ελληνική μουσική
    595 online   ·  210.844 μέλη

    Ποιός πιστεύετε ότι έθεσε τα θεμέλια για την ελληνική ροκ σκηνή?

    tsibitos
    03.02.2007, 04:21
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 02-02-2007 στις 04:07 έγραψε...

    Ποιός κατά τη γνώμη σας ήταν ο πρωτεργάτης για τη θεμελίωση της ελληνικής ροκ σκηνής?Συμπεριλαμβάνονται και συγκροτήματα φυσικά...





    Δεν υπαρχει, ουτε υπηρχε ποτε, Ελληνικη Ροκ Σκηνη... Ολα ειναι αντιγραφη απο τα αντιστοιχα μουσικα ρευματα του εξωτερικου.


    ----
    "Απο τα Σμυρνεϊκα του 20 στα λαικα του σημερα" Καθε πεμπτη βραδυ (Ξημερωματα παρασκευης) στις 02:00 Αποκλειστικα στο Music Heaven Radio...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 08-02-2007 15:19 ]


    chorrer
    03.02.2007, 10:46
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 03-02-2007 στις 04:21 έγραψε...



    Δεν υπαρχει, ουτε υπηρχε ποτε, Ελληνικη Ροκ Σκηνη...



    Ναι εχεις δικιο, Οι τρυπες, ο Σιδηροπουλος, οι Socrates,και ολοι οι υπολοιποι του συγκεκριμενου υφους τραγουδιων απο το 1950 μεχρι σημερα .........επαιζαν και παιζουν σκυλαδικα!!!!


    www.tzelepis.musicheaven.gr----Δημήτρης Τζελέπης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 03-02-2007 10:47 ]


    swkraths
    03.02.2007, 18:06
    Παράθεση:

    Το μέλος chorrer στις 03-02-2007 στις 10:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 03-02-2007 στις 04:21 έγραψε...



    Δεν υπαρχει, ουτε υπηρχε ποτε, Ελληνικη Ροκ Σκηνη...



    Ναι εχεις δικιο, Οι τρυπες, ο Σιδηροπουλος, οι Socrates,και ολοι οι υπολοιποι του συγκεκριμενου υφους τραγουδιων απο το 1950 μεχρι σημερα .........επαιζαν και παιζουν σκυλαδικα!!!!


    www.tzelepis.musicheaven.gr----Δημήτρης Τζελέπης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 03-02-2007 10:47 ]





    Εγώ δε μπήκα στον κόπο να σχολιάσω την άποψη του tsibitos...
    tsibitos
    04.02.2007, 01:10
    Παράθεση:

    Το μέλος chorrer στις 03-02-2007 στις 10:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 03-02-2007 στις 04:21 έγραψε...



    Δεν υπαρχει, ουτε υπηρχε ποτε, Ελληνικη Ροκ Σκηνη...



    Ναι εχεις δικιο, Οι τρυπες, ο Σιδηροπουλος, οι Socrates,και ολοι οι υπολοιποι του συγκεκριμενου υφους τραγουδιων απο το 1950 μεχρι σημερα .........επαιζαν και παιζουν σκυλαδικα!!!!


    www.tzelepis.musicheaven.gr----Δημήτρης Τζελέπης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 03-02-2007 10:47 ]





    Σκυλαδικα? Μονο? Τσιφτετελια... Αλλα εισαι εκτος θεματος κυριε Dimitris.Tzelepis.com..... Το θεμα δεν ειναι να ειρωνευτεις την αποψη μου, που προφανως διαφερει απο την δικια σου, αλλα να καταθεσεις την δικια σου...
    chorrer
    04.02.2007, 03:10
    @tsibitos

