ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη

    Γιατι τετράχορδος=Σκυλάς

    roubas
    03.02.2007, 12:55
    Εχω τυχει πολλες φορες μπροστα αλλα και συμμετεχοντας στον εξης διαλογο:
    -Τι μπουζουκι παιζεις, τριχορδο ή τετραχορδο?
    -Τετρχορδο
    -Ααα!Σκυλαδικα εεε?
    Θέλω λοιπον να ρωτησω κατα την αποψη σας γιατι...
    Στην εποχη μας που μεσουρανει το ΚΑΚΟ σκυλαδικο(και οχι τα αυθεντικα τραγουδια που γραφτηκαν τη δεκαετια του 80) και βλεπουμε σε όλα τα μπουζουξηδικα τετραχορδους παιχτες εχει δημιουργηθει ο μυθος οτι το καλο μπουζουκι ειναι το τριχορδο και το τετραχορδο ειναι για σκυλαδικα?
    tsibitos
    03.02.2007, 13:01
    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 03-02-2007 στις 12:55 έγραψε...

    Εχω τυχει πολλες φορες μπροστα αλλα και συμμετεχοντας στον εξης διαλογο:
    -Τι μπουζουκι παιζεις, τριχορδο ή τετραχορδο?
    -Τετρχορδο
    -Ααα!Σκυλαδικα εεε?
    Θέλω λοιπον να ρωτησω κατα την αποψη σας γιατι...
    Στην εποχη μας που μεσουρανει το ΚΑΚΟ σκυλαδικο(και οχι τα αυθεντικα τραγουδια που γραφτηκαν τη δεκαετια του 80) και βλεπουμε σε όλα τα μπουζουξηδικα τετραχορδους παιχτες εχει δημιουργηθει ο μυθος οτι το καλο μπουζουκι ειναι το τριχορδο και το τετραχορδο ειναι για σκυλαδικα?




    Δηλαδη ο Χιώτης και ο Ζαμπετας επαιζαν σκυλάδικα???
    roubas
    03.02.2007, 13:04
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 03-02-2007 στις 13:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 03-02-2007 στις 12:55 έγραψε...

    Εχω τυχει πολλες φορες μπροστα αλλα και συμμετεχοντας στον εξης διαλογο:
    -Τι μπουζουκι παιζεις, τριχορδο ή τετραχορδο?
    -Τετρχορδο
    -Ααα!Σκυλαδικα εεε?
    Θέλω λοιπον να ρωτησω κατα την αποψη σας γιατι...
    Στην εποχη μας που μεσουρανει το ΚΑΚΟ σκυλαδικο(και οχι τα αυθεντικα τραγουδια που γραφτηκαν τη δεκαετια του 80) και βλεπουμε σε όλα τα μπουζουξηδικα τετραχορδους παιχτες εχει δημιουργηθει ο μυθος οτι το καλο μπουζουκι ειναι το τριχορδο και το τετραχορδο ειναι για σκυλαδικα?




    Δηλαδη ο Χιώτης και ο Ζαμπετας επαιζαν σκυλάδικα???



    Λεω για την σημερινη εποχη!
    Απο τη δεκετια του 80 και μετα που υπηρξε αυτη η προκαταληψη!
    tsibitos
    03.02.2007, 13:20
    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 03-02-2007 στις 13:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 03-02-2007 στις 13:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 03-02-2007 στις 12:55 έγραψε...

    Εχω τυχει πολλες φορες μπροστα αλλα και συμμετεχοντας στον εξης διαλογο:
    -Τι μπουζουκι παιζεις, τριχορδο ή τετραχορδο?
    -Τετρχορδο
    -Ααα!Σκυλαδικα εεε?
    Θέλω λοιπον να ρωτησω κατα την αποψη σας γιατι...
    Στην εποχη μας που μεσουρανει το ΚΑΚΟ σκυλαδικο(και οχι τα αυθεντικα τραγουδια που γραφτηκαν τη δεκαετια του 80) και βλεπουμε σε όλα τα μπουζουξηδικα τετραχορδους παιχτες εχει δημιουργηθει ο μυθος οτι το καλο μπουζουκι ειναι το τριχορδο και το τετραχορδο ειναι για σκυλαδικα?




    Δηλαδη ο Χιώτης και ο Ζαμπετας επαιζαν σκυλάδικα???



    Λεω για την σημερινη εποχη!
    Απο τη δεκετια του 80 και μετα που υπηρξε αυτη η προκαταληψη!




