ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη

    Ελληνικη Λαίκη Μουσική της δεκαετίας 1983 - 1993. Ποια Η γνώμη σας?

    CHE
    31.01.2007, 11:20
    Συμφωνώ κι εγώ με την επισήμανση του Jorge. Οι προαναφερόμενοι δίσκοι δεν ανήκουν στο λαικό ρεπερτόριο για το οποίο μιλάμε εδώ.
    Αν ψάξει κανείς λαϊκά τραγούδια εκείνης της περιόδου που να λέμε ότι ‘‘έμεινε στην ιστορία’’ θα δυσκολευτούμε πολύ να βρούμε κάποια.

    Ακόμα και το ‘‘Πότε Βούδας Πότε Κούδας’’, που αναφέρεται παραπάνω, είναι της δεκαετίας του 1970 και όχι του 1980.

    tsibitos
    31.01.2007, 12:33
    Οντως δεν αναφερομαι στο εντεχνο ή το ελαφρολαικο. Στο Λαικο αναφερομαι.
    christos-reg
    31.01.2007, 15:55
    Όντως μια πολύ λαϊκή δεκαετία, με τους υπόλοιπους δίσκους απλώς εξαίρεση στον κανόνα. Btw, το "Πότε Βούδας, Πότε Κούδας είναι του 1986.

    Λοιπόν λαϊκοί δίσκοι και σουξέ της εποχής αυτής, ανά τραγουδιστή (Νικολόπουλος, Ρασούλης, Σούκας, Μουσαφίρης, Παπαβασιλείου, Χρυσοβέργης, Γιατράς, Πολυκανδριώτης, Καρβέλας είναι βασικά ονόματα δημιουργών της περίοδου αυτής):

    Αλεξίου
    1982-Η Ζωή μου κύκλους κάνει (Ζήλεια μου, Οι μάγκες δεν υπάρχουν πια, Αν πεθάνει μια αγάπη κτλ.)
    1984-Εμφύλιος Έρωτας (Τώρα κι εγώ θα ζήσω, Μία είναι η ουσία κτλ.)
    1988-Η Νύχτα θέλει έρωτα (Δεν υπάρχουνε λόγια, Πάρε το δρόμο ξαναγύρισε)

    Νταλάρας
    1981-Οι κυβερνήσεις πέφτουνε μα η αγάπη μένει (και Γλυκερία, Κοντογιάννης)
    1983-Ο τραγουδιστής
    1989-Μη μιλάς, κινδυνεύει η Ελλάς

    Μητροπάνος
    1980-Τα λαϊκά του σήμερα
    1983-Λαϊκές στιγμές
    1984-Όταν μιλούν τα τέλια (και Στανίση)
    1986-Αγάπη μου αγέννητη
    1987-Το δικό μας τραγούδι (και Στανίση, Κοντολάζος)
    1989-Εμείς οι δυό
    1990-Εσύ λέγε με έρωτα

    Πίτσα Παπαδοπούλου
    (...πολλοί...)
    1986-Αργά τη νύχτα (Γκρέμιστα, Έρωτα μου αγιάτρευτε, Με τελείωσες)
    1987-Ανευ όρων (Μη μιλάς, δεν είναι απαραίτητο)
    1988-Σήμερα (Θυσιάστηκα)
    1989-Δεν μετανοιώνω

    Στράτος Διονυσίου
    1980-Υποκρίνεσαι
    1981-Όλα είναι δανεικά
    1982-Θυμήσου
    1983-Της γυναίκας η καρδιά
    1984-Μόνο οι ερωτευμένοι
    1985-Ο Σαλονικιός
    1986-Ο ταξιτζής (και Διαμάντη)
    1987-Ο λαός τραγούδι θέλει
    1988-Εγώ ο ξένος
    1989-Νομίζεις
    1990-Ποιος άλλος

    Δούκισσα
    1984-Λαϊκά για τη Δούκισσα
    1985-Συστημένα για τη Δούκισσα
    1986-Το θέμα μας είναι
    1987-Φιλάκια

