ελληνική μουσική
    876 online   ·  210.833 μέλη

    Συναυλία προς τιμή του Μ. Χατζιδάκι

    uNick
    30.01.2007, 09:48
    Συναυλία στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών για να τιμήσει το έργο του Μάνου Χατζιδάκι, με αφορμή τα 82 χρόνια από τη γέννησή του, έχει οργανώσει το "Ινστιτούτο Δημοκρατίας Κωνσταντίνος Καραμανλής" για την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου.

    Ακολουθεί το άρθρο της Ξένης Μουχιμογλου από το site της Ναυτεμπορικής.


    --------
    ΓΙΑ ΤΟΝ Κωνσταντίνο Καραμανλή είχε πει ο Μάνος Χατζιδάκις, σε μια συναυλία του στο Ηρώδειο το 1991, ότι είναι ο μόνος Ελληνας πολιτικός που του χάρισε αυτοπεποίθηση και άνεση ως προς την ελληνική καταγωγή του. «Μου δίδαξε την τεχνική της περηφάνιας», έλεγε ο τόσο δύσκολος και εκλεκτικός συνθέτης, που δεν δίσταζε να εκφράζει ανοιχτά τις αντιρρήσεις του στον αείμνηστο Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

    Το Ινστιτούτο Δημοκρατίας Κωνσταντίνος Καραμανλής έχει οργανώσει για την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου συναυλία στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών για να τιμήσει το έργο του Μάνου Χατζιδάκι, με αφορμή τα 82 χρόνια από τη γέννησή του.

    «Πρόκειται για μια γιορτή πολιτισμού και όχι για μνημόσυνο», είπε χθες σε συνέντευξη Τύπου ο πρόεδρος του Ινστιτούτου κ. Ιωάννης Βαρβιτσιώτης, προλαβαίνοντας την επιθυμία του Μάνου, που δεν του άρεσαν τα μνημόσυνα. «Τους ανθρώπους που έχουν φύγει αλλά είναι μέσα μας, τους κουβαλάμε σ' ολόκληρη τη ζωή μας... το θέμα παύει να έχει χρόνο. Η μνήμη γίνεται παρόν», έλεγε ο Μάνος Χατζιδάκις για τους ανθρώπους που αγαπούσε αλλά είχαν φύγει από τη ζωή.

    Για τον αγαπημένο συνθέτη μίλησαν με νοσταλγία και συγκίνηση ο Λουκάς Καρυτινός που θα διευθύνει το «Μουσικό Σύνολο Μάνος Χατζιδάκις» στο ΜΜΑ, η Ελλη Πασπαλά και ο Μάριος Φραγκούλης που θα τραγουδήσουν και ο Γιώργος Χατζιδάκις που έζησε μαζί του και έχει την ευθύνη για διάσωση και διάδοση του έργου του.

    Το Ινστιτούτο Καραμανλή, του οποίου «σκοπός είναι η ενδυνάμωση της δημοκρατίας, η διεύρυνση των ελευθεριών του πολίτη και η ενίσχυση της ιδιωτικής πρωτοβουλίας με στόχο την ανάπτυξη και την κοινωνική συνοχή», οργανώνει αυτή τη συναυλία επειδή «η πολιτική πρέπει να αντλεί από την τέχνη για να μην χάνει την έμπνευσή της και τον ουμανισμό της», λέει ο πρόεδρος του Ινστιτούτου κ. Ιωάννης Βαρβιτσιώτης.

    Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής και ο Μάνος Χατζιδάκις γνωρίστηκαν το 1959 και έκτοτε έμειναν φίλοι μέχρι το τέλος της ζωής τους. Ο αείμνηστος Πρόεδρος άκουγε με προσοχή τις σκέψεις του Χατζιδάκι πάνω στα πολιτιστικά, και ο Χατζιδάκις διατύπωνε απερίφραστα στον Πρόεδρο τις αντιρρήσεις του στην πολιτική, κάτι που τους έφερνε συχνά σε αντίθεση. Ο Μάνος, ήταν μάλιστα ο μόνος από την «καλλιτεχνική παρέα» του Προέδρου, αποτελούμενη από τους Δημήτρη Χορν, Οδυσσέα Ελύτη κ.ά., που εξέφραζε τις αντιθέσεις του σε πολλά πράγματα, ενώ όλοι οι άλλοι συμφωνούσαν πάντα με τον Πρόεδρο. Ηταν μάλιστα και ο μόνος, ο Μάνος Χατζιδάκις, που μιλούσε στον Πρόεδρο στον ενικό. Τον αποκαλούσε πάντοτε κε Πρόεδρε, αλλά του μιλούσε ενίοτε στον ενικό, κυρίως όταν του ζητούσε να παραμερίζει τις προεδρικές επιφυλάξεις και να παρεμβαίνει πιο σκληρά σε κοινωνικά και πολιτικά θέματα. Αυτό έκανε τον Πρόεδρο να θυμώνει καμιά φορά, γιατί ο Μάνος μιλούσε σαν ανεξάρτητος πολίτης, ενώ ο πολιτικός έχει τις δεσμεύσεις του.

