ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη
    twr
    30.01.2007, 20:02
    Έχω ακούσει για αυτά τα είδη μαγνητών αλλά δεν έχω καταλάβει τη διαφορά τους. Επίσης βγάζουν όλες οι εταιρείες passive και active?? Συγκεκριμένα έχω ακούσει για EMG passive και active αλλά ποτέ π.χ. για dimarzio! Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς τι παιζει γιατί δεν έχω καταλάβει τίποτα???
    babisdr
    31.01.2007, 20:20
    Κοίτα, από κιθάρες είμαι ανίδεος. Αυτό που ξέρω είναι οτι τα active κυκλώματα είναι αυτά που χρειάζονται τροφοδότηση ρεύματος, ενώ τα passive όχι. Μην μπω τώρα σε λεπτομέρειες, που μπορεί να είναι άσχετες με το θέμα και σε μπερδέψω. Ας μιλήσει κάποιος γνώστης του αντικειμένου καλύτερα



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 31-01-2007 20:20 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 31-01-2007 20:21 ]


    odis13
    01.02.2007, 21:15
    Πράγματι οι active χρειάζονται μπαταρία για να λειτουργήσουν.Η γνωστώτερη εταιρία που φτίαχνει τέτοιους μαγνήτες είναι η EMG. Η dimarzio και η seymour duncan από όσο ξέρω δε φτίαχνουν active(εκτός από Duncan Livewire).Οι active συχνά έχουν ενσωματωμένη προενίσχυση για πιο βαρύ distorted ήχο.


    εδώ
    twr
    01.02.2007, 21:43
    Επίσης απ οσο έψαξα, οι ακτιβ έχουν και μια θεαματική διαφορά στην τιμή !
    BooBass
    16.03.2007, 10:00
    Passive vs Active.
    Όπως λέμε θάλασσα ή βουνό.

    Αυτή η ερώτηση έχει κατα τη γνώμη μου διαφορετικά κριτήρια, ανάλογα αν παίζει κάποιος κιθάρα ή μπάσο.

    Το passive σύστημα δεν χρησιμοποιεί καθόλου τροφοδοσία για τους μαγνήτες ή το EQ (tone).

    Το active χωρίζεται σε δύο περιπτώσεις:
    Passive/Active όπου έχουμε passive μαγνήτες με active ενισχυτικό κύκλωμα, και Full Active, οπου έχουμε active μαγνήτες (με active ενισχυτικό κύκλωμα).

    Το active ενισχυτικό κύκλωμα γενικά είναι κάτι καλό, καθώς βοηθά να έχουμε μεγάλη γκάμα στον ήχο μας, χωρίς εξωτερικά EQ.

    Όσον αφορά τους μαγνήτες, οι active έχουν περισσότερο gain, ενω οι passive περισσότερο sustain.

    Το μπάσο χρειάζεται περισσότερο gain, γιατί δυστυχώς το ανθρώπινο αυτί είναι ''κουφό'' στις χαμηλές.
    Επίσης οι active μαγνήτες δεν χρησιμοποιούν τις χορδές για γείωση, κατι που εξαφανίζει το βούισμα, ειδικά όταν μπουστάρουμε τα πρίμα.

    Διάσημοι μπασίστες με active όργανα:
    Stuart Zender (Jamiroquai)
    Nick Fyffe (Jamiroquai)
    Paul Turner (Jamiroquai)
    Victor Wooten (solo, Flecktones)
    Doug Wimbish (solo, Living Colour, Seal)
    Garry Willis (solo, Tribal Tech)
    Flea (RHCP)*
    * εκτός απ' το καινούργιο που παίζει με ένα precision του '68 (respect)

    Η κιθάρα απ' την άλλη δεν έχει τέτοιο θέμα, καθώς οι μεσαίες χτυπάνε ''κόκκινα'' σε εμάς τους ανθρώπους. Μπορεί κάποιοι φίλοι κιθαρίστες να νομίζουν οτι όσο περισσότερο gain τόσο πιο ''βρώμικος'' ο ήχος, αλλα με τους active μαγνήτες χάνεις πολύ σε sustain, που αφαιρεί πολύ όγκο απ' τον ήχο. Άλλωστε υπάρχουν και πιο φτηνοί τρόποι για τρελλή παραμόρφωση από τους active μαγνήτες.

