ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.848 μέλη

    Ποιά τραγούδια σας τραγουδούσαν όταν ήσασταν μικροί, γονείς ή συγγενείς;

    mariza18
    29.01.2007, 15:09
    Ο μπαμπάς μου,όντας λάτρης λαικών ασμάτων,μου τραγουδούσε Τερζή ή Καζαντζίδη..Απτα αγαπημένα μου που μου έλεγε ήταν τα ''9/8''(τερζής) και το πιτσιρίκι απο τον Π.Τσαουσάκη
    pastella
    29.01.2007, 15:19
    "Χαρωπα τα δυο μου χερια τα χτυπω"- το αγαπημενο μου!

    Τρελα χιτς νηπιακης ηλικιας: Ο μπαρμπα-Μπιλιος, Βγαινει η βαρκουλα (με τη μαμα και τον αδερφο μου καθομασταν κατω και κρατωντας τα χερια μας καναμε πως τραβαμε κουπι ενω τραγουδουσαμε κι ο αδερφος μου ολο επεφτε πισω αποτομα και χτυπουσε το κεφαλι του ), Το αλογατακι (χοπ χοπ χοπ , τρεξε αλογατακι, πηδα τωρα το χαντακι, κλπ), μια ωραια πεταλουδα (το τραγουδι αυτο κοπηκε καποια στιγμη...), 10 μικρα αραπακια.

    Η γιαγια μας τραγουδουσε τη γερακινα και το μελαχροινακι(ναι του Χριστοδουλοπουλου)

    Αλλα αυτα τα οποια λατρευαμε ηταν μια κασετα του Αντυπα με ενα τραγουδι που ελεγε "Αγαπαω σαν παιδι αγαπαω" και ειχε ο μπαμπας στο αυτοκινητο, LP-ζωντανη ηχογραφηση με τη Γλυκερια σε ρεμπετικα (το "Να'χα 100 καρδιες" ηταν το μονιμο χιτ) και φυσικα η Λαμπαντα που χορευαμε φορωντας την φουστα-λαμπαντα με τις ξαδερφες μου

    Τι ωραιες αθωες εποχες
    Emilia_
    29.01.2007, 15:27
    Christine πω πω που την θυμιθικες την Λαμπαντα???!!!

    Για να μην πουμε για αλλες αντιστοιχες παιδικες εμμονες...Υπαρχουν ακομα μεγαλυτεροι μου,που με θυμουνται απο μικρη (κοινως εχουν να με δουνε απο τοτε) και μου λενε¨με φυσικοτητα : Α εσυ εισαι το κοριτσακι που χοροπηδουσε στον καναπε τραγουδοντας.... ε δεν λεω ποιο ντρεπομαι.... (!)

    pastella
    29.01.2007, 15:30
    Εισαι αδικη...Εγω πως ανεφερα οτι τρελαινομουν με Αντυπα ???

    Ξεχνιεται ρε συ η λαμπαντα...?? Προσωπικα εχω γνωρισει ελαχιστα κοριτσια της ηλικιας μου κ λιγο μεγαλυτερα που ΔΕΝ ειχαν την απαραιτητη φουστιτσα
    Emilia_
    29.01.2007, 15:34
    Και εγω ειχα φουστιτσα τετοια!!!!!!

    Χμμμ...βασικα τρελαινομουν για οτι ειχε ρυθμο με μπολικη ενταση...
    Ε να τα πω...? Ντρεπομαι.....Να...πχ : Χοροπηδουσα με τα τις εποχης του Μπουλα κτλ... Για το ska ska δεν το συζητω...τρελα... 80's...!!


    ageras
    29.01.2007, 15:35
    Που λέτε στην τρυφερή ηλικια των 3ή 4 χρόνων δε θυμάμαι ακριβως είχε κυκλοφορήσει ο Αδαμαντίδης τον πρώτο του δίσκο και ο πατέρας μου τραγουδούσε τα βράδια παρέα με την κιθάρα του το "Αγαπησέ με"...πολύ ωραίο τραγούδι και φυσικά εννίοτε άκουγα από τον father Beatles,Λοϊζο και τα σχετικά!!!!
    Jimy
    29.01.2007, 15:57
    -Φεγγαράκι μου λαμπρό ..Γιαγιά
    -Πολύ Κελαηδόνη ..μαμά
    -Καροτσέρη τράβα..Μπαμπάς
    -Παππούς τελείωσε γρήγορα
    Άρα καταλαβαίνεις οτι ένα πρόγραμμα έβγαινε !





