ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη

    Τι θα κάνουμε με τα σκουπιδο-τράγουδα που μας κατακλύζουν...

    mediate
    10.02.2007, 00:05
    Τα σκουπιδια στα σκουπιδια
    και τα σκουπιδια για τα σκουπιδια
    Aiolos_m
    10.02.2007, 00:29
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 09-02-2007 στις 23:05 έγραψε...

    ωωωχ.μόλις άνοιξες τους ασκούς.




    ωχ...λίμπα μου το έκαναν το σπίτι
    (δεν έχει και πολύ άδικο όμως)

    angel21
    10.02.2007, 01:42
    Μακαρι να μπορουσαμε να κανουμε κατι...Αλλα εγω κ εσυ κ ο αλλος...Ειμαστε απλα μια καρφιτσα στα αχυρααααα......
    AlmaNegra
    10.02.2007, 02:13
    Την απάντηση στο ερώτημα του φορουμ, μου την έδωσε πριν από 2 χρόνια ένας φίλος, όταν μου απάντησε με την ερώτηση: Ποιά είναι η Βανδή;

    Απλά δεν τα ακούς! Είναι τόσο εύκολη η λύση! Και άσε όποιους θέλουν να τα ακούν!
    Αν θέλεις, υπάρχουν μέρη να πας, σταθμοί να ακούσεις, άνθρωποι να κάνεις
    παρέα ώστε να μην έχεις καμία επαφή με αυτά τα τραγούδια.

    ΥΣ Το χαρακτηρισμό σκουπίδια το θεωρώ πάρα πολύ βαρύ, κυρίως γιατί αυτά τα
    "σκουπίδια" τα ακούν άνθρωποι, τους οποίους αυτόματα χαρακτηρίζεις αναλόγως. Και
    αυτό είναι (το λιγότερο) άδικο...
    karelia
    10.02.2007, 10:58
    υπάρχουν μέρη να πας, σταθμοί να ακούσεις

    Δεν παίρνω κ όρκο ειδικά για τους σταθμούς..ακόμη κ αυτοί που υποτίθεται ότι υποστηρίζουν(ή υποστήριζαν) το καλό τραγούδι,έχουν χαλάσει πολύ.
    mariachi
    10.02.2007, 11:07
    Τα τραγούδια-σκουπίδια,ανέκαθεν μας κατέκλυζαν και θα συνεχίζουν να μας κατακλύζουν.Εμείς όμως,σαν ακροατές και μουσικοί(ερασιτέχνες ή επαγγελματίες) μπορούμε να περιφρονήσουμε τη δημόσια προβολή τους,να περιφρονήσουμε αυτό τον ορυμαγδό όπου έχει περιέλθει η ελληνική μουσική.Ένα μποικοτάζ στα μηδιάσματα της μουσικής είναι η μοναδική λύση.
    tago
    10.02.2007, 11:19
    Απλά, μπορούμε να τα αγνοούμε


    KAKOFONIKS
    10.02.2007, 11:53
    Παιδιά είτε θέλουμε είτε όχι υπάρχουν!
    Το θέμα είναι να κάνουμε μια επιλογή αυτών που μας αρέσουν και αυτών που όχι και απλά να αγνοήσουμε αυτά που δεν..!

    Αν και άποψη μου είναι ότι πρέπει να έχουμε μια ιδέα απο όλα, βεβαιότατα δεν γίνεται να μας αρέσουν όλα!

    Εγώ προσωπικά είμαι με τις ώρες μου !

    pastella
    10.02.2007, 11:59
    Αν δεν θελουμε να ακουμε τα τραγουδια, ΔΕΝ τα ακουμε, δεν τα αγοραζουμε ,αλλαζουμε σταθμο στο ραδιοφωνο. Δεν εχω στις λιστες που ακουω τετοια κομματια. Δεν θα μπω στον κοπο να βρω το καινουριο τραγουδι του Γονιδη για προσωπικη μου ακροαση (αν και ο αδερφος μου φροντιζει να μου υπενθυμιζει την υπαρξη του με το ringtone του...)