    Διασημοι κιθαρίστες με active όργανα:
    Zack Wylde (Ozzy Osbourne, Black Label Society)
    Mark Knopfler (Dire Straits)
    David Gilmore (Pink Floyd!!!)
    Steve Lukather (Toto)

    Και ένα χρήσιμο link
    EMG FAQs


    RoCkLiViN2
    25.03.2007, 19:13
    Αλλη μια σημαντικη διαφορα στους Active και στους Passive ειναι οτι οι Active εχουν μια συγκεκριμενη δυναμικη !!!!!!! Δηλαδη, ειτε "χτυπησεις" τη χορδη δυνατα, ειτε χαλαρα θα ακουστει ηχος ιδιας εντασης..... Οποτε γνωμη μου ειναι να χρησημοποιεις Passive μαγνητες....
    Ecrew
    26.03.2007, 03:37
    Μια λεπτομέρεια για τον David Gilmour... χρησιμοποίησε active μαγνήτες (EMG - στην κόκκινη stratocaster ) στις περιοδείες του A momentary lapse of reason & του Division Bell μόνο.(αντιστοιχες live ηχογραφήσεις delicate sound of thunder & Pulse)
    Ειδικά στο Pulse είναι εμφανές σε κομμάτια όπως Shine on you crazy diamond οτι οι active μαγνήτες ήταν λάθος επιλογή. και στην τελευταία κοινή εμφάνιση των Pink Floyd και στον προσωπικό του δίσκο ξαναγύρισε στους passive...

    Γενικά η φιλοσοφία ειναι ότι στους active "μιλάει" πιο πολύ ο μαγνήτης παρά το όργανο.
    BooBass
    26.03.2007, 09:59
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 25-03-2007 στις 19:13 έγραψε...

    Αλλη μια σημαντικη διαφορα στους Active και στους Passive ειναι οτι οι Active εχουν μια συγκεκριμενη δυναμικη !!!!!!! Δηλαδη, ειτε "χτυπησεις" τη χορδη δυνατα, ειτε χαλαρα θα ακουστει ηχος ιδιας εντασης..... Οποτε γνωμη μου ειναι να χρησημοποιεις Passive μαγνητες....



    Συνηθισμένη άποψη, αλλά είναι μύθος...
    Αν αυτό ήταν σωστό, τότε όλοι οι μουσικοί με active μαγνήτες αυτόματα χρειάζονται και volume pedal για να δώσουν διακίμανση στις δυναμικές και στην ένταση. Και πίστεψέ με, επείδη τυχαίνει να παίζω μόνο με active όργανο τα τελευταία χρόνια, μόνο έτσι δεν είναι.
    Το θέμα είναι ότι δεν αρκεί να βάλεις τους μαγνήτες για να τραγουδήσει το όργανο. Παίζουν ρόλο το όργανο καθευατό και το ρύθμισμά του, ο ενισχυτής, τα εφε που μπορεί να χρησιμοποιείς και η σειρά σύνδεσης αυτών, και φυσικά η τεχνική του εν λόγω performer (κοινώς ενας νέος οδηγός δεν μπορεί να πάρει με την πρώτη μια Gallardo και να την ''πάει'').

    Τώρα, πέρα απ' όλα αυτά, η γνώμη μου είναι η εξής: full passive για ηλεκτρική, full active για μπάσο.
    ogyon21
    05.07.2007, 21:30
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 25-03-2007 στις 19:13 έγραψε...