    Διαμάντη Λίτσα
    1981-Τέλεισαν τα σ' αγαπώ
    1984-Λαϊκά και πάσης Ελλάδος (και Διονυσίου, Σαρρής)
    1985-Τα μυστικά του έρωτα
    1986-Έχεις τρελάνει κόσμο (Καρβέλας & Νικολόπουλος)
    1988-Πυρετός (Καρβέλας & Νικολόπουλος)

    Γλυκερία
    1983-Στην όμορφη νύχτα (Live) (350.000 πωλήσεις!)
    1985-Τραγούδι αισθηματικό (400.000 πωλήσεις!)
    1986-Μάτια μου
    1987-Με πανσέληνο

    Στανίση
    1982-Μυστικέ μου έρωτα
    κ.α. πολλά

    Βιτάλη
    1982-Παίξε Χρήστο επειγόντως (και Π.Τερζής)
    1983-Βάρα μου το ντέφι
    1984-Χορέψτε γιατί χανόμαστε (Live)
    1985-Ένας είναι ο Σούκας (και Αλεξίου, Διαμάντη, Διονυσίου, Κοντολάζος, Σαρρής)
    1985-Μια γυναίκα μπορεί
    1988-Τα λαϊκά της Ελένης

    Οπισθοδρομική Κομπανία - Αρβανιτάκη
    1982-Οπισθοδρομική κομπανία (Live)
    1983-Μια νύχτα με την οπισθοδρομική κομπανία (Live)
    1984-Ελευθερία Αρβανιτάκη
    1985-Στη μέση της κομπανίας

    Γ.Σαρρής
    1983-Οι Νταλίκες (και Χ.Αλεξίου)

    Σακελλαρίου Ρίτα
    1984-Γόρδιος δεσμός
    1986-Αρέσω
    1987-Οι 40άρες=2 20άρες
    κ.α. πολλά

    Μαρινέλλα
    1989-Είσαι μια θύελλα
    1990-Λέγε μου σ' αγαπώ (Θέλω να τ' ακούω)

    Βελής Λεωνίδας
    1987-Αγάπη όλο ζήλεια (Με το στόμα γεμάτο φιλιά)
    1988-Συλλαβιστά ψυθιριστά (και Γλυκερία)
    κ.α.

    Χριστοδουλόπουλος
    1987-Ραγισμένα μάτια
    1988-Μαραμένη μου γαρδένια
    1989-Μια νύχτα στις αμπάρες (Live)
    1990-Όλα τα μωρά στην πίστα (Live) (και Γλυκερία, Βιτάλη κ.α.)
    1990-Φτάνει να γυρίσεις
    1991-Το προσκλητήριο

    Δημητρίου Άντζελα
    1985-Ποια θυσία
    1986-Δυο φωνές
    1988-Μια σ'αγαπώ, μια σε μισώ
    1989-Να σου ορκιστώ
    1990-Εσύ τι λες
    κ.α.

    Πανταζής
    1989-Ταραχή
    κ.α.

    Παπάζογλου
    1982-Όλοι δικοί μας είμαστε (και Τερζής κ.α.)
    1984-Χαράτσι
    1986-Πότε Βούδας, πότε Κούδας (και Γλυκερία, Βελής κ.α.)

    Επίσης πολλοί είναι και οι δίσκοι με τίτλους "Τα λαϊκά της νύχτας ΝοΧ", "Η Αθήνα τη νύχτα", "Μία νύχτα στην Φαντασία ΝοΧ", "Μια βραδιά στα μπουζούκια ΝοΧ" με συμμετοχές πολλών από τους παραπάνω.

    =========================================


    Christos' Blog

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : christos-reg στις 31-01-2007 16:13 ]


    karelia
    31.01.2007, 19:27
    Συγχωρέστε με αν κατάλαβα λαθος,
    αλλα νομίζω ότι ζητάει συγκεκριμένα τραγούδια,οχι δίσκους..
    christos-reg
    31.01.2007, 20:10
    Παράθεση:
    Το μέλος karelia στις 31-01-2007 στις 19:27 έγραψε...