    Οι καλύτερες στιγμές τους όμως ήταν όταν μιλούσαν για τέχνες. Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής ενδιαφερόταν πολύ για τις τέχνες και όταν ο Πρόεδρος ρωτούσε να μάθει για κάποια όπερα, για ένα μουσικό κομμάτι, ο Μάνος καμάρωνε να δίνει τα φώτα του στον Κωνσταντίνο Καραμανλή.

    Η συναυλία έχει τίτλο «Μύθος ο Κοινός» και περιλαμβάνει τραγούδια από τη «Ρωμαϊκή Αγορά», τα οποία θα ερμηνεύσουν ο Μάριος Φραγκούλης, η Ελλη Πασπαλά και ο Γιώργος Μαρίνος, ο οποίος δεν παραβρέθηκε στη συνέντευξη λόγω γρίπης.
    -------
    loukaki
    30.01.2007, 12:54
    Ξέρουμε τίποτα για διαθέσιμα εισιτήρια?
    να μπω στο site του Μεγάρου,ε?
    aggeliki
    30.01.2007, 13:00
    Δεν υπάρχουν εισιτήρια...
    Είναι όλα διαθέσιμα για τους "ανθρώπους" του Ινστιτούτου...
    loukaki
    30.01.2007, 13:06
    Ε,αν ήξερα οτι είναι έτσι, τότε δεν θα ήθελα ούτως ή άλλως να πάω....
    Σ'ευχαριστώωωωωωωωωωω...
    alexia-vicky
    30.01.2007, 21:43


    Θα ήθελα πολύ να πάω....
    loukaki
    31.01.2007, 00:15
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 30-01-2007 στις 20:51 έγραψε...

    Εγώ όμως ήθελα....Κυρίως για το Μαρίνο που είναι εξαιρετικός, τέλειωσε τις παραστάσεις του και ήταν μια ευκαιρία να τον ξαναδώ!!!!! Γιατί το κάνουν αυτό?????? Ξεκίνησα όλο χαρά να βρώ εισιτήριο και ξαφνικά διαβάζω στα Νέα, ότι δεν έχει εισιτήρια, μόνο προσκλήσεις....Έλεος!!!!!



    Παρανόηση...
    Θα ήθελα πάαααααρα πολύ να πάω, αλλά...
    μου τη δίνει η λογική του prive!!!!!!!!!!!!
    eneni
    04.02.2007, 21:33
    Νομίζω πως άκουσα στο ραδιόφωνο πως θα μεταδοθεί η συναυλία απ το δευτερο πρόγραμμα. Δε το πρόλαβα ακριβώς το διαφημιστικό αλλά νομίζω πως γι αυτή την εκδήλωση έλεγε.

    aggeliki
    05.02.2007, 13:05
    Παράθεση:

    Το μέλος eneni στις 04-02-2007 στις 21:33 έγραψε...

    Νομίζω πως άκουσα στο ραδιόφωνο πως θα μεταδοθεί η συναυλία απ το δευτερο πρόγραμμα. Δε το πρόλαβα ακριβώς το διαφημιστικό αλλά νομίζω πως γι αυτή την εκδήλωση έλεγε.




    Όποιος έχει νέα για την παραπάνω πληροφορία να το πει!
    eneni
    05.02.2007, 21:37
    Παράθεση:

    Το μέλος aggeliki στις 05-02-2007 στις 13:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος eneni στις 04-02-2007 στις 21:33 έγραψε...

    Νομίζω πως άκουσα στο ραδιόφωνο πως θα μεταδοθεί η συναυλία απ το δευτερο πρόγραμμα. Δε το πρόλαβα ακριβώς το διαφημιστικό αλλά νομίζω πως γι αυτή την εκδήλωση έλεγε.




    Όποιος έχει νέα για την παραπάνω πληροφορία να το πει!



    εχω εγω !το άκουσα πάλι σήμερα στην εκπομπή της Μυτηλιναίου. Αυριο το βράδυ θα μεταδοθεί από το 2ο πρόγραμμα.

    aggeliki
    06.02.2007, 01:23
    ΑΑΑΑΑ Τέλεια!
    Πάλι καλά!Οπότε κάπου μετά τις 8.30 να το περιμένουμε!
    eneni
    06.02.2007, 20:57
    τωρα!

    megaloserwtikos
    06.02.2007, 22:30
    Αυτή την στιγμή ο Φραγκούλης ερμηνεύει τον ΚΕΜΑΛ!

    Υπέροχος... έβαλαν και την φωνή του Χατζιδάκι στο τελος!


    aggeliki
    06.02.2007, 23:24
    Ακόμα πιο υπέροχος ο Μαρίνος...


    megaloserwtikos
    07.02.2007, 00:45
    Πράγματι, ο Μαρίνος με εμφανή συγκίνηση, ήταν καταπληκτικός...