    Πειτε μου ομως τωρα τι μουσικη να παιξω στο καρναβαλοπαρτυ την αλλη εβδομαδα που θα κανω το ντιτζει...Αμα βαλω ας πουμε Καββαδια σε μελοποιηση Μικρουτσικου σε 10 λεπτα ολοι θα εχουν σηκωθει να φυγουν απ το μερος... Ετσι δεν ειναι?

    Pearl_Scorpion αν μπορεις γραφε με ελληνικους χαρακτηρες
    KAKOFONIKS
    10.02.2007, 12:48

    jacamar
    10.02.2007, 15:33
    Παράθεση:

    Το μέλος Christine στις 10-02-2007 στις 11:59 έγραψε...
    Πειτε μου ομως τωρα τι μουσικη να παιξω στο καρναβαλοπαρτυ την αλλη εβδομαδα που θα κανω το ντιτζει...Αμα βαλω ας πουμε Καββαδια σε μελοποιηση Μικρουτσικου σε 10 λεπτα ολοι θα εχουν σηκωθει να φυγουν απ το μερος... Ετσι δεν ειναι?




    καλά εγώ και με τον Γονίδη θα έφευγα...............
    tsibitos
    10.02.2007, 15:41
    Παράθεση:

    Το μέλος Christine στις 10-02-2007 στις 11:59 έγραψε...


    ....Πειτε μου ομως τωρα τι μουσικη να παιξω στο καρναβαλοπαρτυ την αλλη εβδομαδα που θα κανω το ντιτζει...Αμα βαλω ας πουμε Καββαδια σε μελοποιηση Μικρουτσικου σε 10 λεπτα ολοι θα εχουν σηκωθει να φυγουν απ το μερος... Ετσι δεν ειναι?



    Christine και εγω το ιδιο ειπα και πεσανε να με φανε....
    chorrer
    10.02.2007, 18:22
    Παράθεση:

    Το μέλος Christine στις 10-02-2007 στις 11:59 έγραψε...

    Αν δεν θελουμε να ακουμε τα τραγουδια, ΔΕΝ τα ακουμε, δεν τα αγοραζουμε ,αλλαζουμε σταθμο στο ραδιοφωνο. Δεν εχω στις λιστες που ακουω τετοια κομματια. Δεν θα μπω στον κοπο να βρω το καινουριο τραγουδι του Γονιδη για προσωπικη μου ακροαση (αν και ο αδερφος μου φροντιζει να μου υπενθυμιζει την υπαρξη του με το ringtone του...)

    Πειτε μου ομως τωρα τι μουσικη να παιξω στο καρναβαλοπαρτυ την αλλη εβδομαδα που θα κανω το ντιτζει...Αμα βαλω ας πουμε Καββαδια σε μελοποιηση Μικρουτσικου σε 10 λεπτα ολοι θα εχουν σηκωθει να φυγουν απ το μερος... Ετσι δεν ειναι?

    Pearl_Scorpion αν μπορεις γραφε με ελληνικους χαρακτηρες



    Χωρις κανενα ιχνος ειρωνειας(προς αποφυγη παρεξηγησεων)....νομιζω οτι υπαρχουν πολλα ειδη μουσικης που θα μπορουσες να βαλεις στο παρτυ και να αποφυγεις τα "σκουπιδοτραγουδα" ....εγω ας πουμε θα προσπαθουσα να προσομοιωσω ενα προγραμμα απο disco (τον χωρο εννοω οχι μονο την μουσικη) .....δηλαδη εννοω απο disco μουσικη, bossa nova και latin μεχρι rock n roll και slow blues.....κι οταν αναψει το κεφι αντι για σκυλαδικα, μπορεις να βαλεις δημοτικα (απο τσαμικο μεχρι καλαματιανο).....κι αν θελεις να βαλεις σωνει και καλα τσιφτετελια και ζεμπεκιες....εχεις ανετα να διαλεξεις απο μια γκαμα πιο εντεχνων ας πουμε (και πιο ποιοτικων ??) απο Παπαζογλου μεχρι Μαλαμα, Ζιωαγαλα και Πορτοκαλογλου, Περιδη, Τσαλιγγοπουλου, Αρβανιτακη, κλπ

    Τεσπα , οπως και να χει, καλα να περασεις
    giourkas17
    10.02.2007, 19:06
    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 10-02-2007 στις 11:19 έγραψε...