    επισυναπτόμενα: maternity!.jpg 
    ariel4217
    29.01.2007, 16:21
    Ο μπαμπάς δεν τραγουδούσε, η μαμά όμως πολλά και διάφορα εκ των οποίων τώρα θυμάμαι το θρυλικό μπαρμπα-Μπίλιο με το γάλο του, το πιτσιρικάκι και το Δημητρούλα μου λόγω ονόματος. Α, κι ένα που άκουγα και λυνόμουν στο γέλιο για ανεξιχνίαστους ακόμα λόγους, το θα πουλήσω το ρολόι και θα πάρω κομπολόι!!! Ο άνθρωπος έλεγε τον πόνο του κι εγώ το αναίσθητο γελούσα!
    Emilia_
    29.01.2007, 16:38
    Παράθεση:

    Το μέλος ariel4217 στις 29-01-2007 στις 16:21 έγραψε...

    Α, κι ένα που άκουγα και λυνόμουν στο γέλιο για ανεξιχνίαστους ακόμα λόγους, το θα πουλήσω το ρολόι και θα πάρω κομπολόι!!! Ο άνθρωπος έλεγε τον πόνο του κι εγώ το αναίσθητο γελούσα!




    O xo xo....
    capone69
    29.01.2007, 19:43
    Η μανα μου θυμαμαι παιδια μου τραγουδουσε JOE DASIN-EST E' TU EXISTE PAS (ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΕ ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΤΕ) το εχω και σε κασετα ηχογραφημενο.
    Ο πατερας μου να'ταν η θαλασσα κρασι και τα βουνα μεζεδες οι βαρκες κρασοποτηρα να πινουν οι γλεντζεδες,γερακινα,το γιλεκακι και διαφορα τετοια με την σθνοδια του βιολιου απο τον λατρεμενο μου παππου.

    Amelie
    29.01.2007, 19:57
    Κι εγώ είχα φούστα λαμπάντα αλλά μάλλον ήταν ιμιτασιόν γιατί όταν έκανα στροφή δεν ανέβαινε μέχρι πάνω όπως στις φίλες μου (σιγά μην το επέτρεπαν οι γονείς μου!)
    Τώρα από τραγούδια άλλο τίποτα, ειδικά ο μπαμπάς μου όλη την ώρα τραγουδούσε! Αυτό που μου έχει μείνει είναι το "Ο Καρακατσάνης μπήκε στο τηγάνι κι έσπασε τ'αυγά..." ενώ θυμάμαι εμένα να τραγουδάω το Ρίτα-Ριτάκι συνέχεια, επηρεασμένη από μια συναυλία των Κατσιμιχαίων που με είχαν πάρει μαζί τους στα 4 μου.
    Κατά τα άλλα στο σπίτι είχαμε δίσκους και κασέτες από Στράτο Διονυσίου, Πάριο, Γαλάνη, Νταλάρα. Προσωπικά είχα μια κασέτα ολόδική μου από τα στρουμφάκια και μ'άρεσε το "Μη με ξυπνάς απ'τις 6" αλλά πιο πολύ μια μπαλάντα που έλεγε κάτι για λευκά περιστέρια! Παρεμπιπτόντως, όποιος την έχει ας μου το πει! Την ψάχνω!
    pastella
    29.01.2007, 20:30
    Αχ ναι ο Καρακατσανης!Τον ξεχασα αυτον!

    Αυτο το λεγαμε στο χωριο οταν παιζαμε κρυφτο για να βρουμε ποιος θα τα φυλαει. Σε οποιον κατεληγε το τραγουδι εβγαινε, μεχρι να μεινει ο τελευταιος και τυχερος που θα τα φυλουσε
    eleni
    29.01.2007, 20:31
    Φυσικά όλα τα κλασικά παιδικά τραγουδάκια:
    -Μια ωραία πεταλούδα
    -Ήταν ένα μικρό καράβι
    -Ήταν ένας γάιδαρος
    Και επειδή το ταξίδι για την Κατερίνη είναι μεγάλο οι γονείς έβαζαν τραγούδια του Νταλάρα, Καζαντζίδη, Μαρινέλλα, Αλεξίου και φυσικά Πάριο....
    Το αγαπημένο μας όμως(δικό μου και του αδερφού μου) τότε ήταν ένα του Νταλάρα που λέει: "και που σοκάκι να τραγουδήσεις, δεν επιτρέπονται οι αναμνήσεις"....με μια διαφορά όμως.Αντί για "σοκάκι" λέγαμε μπουζουκάκι