    Το συγκεκριμενο θεμα συζητιεται ηδη σε τρια αλλα τοπικ(εννοω το αν υπαρχει ελληνικο ροκ ή οχι).....και δεν ειμαι εγω εκτος θεματος.....Το θεμα του τοπικ αναφερεται στο ποιος εβαλε τα "θεμελια" του ροκ στην ελλαδα (ας πουμε) .....αν πιστευεις οτι δεν υπαρχει ελληνικο ροκ, μπορεις να καταθεσεις την αποψη σου σε εκεινα τα τοπικ κι οχι εδω......εδω , τουλαχιστον εμεις που πιστευουμε οτι υπαρχει ελληνικο ροκ,θελουμε να το συζητησουμε το θεμα χωρις να χρειαζεται να ασχοληθουμε με το κομπλεξ του καθενος και τα υπαρξιακα του με το αν οι ελληνες εχουν ροκ σκηνη και τα λοιπα....
    ......Και για να μη σχολιασω και το γεγονος οτι εχεις ηδη ανοιξει τοπικ για σκυλαδικα, προσπαθεις να μας πεισεις οτι ο κοντολαζος και το συναφι του δεν τραγουδαει σκυλαδικα...και για κερασακι στην τουρτα, ερχεσαι ως παντογνωστης να μας δηλωσεις χωρις καν να δινεις εξηγηση (ή εστω ρε αδερφε να λες "νομιζω οτι...) οτι δεν υπαρχει ροκ στην ελλαδα!!!!

    @swkraths

    Αδερφε γενικως εχω παψει να πολυασχολουμαι με το συγκεκριμενο κολλημα.....αλλα καμια φορα δεν αντεχω....εξαρταται μαλλον ποιος σχολιαζει , τι να πω...
    swkraths
    04.02.2007, 17:01
    Παράθεση:

    Το μέλος chorrer στις 04-02-2007 στις 03:10 έγραψε...

    @tsibitos

    Το συγκεκριμενο θεμα συζητιεται ηδη σε τρια αλλα τοπικ(εννοω το αν υπαρχει ελληνικο ροκ ή οχι).....και δεν ειμαι εγω εκτος θεματος.....Το θεμα του τοπικ αναφερεται στο ποιος εβαλε τα "θεμελια" του ροκ στην ελλαδα (ας πουμε) .....αν πιστευεις οτι δεν υπαρχει ελληνικο ροκ, μπορεις να καταθεσεις την αποψη σου σε εκεινα τα τοπικ κι οχι εδω......εδω , τουλαχιστον εμεις που πιστευουμε οτι υπαρχει ελληνικο ροκ,θελουμε να το συζητησουμε το θεμα χωρις να χρειαζεται να ασχοληθουμε με το κομπλεξ του καθενος και τα υπαρξιακα του με το αν οι ελληνες εχουν ροκ σκηνη και τα λοιπα....
    ......Και για να μη σχολιασω και το γεγονος οτι εχεις ηδη ανοιξει τοπικ για σκυλαδικα, προσπαθεις να μας πεισεις οτι ο κοντολαζος και το συναφι του δεν τραγουδαει σκυλαδικα...και για κερασακι στην τουρτα, ερχεσαι ως παντογνωστης να μας δηλωσεις χωρις καν να δινεις εξηγηση (ή εστω ρε αδερφε να λες "νομιζω οτι...) οτι δεν υπαρχει ροκ στην ελλαδα!!!!

    @swkraths

    Αδερφε γενικως εχω παψει να πολυασχολουμαι με το συγκεκριμενο κολλημα.....αλλα καμια φορα δεν αντεχω....εξαρταται μαλλον ποιος σχολιαζει , τι να πω...



    Ναι οκ chorrer σε καταλαβαίνω...
    tsibitos
    04.02.2007, 18:10
    Παράθεση:

    Το μέλος chorrer στις 04-02-2007 στις 03:10 έγραψε...

    @tsibitos

    Το συγκεκριμενο θεμα συζητιεται ηδη σε τρια αλλα τοπικ(εννοω το αν υπαρχει ελληνικο ροκ ή οχι).....και δεν ειμαι εγω εκτος θεματος.....Το θεμα του τοπικ αναφερεται στο ποιος εβαλε τα "θεμελια" του ροκ στην ελλαδα (ας πουμε) .....αν πιστευεις οτι δεν υπαρχει ελληνικο ροκ, μπορεις να καταθεσεις την αποψη σου σε εκεινα τα τοπικ κι οχι εδω......εδω , τουλαχιστον εμεις που πιστευουμε οτι υπαρχει ελληνικο ροκ,θελουμε να το συζητησουμε το θεμα χωρις να χρειαζεται να ασχοληθουμε με το κομπλεξ του καθενος και τα υπαρξιακα του με το αν οι ελληνες εχουν ροκ σκηνη και τα λοιπα....
    ......Και για να μη σχολιασω και το γεγονος οτι εχεις ηδη ανοιξει τοπικ για σκυλαδικα, προσπαθεις να μας πεισεις οτι ο κοντολαζος και το συναφι του δεν τραγουδαει σκυλαδικα...και για κερασακι στην τουρτα, ερχεσαι ως παντογνωστης να μας δηλωσεις χωρις καν να δινεις εξηγηση (ή εστω ρε αδερφε να λες "νομιζω οτι...) οτι δεν υπαρχει ροκ στην ελλαδα!!!!