    αλλα νομίζω ότι ζητάει συγκεκριμένα τραγούδια,οχι δίσκους..


    Οι περισσότεροι τίτλοι δίσκων είναι ούτως ή άλλως γνωστά τραγούδια της εποχής. Συν τοις άλλοις ανέφερα και ορισμένες επιπλέον επιτυχίες που περιλαμβάνονται στους δίσκους αυτούς.

    Αν έχεις να αναφέρεις κάποιο τραγούδι σε ακούμε, γιατί κατά τ' άλλα το σχόλιο σου ήταν το λιγότερο ατυχές και περιττό.

    Christos' Blog

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : christos-reg στις 31-01-2007 20:12 ]


    karelia
    31.01.2007, 20:15
    Μα δεν σε ειρωνεύτηκα,ίσα ίσα χαρά στο κόπο σου που τα έγραψες,και μπράβο!.Εγώ δυστυχώς δεν έχω τόσο λεπτομερείς γνώσεις πάνω στο ελληνικό τραγούδι.προσπαθώ να καταλάβω τι ζητάει ακριβώς το μέλος tsibitos.

    Ποια σύνορα σού φτιάχνουν χάρτες ζωή μου,
    τα χρόνια ή τα λάθη απ' το κορμί μου
    Απ' άκρη σ'άκρη μού ζαλίζεις τη σκέψη,
    μα τη σιωπή ταξιδευτή έχω θρέψει..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : karelia στις 31-01-2007 20:16 ]


    tsibitos
    31.01.2007, 22:57
    Φιλε christos-reg ζηταω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που εγραψες... και οντως πολυ απο τους δισκους αυτους εχουν σαν σουξέ τα ομότιτλα κομματια... Ειχα σκοπο να κάνω κατι αντίστοιχο αλλα με υπερκάλυψες... Εκτος απο αυτο θελω να μαθω και ενα η δυο τραγουδια απο αυτα που αρεσουν πολυ σε καποιον που ακουει αλλα και που δεν ακουει αυτο το ειδος...

    Την Πεμπτη το Βραδυ στην εκπομπή μου στο ΜΗ Radio θα κανω ειδικο αφιερωμα στα τραγουδια αυτα, στην εποχη αυτη... θα χαρω πολυ (οσοι μπορείτε λογο ώρας) να είστε εκεί....


    ------

    "Απο τα Σμυρνεϊκα του 20 στα λαικα του σημερα" Καθε πεμπτη βραδυ (Ξημερωματα παρασκευης) στις 02:00 Αποκλειστικα στο Music Heaven Radio...
    null

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 31-01-2007 23:05 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 31-01-2007 23:06 ]


    roubas
    01.02.2007, 12:37
    Παιδια αυτη η εποχη εβγαλε και διαμαντια(εκτος απο χαζοτραγουδα)οπως τραγουδια του τακη Σουκα!
    Και η Αντζελα ειπε κομματαρες και η Στανιση,Μαργαριτης,Διονυσιου Αγγ.,Κοντολαζος και αλλοι που αναφερθηκαν ηδη!
    Η αποψη μου θα ειναι οπως παντα ελευθερη μακρυα απο κοληματα και "εντεχνισμους"!
    Επισης οποιος θελει να δει την τοτε πραγματικοτητα μπορει να νοικιάσει την ταινια "Αυτη η νυχτα μενει" σε μουσικη του Σταματη Κραουνακη!
    Στη ταινια μεσα πολλα απο τα σκυλαδικα που ακουγουνται ειναι του Σταματη!
    (θελω αυτο να το σχολιασετε...)
    Οποιος ειναι οπαδος αυτης της εποχης μπορει να μου πει αν εχει ενα τραγουδι της Στανιση το "Χαρε μπαμπεση σταυρωτη"?
    Αν ναι ας ελθει σε επαφη μαζι μου με προσωπικο μηνυμα γιατι το ψαχνω καιρο!

    jorge
    01.02.2007, 18:52
    Δηλαδή ποιές "κομματάρες" είπε τότε ο Κοντολάζος και ο Άγγελος Διονυσίου;
    tsibitos
    01.02.2007, 19:19
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 01-02-2007 στις 18:52 έγραψε...

