ελληνική μουσική
    1139 online   ·  210.851 μέλη

    Γιατί οι περισσότεροι μουσικοί είναι άντρες;

    Jimy
    01.02.2007, 16:41
    Η ερώτηση θα έπιανε τόπο καλύτερα αν είχες αντικαταστήσει την λέξη μουσικοί με την λέξη εκτελεστές επίσης η έμπνευση και η μουσική είναι ουσιαστικά ΓΕΝΟΥΣ ΘΥΛΗΚΟΥ και οι περισσότεροι είναι αυτοί που ξέρουμε υπάρχουν και πολλοί άγνωστοι που είναι ίσως περισσότερο μουσικοί απο τους μουσικούς

    uNick
    01.02.2007, 16:42
    Παράθεση:
    Το μέλος ageras στις 01-02-2007 στις 16:04 έγραψε...

    Μανύλη???χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    Ναι... Διάβασε εδώ και θα καταλάβεις...
    antreas_dr
    01.02.2007, 16:46
    Απο την κάποια εμπειρία μου στην διαδασκαλία κρουστών και drums έχω καταλάβει πως οι άντρες έχουν ευχαίρια στο να παίξουν κάτι "με το αυτί" που λέμε. Δηλαδή να ακούσουν κάτι και να το παίξουν.
    Οι γυναίκες πάλι αντίθετα έχουν καλύερτη απόδοση όταν παίζουν κάτι απο παρτιτούρα διαβάζοντας το.
    Πολλές φορές λέω σε ένα αγορι και ένα κορίτσι. παίξε κάτι δικό σου...
    Το αγόρι (αναλόγως βέβαια και το επίπεδο) κάτι θα παίξει. θα κάνει ένα γύρισμα στα τom, θα πάιξει έναν ρυθμό, το κορίτσι το πιό πιθανό είναι να κάθεται και να κοιτάει τα τύμπανα...

    Δεν είναι λοιπόν οτι οι γυναίκες είναι χειρότερες σαν μουσικοί.
    Αντιμετοπίζουν τα πράγματα με την λογική, για να κάνεις ένα solo, ένα ταξίμ, έναν αυτοσχεδιασμό - όπως θέλεις πεσ΄το- πρέπει να βγαίνει απο μέσα σου. Στις περισσότερες γυναίκες ίσως βγαίνει με κάποια άλλη μορφή έκφρασης.

    Τραγούδι, χορός, ποίηση, μαγείρεμα, σιδέρωμα, σκούπισμα...
    zabetistas
    01.02.2007, 16:54
    Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα και να προσθέσω επίσης και το πλύσιμο των πιάτων....
    uNick
    01.02.2007, 17:10
    Ωχ!!!! Ποιά πέταξε το τσόκαρο προς τα 'δώ??? Άλλος το είπε (και άλλος συμφώνησε), όχι εγώ... SmileyCentral.com
    rigas
    01.02.2007, 17:42
    Είναι γεγονός πως είμαστε πιο ευαίσθητοι κι αυτό είναι μια ακόμη απόδειξη.
    jacamar
    01.02.2007, 19:30
    καλά έλεος που έχουμε μείνει σε λίγο θα ακούσουμε οτι οι γύναικες έχουν ταλέντο στο σφουγγάρισμα και είναι ο μόνος λόγος υπαρξής τους.

    οφείλω πάντως να ομολογίσω οτί στα 11 χρόνια που παιδεύω την μουσική δεν άκουσα ποτέ γυναίκα να παίζει αυτοσχεδιασμούς στην κιθάρα και να παίζει με ρυθμό όχι σαν μετρονόμος αλλά σαν feeling ( μιλάω για ηλεκτρική φυσικά)
    Sapios_is_back
    01.02.2007, 20:31
    Δεν το λέω με κακία, αλλα οι γυναίκες δεν σκαμπάζουν απο σύνθεση.

    jacamar
    01.02.2007, 20:52

    babisdr
    01.02.2007, 23:57
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 01-02-2007 στις 16:46 έγραψε...