    Δεν υπαρχει καμια προκαταληψη φιλε roubas... Το τριχορδο απλα εχει ενα πιο ιδιαιτερο (ρεμπετικο) ηχο και με το τετραχορδο ενας μποζουξης μπορει να παιξει μια πιο μεγαλη γκαμα τονικότητων πιο ανετα.. Δεν νομιζω οτι 500.000 μπουζουξηδες στην Ελλαδα που παιζουν τετραχορδο ειναι σκυλαδες...
    xarisson
    03.02.2007, 15:35
    Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει οτι τετράχορδο=σκυλάς.Σίγουρα ο Χιώτης και ο Ζαμπέτας είναι ένα παράδειγμα οτι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.Και στις μέρες μας άνθρωποι όπως ο Πολυκανδριώτης, ο Νικολόπουλος και πολλοί άλλοι δείχνουν το ίδιο.Το οτι το τρίχορδο έχει έναν ξεχωριστό ήχο ειναι αλήθεια, για κάποια τραγούδια όμως.Αλλα δεν καταλαβαίνω γιατι υπάρχει αυτην η απαξίωση απο τους τρίχορδους στους τετράχορδους και ανάποδα.Το θέμα είναι να παίζεις με την ψυχή σου,όπως και σε όλα τα όργανα.Μια χορδή δεν κάνει την διαφορά ουτε το είδος που θα παίξεις...
    Giorgos_arazei
    03.02.2007, 18:27
    Το τριχορδο μπουζουκι ειναι σαφως το "αυθεντικο". Βγαζει ηχο διαφορετικο, πιο γλυκο θα ελεγα, και ειναι το κλασσικο ρεμπετικο οργανο μαζι με το ακορντεον. Απ την αλλη, το τετραχορδο, ειναι κατι μεταγενεστερο, πιο λαικο, ευρωπαικο στυλ κατα τη γνωμη μου και σου δινει πολλα περιθωρια γκαμας τραγουδιων. Εννοειται πως ο τιτλος του τοπικ δεν ισχυει στο παραμικρο...
    tago
    04.02.2007, 14:50
    Καταρχήν πρέπει να σημειώσουμε το γεγονός πως η βασική διαφορά μεταξύ των δύο αυτών μπουζουκιών, είναι το κούρδισμα τους. Re, la, re για το τρίχορδο και Re, la, fa, do για το τετράχορδο (αν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε). Μπορεί να θεωρηθεί το τετράχορδο ως εξέλιξη; Βεβαίως αφού έχει περισσότερες «φωνητικές» δυνατότητες από το τρίχορδο. Άλλωστε όπως είδη επισημάνατε ο Χιώτης, που είναι και ο εμπνευστής του τετράχορδου, δεν ήταν «σκυλάς». Απλά τον διευκόλυνε στο να αποδίδει καλύτερα τους latin ρυθμούς που προσάρμοζε στα ελληνικά δεδομένα. Αυτός είναι και ο λόγος που επικράτησε έναντι του τριχόρδου. Τώρα, το όργανο όπως αντιλαμβάνεστε δεν κάνει τον οργανοπαίκτη. Αν έχεις στο αίμα σου τα πολιτιστικά υποπροϊόντα και το ακριβότερο όργανο να σου δώσουν το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.
    lewis
    05.02.2007, 02:02
    Είμαι της αποψης οτι αναλογα με τα ακουσματα σου, τον χωρο και τον κοσμο που απευθυνεσαι ειναι το θεμα σκυλαδικο ή οχι.για παραδειγμα ο Μανώλης Καραντινης παιζει τετραχορδο και ειναι συγχρονος ειναι ταυτοχρονα και σκυλας??ΟΧΙΙΙΙ φυσικα!!!!!!!!
    djthc
    05.02.2007, 03:43
    Και είναι κακό να είναι κάποιος σκυλάς?


    Όχι ότι εγώ είμαι αλλά λέμε τώρα!
    roubas
    05.02.2007, 09:09
    Παιδια καταρχας αφου σας ευχαριστησω για τη συμμετοχη σας στο θεμα θελω να τονισω οτι μιλαω για τους τετραχορδους μετα το 80!!!
    Και προς θεου οχι για ονοματα οπως Χιωτης,Ζαμπετας,Πολυκανδριωτης,Νικολοπουλος,Καραντινης!!!
    KAKOFONIKS
    05.02.2007, 11:16
    Απλά το θέμα είναι ότι ο κέθα μουσικός δίνει στο όργανό του το ύφος μουσικής που ακούει και ασχολείται σε καμιά περίπτωση δεν το δέχομαι ότι 4-χορδος = σκυλλάς!

    Υ.Γ. Είναι οχτάχορδο/εξάχορδο ή τετράφωνο/τρίφωνο!!
    mariachi
    05.02.2007, 11:34
    Όποιος προέβη σε αυτό το πόρισμα είναι αδαής και παράλογος.Ο Μανώλης Χιώτης δημιούργησε το τετράχορδο μπουζούκι ως προέκταση του γνήσιου ''ρεμπέτικου'' τριχόρδου μπουζουκιού,για να μπορέσει να παίξει ακόρντα(όπως στη κιθάρα,κάτι που δεν είχε το τρίχορδο μπουζούκι).Δεν είναι απαραίτητο να συνάδουν τα λεγόμενα ''σκυλάδικα'' τραγούδια(υποκειμενικό είναι αυτό)με την ύπαρξη του τετράχορδου μπουζουκιού.Η ποιότητα του τραγουδιού δεν κρίνεται από τις χορδές του μπουζουκιού,αλλά από τους στίχους και-κάποιες φορές-από τον τραγουδιστή. Μην προβαίνετε σε παράλογες ρήσεις!
    whala
    05.02.2007, 12:09
    το τρίχορδο μπουζούκι έχει άλλη φιλοσοφία, άλλο χειρισμό, άλλη τεχνική κι άλλη δυσκολία.
    Οι καλοί τετραχορδάδες που αναφέρατε παραπάνω ήταν όλοι "τρίχορδοι" στην πενιά και την νοοτροπία (άσε που οι περισσότεροι ξεκίνησαν και παιχτικά από τρίχορδο).

