ελληνική μουσική
    674 online   ·  210.832 μέλη

    Ποιός πιστεύετε ότι έθεσε τα θεμέλια για την ελληνική ροκ σκηνή?

    babisdr
    06.02.2007, 06:11
    Όχι, συγνώμη, δεν θα ήθελα. επιστροφή στο θέμα...
    MIrrOr
    12.02.2008, 16:11
    Ποια ελληνικής ροκ σκηνη!! χαχαχαχαχαχοχοχα θα μας τρελανεις???
    tangerineking
    06.06.2008, 21:22

    Εντάξει δεν θα γίνουμε ποτέ Βρετανία, αλλά... αξιόλογοι καλλιτέχνες πάντα υπήρχαν!

    Μην ξεχνάτε τους Forminx, Idols και Charms! Έπειτα ακολούθησαν οι Socrates, ο Πουλικάκος, o Γ. Ρωμανός ("δυο μικρά μπλε άλογα¨), ο Σιδηρόπουλος και οι Poll... ε, από κει και πέρα τα ξέρουμε όλοι...


    jethroomi
    07.06.2008, 00:25

    ...στα μικρα κλαμπακια

    το ροκ αναστεναζει...

    τραγουδουσε ο φιλος μου ο Λητης τη 10τια του '80.

    Ξεχασατε του Πελομα Μποκιου, δεν θυμηθηκατε τους Last Drive, αγνοειτε τα Μωρα στη Φωτια και αλλα πολλα.

    Νομιζω οτι πολλοι απο εσας εχετε μαυρα μεσανυχτα για το θεμα ελληνικο ροκ.

    Ο tago απαντησε σωστα και εμπεριστατωμενα. Παρθενογεννεση δεν υπαρχει, πριν απο το ροκ υπηρξαν και υπαρχουν αλλα ειδη μουσικης απο οπου προηλθε (blues πχ.)

    Τα συγκροτηματα τυπου Πυξ Λαξ, Τερμιτες, Φατμε, Οναρ και Κατσιμιχαιοι ουδεμια σχεση ειχαν και εχουν με την ροκ σκηνη. Μπορει να εγραψαν καταπληκτικες μπαλαντες για εσας, προσωπικα τους εκτιμω αλλα δεν τους ακουω, ομως ποτε δεν ειχαν σχεση, παρα μονο μια μακρινη συγγενεια με την ροκ σκηνη.


    ----------------
    Τα κουρελια τραγουδανε ακομα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jethroomi στις 07-06-2008 00:55 ]


    ph
    08.06.2008, 00:21

     

     Ο Νιόνιος.


    jethroomi
    08.06.2008, 02:04

    YESSS!!!

    ασχετα αν μετα ξεπουληθηκε περιεργα.

     


    panagiotis1981
    08.06.2008, 02:50

    Aναφερόμαστε μόνο σε ελληνόφωνα γκρουπς? Κάποιοι που έβαλαν το ληθαράκι τους στον πιο heavy ήχο του ελληνόφωνου ροκ, ήταν και οι "4 Επίπεδα της Ύπαρξης" του 1976. Επειδή πριν λίγο γύρισα από την συναυλία των Testament, και κάποιος που με βλέπει με το μπλουζάκι μου από Γενιά του Χάους μου λέει "Καλά ρε φίλε που τους θυμήθηκες?", θα γράψω δυο λόγια όμως για την ελληνική ανεξάρτητη σκηνή, που στην ουσία είναι και αυτή που είχε την πιο χαρακτηριστική "ταυτότητα".

