ελληνική μουσική
    691 online   ·  210.848 μέλη

    Αλκίνοος στην συναυλία στην Λευκωσία ψες...

    Anthos
    08.02.2007, 17:19
    Μιας και κανείς δεν έχει γράψει κάνω paste από post μου στο site του Αλκίνοου πριν λίγο...


    Παιδιά εγώ σίγουρα δεν μπορώ να πω με τέτοια λεπτομέρεια και την σειρά των τραγουδιών όπως οι φίλες πιο πάνω (γέρασα γαμότο και δεν συγκρατώ τόσες λεπτομέρειες ). Αυτό που θα πω είναι αυτό που υποστήριζα πάντα για τον Αλκίνοο. Ο Αλκίνοος μπορεί να παίζει εντυπωσιακά στα δυνατά και πιο ροκ κομμάτια αν όχι καλύτερα από τα υπόλοιπα του, τουλάχιστον το ίδιο. Μπορεί λόγω εμπειρικών ακουσμάτων να είμαι κάπως επηρεασμένος αλλά ο άνθρωπος ξέρει τι σημαίνει δυνατά κομμάτια καλύτερα από τους περισσότερους που το παίζουν ροκάδες στην ελληνική σκηνή.

    Στην αρχή με παραξένεψε λίγο η χρήση των πλήκτρων (πρέπει να συμφωνούσαν και οι ηχολήπτες μαζί μου για αυτό και τα παράπονα από τον Αλκίνοο ότι ήταν χαμηλά ) αλλά μπορεί και να ήταν συμπτωματικά στα πρώτα 2 συγκεκριμένα κομμάτια που δεν μου "κάθησαν". Μετά υπήρξαν στιγμές που απλά χαμογελούσα από αυτό που άκουγα και έβλεπα.

    Θα διαφωνήσω λίγο ότι δεν ήταν ζεστός...Δεν ήταν χείμαρος αλλά έκανε και τα αστεία του και τις γκριμάτσες του. "Συνεχίζουμε ένδοξα με ένα αισιόδοξο τραγούδι για το τέλος του κόσμου". Εδώ θα βάλω ακόμα ένα στοιχείο. Εγώ είμαι από Λάρνακα και έτυχε να πάω συναυλίες και Λάρνακα και Λεμεσό. Ψες ήταν ΠΟΛΥ συγκρατημένο το κοινό. Δεν ξέρω αν ήταν η αίθουσα ή οι πρωτευουσιάνοι αλλά υπήρχαν στιγμές που γύριζα γύρω μου και δεν έβλεπα τίποτε να κινήται. Ακόμα σε μία φάση που μας άφησε να τραγουδήσουμε και ακολούθησα αμέσως έφαγα μία αγκωνιά από την γυναίκα μου διότι ακουγόταν μόνο η παραφωνία μου Μπορεί και ο Αλκίνοος να το ένιωσε αυτό...Κάποιες εξάρσεις όταν τελείωναν φοβερά κομμάτια υπήρχαν αλλά πέρα από αυτό απογοητεύτηκα με το κοινό και ειδικά με τέτοιες δυνατές εκτελέσεις...Στα θετικά ίσως με αυτό είναι ότι δεν είχαμε ρουβίτσες

    * Έπαιξε ένα περίεργο και μακρύ ξύλινο όργανο που δεν έχω ξαναδεί. Ξέρει κανείς τι ήταν??

    * Πολύ καλοί οι μουσικοί που τον πλαισίωναν...

    * Όταν επέστρεψε και φώναζαν όλοι τι ήθελαν να παίξει, μια κοπέλλα 2-3 σειρές πιο πάνω φώναξε "παίξε ότι θέλεις φτάνει να το πεις εσύ"

    * Αλλαγμένο πρόγραμμα στα θετικά.

    Και για όλους που ανυσηχούν ότι ο Αλκίνοος αυτοεγκλωβίστηκε στις επιτυχίες του να μην ανυσυχούν. Ακούγοντας τα καινούργια τραγούδια είναι φανερό ότι και ο καινούργιος δίσκος θα είναι πολύ καλός. Δεν έχει στερέψει η πηγή.

    Αυτά...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Anthos στις 08-02-2007 17:21 ]


    Lefterissamson
    09.02.2007, 14:48
    Αν έμοιαζε με μακριά φλογέρα και είχε βαθύ ήχο με αρκετό ''φύσημα'' ,μάλλον ήταν νει.Καταπληκτικό ξύλινο παραδοσιακό πνευστό(Τούρκικης προελεύσεως).
    Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
    Anthos
    10.02.2007, 16:09
    Μου έχουν απαντήσει ότι ήταν "φαγκούτο", ένα όργανο με καταγωγή από την Γερμανία...Ήταν σαν φλογέρα αλλά φύσαγε από ένα μπρούντζινο σωλήνα που έβγαινε από το πλαί...
    jacamar
    10.02.2007, 18:13
    Παράθεση:

    Το μέλος Anthos στις 10-02-2007 στις 16:09 έγραψε...

    Μου έχουν απαντήσει ότι ήταν "φαγκούτο", ένα όργανο με καταγωγή από την Γερμανία...Ήταν σαν φλογέρα αλλά φύσαγε από ένα μπρούντζινο σωλήνα που έβγαινε από το πλαί...


    φαγκότο θες να πείς?
    Anthos
    11.02.2007, 08:22
    προφανώς