    @Dimitris.Tzelepis.com

    Ειναι Η τελευταια φορα που απανταω σε καποια "ανοησια" (για να μην πω κατι πιο Βαρυ Σεβομενος τους κανονισμους του Site που με φιλοξενει -Προσωρινα-) που εχεις γραψει και μαλιστα για τριτη φορα εις βαρος μου... Συνεχιζεις να μου κανεις προσωπικες επιθεσεις επειδη απλα και μονο εχεις αλλες αποψεις περι της Ελληνικης Μουσικης! Ασε με να πιστευω αυτα που πιστευω δεν ζητησα την γνωμη σου, αν θες να απαντησεις σε κατι που εγραψα καν το πιο κομψα και οχι με επιθεση. Το οτι η αγαπημενη μουσικη κινητε γυρω απο το λαικο και συγκεκριμενα γυρω απο αυτα που εσυ αποκαλεις σκυλαδικα δεν παει να πει οτι δεν ακουω τιποτα αλλο. Ακουω τα παντα! Μ'αρεσει παρα πολυ Η Rock μουσικη. Η ξενη ροκ... Την ελληνικη ροκ την εχω αντιπαθησει απο κατι ψευτο - κουλτουρο -ροκαδες σαν και σενα. που ακουνε αυτο και βριζουν ολα τα αλλα. Και Σφακιανακη θα ακουσω και Μαλαμα θα ακουσω και Maiden θα ακουσω... Ολα στην ωρα τους. Δεν εχω καννενα κομπλεξ ουτε δηλωσα Παντογνωστης!!! Δεν με ξερεις προσωπικα και δεν ξερεις τι μουσικη παιδεια μπορει να εχω (ή να μην εχω.) Συγνωμη αλλα αυτος ειμαι και δεν προκειτε να με αλλαξει ΚΑΝΕΝΑΣ αποτυχημενος.....

    Ζητω συγνωμη καταρχην απο το δημιουργο του τοπικ γιατι ειμαι εντελως εκτος θεματος δευτερον απο τους συντονιστες του forum για την σκληρη γλωσσα και οσο για τον κυριο dimitris.tzelepis.com δεν προκειται να ξανα-ασχοληθω με οτι και να γραψεις εναντιον μου... Αξια σου δινω και δεν πρεπει, Οπως ειχε γραψει και ο Πανος Κατσιμιχας σε μια επιστολη προς τον Χατζιγιαννη : Τωρα μπορεις να με μισισεις ελευθερα ή να κατσεις να σκεφτεις. Αυτα και τελος......

    "Απο τα Σμυρνεϊκα του 20 στα λαικα του σημερα" Καθε πεμπτη βραδυ (Ξημερωματα παρασκευης) στις 02:00 Αποκλειστικα στο Music Heaven Radio...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 04-02-2007 18:12 ]


    swkraths
    04.02.2007, 18:29
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 04-02-2007 στις 18:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος chorrer στις 04-02-2007 στις 03:10 έγραψε...

