ελληνική μουσική
    576 online   ·  210.843 μέλη

    Ποιά τραγούδια σας τραγουδούσαν όταν ήσασταν μικροί, γονείς ή συγγενείς;

    Amelie
    30.01.2007, 23:33
    Παράθεση:

    Το μέλος Emilia_ στις 30-01-2007 στις 10:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 29-01-2007 στις 19:57 έγραψε...

    Κι εγώ είχα φούστα λαμπάντα αλλά μάλλον ήταν ιμιτασιόν γιατί όταν έκανα στροφή δεν ανέβαινε μέχρι πάνω όπως στις φίλες μου (σιγά μην το επέτρεπαν οι γονείς μου!)
    Τώρα από τραγούδια άλλο τίποτα, ειδικά ο μπαμπάς μου όλη την ώρα τραγουδούσε! Αυτό που μου έχει μείνει είναι το "Ο Καρακατσάνης μπήκε στο τηγάνι κι έσπασε τ'αυγά..." ενώ θυμάμαι εμένα να τραγουδάω το Ρίτα-Ριτάκι συνέχεια, επηρεασμένη από μια συναυλία των Κατσιμιχαίων που με είχαν πάρει μαζί τους στα 4 μου.
    Κατά τα άλλα στο σπίτι είχαμε δίσκους και κασέτες από Στράτο Διονυσίου, Πάριο, Γαλάνη, Νταλάρα. Προσωπικά είχα μια κασέτα ολόδική μου από τα στρουμφάκια και μ'άρεσε το "Μη με ξυπνάς απ'τις 6" αλλά πιο πολύ μια μπαλάντα που έλεγε κάτι για λευκά περιστέρια! Παρεμπιπτόντως, όποιος την έχει ας μου το πει! Την ψάχνω!



    Φωτεινουλα,αυτο που ελεγε...: "Περιστερια ασπρα πετουν,στο μπαλκονι σου ισως σταθουν...." κτλ?? Το λατρευα επισης!!!! Το ειχε μια φιλη μου...λες να το ξεσκαλισουμε...?!




    Αχ, μάλλον αυτό είναι! Δεν έχω πια την κασέτα γιατί την είχαμε δανείσει τότε για κάποιο παιδικό πάρτυ και την κράτησαν! Μακάρι να το βρεις! Θα είσαι αρχηγός!
    Emilia_
    31.01.2007, 10:04
    Amelie ψαξω να το βρω...!!


    swkraths
    31.01.2007, 16:12
    Εμένα μου τραγουδούσαν "Γιέ μου που πας,μάνα θα πάω στα καράβια..." (Εφτά νάνοι στο S/S) χιχιχιχιχιχιχι....... :)))
    mariaelena
    31.01.2007, 16:14
    Μεγάλωσα με τη "συνεφούλα" και τον ξαδερφό μου να τη παίζει στο μπουζούκι για νανούρισμα! Καλό σου ταξίδι όπου κι αν βρίσκεσαι ξαδερφούλη...
    KAKOFONIKS
    01.02.2007, 12:19
    Εμένα βασικά μου το τραγουδούσαν μόλις με έβλεπαν είναι ένα τραγουδάκι της Μαρινέλας αυτό που λέει άνοιξε πέτρα για να μπω....

    Γκούχου γκούχου ας σοβαρευτούμε μου τραγουδούσαν κάτι απο "old time classics" Φεγγαράκι μου λαμπρό. Και αννοείται ότι σαν παιδάκι μικρό τότε μην μπορώντας να πώ ορισμένες λέξεις έκανα κάθε φορά διασκευές
    rompa
    01.02.2007, 13:05
    Ο πατέρας νταλαρικός οπότε μεγάλωσα με Νταλάρα . "Επτά νομά σ' ένα δωμά και δε μπορείς να κλείσεις μα... "
    Ακόμα συχνά ακούγαμε νησιώτικα αλλά και ξένα κομμάτια δεκαετίας 60
    mariachi
    01.02.2007, 19:26
    Πιο σύνηθες που άκουγα ήταν το-τότε επιτυχία-''Σουξέ'' του Γιάννη Ζουγανέλη.Για όποιον το ξέρει!Μιλάω για εποχές 1986-87.
    silentman
    08.02.2007, 10:14
    "Το γελεκάκι που φορείς" κι εμένα παιδιά η γιαγιά μου

    Ο πατέρας μου με κοίμηζε με το Lillie Marleen.