    επίσης σκυλάδες τετράχορδοι υπάρχουν χιλιάδες, σκυλάδες τρίχορδοι ελάχιστοι.

    πάντως μην ορμήσετε να με φάτε, θαυμάζω πολλούς τετράχορδους σκυλάδες πιο πολύ από κάτι ψευτορεμπέτες...

    α, και ο χιώτης δεν επινόησε το τετράχορδο το οποίο προυπήρχε απλά το "καθιέρωσε".

    whala, inshallah

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : whala στις 05-02-2007 12:12 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : whala στις 05-02-2007 13:20 ]


    yiannisyiannis
    05.02.2007, 13:51
    Παλιότερα είχε ανοιχτεί το παρακάτω topic, στο οποίο νομίζω πως θα διαβάσετε μερικές ενδιαφέρουσες απόψεις. Εκεί είχα καταθέσει κι εγώ την άποψή μου περί μπουζουκιού.

    Το τρίχορδο μπουζούκι, γιατί μας ταιριάζει καλύτερα?
    pkamno
    05.03.2007, 03:07
    Το να παιζεις τριχορδο δε σε κανει αυτοματα ρεμπετη ουτε το τετραχορδο σκυλα!!!Εξαρταται απο το τι παιζεις και απο την αισθητικη σου πανω στο παιξιμο!!Και οπως ολοι λενε δεν σε κανει το οργανο το οργανο το κανεις εσυ!!!!!!
    roubas
    05.03.2007, 04:00
    Παράθεση:

    Το μέλος pkamno στις 05-03-2007 στις 03:07 έγραψε...

    Το να παιζεις τριχορδο δε σε κανει αυτοματα ρεμπετη ουτε το τετραχορδο σκυλα!!!Εξαρταται απο το τι παιζεις και απο την αισθητικη σου πανω στο παιξιμο!!Και οπως ολοι λενε δεν σε κανει το οργανο το οργανο το κανεις εσυ!!!!!!



    Κατ ' αρχας αφου σε ευχαριστησω για τη συμμετοχη σου στο post που ανεβασα θελω να πω οτι συμφωνω!

    melody-music
    08.03.2007, 10:46
    θα μου εξηγησει καποιος ποιο ηταν το σκυλαδικο στην εποχη του χιωτη;;;
    ειληκρινα θελω μια απαντηση...

    KAKOFONIKS
    08.03.2007, 11:56
    Κατά την εποχή στην οποία αναφέρεσαι δεν υπήρχαν σκυλάδικα!Η έννοια του σκυλάδικου στο οποίο αναφερόμαστε στο topic αυτό είναι η εξής: ένα τραγούδι προχειρα γραμένο για να γίνει σουξε να "πουλήσει" όπως χαρακτηρισστηκά λέμε! Τότε δεν υπήρχε τόσο μεγάλη εμπορευματοποίηση της μουσικής!
    pkamno
    08.03.2007, 12:30
    Παράθεση:

    Το μέλος melody-music στις 08-03-2007 στις 10:46 έγραψε...

    θα μου εξηγησει καποιος ποιο ηταν το σκυλαδικο στην εποχη του χιωτη;;;
    ειληκρινα θελω μια απαντηση...




    Σορυ που στο λεω φιλε και χωρις καμια προκαταληψη για το τετραχορδο αλλα για ποια ακριβως εποχη του Χιωτη μιλας γιατι αν δε το γνωριζεις επαιζε παρα πολλα χρονια τριχορδο μπουζουκι!!!Και παλι σου λεω οτι μιλαω χωρις προκαταληψη!
    kappasnek
    29.03.2007, 15:17
    Απαντω στο θεμα γιατι τετραχορδος ΣΚΥΛΟΣ πολα χρονια στους τριχορδους δρομους και τιμημου και αποφασισα να γινω ΣΚΥΛΟΣ στους λαικους ΔΡΟΜΟΥΣ για να γινω σοφοτερος και πειρα ενα 4χ4 και σωθηκα με το 3χ3 καλο δεν λεω μην ειμασται αχαριστη αλλα πολη ταλεπορια ρε παιδια ολο κατι ελιπε τωρα ανεβενω το βουνο καλιτερα με τιμη και σεβασμο στους τριχορδους αααλα ααανυξα κιαλη μπουκαλαααααααααα φιλακια πολα απο εναν ρεβετικο ΣΚΥΛΟ