    Αλλά και η Πασπαλά πολύ καλή!

    Μακάρι να βγει σε κάποιο σιντάκι η συναυλία.
    Giorgos
    07.02.2007, 11:06
    Το ξέρετε ότι τελικώς υπάρχουν ταβέρνες που επιλέγουν, αντί για τα συνηθισμένα λαϊκά/ρεμπέτικα, να βάλουν στα ηχεία του μαγαζιού...αναμετάδοση της συναυλίας προς τιμή του Μάνου Χατζιδάκι από το Μέγαρο;;; Ούτε κι εγώ το γνώριζα, μέχρι χθες. Κι ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη.

    Δυστυχώς, επειδή δεν είχα καλό ήχο, δεν έχω σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη για την ορχήστρα και τις ενορχηστρώσεις. Η φωνή του Φραγκούλη ποτέ δε μου άρεσε, το ίδιο και της Πασπαλά (για το ήθος και τις μουσικές επιλογές της οποίας όμως τρέφω μεγάλο θαυμασμό). Για μένα, όλα τα λεφτά ήταν ο Μαρίνος. Γιατί, κατ' αρχάς έχει υπέροχη φωνή. Και είναι κρίμα που στους τόσους δίσκους που έβγαλε ο Χατζιδάκις, συμμετείχε μόνο σε έναν, την Οδό ονείρων. Και κατά δεύτερον (κι εκεί φαίνεται η τεράστια διαφορά με τον Φραγκούλη, εκ των πραγμάτων), απλά...το είχε. Ο Χατζιδάκις τού ήταν απόλυτα οικείος, κι αυτό ακουγόταν με την πρώτη.

    Περί προσκλήσεων, δεν έχω να σχολιάσω πολλά. Παρά μόνο ότι ο Χατζιδάκις ήταν και είναι ο πλέον λαϊκός συνθέτης αυτής της χώρας, με την έννοια ότι η μουσική του εκφράζει απόλυτα τον λαό αυτού του τόπου. Και άρα ανήκει σε αυτόν. Θα έπρεπε να ντρέπονται.

    Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι...Μήπως κάποιος έγραψε τη χθεσινή συναυλία από το ραδιόφωνο σε mp3; Θα ήθελα πολύ να την έχω.
    uNick
    07.02.2007, 11:20
    Παράθεση:
    Το μέλος Giorgos στις 07-02-2007 στις 11:06 έγραψε...

    ...Μήπως κάποιος έγραψε τη χθεσινή συναυλία από το ραδιόφωνο σε mp3; Θα ήθελα πολύ να την έχω.

    Κι εγώ θα την ήθελα (αν την έγραψε κάποιος)... Εκεί που ήμουν ήταν αδύνατον να ακούσω 2ο Πρόγραμμα, θα με έκραζαν... οπότε την έχασα.
    aggeliki
    07.02.2007, 13:39
    Νομίζω ότι η Πασπαλά έκανε κάποια λαθάκια χθες...Περίεργο όμως γιατί δεν μας έχει συνηθίσει.

    Την συναυλία την έγραψα εγώ...όποιος τη θέλει ας επικοινωνήσει μαζί μου με πμ....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aggeliki στις 07-02-2007 13:39 ]


    Soiram
    08.02.2007, 08:03
    Όταν πρωτοάκουσα για αυτή τη συναυλία ενθουσιάστηκα μιας και τέτοιες συναυλίες απλά δεν γίνονται. Όταν έμαθα ότι ήταν μόνο με προσκλήσεις μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι...Μιας της μιας, ο "υιός" Χατζιδάκης έδωσε την "άδεια"¨του να γίνει συναυλία αφιέρωμα στον Μάνο και αποφάσισε να το κάνει για το ίδρυμα Κ. Καραμανλης και μόνο με προσκλήσεις; Για να πάει όλη η κυβέρνηση σύσσωμη με όλους τους βουλευτές και δεν ξέρω γω ποιούς άλλους; Από πότε τα τραγούδια του Μάνου είναι τραγούδια που παίζονται σε "εκδηλώσεις κομματικών συλλόγων"; Τέλοσπάντων, τι ψάχνω και εγώ να βρώ τώρα...Φαίνεται πως ο Μάνος είναι για τους λίγους και εκλεκτούς...εξάλλου αν ζούσε,έτσι δεν θα ήθελε και αυτός;

    Παρεπιπτόντως επειδή διάβασα πως οι παραστάσεις του Μαρίνου έχουν τελειώσω να αναφέρω πως έχει πάρει παράταση και για αυτό το Παρασκευοσαββατοκύριακο. Έγω θα πάω Κυριακή στο bar γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και θέλω να τον δω...διότι κακά τα ψέμματα, δεν ξέρω πότε και αν θα ξαναεμφανιστεί κάπου!