    Πολύ δυνατό κομμάτι.Και υπνωτικό μεγάλο

    alexia-vicky
    08.02.2007, 10:47
    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 01-02-2007 στις 12:19 έγραψε...

    Εμένα βασικά μου το τραγουδούσαν μόλις με έβλεπαν είναι ένα τραγουδάκι της Μαρινέλας αυτό που λέει άνοιξε πέτρα για να μπω....

    Γκούχου γκούχου ας σοβαρευτούμε μου τραγουδούσαν κάτι απο "old time classics" Φεγγαράκι μου λαμπρό. Και αννοείται ότι σαν παιδάκι μικρό τότε μην μπορώντας να πώ ορισμένες λέξεις έκανα κάθε φορά διασκευές



    Και για εμένα τα ίδια ισχύουν, εκτός από τη Μαρινέλλα!!! Το δικό μου old time favourite ήταν και είναι ακόμα " Ο Μπάρμπα Μπρίλιος...είχε ένα γάλο" .
    Ο πατέρας λάτρης του Καζαντζίδη και μπουζουκόβιος ( με την καλή έννοια πάντα), η μαμά μου του Χατζή, του Yanni και της Αρλέτας....πώς να έχω συγκεκριμένα ακούσματα μετά η άμοιρη??
    rorry
    08.02.2007, 20:49
    thn klio denardou ti thimaste?
    otan eleytherothi h Kriti tha eleutherothi kai mena h kardia mou

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rorry στις 09-02-2007 09:22 ]


    ANNAMARAKI
    09.02.2007, 00:35
    emena mallon mou tragoudousan kt me mia rinoyla kai tetoia!eixa mathei kai to mh gyriseis twn katsimixewn!
    belma
    09.02.2007, 02:53
    Εμένα, όταν ήμουνα μικρούλα, η γιαγιά μου την ώρα που με τάιζε μου τραγουδούσε 2 τραγουδάκια:

    1) Έλα να φτιάξουμε μια Ελλάδα μεγάλη !!!

    και

    2) Χέρι-χέρι, χέρι-χέρι με τον Καρατζαφέρη!!!

    Άντε να πας μετά στο νηπιαγωγείο να τα μάθεις και στα άλλα παιδάκια!!!!!!!


    heartbreak-kid
    09.02.2007, 14:35
    Παράθεση:

    Το μέλος belma στις 09-02-2007 στις 02:53 έγραψε...

    Εμένα, όταν ήμουνα μικρούλα, η γιαγιά μου την ώρα που με τάιζε μου τραγουδούσε 2 τραγουδάκια:

    1) Έλα να φτιάξουμε μια Ελλάδα μεγάλη !!!

    και

    2) Χέρι-χέρι, χέρι-χέρι με τον Καρατζαφέρη!!!

    Άντε να πας μετά στο νηπιαγωγείο να τα μάθεις και στα άλλα παιδάκια!!!!!!!





    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ!! ετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
    ειδικά το δεύτεροοοοοοοοοοοοοοο
    jacamar
    09.02.2007, 18:34
    Εγώ μεγάλώσα με Λιλιπούπολη! Ούτε ο Χατζηδάκις δεν την είχε ακούσει τόσες φορές!


    Μια κολυμβήτρια Κινέζα
    δίνει βουτιά στη μαγιονέζα
    και κολυμπάει σα δελφίνι
    με κίτρινo μαγιό μπικίνι