    @tsibitos

    Το συγκεκριμενο θεμα συζητιεται ηδη σε τρια αλλα τοπικ(εννοω το αν υπαρχει ελληνικο ροκ ή οχι).....και δεν ειμαι εγω εκτος θεματος.....Το θεμα του τοπικ αναφερεται στο ποιος εβαλε τα "θεμελια" του ροκ στην ελλαδα (ας πουμε) .....αν πιστευεις οτι δεν υπαρχει ελληνικο ροκ, μπορεις να καταθεσεις την αποψη σου σε εκεινα τα τοπικ κι οχι εδω......εδω , τουλαχιστον εμεις που πιστευουμε οτι υπαρχει ελληνικο ροκ,θελουμε να το συζητησουμε το θεμα χωρις να χρειαζεται να ασχοληθουμε με το κομπλεξ του καθενος και τα υπαρξιακα του με το αν οι ελληνες εχουν ροκ σκηνη και τα λοιπα....
    ......Και για να μη σχολιασω και το γεγονος οτι εχεις ηδη ανοιξει τοπικ για σκυλαδικα, προσπαθεις να μας πεισεις οτι ο κοντολαζος και το συναφι του δεν τραγουδαει σκυλαδικα...και για κερασακι στην τουρτα, ερχεσαι ως παντογνωστης να μας δηλωσεις χωρις καν να δινεις εξηγηση (ή εστω ρε αδερφε να λες "νομιζω οτι...) οτι δεν υπαρχει ροκ στην ελλαδα!!!!






    @Dimitris.Tzelepis.com

    Ειναι Η τελευταια φορα που απανταω σε καποια "ανοησια" (για να μην πω κατι πιο Βαρυ Σεβομενος τους κανονισμους του Site που με φιλοξενει -Προσωρινα-) που εχεις γραψει και μαλιστα για τριτη φορα εις βαρος μου... Συνεχιζεις να μου κανεις προσωπικες επιθεσεις επειδη απλα και μονο εχεις αλλες αποψεις περι της Ελληνικης Μουσικης! Ασε με να πιστευω αυτα που πιστευω δεν ζητησα την γνωμη σου, αν θες να απαντησεις σε κατι που εγραψα καν το πιο κομψα και οχι με επιθεση. Το οτι η αγαπημενη μουσικη κινητε γυρω απο το λαικο και συγκεκριμενα γυρω απο αυτα που εσυ αποκαλεις σκυλαδικα δεν παει να πει οτι δεν ακουω τιποτα αλλο. Ακουω τα παντα! Μ'αρεσει παρα πολυ Η Rock μουσικη. Η ξενη ροκ... Την ελληνικη ροκ την εχω αντιπαθησει απο κατι ψευτο - κουλτουρο -ροκαδες σαν και σενα. που ακουνε αυτο και βριζουν ολα τα αλλα. Και Σφακιανακη θα ακουσω και Μαλαμα θα ακουσω και Maiden θα ακουσω... Ολα στην ωρα τους. Δεν εχω καννενα κομπλεξ ουτε δηλωσα Παντογνωστης!!! Δεν με ξερεις προσωπικα και δεν ξερεις τι μουσικη παιδεια μπορει να εχω (ή να μην εχω.) Συγνωμη αλλα αυτος ειμαι και δεν προκειτε να με αλλαξει ΚΑΝΕΝΑΣ αποτυχημενος.....

    Ζητω συγνωμη καταρχην απο το δημιουργο του τοπικ γιατι ειμαι εντελως εκτος θεματος δευτερον απο τους συντονιστες του forum για την σκληρη γλωσσα και οσο για τον κυριο dimitris.tzelepis.com δεν προκειται να ξανα-ασχοληθω με οτι και να γραψεις εναντιον μου... Αξια σου δινω και δεν πρεπει, Οπως ειχε γραψει και ο Πανος Κατσιμιχας σε μια επιστολη προς τον Χατζιγιαννη : Τωρα μπορεις να με μισισεις ελευθερα ή να κατσεις να σκεφτεις. Αυτα και τελος......

    "Απο τα Σμυρνεϊκα του 20 στα λαικα του σημερα" Καθε πεμπτη βραδυ (Ξημερωματα παρασκευης) στις 02:00 Αποκλειστικα στο Music Heaven Radio...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 04-02-2007 18:12 ]





    Από εμένα δεν υπάρχει πρόβλημα...Απλά καλό θα ήταν να λείπουν οι κάθε είδους επιθέσεις...
    jacamar
    04.02.2007, 18:33
    tsibite θα σου κάνω κ εγώ προσωπική επίθεση( )
    Δεν μου αρέσει η απαξίωση οποιουδήποτε είδους μουσικής αν αγαπάς την μουσική αγαπάς όλα τα είδη της. Οσο για τα σκύλάδικα άστους να λένε δεν γνώρισα ακόμα κάποιον που να μην ακούει σε καποια φάση σκυλάδικο.

