το μαλώνω
    άιντε κι ύστερα το μετανιώνω,
    άιντε το μαλώνω και το βρίζω
    αχ και την καρδούλα του ραγίζω.."

    δεν ήταν κι άσχημα να σε γλυκαίνουν μ'ένα τραγουδάκι
    Emilia_
    29.01.2007, 10:58
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 29-01-2007 στις 10:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Emilia_ στις 29-01-2007 στις 10:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 29-01-2007 στις 10:30 έγραψε...

    "Το γελεκάκι που φορείς" κι εμένα...



    Ωχ??? Ημουν ετοιμη να το γραψω και γω!!! Συγκεκριμενα μου το ελεγε ο πατερας μου μικρη....και μου αρεσε...!




    Κατάλαβα...το είχανε σύστημα..μας μαλώνανε πρώτα και μετά αρχίζανε

    "άιντε το μαλώνω,το μαλώνω
    άιντε κι ύστερα το μετανιώνω,
    άιντε το μαλώνω και το βρίζω
    αχ και την καρδούλα του ραγίζω.."

    δεν ήταν κι άσχημα να σε γλυκαίνουν μ'ένα τραγουδάκι



    Ακριβως ετσι μου φαινεται...ασε που ως μικρουλα που ημουν,εψαχνα και για το γιελεκακι...
    margo
    29.01.2007, 11:00
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 29-01-2007 στις 10:50 έγραψε...

    ποιό είναι το "η παλτουδιά";




    Αυτό που λέει

    "ήρθε ο χειμώνας κι ο κοσμάκης τα ΄χει χάσει
    και παλτουδιά καινούργια τρέχει να αγοράσει
    μα το δικό μου κι αν επάλιωσε παλτό
    φραγκο δεν δίνω κι ούτε νοιάζομαι γι αυτό.."

    u know?
    Aiolos_m
    29.01.2007, 11:32
    Μηδέν μουσική μέχρι τα 13 μου χρόνια. Όχι μόνο σε ποιότητα αλλά ούτε σε ποσότητα.

    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 29-01-2007 11:50 ]


    koini_maria
    29.01.2007, 11:55
    Τώρα θα γίνω λιγουλάκι ρεζίλι αλλά δεν πειράζει , πρώτη φορά θα είναι ;;;

    Λοιπόν , ούτε εμένα μου τραγουδούσαν πολύ οι γονείς μου - σχεδόν καθόλου θα έλεγα - μονάχα ο πατέρας μου , όντας λάτρης των ''παλιών καλών καιρών'' , μου έλεγε ''Το πιτσιρικάκι'' (ξέρετε , το γνωστό : ''Ένα πιτσιρίκι είναι ξαπλωμένο , μεσ' στα χορταράκια παραπονεμένο ...'' κτλ , κτλ ) το οποίο μάλιστα, ήταν και το πρώτο τραγούδι που έμαθα να τραγουδάω ως παιδάκι ... Τα υπόλοιπα παιδάκια στα 3 τους χρόνια ήξεραν το ''Βγαίνει η βαρκούλα'' ή το ''Ήταν ένα μικρό καράβι'' ή το ''Που πας καραβάκι'' ή άλλα παρόμοια ''θαλασσινά'' άσματα τέλος πάντων , αλλά εγώ όχι , εγώ έλεγα ''Το πιτσιρικάκι'' και άλλα ''απαγορευμένα '' ...
    Από μικρή ήμουν τζαζ , σου λέω παιδί μου ...

    Α ! Ξέχασα να πω πως είχα και την αδερφή μου που για καλή μου τύχη ήταν στην χορωδία του σχολείου της με αποτέλεσμα κάθε που είχαν γιορτή στο σχολείο (28/10 , 17/11 , 25/12 , 25/03 κτλ) να προβάρει το ''ρεπερτόριο'' της γιορτής στο κρεβάτι , προσπαθώντας να με κοιμήσει ...
    Δηλαδή , με νανούριζε με το ''Ένα το χελιδόνι'' , το ''Λεβέντης εροβόλαγε'' , την ''Άρνηση'' , το ''Είμαστε δυο , είμαστε τρεις'' , την ''Πρώτη Μαϊου'' και άλλα παρόμοια τραγούδια που αναφέρονται στην αδελφική αγάπη ...