    Χτύπα τα πόδια σου Κινέζα
    για να μη κόψει η μαγιονέζα ] 2x




    είμουν κουλτουριάρικο μωρό!@
    maspa
    09.02.2007, 20:49
    "Ανέβηκα στη πιπεριά να κόψω ένα πιπέρι κι η πιπεριά με τσάκισε και μου 'κοψε το χέρι"
    heartbreak-kid
    10.02.2007, 03:21
    τί μου τραγούδαγε η μάνα μου δεν θυμάμαι. θυμάμαι όμως την κασσέτα του πατέρα μου που περιείχε: pink floyd, bob dylan, kai doors.
    βέβαια μεγάλωσα και τώρα ακούω κοκκίνου και ο πατέρας μου πολύ απογοητεύθηκε(καλά όχι μόνο απο αυτό )
    Red-Rose
    10.02.2007, 13:06
    εγώ έχω μια κασέτα είχα μάλλον γιατί δε ξέρω πού βρίσκεται... επειδή ήμουν το πρώτο παιδί μετά απο δυσκολίες, με ηχογραφούσαν ακομη απ την κοιλιά της μάνας μου. Γύρω στα 1,5 Θυμαμαι να ακούω στου γιαλού τα βοτσαλάκια κι όποτε ελεγε κι όλο κλαίνε τα καημένα έκλαιγα κι εγώ γιατί τα παράτησε η μανούλα τους. λίγους μήνες μετά 2 χρ αφού ξεπέρασα το σοκ έμαθα πλέον να το τραγουδάω αυτό και το πάμε για ύπνο κατερίνα δε θυμάμαι εκείνη η κασετα να είχε παιδικά τραγούδια. αααα και το πετραδάκι πετραδάκι. παιδικά τραγουδάκια άκουγα μετά τα 4-5 που μετακόμισα φλώρινα.

    άτιμοι γονείς μου δημιούργησαν ψυχολογικά με τα καβουράκια!!! αχαχαχαχαχχαχααχα
    tolaruba
    10.02.2007, 20:02
    πιο μικρη απο τωρα;

    ε στα 9 μου περιπου θυμαμαι οτι εβαζαν πολυυ κατσιμιχαιους πολυυυ θαλασσινο,πολυυ θεωδορακη κ πολλα ακομα.
    ποσα βραδυα με ειχε παρει ο υπνος εξερευνοντας..
    CROSS
    11.02.2007, 01:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 30-01-2007 στις 23:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Emilia_ στις 30-01-2007 στις 10:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 29-01-2007 στις 19:57 έγραψε...

    Κι εγώ είχα φούστα λαμπάντα αλλά μάλλον ήταν ιμιτασιόν γιατί όταν έκανα στροφή δεν ανέβαινε μέχρι πάνω όπως στις φίλες μου (σιγά μην το επέτρεπαν οι γονείς μου!)
    Τώρα από τραγούδια άλλο τίποτα, ειδικά ο μπαμπάς μου όλη την ώρα τραγουδούσε! Αυτό που μου έχει μείνει είναι το "Ο Καρακατσάνης μπήκε στο τηγάνι κι έσπασε τ'αυγά..." ενώ θυμάμαι εμένα να τραγουδάω το Ρίτα-Ριτάκι συνέχεια, επηρεασμένη από μια συναυλία των Κατσιμιχαίων που με είχαν πάρει μαζί τους στα 4 μου.
    Κατά τα άλλα στο σπίτι είχαμε δίσκους και κασέτες από Στράτο Διονυσίου, Πάριο, Γαλάνη, Νταλάρα. Προσωπικά είχα μια κασέτα ολόδική μου από τα στρουμφάκια και μ'άρεσε το "Μη με ξυπνάς απ'τις 6" αλλά πιο πολύ μια μπαλάντα που έλεγε κάτι για λευκά περιστέρια! Παρεμπιπτόντως, όποιος την έχει ας μου το πει! Την ψάχνω!



    Φωτεινουλα,αυτο που ελεγε...: "Περιστερια ασπρα πετουν,στο μπαλκονι σου ισως σταθουν...." κτλ?? Το λατρευα επισης!!!! Το ειχε μια φιλη μου...λες να το ξεσκαλισουμε...?!




    Αχ, μάλλον αυτό είναι! Δεν έχω πια την κασέτα γιατί την είχαμε δανείσει τότε για κάποιο παιδικό πάρτυ και την κράτησαν! Μακάρι να το βρεις! Θα είσαι αρχηγός!



    Διάβασα τυχαία αυτό το μήνυμα και με ταξίδεψε μια εικοσαετία πριν...Αν σ'ενδιαφέρει το συγκεκριμένο τραγούδι απ'το''Πάρτυ των στρούμφ''το έχω..ποτέ δε θα πέταγα τις αναμνήσεις μου....βέβαια είναι βινύλιο και υπάρχει σίγουρα...σε κάποιο ''πάνω'' ντουλάπι.....αλλα πρέπει να ''παίζει''.