     

    Οι πρωτεργάτες ήταν οι Κουμπότρυπες Α.Ε, ένα συγκρότημαπου δημιουργηθηκε το 1979 στον Πειραιά. Το 1982 κυκλοφορεί το πρώτο τους 7" ep το οποίο αποτελεί την πρώτη επίσημη πανκ / new wave κυκλοφορία στην Ελλάδα. Οι TVC με τα δύο τους άλμπουμ το 1982 και 1983 φλερτάρουν με punk rock και new wave ρυθμούς, από τις στάχτες των οποίων δημιουργούνται συγκροτήματα σταθμόi όπως οι Panx Romana και Magic De Spell. Στις αρχές του 80 δημιοργούνται και οι The Clown, μια μπάντα που μαζί με τους Aντί και τους Χωρίς Περιδέραιο εξερευνούν τα μονοπάτια του electro - synthpop - punk.

     

    Σε καθαρά πανκ μονοπάτια τώρα, το 1980 ιδρύονται οι Stress, το πρώτο ελληνόφωνο (καθαρά) πανκ γκρουπ. Το 1982 είναι μία χρονιά σταθμός για τον χώρο, καθώς δημιουργούνται οι Γενιά του Χάους, το καλύτερο και επιδράστικοτερο γκρουπ στον ανεξάρτητο χώρο, ενώ ο αποχωρήσας Φρανκ από τους Stress δημιoυργεί τους Panx Romana. Ταυτόχρονα, οι Ex Humans κάνουν την πρώτη τους εμφάνιση στο ιστορικό Scylab. Δισκογραφικά, την ίδια χρονιά κυκλοφορεί το πρώτο πανκ single με ξένο στίχο και δεν είναι άλλο από το Fireworks των Birthward. Tην επόμενη χρονιά συναντάμε τους νεοσύστατους Αδιέξοδο να κάνουν τις πρώτες τους πρόβες στο σπίτι του Θοδωρή Ηλιακόπουλου των Γενιά του Χάους. Από εκεί και πράγματα είναι γνωστά. Το 1984 κυκλοφορεί η ιστορική συλλογή Διατάραξη Κοινής Ησυχίας και η ελληνική πανκ σκηνή γίνεται στην ουσιά αυτό που λέει η λέξη: σκηνή.

     

    Η Συλλογή Αντί Θανάτου κυκλοφορεί το 1986 σε μόλις 500 κοπιές και γίνεται αναρπαστη. Μερικά ονοματα που συμμετέχουν είναι οι Clown, Κουμπότρυπες, Αντί, Scoria και φυσικά τα Αρνάκια, ένα γκρουπ που στα 90'ς κυκλοφορεί δύο από τους καλύτερους δίσκους του ελληνόφωνου ροκ / πανκ.

     

    Στον πιο πειραματικό χώρο του new wave / darkwave τα πρωτεία κατέχουν οι Παρθενογέννεσις, τα μέλη των οποίων μετά την διάλυση του γκρουπ το 1983 ιδρύουν μερικές από τις καλύτερες μπάντες στον χώρο όπως Scoria, Villa 21 και φυσικά τους θρυλικούς Τhe Reporters. Οι προαναφερθέντες Magic De Spell, κυκλοφορούν ένα από τα πρώτα και καλύτερα LP στον χώρο το 1982 με τίτλο "A body in a Snare". Οι Metro Decay χρήζουν ειδικής αναφοράς, μιας και ήταν το γκρουπ που ψηφίστηκε ως τη "μεγαλύτερη ελπίδα για το μέλλον" από το Ποπ κ Ροκ, και βέβαια πολύ απλά διοτι το ep τους του 1983 αποτελείται από δύο από τα καλύτερα τραγούδια στον χώρο του darkwave. Για τέλος αναφέρω τους Yell-o-Yell το πιο σκοτεινό όνομα της σκηνής, και το πρώτο που υπέγραψε στην εταιρία Creep Records.