    Δηλαδή ποιές "κομματάρες" είπε τότε ο Κοντολάζος και ο Άγγελος Διονυσίου;




    Δεν ειναι ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ το "Παραπονο μου"(Μουσική - Στιχοι : Γιάννης Πάριος) Η' το " Ολα τα δωσα για σενα" ?? Υποκειμενικο ειναι αυτο βεβαια....... Αλλοι θεωρουν κομματαρα το "ευτυχως που δεν χαθηκε ο Ερωτας..... κλπ" του παπακωνσταντινου.
    maraki24
    01.02.2007, 21:38
    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 01-02-2007 στις 12:37 έγραψε...

    Επισης οποιος θελει να δει την τοτε πραγματικοτητα μπορει να νοικιάσει την ταινια "Αυτη η νυχτα μενει" σε μουσικη του Σταματη Κραουνακη!
    Στη ταινια μεσα πολλα απο τα σκυλαδικα που ακουγουνται ειναι του Σταματη!
    (θελω αυτο να το σχολιασετε...)





    Και για να βρεί τους ερμηνευτές αυτών των σκυλάδικων έψαξε πολύ σε διάφορα κέντρα και βρήκε ανθρώπους χωρίς ιδιαίτερη παρουσία στη δισκογραφία που όπως είπε, του έβγαζαν το γνήσιο αίσθημα των τότε επαρχιακών σκυλάδικων...Αννούλα Βασιλείου, Γιώργος Δερμιτζάκης, Παλόμα κ.α
    Επίσης έχει πει ότι έγραψε μερικά τραγούδια πολύ μερακλίδικα και ότι αυτή η ταινία τον απελευθέρωσε πολύ μουσικά. Προσωπικά θεωρώ ότι ορισμένα απ' τα τραγούδια, όπως το "η νύχτα βγάζει επίσκοπο", το "Πάτα-πάτα" ή το αγαπημένο μου, τα "Τεκνά", είναι απλώς υπέροχα...Με γνήσιες, βαριές, λαικές όμορφες μελωδίες και "βαριά" γλώσσα...
    Δεν ξέρω αν έχετε δει την ταινία. Η κοπέλα υποτίθεται ότι θέλει να κάνει καριέρα τραγουδίστριας και κάπου έχει βρεί το "Αυτή η νύχτα μένει" (το γνωστό τραγούδι) και ελπίζει μ' αυτό να κάνει επιτυχία. Όταν αναγκάζεται να ζητήσει δουλειά απ' το μαγαζάτορα ενός φθηνιάρικού επαρχιακού μαγαζιού και του τραγουδά λίγο απ' το κομμάτι, αυτός της λέει "κοπέλα μου, αυτές τις μαλακίες θα πεις ατο μαγαζί μου? Εδώ λέμε άλλα..." Για το λόγο αυτό η ταινία έπρεπε να περιλαμβάνει και "σκυλοτράγουδα"... Και τα πήγε περίφημα ο Κραουνάκης σ' αυτά...(προσωπική μου άποψη αυτό)...και μπράβο του...
    roubas
    05.02.2007, 10:40
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 01-02-2007 στις 21:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 01-02-2007 στις 12:37 έγραψε...

    Επισης οποιος θελει να δει την τοτε πραγματικοτητα μπορει να νοικιάσει την ταινια "Αυτη η νυχτα μενει" σε μουσικη του Σταματη Κραουνακη!
    Στη ταινια μεσα πολλα απο τα σκυλαδικα που ακουγουνται ειναι του Σταματη!
    (θελω αυτο να το σχολιασετε...)





