ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.851 μέλη
    zabetistas
    10.03.2007, 20:09
    Έφυγες και πήγες μακριά
    σύννεφα σκεπάσαν την καρδιά
    σβήσαν απ τα χείλη τα τραγούδια
    γύρο μαραθήκαν τα λουλούδια
    και τα δειλινά
    μια φωνή μου ψιθυρίζει , μυστικά

    δεν θα γυρίσεις πια . . .

    ARISTARCHOS
    22.12.2008, 19:04

    Η προσωπικότητα, η σύνθεσις, το ύφος, η αρμονία, η μελωδία και η μουσική παιδεία του μέγιστου Γιώργου Ζαμπέτα δεν μπορούν να ειπωθούν με λόγια παρά μόνο με την ψυχή!

    Διατηρώ μέχρι στιγμής ένα από τα μεγαλύτερα αρχεία σε τραγούδια του έχοντας φτάσει στις 533 δημιουργίες του και μου λείπουν 68!

    Το μουσικό φως της Αυστρίας είναι ο Mozart και το μουσικό φως της Ελλάδος είναι ο Γιώργος Ζαμπέτας!

    Παίζω 28 χρόνια μπουζούκι και αυτά που έχει συνθέσει αυτή η μέγιστη μορφή είναι ασύλληπτα! Μπροστά του όλοι μα όλοι και πρώτος η ταπεινότητά μου απέχουμε παρασάγκας!!!


    -----------------
    Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΑΜΠΕΤΑΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ARISTARCHOS στις 22-12-2008 19:05 ]


    GeorgesFunes
    16.02.2009, 18:06

    Δυστυχώς το ελληνικό λαϊκό τραγούδι έχει αλλάξει κατά πολύ από την εποχή του Ζαμπέτα. Τότε ήταν πράγματι λαϊκό διότι εξυμνούσε κάθε κομμάτι της ζωής του ίδιου του λαού και όχι φτηνό και λαϊκίστικο όπως το έχουν καταντήσει σήμερα. Ο Ζαμπέτας είχε πει:

    "θέλει ψυχούλα το τραγούδι και για να το γράψεις και για τα το πεις..."

    , κάτι που δεν έχει κανείς μα κανείς σημερινός "εμπορικός (για μένα έμπορος) καλλιτέχνης ή συνθέτης" και πρωτίστως στιχουργός.

    Τα τραγούδια εκείνα (Ζαμπέτας, Τσιτσάνης, Μπιθικώτσης, Πλέσσας, Θεοδωράκης, και και και) και μόνο που τα ακούς π.χ. την ώρα του μεσημεριανού φαγητού, αυτομάτως μαζί με τους συνδαιτυμόνες νιώθεις αυτό το όμορφο "κλίμα της παρέας", του γέλιου, της συντροφιάς. Από την άλλη βρε παιδί μου πηγαίνεις σε ενός μεγάλου "εμπορικού" σημερινού τραγουδιστή το μαγαζί γιατί προφανώς έχεις την ανάγκη της διασκέδασης, μόνο που φεύγεις χειρότερα απ'όταν μπήκες. Τα ηχεία και τα μικρόφωνα στη διαπασών να τρυπούν τον εγκέφαλο(για να μην μπορείς να κουβεντιάσεις,και να είσαι εστιασμένος στο "θέαμα"), το αλκοόλ (πολλές φορές μπόμπα) να καίει τα σωθικά και να ζαλίζει, για κουβέντα με την παρέα ούτε λόγος εκεί μέσα, το τσιγαριλίκι, άλλες 3 γουλιές, άλλη μια τζούρα, άντε σπρώχνοντας να πας στην πίστα για έναν χορό και ξανακατέβα,.,..,..,..ώσπου; -Διασκεδάσαμε, λέει, το κάψαμε..! Και την άλλη μέρα λες "χτες ήμουνα στον τάδε και πονάει ακόμα το κεφάλι μου, ζαλίζομαι, βήχω λιγάκι κι έχει κλείσει ο λαιμός μου..." και το καμαρώνεις κιόλας!