     

     

     

     

    Ακροατές μαστουρωμένοι κυνηγάνε
    ψάρια ολόφρεσκα μοντέρνας μουσικής
    Διευθυντές λευκοντυμένοι ακολουθάνε
    με μαγνητόφωνα και αρχές στατιστικής

     

    Μουσικές Ταξιαρχίες - Μουσικές Ταξιαρχίες

     

    Μοιάζει σαν άσχετο μα θα στο πω και εσύ θα κρίνεις

    Αγάπη μου το ροκ δεν είναι πια τρόπος ζωής

    Το ροκ είναι το πείσμα σου τον θάνατο να φτύνεις

    Είναι κραυγή που ισορροπεί στην άκρη της σιωπής

    Εναλλάξ - Κόντρα

     

    Έγινε το rock στίβες αποτσίγαρων
    από πελάτες pub
    που τραβολογιούνται
    από χιλιοτυπωμένες φάτσες
    λόγια και παραγγελιές
    για κανάλια φυγής

    Γιώργος Τσίγκος & Οι Μαύροι Κύκλοι - Τετραγωνισμένα Φύλλα

     

    Με ηχητικά εφέ με laser και με φώτα
    Μια υπέροχη θα στήσω συναυλία
    Θα ξεγελάμε των ακροατών τα ώτα
    Με την πιο σύγχρονη τεχνολογία

    Α-Στερητικό - Πανοπλία

     

     

    Διαλέξτε και πάρτε.

     

    YΓ: Kάποια στιγμή που βαριόμουν πάλι, είχα φτιάξει ένα βιντεακι:

    >

    εχει πιο "σκληρο" χαρακτήρα μουσικά, αλλά είναι το πρώτο παρτ, μπορεί να το συνεχισω αμα ξαναβαρεθώ.

    {#emotions_dlg.rockon}


    -----------------
    πρέπει να επισπεύσουμε την αποσύνθεσή μας, η παρακμή κρατάει πολύ και είναι βαρετή...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panagiotis1981 στις 08-06-2008 03:16 ]


    jethroomi
    09.06.2008, 01:08

    ''Ε! ε! Ελληνα εισαι σκουλικι

    η Ακροπολη δεν σου ανηκει''

    Panx Romana

    Φιλε panagioti {#emotions_dlg.beer}


    thaliey
    09.06.2008, 08:57

    papakonstantinou!!!!!


    dessypris
    09.06.2008, 18:04

    Να μην ξεχνάμε, σύμφωνα και με προλαλήσαντα και τους Πελόμα Μποκιού, με πρωτοποριακό για την εποχή ήχο... (Βλάσης Μπονάτσος, Νίκος Δαπέρης, Γιάννης Κιουρκτσόγλου, Γιώργος Στεφανάκης, Τάκης Ανδρούτσος, Ηλίας και Τάκης Μαρινάκης, Νίκος Λογοθέτης).

    Επίσης, μιας και αναφέρθηκε ο Πουλικάκος, ένα ακόμα «ιστορικό» γκρουπ των 70, τον ΕΞΑΔΑΚΤΥΛΟ: Δημήτρης Πουλικακος (φωνή, κρουστά), Νίκος Πολίτης (κιθάρα), Αντώνης Τριανταφυλλου (μπάσο), Λάκης Διακογιαννης (σαξόφωνο), Κώστας Δουκάκης (κιθάρα), Λεωνίδας Αλαχαδάμης (τύμπανα)...Σημειώστε πως μετά από χρόνια, (το 1998) ο Λεωνίδας έπαιξε και μαζί μου, μαζί με τον Χριστόφορο. Μπορείτε να τον δείτε να παίζει ντραμς στο Video Clip του "Θα πάρω το τρένο", που προβάλεται και εδώ στα Videos του ΜΗ.

    Γρηγόρης.-


    -----------------
    CDs σε Μουσική & Ερμηνεία δική μου:"Τελικός Προορισμός"-1993-με Ταξιδιώτες-"Θα πάρω το τρένο"-1998-σε στίχους Σταμάτη Μεσημέρη-(download it @ www.dessypris.com)-"Απλά & Μπερδεμένα"-2005-buy it@www.mpgreek.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dessypris στις 10-06-2008 12:33 ]


    seawind8
    16.06.2008, 03:57

    Εγώ θα συμφωνήσω με τον Άσημο και έπειτα Σιδηρόπουλος!