    Απο την κάποια εμπειρία μου στην διαδασκαλία κρουστών και drums έχω καταλάβει πως οι άντρες έχουν ευχαίρια στο να παίξουν κάτι "με το αυτί" που λέμε. Δηλαδή να ακούσουν κάτι και να το παίξουν.
    Οι γυναίκες πάλι αντίθετα έχουν καλύερτη απόδοση όταν παίζουν κάτι απο παρτιτούρα διαβάζοντας το.
    Πολλές φορές λέω σε ένα αγορι και ένα κορίτσι. παίξε κάτι δικό σου...
    Το αγόρι (αναλόγως βέβαια και το επίπεδο) κάτι θα παίξει. θα κάνει ένα γύρισμα στα τom, θα πάιξει έναν ρυθμό, το κορίτσι το πιό πιθανό είναι να κάθεται και να κοιτάει τα τύμπανα...

    Δεν είναι λοιπόν οτι οι γυναίκες είναι χειρότερες σαν μουσικοί.
    Αντιμετοπίζουν τα πράγματα με την λογική, για να κάνεις ένα solo, ένα ταξίμ, έναν αυτοσχεδιασμό - όπως θέλεις πεσ΄το- πρέπει να βγαίνει απο μέσα σου. Στις περισσότερες γυναίκες ίσως βγαίνει με κάποια άλλη μορφή έκφρασης.

    Τραγούδι, χορός, ποίηση, μαγείρεμα, σιδέρωμα, σκούπισμα...



    Τα ίδια ακριβώς συμπεράσματα έχω αποκομίσει, συμφωνώ 100%
    megaloserwtikos
    02.02.2007, 00:58
    Εχω την εντύπωση πως οι άντρες φροντίζουν να μην μπαίνουν γυναίκες σε αυτή την δουλειά, γιατί θα έκλεβαν τις εντυπώσεις και θα τους καταστούσαν άνεργους.

    Πιθανό ακόμη να είναι άντρες οι περισσότεροι, λόγω της κατανόησης και της συμπόνιας των γυναικών. Καμία δεν θα ήθελε να τρέχουν οι άντρες με την κάρτα ανεργίας στον ΟΑΕΔ...
    XeniaRodo
    02.02.2007, 10:05
    Παράθεση:

    Το μέλος Sapios_is_back στις 01-02-2007 στις 20:31 έγραψε...

    Δεν το λέω με κακία, αλλα οι γυναίκες δεν σκαμπάζουν απο σύνθεση.




    Aυτό είναι σχετικό, μαι καλή γυναίκα μουσικός θα σκαμπάζει
    από σύνθεση όσο ένας καλός άντρας. Δεν μπορείς να πεις
    οτι επειδή ένας είναι άντρας θα μπορεί να συνθέτει ενώ μια
    γυναίκα όχι.

    Mπορεί να μην υπάρχουν πολλές γυναίκες που γράφουν
    αλλά υπάρχουν, και αξιόλογες μάλιστα.
    XeniaRodo
    02.02.2007, 10:10
    Παράθεση:

    Το μέλος rigas στις 01-02-2007 στις 17:42 έγραψε...

    Είναι γεγονός πως είμαστε πιο ευαίσθητοι κι αυτό είναι μια ακόμη απόδειξη.



    Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει, αλλά σίγουρα και πιο τεμπέληδες,
    και πιο επιπόλαιοι, και πιο ανώριμοι επίσης...
    είναι κι αυτό σχετικό....
    Sapios_is_back
    05.02.2007, 19:08
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 02-02-2007 στις 10:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Sapios_is_back στις 01-02-2007 στις 20:31 έγραψε...

    Δεν το λέω με κακία, αλλα οι γυναίκες δεν σκαμπάζουν απο σύνθεση.




    Aυτό είναι σχετικό, μαι καλή γυναίκα μουσικός θα σκαμπάζει
    από σύνθεση όσο ένας καλός άντρας. Δεν μπορείς να πεις
    οτι επειδή ένας είναι άντρας θα μπορεί να συνθέτει ενώ μια
    γυναίκα όχι.

    Mπορεί να μην υπάρχουν πολλές γυναίκες που γράφουν
    αλλά υπάρχουν, και αξιόλογες μάλιστα.



