ελληνική μουσική
    562 online   ·  210.843 μέλη

    Η καλύτερη εν ζωή φωνή στην Ελλάδα

    kwstasagas
    03.03.2008, 02:06
    Πριν κάμποσα χρόνια, είχε πέσει στα χέρια μου ένα cd του ΔΙΦΩΝΟΥ με τραγούδια του Παντελή Θαλασσινού άγνωστα στο ευρύ κοινό. Μεταξύ αυτών υπήρχε κι ένα τραγούδι με τίτλο "OI ΠΑΛΙΕΣ ΕΥΤΥΧΙΕΣ" σε στίχους Μάνου Ελευθερίου, το οποίο τραγουδούσε μια κοπέλα ονόματι ΕΛΕΝΗ ΚΟΥΒΙΔΗ !!!! Μόλις το άκουσα, ένιωσα ... σαν να με χτύπησαν δέκα κεραυνοί μαζί !!!! Ειλικρινά σάς μιλάω, ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΝΙΩΣΕΙ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΦΩΝΗ !!!! Μετά έμαθα ότι αυτή η κοπέλα έκανε μόλις έναν δίσκο - συλλεκτικό σήμερα - με τίτλο "ΟΙ ΠΑΛΙΕΣ ΕΥΤΥΧΙΕΣ" το 1994 υπό το label "Ανατολή" (το οποίο αργότερα, όπως με πληροφόρησαν, το απορρόφησε η Lyra). Μετά ... εξαφανίστηκε τελείως από το χώρο του τραγουδιού. Ή μήπως όχι ?????

    Αγαπητοί συμφορουμίτες, γνωρίζει κανένας σας τίποτε γι' αυτήν την κοπέλα ??? Έχετε ακούσει κάποιο τραγούδι της ??? Τραγουδάει ακόμη ??? Κι αν ναι, πού ????



    Τώρα για άλλες φωνές .... συμφωνώ με τα περισσότερα ονόματα από αυτά που διάβασα στα παραπάνω posts, και προπαντός για την ΤΑΝΙΑ ΤΣΑΝΑΚΛΙΔΟΥ !!! Είμαι θαυμαστής της ..... ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ !!! Και, κατά την ταπεινή μου άποψη, νομίζω ότι η φωνή της έχει κάτι το ΜΗΤΡΙΚΟ !!! Ναι, όποτε την ακούω να τραγουδά "μπαλαντοειδή" τραγούδια, έρχεται στο μυαλό μου η εικόνα μιας μητέρας που σκύβει πάνω από το παιδί της - ίσως την ώρα που κοιμάται - και τού τραγουδά .......



    Μετά .... ΧΑΡΟΥΛΑ ΑΛΕΞΙΟΥ ............
    PrincePhilip
    03.03.2008, 22:41
    Θεωρω οτι η μεγαλυτερη ανδρικη φωνη που εβγαλε ποτε η ελλαδα μετα τον Καζατζιδη ειναι ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡΙΟΣ και γυναικεια η ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ .

    Amore mio Senza un'addio mi stai lasciando
    Ma il tuo silenzio sebra dire hai fatto centro
    Come la neve sciolta al sole stai piangendo a inevitabile
    Ma lui chi a Adesso me ne sti parlando
    Come hai potuto dargli un pezzo del mio mondo
    Vorrei sparire me

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PrincePhilip στις 03-03-2008 23:16 ]


    tsibitos
    03.03.2008, 23:00
    Swkrath Swkrath, Που είσαι να κάνεις την σούμα;;; Τόσοι μήνες πέρασαν...
    glykerios81
    22.05.2008, 22:53

    Μην το συζητάτε άλλο. Η καλύτερη εν ζωή τραγουδίστρια στη Χώρα μας τα τελευταία 30+ χρόνια είναι η υπέροχη                            Γ  Λ  Υ  Κ  Ε  Ρ  Ι  Α

    Τραγουδά όλα αυτά τα χρόνια σχεδόν κάθε χειμώνα με πολλές εμφανίσεις, κάνει κάθε καλοκαίρι συναυλίες σε Ελλάδα και εξωτερικό και ακόμα η φωνή της είναι υπέροχη, έτοιμη να τραγουδήσει από σμυρνέικο και δύσκολο παραδοσιακό τραγούδι, μέχρι έντεχνο και ποπ με μεγάλη άνεση και επιτυχία!!!


    -----------------
    Ό,τι αγαπώ είναι δικό σου....!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : glykerios81 στις 22-05-2008 22:54 ]