    Για να έρθω στο θέμα επειδή ούτε στην μουσική δεν υπάρχει παρθενογέννεση είναι φυσικό η ελληνική ποκ να ομοιάζει με την ξένη. Δεν ξέρω ποιός την έφερε στην ελλάδα αλλά ανυσιχώ για το ποιός θα την συνεχίσει.....!
    chorrer
    04.02.2007, 18:53
    @tsibitos

    Εχμμ.....Τωρα που ακριβως ειδες να σου κανω προσωπικες επιθεσεις, δεν το καταλαβα.....εκτος κι αν βεβαια λαμβανεις σαν επιθεση το να αμφισβητει καποιος τα γραφομενα σου....βεβαια δεν μπορω να πω οτι εξεπλησομαι με την αντιδραση σου, ετσι κι αλλιως οταν καποιος διαφωνει μαζι σου, στα μεχρι τωρα μυνηματα σου, κρατας ακριβως την ιδια σταση.
    .....Και συ δηλαδη περιμενες να βγαινεις και να δηλωνεις ευθαρσως οτι δεν υπαρχει ενα μουσικο κινημα κοντα 60 χρονων , και μαλιστα χωρις καν να δινεις εστω μια εξηγηση για την αποψη σου αυτη (γιατι την συνεχεια του σχόλιου σου, την εβαλες μετα με τροποποιηση κι αφου σου ειχα ηδη απαντησει)......και να μην υπαρξει ουτε ενας που να διαφωνησει μαζι σου.
    ...Επιλεον, αν δεν θελεις να ακους τη γνωμη μου (μιας κι αναφερεις οτι δεν μου τη ζητησες) , να το γραφεις στον τιτλο του τοπικ, οτι απαγορευται να απανταει ο chorrer στα τοπικ που ανοιγεις.....γιατι αλλιως οσο το τοπικ αυτο ειναι γραμμενο σε ενα forum στο οποιο ειμαι μελος, θα γραφω την γνωμη μου οποτε θελω!!!
    ....και πιστεψε με , δεν εχω καμια προθεση να σε αλλαξω ουτε και με ενδιαφερει το ποιος εισαι...το μονο που με ενδιαφερει ειναι αυτα που γραφεις κι αυτο γιατι εδω μεσα βρισκομαστε για να ανταλαζουμε αποψεις κι οχι να προβαλουμε τα κομπλεξ που εχουμε!
    ....Θα θελα να μου παραθεσεις σε ποιο ακριβως σημειο σε εβρισα κι οσον αφορα το αν απανταω κομψα ή οχι ειναι καθαρα δικια μου επιλογη!!
    ......Βεβαια μπορεις να μην απαντησεις, ειναι δικαιωμα σου....οτι εχουμε πει ειναι γραμμενο και μπορει οποιοσδηποτε να το διαβασει και να βγαλει τα δικα του συμπερασματα!
    ....Τελος , να σου πω οτι και για να μισησεις κατι πρεπει αυτο το κατι να αξιζει, οποτε μεινε ησυχος γιατι ειμαι ανικανος να σε μισησω και δυστυχως το φτωχο το μυαλουδακι μου δεν μπορει να σκεφτει παραπανω απο οσο ηδη σκεφτεται, οποτε η "επιστολη" σου , δεν θα πιασει τοπο σε εμενα

    ΥΓ: Η διευθυνση μου ειναι www.tzelepis.musicheaven.gr κι οχι Dimitris.Tzelepis.com .....τουλαχιστον αν ειναι να με θαβεις, καντο σωστα
    ......Α , επισης σε ευχαριστω για τη διαφημιση


    Ενας αποτυχημενος ψευτο - κουλτουρο -ροκας σαν και μενα

    swkraths
    04.02.2007, 19:11
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 04-02-2007 στις 18:33 έγραψε...

    tsibite θα σου κάνω κ εγώ προσωπική επίθεση( )
    Δεν μου αρέσει η απαξίωση οποιουδήποτε είδους μουσικής αν αγαπάς την μουσική αγαπάς όλα τα είδη της. Οσο για τα σκύλάδικα άστους να λένε δεν γνώρισα ακόμα κάποιον που να μην ακούει σε καποια φάση σκυλάδικο.