    Βέβαια ήταν η άποψη μου πρίν να μάθω γιά την μπάντα από τον Αμερ. Στρατό που έιναι αρκετά ενδιαφέρον!

    Σ'ευχαριστούμε για την ενημέρωση φίλε!


    evelina-3692
    16.06.2008, 14:25

    Ο Σιδηρόπουλος πίστευα πριν διαβάσω ολα αυτα!!!!


    kwstasagas
    16.06.2008, 14:25

    Κατά τον Ντίνο Δηματάτη, το πρώτο συγκρότημα που ξεκίνησε το ροκ κίνημα στην ελληνική σκηνή ήταν οι MGC [βλ. Ντ. Δηματάτης "Get That Beat" 1998, εκδόσεις Κατσάνος σελ. 50]. Πρώτη σύνθεση της μπάντας, ιδρυθείσης το 1965, οι Δημήτρης Τσεμπερόπουλος (τργ), Δημήτρης Μπελιγιάννης (κθρ), Κώστας Ντόβας (μπσ), Δημήτρης Πολύτιμος (πλκτρ) και Στέλιος Κατσαδωράκης (ντρ). Αργότερα προσχώρησε στην μπάντα κι ο Δημήτρης Πουλικάκος. Πρώτη τους δισκογραφική δουλειά το 45αράκι "blame the talent in the family/miss marples theme" το 1966.

    Οπωσδήποτε, προϋπήρξαν συγκροτήματα όπως οι Forminx και οι Charms [με τη γλυκύτατη Yanka τους, γνωστή απ' τις παλιές ελληνικές ταινίες], όπως πολύ σωστά ανέφεραν οι προλαλήσαντες. Όμως, κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν μπορείς να τα θεωρήσεις αμιγώς και 100% "ροκ συγκροτήματα", δεδομένου ότι οι επορροές τους ήταν μεν οι Betales και οι Stones, αλλά και ποπ χιτάκια της εποχής, ιταλικά και γαλλικά τραγούδια κλπ. Οι MGC, όμως, ήταν επηρεασμένοι κατευθείαν από τους Cream και από τους Jimmy Hendrix Experience  .....

     

    [Με χαρά ανακάλυψα ότι οι MGC αναφέρονται και στην - πολύ όμορφη - συλλογή διηγημάτων του Μπασκόζου με τίτλο "ΜΕΖ", και, συγκεκριμένα, σε κάποιο διήγημα όπου κάποιος 50άρης, που αρνείται να δεχθεί ότι η νιότη πέρασε ανεπιστρεπτί, διηγείται σε 16χρονα πιτσιρίκια τις εμπειρίες από τα νιάτα του, από σκοτεινά κλαμπάκια στις αρχές των 70ς όπου παίζαν οι MGC κλπ] ......  

     

      


    Hastaroth
    16.06.2008, 15:34

    Παράθεση:

    Το μέλος panagiotis1981 στις 08-06-2008 στις 02:50 έγραψε...

    Η Συλλογή Αντί Θανάτου κυκλοφορεί το 1986 σε μόλις 500 κοπιές και γίνεται αναρπαστη. Μερικά ονοματα που συμμετέχουν είναι οι Clown, Κουμπότρυπες, Αντί, Scoria και φυσικά τα Αρνάκια, ένα γκρουπ που στα 90'ς κυκλοφορεί δύο από τους καλύτερους δίσκους του ελληνόφωνου ροκ / πανκ.

    Ο σωστός τίτλος είναι Συνταγή Αντί-Θανάτου.Δέν ξέρω άν η εταιρεία το κυκλοφόρησε αργότερα και σέ CD (γιατί την εποχή που βγήκε τό LP δέν υπήρχαν τέτοια σύνεργα σέ ευρεία χρήση).