    Αλλη μια σημαντικη διαφορα στους Active και στους Passive ειναι οτι οι Active εχουν μια συγκεκριμενη δυναμικη !!!!!!! Δηλαδη, ειτε "χτυπησεις" τη χορδη δυνατα, ειτε χαλαρα θα ακουστει ηχος ιδιας εντασης..... Οποτε γνωμη μου ειναι να χρησημοποιεις Passive μαγνητες....



    sorry που επεμβαινω αλλα δεν ισχυει ουτε κατα διανοια.. Εννοω, πως οι active δεχονται τις δυναμικες ισως και καλυτερα απο τους passive.. Η ολη λογικη στους active εναντι των passive ειναι πως οι πρωτοι εχουν εναν προενισχυτη σηματος (εξου και η 9βολτη που χρησιμοποιουν) Απο τη στιγμη που ενισχυουν το σημα, μπορουν και να προσδωσουν ενεργο EQ σε αυτο πρωτου το "διωξουν" προς τον ενισχυτη. Ολο αυτο συνεπαγεται στα εξης
    α) ο ενισχυτης περνει πολυ πιο δυνατο και "καθαρο σημα" απο το μπασο.
    β) ο ηχος εχει περασει απο EQ πρωτου φτασει στον ενισχυτη αρα δεν παραμορφωνεται απο τον τελευταιο , περαν του οτι αλλαζεις ρυθμισεις επανω στο μπασο σου κατι που βολευει στα Live..


    Περαν των EMG φοβεροι Active ειναι και αυτοι της Bartolini (μιλαω για μπασο μονο)..
    Οι Active περαν του Gain δινουν σαφως καλυτερο Sustain εν συγκριση με τους Passive. (Καπου αναφερθηκε το αντιθετο) μιας και ο Passive δεχεται τον παλμο αποδυναμωμενο απο τις χορδες και τον μεταδιδει στον ενισχυτη με μικρη ισχη ενω ο active με το που δεχεται τον παλμο , τον ενισχυει κι ετσι το sustain "επιμηκυνεται" (αδοκιμος ορος)!

    ogyon21
    05.07.2007, 21:32
    Παράθεση:

    Το μέλος BooBass στις 26-03-2007 στις 09:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 25-03-2007 στις 19:13 έγραψε...

    Αλλη μια σημαντικη διαφορα στους Active και στους Passive ειναι οτι οι Active εχουν μια συγκεκριμενη δυναμικη !!!!!!! Δηλαδη, ειτε "χτυπησεις" τη χορδη δυνατα, ειτε χαλαρα θα ακουστει ηχος ιδιας εντασης..... Οποτε γνωμη μου ειναι να χρησημοποιεις Passive μαγνητες....



    Συνηθισμένη άποψη, αλλά είναι μύθος...
    Αν αυτό ήταν σωστό, τότε όλοι οι μουσικοί με active μαγνήτες αυτόματα χρειάζονται και volume pedal για να δώσουν διακίμανση στις δυναμικές και στην ένταση. Και πίστεψέ με, επείδη τυχαίνει να παίζω μόνο με active όργανο τα τελευταία χρόνια, μόνο έτσι δεν είναι.
    Το θέμα είναι ότι δεν αρκεί να βάλεις τους μαγνήτες για να τραγουδήσει το όργανο. Παίζουν ρόλο το όργανο καθευατό και το ρύθμισμά του, ο ενισχυτής, τα εφε που μπορεί να χρησιμοποιείς και η σειρά σύνδεσης αυτών, και φυσικά η τεχνική του εν λόγω performer (κοινώς ενας νέος οδηγός δεν μπορεί να πάρει με την πρώτη μια Gallardo και να την ''πάει'').

    Τώρα, πέρα απ' όλα αυτά, η γνώμη μου είναι η εξής: full passive για ηλεκτρική, full active για μπάσο.




    χιλια συγνωμη αλλα τωρα παρατηρησα οτι ειχες απαντησει σε αυτο προηγουμενος και ξαναπαντησα στο μυνημα μου παραπανω..