    Για να έρθω στο θέμα επειδή ούτε στην μουσική δεν υπάρχει παρθενογέννεση είναι φυσικό η ελληνική ποκ να ομοιάζει με την ξένη. Δεν ξέρω ποιός την έφερε στην ελλάδα αλλά ανυσιχώ για το ποιός θα την συνεχίσει.....!



    Μα λογικό είναι να έχει επηρεαστεί από το ξενόγλωσσο ροκ.Δεν αποτελεί μουσική παράδοση της Ελλάδας οπότε υπήρξαν επιρροές...Δε νομίζω να δυσανασχετεί κανείς για τα τόσα και τόσο καλά ροκ και μέταλ συγκροτήματα που έχει δείξει η σκανδιναβική χερσόνησος...Ή μήπως είναι αυτή η παραδοσιακή τους μουσική???
    jacamar
    04.02.2007, 19:16
    σωστός φίλτατε swkraths!
    (chorrer αν κάποιος δεν αξίζει την προσοχή σου δεν αξίζει κ τον θυμό σου)
    chorrer
    04.02.2007, 22:24
    ....Μα δεν εχω θυμωσει
    swkraths
    04.02.2007, 22:40
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 04-02-2007 στις 19:16 έγραψε...

    σωστός φίλτατε swkraths!
    (chorrer αν κάποιος δεν αξίζει την προσοχή σου δεν αξίζει κ τον θυμό σου)



    Να σαι καλά φίλε μου jacamar και ελπίζω να ηρέμησαν τα πράγματα πια...
    Hastaroth
    05.02.2007, 09:04
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 03-02-2007 στις 04:21 έγραψε...

    Δεν υπαρχει, ουτε υπηρχε ποτε, Ελληνικη Ροκ Σκηνη... Ολα ειναι αντιγραφη απο τα αντιστοιχα μουσικα ρευματα του εξωτερικου.



    Συγγνώμη που θα βγώ λίγο εκτός θέματος,αλλά τί εννοείς όταν λές "εξωτερικό";Η Γαλλία,η Ισπανία,η Σουηδία κλπ. είναι "εξωτερικό" σέ σχέση μέ το οτι ζούμε στην Ελλάδα.Συνεπώς θεωρείς οτι τά "αντίστοιχα μουσικά ρεύματα" τών χωρών αυτών είναι αυθεντικά και μόνο το ελληνικό είναι αντιγραφή τους;

    Γιατί σέ αντίθετη περίπτωση,άν ακολουθήσουμε τη δική σου λογική,δέν υπάρχει,ούτε υπήρξε ποτέ,Γαλλική/Ισπανική/Σουηδική κλπ ρόκ σκηνή......

    ΥΓ.Λέγοντας "ρόκ σκηνή" κατά την άποψή μου εννοείται τό σύνολο τών μουσικών (μεμονωμένων και συγκροτημάτων) μιάς χώρας που ασχολούνται μέ το ρόκ,σέ όποια γλώσσα κι'αν τραγουδούν.
    tsibitos
    05.02.2007, 10:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 05-02-2007 στις 09:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 03-02-2007 στις 04:21 έγραψε...

    Δεν υπαρχει, ουτε υπηρχε ποτε, Ελληνικη Ροκ Σκηνη... Ολα ειναι αντιγραφη απο τα αντιστοιχα μουσικα ρευματα του εξωτερικου.


    .....Η Γαλλία,η Ισπανία,η Σουηδία κλπ. είναι "εξωτερικό" σέ σχέση μέ το οτι ζούμε στην Ελλάδα....
    ....Γιατί σέ αντίθετη περίπτωση,άν ακολουθήσουμε τη δική σου λογική,δέν υπάρχει,ούτε υπήρξε ποτέ,Γαλλική/Ισπανική/Σουηδική κλπ ρόκ σκηνή......