    Παράθεση:

    Στον πιο πειραματικό χώρο του new wave / darkwave τα πρωτεία κατέχουν οι Παρθενογέννεσις, τα μέλη των οποίων μετά την διάλυση του γκρουπ το 1983 ιδρύουν μερικές από τις καλύτερες μπάντες στον χώρο όπως Scoria,

    Γιά την ακρίβεια,μετά την αποχώρησή μου από τους Παρθενογένεσις (που συνέβη λίγο πρίν την διάλυση τού γκρούπ),καί αφού συμμετείχα σέ κάποια εφήμερα σχήματα,σέ ένα εκ τών οποίων έπαιζε και ο (μετέπειτα κιθαρίστας τών "Απροσάρμοστων") Βασίλης Πετρίδης (που πέθανε πρίν λίγα χρόνια),προσχώρησα στούς ΚΑΚΤΟΣ οι οποίοι,μετά από πολλές αλλαγές μελών κλπ κλπ μετονομαστήκαμε σέ SCORIA.

    Κατά τά άλλα οι πληροφορίες σου είναι πολύ κατατοπιστικές καί θεωρώ τόν εαυτό μου τυχερό που έζησε εκείνη την ανεξάρτητη σκηνή "από μέσα"....

     


    -----------------
    ΝΑΙ στό ΟΧΙ καί ΟΧΙ στό ΝΑΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 16-06-2008 17:50 ]


    jethroomi
    17.06.2008, 00:33

    Τι μου θυμισες φιλε Ασταροθ.

    SCORIA εχω το βυνιλιο τους με τα 4 τραγουδια, ωραιοι, το Σκιαχτρο ηταν καταπληκτικο υπαρχει ακομη; κι αν υπαρχει το εχει ο Διονυσης;

    Η ελληνικη ροκ σκηνη περασε απο διαφορες φασεις (γεννηση, εφηβεια, ωριμοτητα, γεροξετουτιασμα και δεν συμαζευεται, παλιμπαιδισμο κλπ).

    Ολες αυτες οι φασεις ειχαν τους εκφραστες τους. Καποιους απο αυτους τους υπερτιμησαμε και αλλους, ισως πιο σπουδαιους, τους υποτιμησαμε. Ονοματα δεν λεω, δεν θελω να πικρανω κοσμο.

    Γεια.


    kwstasagas
    17.06.2008, 01:29

    "και αλλους, ισως πιο σπουδαιους, τους υποτιμησαμε".

    Αυτοί που υποτιμήσαμε προέρχονται, κατά την ταπεινή μου άποψη, από τη "ροκ σκηνή" της Θεσσαλονίκης εκεί στα 60ς. Οι πολύ καλοί κιθαρίστες Παντελής Δεληγιαννίδης [R.i.p.] και Θοδωρής Παπαντίνας. Ο επίσης πολύ καλός οργανίστας Σαράντης Κασσάρας. Αλλά και άλλοι Θεσσαλονικείς μουσικοί που δεν μου έρχονται στο μυαλό. Νομίζω ότι η λέξη "Θεσσαλονίκη" είναι ταυτόσημη της λέξης "ροκ" ........  


    jethroomi
    17.06.2008, 01:55

    Φιλε Κωστα θυμασαι τους ΝΕΜΟ, ΜΟΒ και ΜΟΟΝSΤΟΝΕS; Τους 69 και τους ΑPRIORI;

    Δυστυχως η Θεσσαλονικη που γεννησε ΤΡΥΠΕΣ, ΜΩΡΑ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ, ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ κι ολα τα παραπανω, καταντησε η Θεσσαλονικη του Ανθιμου ,του Παπαγεωργοπουλου και του Ζορρο.