    Πολύ νορμάλ πράγματα , όπως καταλαβαίνετε ...
    alex3
    29.01.2007, 11:56
    "Γιλεκάκι" οπωσδήποτε, "γερακίνα" κλασσικό χιτ, "Μπαρμπα - Γιάννης " εκ των ουκ άνευ... Οι Ηπειρώτικές 3ης γενιάς ρίζες, έβρισκαν τρόπο να σπάνε το αστικό τσιμέντο....
    jorge
    29.01.2007, 11:58
    Ο Μπάρμπα Μπίλιος, είχ' ένα γάλο, πολύ μεγάλο....
    Emilia_
    29.01.2007, 12:19
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 29-01-2007 στις 11:55 έγραψε...

    Τώρα θα γίνω λιγουλάκι ρεζίλι αλλά δεν πειράζει , πρώτη φορά θα είναι ;;;

    Λοιπόν , ούτε εμένα μου τραγουδούσαν πολύ οι γονείς μου - σχεδόν καθόλου θα έλεγα - μονάχα ο πατέρας μου , όντας λάτρης των ''παλιών καλών καιρών'' , μου έλεγε ''Το πιτσιρικάκι'' (ξέρετε , το γνωστό : ''Ένα πιτσιρίκι είναι ξαπλωμένο , μεσ' στα χορταράκια παραπονεμένο ...'' κτλ , κτλ ) το οποίο μάλιστα, ήταν και το πρώτο τραγούδι που έμαθα να τραγουδάω ως παιδάκι ... Τα υπόλοιπα παιδάκια στα 3 τους χρόνια ήξεραν το ''Βγαίνει η βαρκούλα'' ή το ''Ήταν ένα μικρό καράβι'' ή το ''Που πας καραβάκι'' ή άλλα παρόμοια ''θαλασσινά'' άσματα τέλος πάντων , αλλά εγώ όχι , εγώ έλεγα ''Το πιτσιρικάκι'' και άλλα ''απαγορευμένα '' ...
    Από μικρή ήμουν τζαζ , σου λέω παιδί μου ...

    Α ! Ξέχασα να πω πως είχα και την αδερφή μου που για καλή μου τύχη ήταν στην χορωδία του σχολείου της με αποτέλεσμα κάθε που είχαν γιορτή στο σχολείο (28/10 , 17/11 , 25/12 , 25/03 κτλ) να προβάρει το ''ρεπερτόριο'' της γιορτής στο κρεβάτι , προσπαθώντας να με κοιμήσει ...
    Δηλαδή , με νανούριζε με το ''Ένα το χελιδόνι'' , το ''Λεβέντης εροβόλαγε'' , την ''Άρνηση'' , το ''Είμαστε δυο , είμαστε τρεις'' , την ''Πρώτη Μαϊου'' και άλλα παρόμοια τραγούδια που αναφέρονται στην αδελφική αγάπη ...

    Πολύ νορμάλ πράγματα , όπως καταλαβαίνετε ...




    Ε δεν εισαι η μονη τοτε μου φαινεται...αξεχαστα θυμαμαι ενα παιδακι φιλων μας,οπου η μητερα του Ιταλίδα,και Ελληνικα μαθαινε λιγοστα απο τον πατερα του...ο οποιος και ποιο τραγουδι του ελεγε παρακαλω...?
    Μια σταλια νινακι και οταν μας εβλεπε ελεγε με καμαρι αυτο που ηξερε " Οι μαγκες δεν υπαρχουν πια.....τους πατησε το τρενο...." !!!!!!



