ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.848 μέλη

    Σωκράτης Μάλαμας ή Θανάσης Παπακωνσταντίνου?????

    pkamno
    01.02.2007, 13:03
    Ποιόν θεωρείτε για τα γούστα σας πάντα ''καλύτερο''.
    loukaki
    01.02.2007, 13:29
    Για τα γούστα μου πάντα, λοιπόν, καλύτερος τραγουδοποιός ειναι ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου, ενώ καλύτερος ερμηνευτής ο Σωκράτης Μάλαμας, ο οποίος και έχει αναδείξει πολλά τραγούδια του πρώτου με την ερμηνεία του!
    Lefterissamson
    01.02.2007, 13:42
    Και οι δύο είναι καλοί συνεχιστές και καινοτόμοι φυσικά στο νέο ''εντεχνο-λαικοοπαραδοσιακό''ύφος.
    Ο καθένας έχει μια διαφορετική πορεία.Ο Μάλαμας ,εμφανίστηκε ενεργά πριν από τον Θανάση Παπ και τον βοήθησε να πατήσει στο Ελληνικό μουσικό στερέωμα.Μάλλον όμως στην πορεία ,''έφτιαξαν'' μια κοινή μουσική σχολή και πλέον το ύφος τους δεν διαφέρει ιδιαίτερα.Δεν εξετάζω την ερμηνεία αλλά τη μουσική τους ,γιατί σ'αυτό το σημείο πιστεύω πως ο Μάλαμας ερμηνεύει καλύτερα δικά του αλλά και άλλα τραγούδια ,χωρίς όμως να τον θεωρώ τραγουδιστή.
    Οντως ,ο Θανάσης Παπ ,έχει δώσει δείγματα έμπνευσης και έξυπνων παντρεμάτων μουσικών ειδών.
    Καλοί μουσικοί και οι δυο ,με τις διαφορές αλλά και τις ομοιότητες τους.
    Ευτυχώς που υπάρχουν και βοηθούν σημαντικά στην επιβίωση της σύγχρονης Ελληνικής μουσικής...
    Ozzakos
    01.02.2007, 14:41
    Ο ένας συμπληρώνει τον άλλον....Αλλά τον Σωκράτη τον Αγαπάω!!!!!!
    zabetistas
    01.02.2007, 15:30
    και οι δυο καλοι . ο Σωκρατης ποιο παραγωγικος με περισσοτερα καλα τραγουδια .
    διστυχως ομως νομιζω οτι και οι δυο εχουν δωσει οτι ειχαν να δωσουν . . .



    επισυναπτόμενα: Βραδυνυ Τυπυ.jpg 
    XeniaRodo
    01.02.2007, 15:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Ozzakos στις 01-02-2007 στις 14:41 έγραψε...

    Ο ένας συμπληρώνει τον άλλον....Αλλά τον Σωκράτη τον Αγαπάω!!!!!!



    μου αρέσει πολύ η απάντησή σου!
    ageras
    01.02.2007, 16:02
    Και οι 2 είναι αξιόλογοι αλλά ο Μάλαμας μ'εκφράζει περισσότερο.Οι μελωδίες του με ταξιδεύουν.Τον νιώθω πιο "δικό" μου άνθρωπο!
    drakonikolis
    01.02.2007, 22:15
    Εγώ πάλι δηλώνω Θανασόπληκτος και επειδή δηλώνω Θανασόπληκτος λατρεύω και τον Σωκράτη.Είναι καταπληκτικοί με μια μικρή παραπάνω συμπάθεια στον Θανάση!
    swkraths
    01.02.2007, 23:25
    Παράθεση:

    Το μέλος Ozzakos στις 01-02-2007 στις 14:41 έγραψε...

    Ο ένας συμπληρώνει τον άλλον....Αλλά τον Σωκράτη τον Αγαπάω!!!!!!



    Αχχχ κι εγώ Ozzakos!!!! χαχαχαχαχαχαχαχα
    Ας σοβαρευτούμε....Κι εμένα μου αρέσουν πολύ και οι δύο...
    Αλλά δίνω ένα προβάδισμα στο Μάλαμα.Θεωρώ ότι μια αρκετά πιο ολοκληρωμένη πορεία και σε κάθε συναυλία μένω πάντα ικανοποιημένος ενώ ο Θανάσης που και που βαριέται....Λίγο άσχετο, η Μάρθα Φριτζήλα με τον Θανάση είναι φοβερή...
    Raindrop
    02.02.2007, 02:51
    Σωκράτης Μάλαμας και Θανάσης Παπακωνσταντίνου !!!!!