    ΛΥΠΑΜΑΙ


    kwstasagas
    17.06.2008, 02:26

    Τους ΝΕΜΟ δεν τους πρόλαβα, το 1979 που ξεκίνησαν ήμουν πάρα πολύ μικρός. Αυτό που ξέρω είναι ότι από αυτήν τη μπάντα ξεκίνησε ο πολύ γνωστός ντράμερ ΠΑΝΟΣ ΤΟΛΙΟΣ ....

    Όσο για τους ΜΩΒ .... είχα ακούσει κάποια τραγούδια από τον κοινό δίσκο που είχαν βγάλει με το άλλο σαλονικιώτικο συγκρότημα, τους ΔΕΛΤΑ και .... είχα πάθει πλάκα. Συγκεκριμένα, όταν σπούδαζα στη Θεσσαλονίκη το ραδιόφωνο που είχα στο φοιτητικό μου δωμάτιο ήταν μονίμως συντονισμένο με το πολύ - πολύ αγαπημένο μου ΡΑΔΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ, το οποίο έπαιζε συχνά τραγούδια από αυτόν το δίσκο [από τους ΔΕΛΤΑ μού είχαν κάνει εντύπωση τα πολύ όμορφα γυναικεία φωνητικά τους]. Πάντως, από διηγήσεις μεγαλύτερων έμαθα ότι οι ΜΩΒ εκεί στα 80ς σύχναζαν στην Προξένου Κορομηλά φορώντας μωβ παντελόνια -  καμπάνες ..... Τα άλλα συγκροτήματα που μου λες δεν τα γνωρίζω{#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}....... Όμως, ως φοιτητής πρόλαβα ένα σαλονικιώτικο συγκρότημα εκείνης της φουρνιάς, τους LIPSTICK TRACES [να υποθέσω ότι αυτή η μπάντα πήρε ο όνομά της από το ινστρουμένταλ τραγούδι των UFO που περιέχεται στον δίσκο "Phenomenon" ??? btw, από αυτόν τον δίσκο προέρχεται και η υπογραφή μου στο ΜΗ]. Αυτοί δεν είχαν ακόμη διαλυθεί και ο περφόρμερ τους - Νικολαϊδης αν δεν απατώμαι - ακόμη το πάλευε !!! Έτσι, ως δευτεροετής φοιτητής τους είδα σε ένα μπλουζ/ροκ λάιβ τους σε ένα μαγαζί ονόματι "DEGRE ZERO" [ίσως να κάνω λάθος στο όνομα, αλλά νομίζω ότι έτσι λεγόταν ...] ... 

     

    Εκείνη την περίοδο, όμως [αρχές 90ς], στη Θεσσαλονίκη ..... έβραζε το νέο αίμα της Ελληνικής ροκ !!!! Ano - Kato Records, μερακλίδικη δισκογραφική, απ' όπου ξεπηδούσαν ένα σωρό νέα συγκροτήματα, που θα έφερναν το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΕΟ στην ελληνική πραγματικότητα και θα ανανέωναν την εγχώρια μουσική σκηνή. Ήδη ανέφερες τα βασικά συγκροτήματα της τότε σαλονικιώτικης σκηνής .... Να συμπληρώσω τους BLUES WIRE, τους Noise Promotion Company, τους Morel, τους ΝΩΕ κλπ κλπ, τα οποία είχα την τύχη να δω στο ξεκίνημά τους, όταν έπαιζαν στο μικροσκοπικούλι ΠΑΡΑΡΛΑΜΑ της οδού Παρασκευοπούλου. Τα υπόλοιπα ..... ανήκουν στην ιστορία !!!! Ω ναι, ήτο γεγονός, η Ελλαδίτσα για πρώτη φορά αποκτούσε δυναμική / συμπαγή ροκ σκηνή, και με εντελώς δικό της προσωπικό ύφος [μουσικά και στιχουργικά], που ξεκινούσε από την - πάντα πρωτοπόρα - Σαλονίκη. Τώρα, τι πήγε άσχημα και αυτή η σκηνή δεν είχε συνέχεια και το πράγμα κάπου "στράβωσε" ..... είναι θέματα που θα είναι καλύτερα να τα συζητήσουμε σε άλλο τόπικ ....

