ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.833 μέλη

    Απορία...μα η απάντηση γνωστή !

    sea_like_eyes
    07.02.2007, 18:34
    Η ΜΟΥΣΙΚΗ οφείλει να συρρικνωθεί για να μας μοιάσει η’ εμείς πρέπει να μεγαλώσουμε για να της αξίζουμε ? Περιμενω τις αποψεις σας...
    jacamar
    07.02.2007, 18:48
    χμ δύσκολο! Αν συρρικνωθεί η μουσική για να μας μιάσει θα χάσει την μαγεία της αν μεγαλώσουμε εμείς ίσως να μην μας φτάνουν 7 νότες.............
    Hastaroth
    07.02.2007, 20:34
    Χάθηκε ο ίσιος δρόμος βρέ παιδιά;


    AlmaNegra
    07.02.2007, 21:25
    Όσο κι αν την αγαπάμε τη μουσική, θα πρέπει να μην τη θεοποιούμε. Η μουσική είναι δημιούργημα του ανθρώπου, δεν είναι πιο πάνω από μας. Είναι το μέσο που έχουμε για να πάμε σε μέρη άγνωστα και δύσβατα χωρίς τη βοηθειά της. Δε νομίζω ότι είναι κάτι ανώτερο από μας, αφού είναι κομμάτι από εμάς..
    Είναι αν θες ένα Θεϊκό δώρο... ο άνθρωπος είναι πιο πάνω από τη μουσική, δε χρειάζεται αυτή να συρρικνωθεί.
    kozanitis
    07.02.2007, 21:27
    απο τις πιο ωραιες ερωτησεις που μπηκαν εδω μεσα απο τοτε που θυμαμαι να εγινα μελος...


    φιλε μου δεν μπορει να συρρικνωθει η μουσική για να μας μοιασει...
    μαλλον εμεις πρεπει να μεγαλωσουμε για να μπορεσουμε να της αξιζουμε, να την καταλαβαίνουμε και να μπορούμε εν τελει να την αγγίξουμε...

    ετσι οπως ζουμε και με το μυαλο μας να μικραινει και να μας το μικραινουν ολοι και εμεις απο μονοι μας οι ιδιοι, μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε καιρό για να μπορέσουμε να μεγαλώσουμε πραγματικά, όντας μικροί οι ίδιοι, στην ψυχή και στο μυαλό για να φτάσουμε, την έννοια και την ιδεολογία, αν θες , της μουσικής στην ζωή...
    mediate
    08.02.2007, 00:37
    Εγω που δεν πιστευω σε θεους μπορω να θεοποιω την μουσικη ALMANEGRA?
    Η αληθεια παντως ειναι οτι οταν ακουω PINK FLOYD εχω την αισθηση οτι αυτα δεν τα γραψανε ανθρωποι χαχα.
    Τιποτα απτα δυο δεν πρεπει να γινει
    οι μεγαλες δημιουργιες γραφονται απο μεγαλους καλλητεχνες.
    ολα ειναι θεμα ανθρωπινης ψυχης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mediate στις 08-02-2007 00:38 ]


    AlmaNegra
    08.02.2007, 04:17
    Mα ποιός σου είπε ότι ο Waters ή ο Gilmour είναι άνθρωποι?
    uNick
    08.02.2007, 09:40
    Νομίζω πως με κάλυψε ο AlmaNegra...
    ......καί με τα δύο posts!!!
    silentman
    08.02.2007, 10:08
    1ον. Η μουσικη ειναι μια και δεν επιδεχεται διακρισεις στα σιγουρα
    2ον.Φυσικά και την έφτιαξαν άνθρωποι....Τους ανθρωπους τωρα δεν ξερω ποιος εφτιαξε.
    3ον.Χρειαζεται πονος/μελαγχολία για να γραφτεί καλή μουσική ;

    (θέλω απάντηση στο τελευταίο)

    Φιλικά

    Αλέξανδρος
    uNick
    08.02.2007, 10:41
    Παράθεση:
    Το μέλος silentman στις 08-02-2007 στις 10:08 έγραψε...

    ...Χρειαζεται πονος/μελαγχολία για να γραφτεί καλή μουσική ; ...

    Όχι απαραίτητα...
    (για να μην βγαίνουμε όμως off-topic, δεν κάνεις ένα topic για αυτό το συγκεκριμένο θέμα? )
    rigas
    08.02.2007, 11:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 07-02-2007 στις 20:34 έγραψε...

    Χάθηκε ο ίσιος δρόμος βρέ παιδιά;




    --------------------------------------
    Συμφωνώ απόλυτα, ο καθένας ας ζήσει από τη μουσική ότι μπορεί, ή ότι καταλαβαίνει.
    anna2405
    14.02.2007, 14:45
    Σίγουρα δεν χρειάζεται να γίνει τίποτα απο τα δύο.. η Μουσική γράφεται απο ανθρώπους και πέρνει στοιχεία απο αυτούς και οι Ανθρωποι πέρνουν στοιχεία απο τη μουσικη....! εξάλου, κανένας δεν μπορεί ποτέ να φτάσει κάποιον άλλο....!
    sea_like_eyes
    20.02.2007, 18:06
    …είναι και άλλα πολλά. Είναι η βόλτα στο δισκάδικο .Το ενδελεχές ψάξιμο στα ράφια .Είναι η κουβέντα με το γνωστό που θα βρεις εκεί .Είναι η επιστροφή στο σπίτι και το γρήγορο ,σχεδόν αγωνιώδες άνοιγμα της συσκευασίας .Είναι η πρώτη ακρόαση. Η διαδικασία της ανακάλυψης .Είναι το διάβασμα των στίχων. Η κατανόηση τους. Είναι το διάβασμα των credits.Η προσέγγιση του ακροατή στο εν γένη δημιούργημα της μπάντας που απαρτίζεται απ’όλα τα παραπάνω .Το γρήγορο sms στο φίλο ‘’..αγόρασα μια δισκάρα!! ‘’ Tο πάτημα του repeat…Ναι , όλο αυτό το βρίσκω μαγικό και δεν μπορώ να το συγκρίνω με το πάτημα ενός κουμπιού και το κατέβασμα ενός ανέξοδου αρχείου μουσικής που θα μπει δίπλα στις ψηφιακές τσόντες…

    Από το περιοδικό ‘’metal hammer’’


    Red-Rose
    21.02.2007, 11:19
    μπορείς να βάλεις τη μουσική σε άλλο φάκελο μακριά απ τις τσόντες αυτά είναι του σατανά!!!

    [πλακίτσα]

    Είναι πολύ όμορφο αυτό το απόσπασμα που μας παράθεσες και αληθές πάνω απ όλα. Εγώ πιστεύω πως η μουσική είναι για να μας ενώνει, μιλώντας για την ανθρώπινη χαρα, λύπη, μοναξιά, πόνο... κοινά συναισθήματα που μας χαρακτηρίζουν... θα έλεγα πως γι αυτό το λόγο ακριβώς η μουσική είναι λίιιιιιγο πιο πάνω απ τον άνθρωπο. πολύ λίγο όμως... και δε χρειάζεται ούτε αυτή να συρρικνωθεί ούτε εμείς να μεγαλώσουμε για να γίνουμε ίσοι, θα χαθεί η μαγεία χωρίς αυτή την μικρή απόσταση!


    athinouli24
    21.02.2007, 20:13
    Τη μουσική ο καθένας μας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά.
    Οπότε κάποιοι θα πρέπει να "συρρικνωθούν" και κάποιοι άλλοι να "μεγαλώσουν"