    Και οι δυο τους μου είναι αγαπημένοι για ξεχωριστούς λόγους....
    chorrer
    02.02.2007, 10:29
    Χμμμ....Οταν προσπαθεις να συγκρινεις 2 καλλιτεχνες τοσο κοντινους μεταξυ τους ειναι σαν να προσπαθεις να διαλεξεις αν θα πιεις νερο ή αν θα φας.....και βεβαια τα χρειαζεσαι και τα 2 για να ζησεις...απλα τυχαινει καποιες ωρες της ημερας να θες να πιεις νερο και καποιες αλλες να πεινας...και φυσικα μερικες φορες μπορεις να τρως και να πινεις νερο ταυτοχρονα
    pkamno
    02.02.2007, 10:36
    Πολυ σωστη αποψη ειναι οτι συμπληρωνει ο ενας τον αλλον!!Αλλα δινω ενα μικρο προβαδισμα στον Μαλαμα κυριως στιχουργικα!!!
    antreas_dr
    02.02.2007, 11:26
    Παράθεση:

    Το μέλος pkamno στις 02-02-2007 στις 10:36 έγραψε...

    Πολυ σωστη αποψη ειναι οτι συμπληρωνει ο ενας τον αλλον!



    όπως ο Μπόλεκ και ο Λόλεκ...

    Χοντρός, Λιγνός

    και οι Ντιουκς...


    KAKOFONIKS
    02.02.2007, 11:45
    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 02-02-2007 στις 11:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος pkamno στις 02-02-2007 στις 10:36 έγραψε...

    Πολυ σωστη αποψη ειναι οτι συμπληρωνει ο ενας τον αλλον!



    όπως ο Μπόλεκ και ο Λόλεκ...

    Χοντρός, Λιγνός

    και οι Ντιουκς...








    Πολύ καλό συμφωνώ με τον swkrati και τον pkamno
    GIANNHS-
    02.02.2007, 12:37
    Ψηφίζω Σωκράτη για πολλούς λόγους. Δυστυχώς ο Παπα δεν με συγκινεί καθόλου.
    aggeliki
    02.02.2007, 12:55
    ΘΑνάσης....Τον βρίσκω πιο ιδιαίτερο αρα μου αρέσει περισσότερο!
    Πάντως νομίζω ότι και οι δύο πλέον επαναλαμβάνονται...
    qanun
    02.02.2007, 13:06
    Θα προκρινω το Μαλαμα, με συγκινει ο λογος, ακομα και η φωνη του. Στη μουσικη του κολλαω λιγο, εχει προκρινει το ρυθμο σε βαρος της μελωδιας, το εχει παραδεχτει κι ο ιδιος.Ο Θανασης απο την αλλη με εχει προβληματισει τελευταια, τοσο πειραματισμο δεν τον αντεχω, ευτυχως στον ''Διαφανο'' εχει μερικα φοβερα τραγουδια που θυμιζουν εποχες ''Βραχνου προφητη'', ''Αγρυπνιας'' και ''Ανδρομεδας''. Θα καταληξω ομως στο Σωκρατη.
    skyllas
    02.02.2007, 22:15
    Δεν μου αρεσει κανενας απο τους δυο!
    Γιατι να ακουσω κατι που θα μου χαλασει τη διαθεση!
    Ο καθενας φυσικα με τις ορεξεις του!

    Amelie
    03.02.2007, 13:57
    Δεν μπορώ να ξεχωρίσω! Τι διλήμματα είναι αυτά πάλι? Κι οι δύο είναι κορυφές!
    darbukaboy
    03.02.2007, 15:44
    Ο μεν Μάλαμας έχει απίστευτη φωνή ενώ ο δε Παπακωνσταντίνου φτιάχνει φοβερά τραγούδια.Πάντως και οι δυο έχουν κάνει και συνεχίζουν να κάνουν πολύ αξιόλογη δουλειά.