ελληνική μουσική
    380 online   ·  210.844 μέλη

    Οι 5 καλύτερες φωνές ελληνικών ροκ συγκροτημάτων

    rory166
    16.02.2007, 09:33
    Ναι αυτη..!Ελα ντε...
    mediate
    16.02.2007, 23:30
    Καναδα βρισκετε
    Shakti_
    17.02.2007, 01:20
    Γιάννης Αγγελάκας!
    hristinio
    17.02.2007, 14:57
    ΠΑΥΛΟΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ
    ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ
    THE ONE FROM THE ΔΙΑΦΑΝΑ
    ΘΕΟΔΩΣΙΑ ΤΣΑΤΣΟΥ (νομίζω ότι πιο καλό γυναικείο έχει να δώσει η ελληνική ρόκ σκηνή....)
    ΑΓΓΕΛΑΚΑΣ..............


    marydlf
    18.02.2007, 14:10
    Πολυ καλος επισης και ο Γρηγορης Κλιουμης απ'τα Υπογεια Ρευματα..
    XeniaRodo
    02.03.2009, 18:51

    Γιάννης Παλαμίδας (apocalypsis) και αργότερα σόλο.

     


    litirakis
    02.03.2009, 19:31

    Θανος Ανεστοπουλος (ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ)

    Γιαννης Αγγελακας (ΤΡΥΠΕΣ)

    Γιαννης Καρακωστας (COIN)

    Παυλινα Μιχαηλιδη (ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ) *τραγουδισε προσφατα ενα τραγουδι (αποφραδα μερα) στο cd των μωβαστρο

    (μπορειτε να το ακουσετε στο http://www.myspace.com/movastro )


    kwstasagas
    02.03.2009, 19:41

    Προσωπική - ταπεινή - υποκειμενική άποψη :

    ΝΤΕΜΗΣ ΡΟΥΣΣΟΣ, με διαφορά από τους άλλους !!! Σάς προτείνω να ακούσετε τα φωνητικά που έκανε ως τραγουδιστής των APHRODITES CHILD και ... θα καταλάβετε !!! Τα σπάνια [ιδίως για την Ελλάδα] φωνητικά του έχουν επιρροές ακόμη .... και από τη Βυζαντινή μουσική !!!!!

    Περαιτέρω ... Όταν ήμουν έφηβος - εκεί στα 80ς - μαγευόμουν όποτε άκουγα τη φωνή του ΝΤΙΝΟΥ ΚΩΣΤΑΚΗ από τους SPITFIRE [που μετονομάσθηκαν σε Speedfire]. Και, πραγματικά, μού έκανε εντύπωση που ένας Έλληνας τραγουδούσε με τόσο σωστό και πειστικό τρόπο χέβι μέταλ !!! Νομίζω ότι δεν είχε να ζηλέψει σε τίποτα από Βρετανούς ή Αμερικάνους ομότεχνούς του !!! Θυμάμαι, επίσης, ότι, μόλις οι SPITFIRE έβγαλαν τον πρώτο δίσκο, ο Ντίνος Κωστάκης έπεσε θύμα τροχαίου ατυχήματος και από τότε σταμάτησε να τραγουδάει [ή, έστω, σταμάτησε για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα να τραγουδάσει] και η  μπάντα πήρε καινούριο τραγουδιστή. Αλήθεια, τι κάνει αυτό το παλικάρι ??? Ξέρει κανείς ??? Μετά τους Spitfire τραγούδησε ξανά ή τα παράτησε ??? Αν κάποιος γνωρίζει πληροφορίες ........... θα είναι μεγάλη μου χαρά αν τις παραθέσει {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}

     

     Τέλος ..... Όταν ήμουν φοιτητής - εκεί στις αρχές των 90ς - στη Θεσσαλονίκη, το ραδιοφωνάκι μου στο φοιτητικό μου δωμάτιο ήταν μονίμως συντονισμένο στο ΡΑΔΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ, που έπαιζε ακατάπαυστα ροκ, με έμφαση στο κλασικό ροκ [αυτός ο σταθμός, παρόλο που εδώ και πολλά χρόνια δεν υφίσταται .... παραμένει μία από τις μεγάλες μου ραδιοφωνικές αγάπες που δεν πρόκειται να σβήσουν{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}]. Ο εν λόγω σταθμός έπαιζε συχνά τον δίσκο που έβγαλαν από κοινού δύο Σαλονικιώτικα συγκροτήματα, οι ΜΩΒ και οι ΔΕΛΤΑ !!!! Και μού είχε κάνει εντύπωση στους ΔΕΛΤΑ η φωνή της κοπέλας που τραγουδούσε [ιδίως σε ένα πολύ όμορφο αγγλόφωνο τραγούδι που λεγόταν Oh Johny ή κάπως έτσι] !!! Νομίζω ότι δεν έχω ακούσει καλύτερα γυναικεία ροκ φωνητικά σε ελληνική μπάντα ..................................   

     

     

     


    bittersweet
    19.05.2009, 18:16

    Μπάμπης Στόκας

    Γιάννης Αγγελάκας

     


    logan
    11.06.2009, 19:15

    Aγγελακας σταθερα (οχι τοσο για την ποιοτητα της αλλα γιατι η φωνη του εκφραζει ολα τα συναισθηματα του)

    Παυλος

    Δημητρακας


    TheDarkSideOfTheMoon
    02.09.2010, 15:26

    Θανος Ανεστοπουλος (ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ) & Γιαννης Αγγελακας (ΤΡΥΠΕΣ)


    jethroomi
    03.09.2010, 16:34

    Στελιος Παπαιωαννου Σαλβαδορ απο τα Μωρα στη Φωτια. Νομιζω οτι ειναι ο καλυτερος ροκ τραγουδιστης - ερμηνευτης εν δρασει.

    Τζωρτζια Κεφαλα απο τους Μπλε. Χωρις σχολια.

    Γιαννης Αγγελλλακας. Οχι για τη φωνη του αλλά για την ερμηνεια του.

    Γιαννης Παλαμιδας. Τελείως ξεχωριστη περιπτωση τραγουδιστη, αδικηθηκε στο ελλαδισταν.

    Σταυρος Λογαριδης. Τιμης ενεκεν.