ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.851 μέλη

    Aπό συνέντευξη του Aλκίνοου Iωαννίδη...

    XeniaRodo
    05.02.2007, 13:49
    στο περιοδικό CITY..

    το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον και πολύ σωστό...




    Ακούγοντας να λένε «το καλό τραγούδι περνάει κρίση» κι άλλα παρόμοια, τι σκέφτεσαι;

    Σκέφτομαι: τι σημαίνει καλό τραγούδι; Αν εννοούμε το έντεχνο, μάλλον καλά κάνει και περνάει κρίση. Καιρός ήταν. Τα κεφάλια μέσα. Αρκετά καλομάθαμε κάποιοι με την ταμπέλα του έντεχνου, με τη μύτη στον ουρανό, έχοντας το σεβασμό του κόσμου ως διανοούμενοι, μη εμπορικοί, γεμίζοντας όμως παράλληλα τα μαγαζιά για συνεχόμενες σεζόν και βγάζοντας αδιανόητα εμπορικούς και συχνά αδιάφορους δίσκους. Κάποιοι έχουμε, χρόνια τώρα, και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Ζούμε βουτηγμένοι στην έπαρση -μέσα απ’ την έπαρση και την άνεση της επιτυχίας βγαίνουν βέβαια και τα λεγόμενά μου- και στην αίσθηση πως είμαστε καλλιτεχνάρες και η επιτυχία, ο πλούτος, και η αναγνώριση είναι πράγματα αυτονόητα και μας αξίζουν. Θα έρθει η εποχή -είμαστε στην αρχή της- να αποφασίσουμε τι τελικά είμαστε και να πληρώσουμε γι’ αυτό. Και μιλάω βεβαίως για τους πρωτοκλασάτους. Γιατί οι υπόλοιποι, οι «λιγότερο επιτυχημένοι» περνάνε κρίση εδώ και χρόνια. Κάποιοι βγάζουν δύσκολα το ψωμί τους. Κι ακόμη πιο δύσκολα τους δίσκους τους. Αλλά ποιος τους ακούει; Η κρίση μετράει από τη στιγμή που «μεγάλοι» συνθέτες δίνουν τα έργα τους στους γκλαμουράτους της «αντίπερα όχθης» (φριχτή έκφραση) να τα τραγουδήσουν, από τότε που «μεγάλοι» τραγουδιστές γεμίζουν τεράστια μαγαζιά νονών της νύχτας, συνεργαζόμενοι με τους ίδιους γκλαμουράτους της «αντίπερα όχθης» σε ανώδυνα ντουέτα-έκπληξη, από τότε που οι ίδιοι «μεγάλοι» τραγουδιστές ζητάνε τραγούδια από εμπορικούς «συνθέτες»-κατασκευαστές σουξέ, που κάτω από άλλες συνθήκες ούτε θα καταδέχονταν να τους κοιτάξουν. Από τότε που επενδύουμε στο εμπορικότερο μέρος του ο καθένας, και αυτό κυρίως εκδίδουμε προς τα έξω και με όλες αυτές τις υποχωρήσεις- ή μήπως εξαιτίας τους;- εξακολουθούμε να μην πουλάμε . Από τότε που τα «έντεχνα» ραδιόφωνα κλείνουν, ή, ακόμα χειρότερα, κάνουν το πρόγραμμά τους «πιο φρέσκο και νεανικό», εννοώντας πιο ηλίθιο, που οι δισκογραφικές βγάζουν σχεδόν αποκλειστικά δίσκους πρόσκαιρης κατανάλωσης. Τότε ξυπνάνε όλοι. Ή μάλλον μισοξυπνάνε, μουρμουρίζουν «το καλό τραγούδι περνάει κρίση» και γυρίζουν πλευρό.


    όλη τη συνέντευξη θα τη βρείτε εδώ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XeniaRodo στις 05-02-2007 13:51 ]


    ageras
    05.02.2007, 13:59
    Πολύ σωστή η άποψη του Αλκίνοου!!Έχει δικιο σε όλα αυτά που λεει.
    Πολύ καλή συνέντευξη!!!
    Thanx Xenia!
    mediate
    05.02.2007, 23:43
    εντεχνο εντεχνο εντεχνο και μαλακιες.
    τι ειναι το εντεχνο?
    ταλλα ειναι ατεχνα?
    κι αν στεκει αυτος ο γαμωορος ειναι το καλο τραγουδι?
    καλα τα λεει ο Ιωαννιδης γενικα
    αλλα αυτο το εντεχνο στο λαιμο μου καθετε.
    rompa
    06.02.2007, 09:05
    Μου φαίνεται ότι "τα πήρε" για τα καλά ... Δικαίως βέβαια αλλά σε αυτή τη συνέντευξη ήταν χείμαρρος .
    XeniaRodo
    06.02.2007, 09:30
    Παράθεση:

    Το μέλος mediate στις 05-02-2007 στις 23:43 έγραψε...

    εντεχνο εντεχνο εντεχνο και μαλακιες.
    τι ειναι το εντεχνο?
    ταλλα ειναι ατεχνα?
    κι αν στεκει αυτος ο γαμωορος ειναι το καλο τραγουδι?
    καλα τα λεει ο Ιωαννιδης γενικα
    αλλα αυτο το εντεχνο στο λαιμο μου καθετε.



    κι εγώ τη σιχαίνομαι αυτή τη λέξη.. αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα
    πλέον -δυστυχώς ή ευτυχώς- αυτή η λέξη προσδιορίζει "κάπως" ένα είδος και αναπόφευκτα τη χρησιμοποιείς για λόγους... συντομίας... (εγώ έτσι νομίζω).
    Giorgos_arazei
    06.02.2007, 09:57
    Μια φορα μου πε ενας φιλος το εξης σωστο και παραδοξο..: Πες μου τι σημαινει εντεχνο, να σου πω και γω με τη σειρα μου τι σημαινει "σχεση".

    Χειμαρος ο Ιωαννιδης και παντα αυθεντικος. Ξενια,ευχαριστουμε.

    karelia
    06.02.2007, 12:58
    Σωστά τα λέει,αν και θα προτιμούσα να ΜΗΝ χρησιμοποιεί ά πληθυντικό πρόσωπο,αλλά γ' πληθυντικό.
    jacamar
    06.02.2007, 14:20
    Δεν έχει άδικο ο αλκίνοος πάντως ο ίδιος για τον εαυτό του αποφέγει έξυπνα την ταμπέλα του έντεχνου χωρις να την αποποιήται.

    XeniaRodo
    08.02.2007, 12:06
    (ντεκόρ)



    επισυναπτόμενα: alkinoosMiltos.jpg