    Και για να βρεί τους ερμηνευτές αυτών των σκυλάδικων έψαξε πολύ σε διάφορα κέντρα και βρήκε ανθρώπους χωρίς ιδιαίτερη παρουσία στη δισκογραφία που όπως είπε, του έβγαζαν το γνήσιο αίσθημα των τότε επαρχιακών σκυλάδικων...Αννούλα Βασιλείου, Γιώργος Δερμιτζάκης, Παλόμα κ.α
    Επίσης έχει πει ότι έγραψε μερικά τραγούδια πολύ μερακλίδικα και ότι αυτή η ταινία τον απελευθέρωσε πολύ μουσικά. Προσωπικά θεωρώ ότι ορισμένα απ' τα τραγούδια, όπως το "η νύχτα βγάζει επίσκοπο", το "Πάτα-πάτα" ή το αγαπημένο μου, τα "Τεκνά", είναι απλώς υπέροχα...Με γνήσιες, βαριές, λαικές όμορφες μελωδίες και "βαριά" γλώσσα...
    Δεν ξέρω αν έχετε δει την ταινία. Η κοπέλα υποτίθεται ότι θέλει να κάνει καριέρα τραγουδίστριας και κάπου έχει βρεί το "Αυτή η νύχτα μένει" (το γνωστό τραγούδι) και ελπίζει μ' αυτό να κάνει επιτυχία. Όταν αναγκάζεται να ζητήσει δουλειά απ' το μαγαζάτορα ενός φθηνιάρικού επαρχιακού μαγαζιού και του τραγουδά λίγο απ' το κομμάτι, αυτός της λέει "κοπέλα μου, αυτές τις μαλακίες θα πεις ατο μαγαζί μου? Εδώ λέμε άλλα..." Για το λόγο αυτό η ταινία έπρεπε να περιλαμβάνει και "σκυλοτράγουδα"... Και τα πήγε περίφημα ο Κραουνάκης σ' αυτά...(προσωπική μου άποψη αυτό)...και μπράβο του...



    Δεν λεω κατι διαφορετικο!Για το κομματαρες δεν ξερω ισως εχω αλλη αποψη...
    Εγώ θελω να σταθω σε αυτα που γινονταν στα σκυλαδικα εκτος πιστας ή εκτος μαγαζιου!Αυτη η δεκατια (του 80)εβγαλε οπως προειπα κομματαρες αλλα εγιναν και απιστευτα εγκληματα που δεν βγηκαν ποτε στην επιφανεια!Διαλυθηκαν οικογενειες ,εγιναν βιασμοι,καταστραφηκαν οικονομικα ανθρωποι μεχρι και ζωες χαθηκαν απο ξεκαθαρισματα λογαριασμων!Για ολα αυτα μπορεις να διαβασεις και το ομονυμο βιβλιο(Αυτη η νυχτα μενει)
    αλλα να δεις και την ταινια Παραγγελια!Σιγουρα ολα αυτα που λεω δεν εχουν σχεση με τη μουσικη αλλα θελω να τα καταθεσω γιατι εχω τυχει ακομα και εγω που ειμαι 24 χρονων σε περιστατικα σε σκυλαδικα που σιγουρα δεν θα με πιστεψει κανενας!Θα πω μονο ενα:
    Εχετε δει ποτε αφου εχει χασει καποιος πανω απο ενα εκατομυρια σε ζημια και παραγγελιες σε ενα σκυλαδικο ,και εχει ξεμεινει απο λεφτα ,να ξυπναει συμβολαιογραφο 5 η ωρα για να ''σκοτωσει'' ενα οικοπεδο του μονο και μονο για να χορεψει!!!Αυτα και πολλα αλλα που τα βλεπεις και δεν τα πιστευεις!
    Αυτα τα ασχημα ειχε η δεκαετια του 80 φιλε tsibitos αλλα οτι εβγαλε κομματαρες και φωναρες εβγαλε!