    Οταν λεω εξωτερικο εννοω Μ. Βρετανία και Αμερίκη... Δεν μίλησα ουτε για Σουηδία ουτε για Ισπανία.
    babisdr
    05.02.2007, 13:08
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 05-02-2007 στις 10:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 05-02-2007 στις 09:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 03-02-2007 στις 04:21 έγραψε...

    Δεν υπαρχει, ουτε υπηρχε ποτε, Ελληνικη Ροκ Σκηνη... Ολα ειναι αντιγραφη απο τα αντιστοιχα μουσικα ρευματα του εξωτερικου.


    .....Η Γαλλία,η Ισπανία,η Σουηδία κλπ. είναι "εξωτερικό" σέ σχέση μέ το οτι ζούμε στην Ελλάδα....
    ....Γιατί σέ αντίθετη περίπτωση,άν ακολουθήσουμε τη δική σου λογική,δέν υπάρχει,ούτε υπήρξε ποτέ,Γαλλική/Ισπανική/Σουηδική κλπ ρόκ σκηνή......





    Οταν λεω εξωτερικο εννοω Μ. Βρετανία και Αμερίκη... Δεν μίλησα ουτε για Σουηδία ουτε για Ισπανία.



    Συγνώμη που εμφανίζομαι έτσι ξαφνικά, αλλά αισθάνομαι οτι πρέπει να ρωτήσω κάτι. Είμαι ένας άνθρωπος που, εντάξει ελληνική ροκ δεν άκουγε και ποτέ του τρελά (Μ. Βρετανία ακούω συνήθως). tsibitos, δεν σε ξέρω, απλά βλέπω οτι ακούς και "σκυλάδικο", απ'ό,τι καταλαβαίνω, το καλώς εννοούμενο "σκυλάδικο" (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με, σε παρακαλώ). Δεν νομίζεις οτι κι αυτό το είδος έχει επηρρεαστεί σαφώς από ξένα ακούσματα;



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 05-02-2007 13:09 ]


    swkraths
    05.02.2007, 22:14
    Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω κι εγώ babisdr...
    Νομίζω δεν έχει νόημα να το συζητάμε αλλο πια
    babisdr
    06.02.2007, 01:06
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 05-02-2007 στις 22:14 έγραψε...

    Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω κι εγώ babisdr...
    Νομίζω δεν έχει νόημα να το συζητάμε αλλο πια



    exeis dikio, arketa ksefyge to thema
    tsibitos
    06.02.2007, 02:41
    Παράθεση:



    Συγνώμη που εμφανίζομαι έτσι ξαφνικά, αλλά αισθάνομαι οτι πρέπει να ρωτήσω κάτι. Είμαι ένας άνθρωπος που, εντάξει ελληνική ροκ δεν άκουγε και ποτέ του τρελά (Μ. Βρετανία ακούω συνήθως). tsibitos, δεν σε ξέρω, απλά βλέπω οτι ακούς και "σκυλάδικο", απ'ό,τι καταλαβαίνω, το καλώς εννοούμενο "σκυλάδικο" (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με, σε παρακαλώ). Δεν νομίζεις οτι κι αυτό το είδος έχει επηρρεαστεί σαφώς από ξένα ακούσματα;



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 05-02-2007 13:09 ]





    το "σκυλαδικο" με την κακη εννοια του ορου και βεβαια εχει επηρεαστει απο ξενα ακουσματα (Τουρκικη μουσικη, αραβικη κλπ.) αλλα η καλως εννοουμενη ελληνικη λαικη μουσικη ειναι η παραδοση μας με ριζες στο ρεμπετικο και ακομη πιο παλια στη βυζαντινη μουσικη... Ξεφυγαμε τελειως ομως γι'αυτο το σταματαω εδω.. Αν ειναι το θεμα του λαικου τραγουδιου το συζηταμε σε ενα αλλο τοπικ και συγκεκριμενα αν θελετε να καταθεσετε την αποψη σας πατηστε εδώ


    "Απο τα Σμυρνεϊκα του 20 στα λαικα του σημερα" Καθε πεμπτη βραδυ (Ξημερωματα παρασκευης) στις 02:00 Αποκλειστικα στο Music Heaven Radio...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 06-02-2007 03:03 ]