    tago
    29.01.2007, 20:39
    Αυτό που θυμάμαι μετά τόσα χρόνια είναι η προσπάθεια του πατέρα μου να δημιουργήσει νανουρίσματα. Να τα συνθέσει. Δεν ήξερε κάποιο από τα γνωστά ολόκληρο, έτσι μετά τους στοίχους που γνώριζε άρχισε να φτιάχνει δικούς του. Το αποτέλεσμα ήταν ποτέ να μην πλήξω!
    kozanitis
    29.01.2007, 22:36
    ο πατέρας μου, μου τραγουδούσε το "αγριολούλουδο" σε μία πιο μπαλαντέ εκτέλεση
    η μάνα μου, μου τραγουδούσε το "θεός αν είναι" σε μια ακόμη πιο μπαλαντέ εκτέλεση

    και κοιμόμουν.......'ηρεμος

    η γιαγιά μου παλι με νανούριζε με το "μπήκαν ωρέ μπήκαν τα γίδια στο μαντρί"

    αντε μετά να κοιμηθείς
    kinia
    30.01.2007, 02:13
    Εγώ θυμάμαι ότι κάθε φορά που πηγαίναμε με το αμάξι κάπου τραγουδούσα ένα του καλλίρη νομίζω ότι τα λόγια είναι κάπως έτσι: το νου σου κύριε οδηγε, γλυστραω στις χειρολαβές κ από το σπίτι της μπροστα, όταν περνάς μην σταματάς....κλπ κλπ. Το γέλιο της υπόθεσης είναι ότι τους είχα κολλήσει όλους και τραγουδούσαμε κάθε φορά όλοι μαζί, μέχρι και ο αδερφός μου που το έπαιζε ότι δεν θέλει....
    Emilia_
    30.01.2007, 10:24
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 29-01-2007 στις 19:57 έγραψε...

    Κι εγώ είχα φούστα λαμπάντα αλλά μάλλον ήταν ιμιτασιόν γιατί όταν έκανα στροφή δεν ανέβαινε μέχρι πάνω όπως στις φίλες μου (σιγά μην το επέτρεπαν οι γονείς μου!)
    Τώρα από τραγούδια άλλο τίποτα, ειδικά ο μπαμπάς μου όλη την ώρα τραγουδούσε! Αυτό που μου έχει μείνει είναι το "Ο Καρακατσάνης μπήκε στο τηγάνι κι έσπασε τ'αυγά..." ενώ θυμάμαι εμένα να τραγουδάω το Ρίτα-Ριτάκι συνέχεια, επηρεασμένη από μια συναυλία των Κατσιμιχαίων που με είχαν πάρει μαζί τους στα 4 μου.
    Κατά τα άλλα στο σπίτι είχαμε δίσκους και κασέτες από Στράτο Διονυσίου, Πάριο, Γαλάνη, Νταλάρα. Προσωπικά είχα μια κασέτα ολόδική μου από τα στρουμφάκια και μ'άρεσε το "Μη με ξυπνάς απ'τις 6" αλλά πιο πολύ μια μπαλάντα που έλεγε κάτι για λευκά περιστέρια! Παρεμπιπτόντως, όποιος την έχει ας μου το πει! Την ψάχνω!



    Φωτεινουλα,αυτο που ελεγε...: "Περιστερια ασπρα πετουν,στο μπαλκονι σου ισως σταθουν...." κτλ?? Το λατρευα επισης!!!! Το ειχε μια φιλη μου...λες να το ξεσκαλισουμε...?!

    loukaki
    30.01.2007, 12:48
    Όσο περίεργο κι αν ακούγεται...Χατζιδάκι!!!!!!!!!!!
    Ο μπαμπάς έκανε πρώτη φωνή και η μαμά δεύτερη!!!!!
    Τ'αγαπημένα μου ήταν ο Κεμάλ και η μικρή Ραλλού...
    Κι η γιαγιά έλεγε "αχ, θα το παλαβώσετε αυτό το παιδί!"
    sindy-windy
    30.01.2007, 23:21
    1) στρουμφακια
    2) μπαρμπαμπιλιος
    3)το γνωστο κου κου τα
    rory166
    30.01.2007, 23:28
    rory gallagher