    Συγγνώμη αλλά αν αυτό λέγεται αληθινή διασκέδαση τι να πω..Δεν είμαι ούτε παππούς, ούτε οπισθοδρομικός που να γυρίζει την πλάτη σε νέα πράγματα και στην πρόοδο του ανθρώπου. Είμαι 21 χρονών και είμαι υπέρ αυτού, αρκεί να είναι Πρόοδος για τον άνθρωπο κι όχι μαζοζωοποίηση και εξευτελισμός του Έλληνα με το τόσο υπέροχο μουσικό παρελθόν. Έχω πάει αρκετές φορές και κάποια στιγμή ίσως ξανατύχει, δεν βγάζω δηλ την ουρά μου απ'έξω. Μια στο τόσο θα πας να κάνεις το χαβαλε σου θα στο ζητήσει επίμονα η παρέα σου να είσαι κι εσύ, ωραία..Από τη στιγμή όμως που γινόμαστε πελάτες αυτού του "κυκλώματος" της εμπορευματοποιημένης "μουσικής" δεν μας φταίει κανείς για τη σημερινή μας μουσική παρακμή.

    "Ψυχούλα θέλει το τραγούδι", όχι φράγκα...


    kwstasagas
    16.02.2009, 18:40

    Ό,τι κι αν πεις γι' αυτόν τον άνθρωπο, γι' αυτήν την κολώνα του πολιτισμού μας ... είναι λίγο, μα πολύ λίγο ....

    Για τα τραγούδια που έγραψε, τα οποία επιβάλλεται να έχουν ως "Ευαγγέλιο" όλοι όσοι προσπαθούν να γράψουν λαϊκά [και όχι μόνο] τραγούδια .....

    Για το μπουζούκι που έπαιζε ... Η κάθε του πενιά γεμάτη ουσία, βάρος και λόγο ύπαρξης .... Ακούμε το μπουζούκι του από τις παλιές ηχογραφήσεις [τόσο στα δικά του τραγούδια, όσο και στους δίσκους άλλων, τους οποίους εμπλούτισε γενναιόδωρα με το ανυπέρβλητο παίξιμό του] και .... νομίζουμε ότι κελαηδάνε αηδόνια !!! Και, σίγουρα, δεξιοτέχνες του μπουζουκιού υπάρχουν πάρα πολλοί. Ποιος, όμως, τα καταφέρνει να βγάζει τον "κελαρυστό" - "σαν γάργαρο νερό" ήχο που έβγαζε ο Ζαμπέτας με το μπουζούκι του ???

    Και τέλος ... θα σταθώ στην προσωπικότητα του Ζαμπέτα : Δυστυχώς, σε πολλούς νεότερους έχει περάσει η αντίληψη ότι ο Ζαμπέτας ήταν ένας "χαβαλετζής διασκεδαστής", με τις αστείες ατάκες του, με τα περίφημα "άααααλα" του κλπ κλπ. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ !!! Ο Ζαμπέτας ήταν ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ένας τρυφερός και υπερ - ευαίσθητος άνθρωπος, στην κυριολεξία "ψυχούλα" !!!! Απόδειξη ??? Εχει γράψει ένα σωρό ευαίσθητα, μελωδικά τραγούδια [κυρίως σε ρυθμό χασάπικου], ντύνοντας στίχους "πονεμένους" : Τα δειλινά, Δεν έχει δρόμο να διαβώ κλπ κλπ .........

    [Τέλος .... πολύ στεναχωρέθηκα όταν πριν λίγους μήνες έμαθα ότι πέθανε πολύ - πολύ νέος και ο υιός Ζαμπέτας, ο ΜΙΧΑΛΗΣ ΖΑΜΠΕΤΑΣ, νομίζω περίπου 53 ετών .... Πόσο, μάλλον, που έτυχε να μιλήσουμε κι από κοντά μια - δυο φορές σε κάποιο στούντιο ηχογραφήσεων ..... R.i.p. Μιχάλη {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad} .... ] ........

     

     

     

     

     


    biologist80
    18.02.2009, 07:52

    Ζ-εί στις καρδιές ολων

    Α-νεπανάληπτος

    Μ-ονομάχος

    Π-ενιά ολοστρόγγυλη

    Ε-υαίσθητος

    Τ-απεινός

    Α-θάνατος

    Σ-ήμερα,χτές,αύριο και για πάντα ΖΑΜΠΕΤΑΣ..........

             ..................... ..καποιοι ανθρωποι γεννιουνται αστερια......................


    -----------------
    Όλα είναι ένα ψέμα μια ανάσα-μια πνοή σαν λουλούδι κάποιο χέρι θα μας κόψει μιαν αυγή.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : biologist80 στις 18-02-2009 07:58 ]