     

      


    kwstasagas
    17.06.2008, 02:39

    Α, θυμήθηκα κάτι για τους APRIORI ... Ο εκ Θεσσαλονίκης κοντραμπασίστας ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΟΥΜΠΕΡΙΤΣΗΣ μού έλεγε ότι ξεκίνησε από εκεί .....

    [Καλά, ο άνθρωπος τι κοντραμπάσο παίζει ..... Τι να λέμε τώρα ...... ] .....  


    Hastaroth
    17.06.2008, 08:32

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 17-06-2008 στις 00:33 έγραψε...

    Τι μου θυμισες φιλε Ασταροθ.

    SCORIA εχω το βυνιλιο τους με τα 4 τραγουδια,

    Προφανώς εννοείς το maxi single.Την επόμενη χρονιά από αυτό βγάλαμε καί το μοναδικό μας LP,μέ τίτλο BOTH.Δυστυχώς,απ'όσο ξέρω,κανένα από τά δύο δέν υπάρχει σέ CD.

    Μερικά χρόνια αργότερα κι'ενώ εν τώ μεταξύ είχαμε αδρανήσει λόγω στρατιωτικής θητείας τού μπασίστα μας (και εγώ ήδη έπαιζα στούς ΕΙΛΩΤΕΣ),ξαναβρεθήκαμε και ηχογραφήσαμε το CD μέ τίτλο ΖΩΗΣ ΕΝΕΚΕΝ,τήν μόνη μας δουλειά μέ Ελληνικό στίχο (άν εξαιρέσουμε βέβαια τη "Σκουριασμένη Μονωδία" που είχαμε βάλει στη ΣΥΝΤΑΓΗ ΑΝΤΙΘΑΝΑΤΟΥ,που όμως δέν είναι δικός μας στίχος αλλά ένα χορικό από την "Αντιγόνη" τού Σοφοκλή).   

    Παράθεση:

    το Σκιαχτρο ηταν καταπληκτικο υπαρχει ακομη; κι αν υπαρχει το εχει ο Διονυσης;

    Ηδη από την εποχή που το είχε ο Διονύσης (που είχε διατελέσει καί μπασίστας μας γιά κάποιο διάστημα),το Σκιάχτρο είχε μετονομαστεί σέ ROCK PALAIS.Κάναμε εκεί τήν τελευταία μας εμφάνιση πρίν ο μπασίστας μας ντυθή στο χακί.

    Τώρα ο χώρος έχει μετατραπεί σέ προβάδικο/στούντιο γιά ηχογραφήσεις,αλλά πλέον δέν το έχει ο Διονύσης.

    Παράθεση:

    Η ελληνικη ροκ σκηνη περασε απο διαφορες φασεις (γεννηση, εφηβεια, ωριμοτητα, γεροξετουτιασμα και δεν συμαζευεται, παλιμπαιδισμο κλπ).

    Ολες αυτες οι φασεις ειχαν τους εκφραστες τους. Καποιους απο αυτους τους υπερτιμησαμε και αλλους, ισως πιο σπουδαιους, τους υποτιμησαμε. Ονοματα δεν λεω, δεν θελω να πικρανω κοσμο.

    Τό ερώτημα είναι κατά πόσον υπάρχει σήμερα Ελληνική ρόκ σκηνή ανάλογη εκείνης τής εποχής.Οι καταστάσεις καί οι συνθήκες βέβαια έχουν αλλάξει,αλλά η ένταση τής δραστηριότητας που υπήρχε εκείνα τά χρόνια δέν βλέπω να υπάρχη σήμερα.

    Οπως και νά έχη,χαίρομαι που υπήρξα έστω καί μικρό μέρος εκείνης τής σκηνής...