    EffieKakaflika
    29.01.2007, 12:29
    Ο μπαμπάς μου Beatles (Let it be, Help και αλλα σουξέ) και Joan Baez (Well I'd be damned here comes your ghost again κλπ)...
    Η μαμά μου
    Τα γαλάζια σου γράμματα, Γύφτισσα τον εβύζαξε, γυρίζει το γρανάζι, και τα Σμυρναίικα της Γλυκερίας (όλα!!!!)...


    altamira
    29.01.2007, 12:43
    Στίχοι: Γιάννης Ρίτσος
    Μουσική: Μίκης Θεοδωράκη

    Ήσουν καλός κι ήσουν γλυκός
    κι είχες τις χάρες όλες,
    όλα τα χάδια του αγεριού,
    του κήπου όλες τις βιόλες.

    Το πόδι ελαφροπάτητο
    σαν τρυφερούλι ελάφι,
    πάταγε το κατώφλι μας
    κι έλαμπε σα χρυσάφι.

    Νιότη απ' τη νιότη σου έπαιρνα
    κι ακόμη αχνογελούσα,
    τα γερατειά δεν τρόμαζα,
    το θάνατο αψηφούσα.

    Και τώρα πού θα κρατηθώ,
    πού θα σταθώ, πού θάμπω,
    που απόμεινα ξερό δεντρί
    σε χιονισμένο κάμπο;

    [Πώς θα γυρίσω μοναχή
    στο ερμαδιακό καλύβι;
    Έπεσε η νύχτα στην αυγή
    και το στρατί μού κρύβει.

    Ωχ, δεν ακούστηκε ποτές
    και δε μπορεί να γίνει
    να καίγουνται τα χείλια μου
    και νάμαι μπρος στην κρήνη.

    Αυτό η μητέρα..καθότι τον πατέρα τον είχαν πάρει στην ασφάλεια ..για να τους τραγουδάει....[δύσκολες εποχές για το τραγούδι τότε]
    Lefterissamson
    29.01.2007, 13:41
    Εκτός των ''κλασσικών'' περί θαλασσών και άλλων φυσικών φαινομένων και κάποιων του τότε ελαφρολαικού και νέου κύματος ,μου μάθαινε ο πατέρας μου τον ''πραματευτή'' του Ξυλούρη,''κόρη ξένη αγαπώ και Μουντάκη ,λόγω καταβολών...Βέβαια το μέγιστο σουξέ που τραγούδαγα με μεγάλη περηφάνια ήταν ένα του Βελλή(!!!!!!)και πάει ως εξής:''Και το βράδυ ,το βραδάκι ,είσαι σπίρτο που ανάβει φωτιά...)
    Emilia_
    29.01.2007, 13:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Lefterissamson στις 29-01-2007 στις 13:41 έγραψε...

    Εκτός των ''κλασσικών'' περί θαλασσών και άλλων φυσικών φαινομένων και κάποιων του τότε ελαφρολαικού και νέου κύματος ,μου μάθαινε ο πατέρας μου τον ''πραματευτή'' του Ξυλούρη,''κόρη ξένη αγαπώ και Μουντάκη ,λόγω καταβολών...Βέβαια το μέγιστο σουξέ που τραγούδαγα με μεγάλη περηφάνια ήταν ένα του Βελλή(!!!!!!)και πάει ως εξής:''Και το βράδυ ,το βραδάκι ,είσαι σπίρτο που ανάβει φωτιά...)



    Και εγω ημουν φαν του αντιστοιχου τραγουδιου τοτε καλε...!!!
    Lefterissamson
    29.01.2007, 13:49
    Ασμα Ασμάτων Εμιλία...Δείγμα του οτι και οι δυο μεγαλώσαμε με τα καλύτερα εφόδια!(Μ'ενα τραγούδι που το τραγουδούσε τραγουδιστής με περούκα!)
    Emilia_
    29.01.2007, 13:50
    Ωχ? Αυτο για την περουκα δεν το ηξερα...μαλιστα μαλιστα...
    Lefterissamson
    29.01.2007, 14:21
    Μόλις θυμήθηκα άλλο ένα ,που ο πατέρας μου το κατάταξε στα ''παιδαγωγικού χαρακτήρα''για παιδιά 2 χρόνων:
    Εβαλε ο θεός σημάδι ,παλληκάρι στα σφακιά...Απ'τον Ξυλούρη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lefterissamson στις 29-01-2007 14:22 ]