    ΟΚ συμφωνώ, δεν το είπα με κακία ούτε είμαι απόλυτος, αλλα τα ποσοστά δείχνουν οτι οι άντρες γράφουν καλύτερη μουσική.
    Λίγες γυναίκες έχω ακούσει που να έχουν γράψει τρομερή μουσική.
    Μία απο αυτές είναι η Ελένη Καραϊνδου, την οποία εκτιμάω πάρα πολύ και έχει προσφέρει τα μέγιστα στην ορχιστρική μουσική.

    megaloserwtikos
    05.02.2007, 21:07
    Επί της ευκαιρίας, μια και μιλήσαμε για συνθέτριες, αν θυμιθούμε τις μουσικές που γράφουν οι:
    Αλεξίου
    Γαλάνη
    Καραίνδρου
    Ρεμπούτσικα
    Πλάτωνος
    Αλλαγιάννη
    Μ.Παπαδοπούλου
    Βιτάλη
    Σ.Παππά
    Σ.Βόσου
    Σ.Γιαννάτου

    Θα έλεγα πως οι γυναίκες είναι καιρός να κατακλύσουν τον χώρο περισσότερο, είναι ικανότατες.
    mgdarbuka
    06.02.2007, 14:26
    Απαντώντας στην ερώτηση γιατί οι περισσότεροι μουσικοί είναι άνδρες νομίζω ότι η πιό ενδιαφέρουσα ερώτηση θα ήταν γιατί οι περισσότεροι μουσικοί που παίζουν δημόσια είναι άνδρες.
    1. Τα ωδεία είναι γεμάτα με γυναίκες και κορίτσια που μαθαίνουν μουσική και τα πηγαίνουν και πάρα πολύ καλά. Γιατί οι συνθέσεις των συγκροτημάτων ακόμα και των πιο ερασιτεχνικών αποτελούνται από άνδρες? Οι γυναίκες δεν είναι τόσο καλές στην εκτέλεση ή μήπως κάποιοι τις προτειμούν ως θαυμάστριες ή groupies?
    2. Η συμμετοχή σε ένα μουσικό σχήμα και οι δημόσιες εμφανίσεις δεν συνεπάγονται αναγκαστικά διαχωρισμούς δρώντων υποκειμένων και θεατών? Σε όλους τους άλλους τομείς ποιοί θεωρούνται ότι είναι οι «δραστήριοι», «ενεργητικοί» φορέις και ποιοί οι «παθητικοί» δέκτες ?
    3. Ποιός είναι αυτός ο «καλός» άνδρας δάσκαλος που πιστεύοντας ότι οι γυναίκες είναι καλύτερες στο τραγούδι και τον χορό θα υποστηρίξει τις μαθήτριες του τόσο όσο και τους μαθητές του όταν αυτοί μαθαίνουν κρουστά, κιθάρα, σαξόφωνο? Πώς ένας άνθρωπος που δεν τον υποστηρίζουν θα αναδείξει όλες του τις ικανότητες?
    4. Ποιοί είναι αυτοί που πιστεύοντας ότι οι γυναίκες δεν εκφράζονται με την μουσική όπως οι άνδρες δεν θα σαμποτάρει ή ειρωνευτεί ανάλογες προσπάθειες?
    5. Από πότε μέσα στην ιστορία έχουν βγεί οι γυναίκες να παίξουν δημόσια μουσική?

    IxNiLaTiS
    06.02.2007, 14:40
    Αν μιλάμε για σύνθεση δηλαδή δημιουργία, οι γυναίκες έρχονται πίσω
    γατί ο εγκέφαλός τους λειτουργεί διαφορετικά.

    Οι γυναίκες είναι πολύ ευαίσθητες στο να λαμβάνουν μηνύματα
    αλλά δεν διαθέτουν την φαντασία που διαθέτει ο άνδρας.

    Για αυτό και δεν υπάρχουν πολλές γυναίκες καλλιτέχνες ως δημιουργοί.
    Από την άλλη, οι γυναίκες είναι καλύτερες ως εκτελεστές ενός έργου.

    mgdarbuka
    06.02.2007, 14:50

    Αυτά μάλλον είναι αποτελέσματα έρευνας 29 κατασκευαστών πλυντηρίων.
    jacamar
    06.02.2007, 15:39
    Δημοσιεύθηκε: 06-02-2007 στις 14:50


    Αυτά μάλλον είναι αποτελέσματα έρευνας 29 κατασκευαστών πλυντηρίων.


    Rebe
    06.02.2007, 18:00
    οσό και αν προσπάθησα δεν μπόρεσα να εκφράσω καλύτερα την άποψη μου επί του θέματος..με κάλυψε πλήρως ο lefterissamson