    Απλά, μπορούμε να τα αγνοούμε





    Θα συμφωνήσω με τον Tago,μην τσακώνεστε ρε παιδιά....!!!


    jorge
    10.02.2007, 19:27
    Μάλλον σε άλλο τοπικ αναφέρεσαι Γιούρκα, μια και εδώ δε βλέπω να μαλώνει κανείς...
    punkster
    10.02.2007, 20:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Pearl_Scorpion στις 09-02-2007 στις 22:42 έγραψε...

    Pedia ta pragmata einai poli apla.....

    3)skeftite se ti epoxi zoume opou den iparxi pleon agni morfi texnis opos kapote.....ola einai emporikopiimena kai skopo to kerdos i kai ta xrimata se oles tous tis morfes, ite mesa apo tin doksa ite mesa apo tin polisi kai provoli diskon. den ksero kapion pou na kani mousiki i otidipote allo kai na to krataei gia auton i na to mirazete me allon xoris na to grapsi se kapias morfis apothikeutiko meso kai na to xrisimopiisi analoga..... mou leipoun oi mousiki pou grafoun mousiki gia na ikanopiisoun ta sinesthimata tous kai pou pezoun mousiki gia tin parea tous kai gia opious theloun na tous akousoun.




    Χμμ...Αυτο που λες δεν ειναι και απολυτα ακριβες. Ενταξει, συμφωνω οτι σημερα αν ανοιξεις το στομα σου και βγαλεις μια αναρθρη κραυγη μπορει να θεωρηθει οτι εισαι καλλιτεχνης, αλλα ειναι πολυ σπανιο, σε ολες τις εποχες να βρεθει καποιος που δημιουργει μονο για τον εαυτο του.

    Οι μεγαλυτεροι εκπροσωποι της τεχνης ολων των εποχων επι το πλειστον εκαναν αυτο που εκαναν για να μπορεσουν να παρουν μια φρατζολα ψωμι. Το οικονομικο κερδος υπηρχε παντα σαν προεκταση της τεχνης. Και η προβολη ειναι παντα στο αιμα του καλλιτεχνη. Σπανιες ειναι οι φορες που καποιος πχ γραφει μουσικη μονο επειδη ετσι γουσταρει και την κραταει για τον εαυτο του. Συνηθως ολοι εχουν το ψωνιο μεσα τους. Και αν το σκεφτεις, θα ηταν τρομακτικη η σκεψη ολοι οι μεγαλοι καλλιτεχνες οτι εκαναν να το κρατουσαν για τον εαυτο τους και για την παρεα τους. Φαντασου τοτε σε τι μαυρα μεσανυχτα θα βρισκονταν ολος ο υπολοιπος κοσμος που απλα δεν ειχε την τυχη να ανικει στον στενο κυκλο του καλλιτεχνη. Γιατι και η μουσικη ειναι παιδεια. Ειναι απολυτα υγιες και καλο οι καλλιτεχνες να επιδιωκουν την προβολη (μιλαω παντα για καλλιτεχνες με κ κεφαλαιο, οχι "καλλιτεχνες").





    Pearl_Scorpion
    10.02.2007, 22:12
    punkster συμφωνώ δεν λεω κατι διαφορετικο, αυτο που λεω ειναι να γινετε συναυλία πχ γιατι γουσταρει να δειξει την τεχνη του ο καλητεχνης και οχι να ζηταει χρηματικα ποσα. Πχ θελεις να κανεις συναυλια στην Αθηνα και εισαι στην Θεσσαλονικη...Κανε την χωρισ να ζητησεις χρηματα, θα μου πεις εχει εξοδα...δες τιν μεταφορα σαν να πηγενεις ενα ταξιδι αναψυχης και κανεις και μια συναυλια....αν πηγενες ενα ταξιδακη δεν τηα πληρωνες μεταφορηκα κτλ?!?! Θα μου πεις εχεις και ηχητικα, σκηνη, κτλ...ε παρε μερος σε φεστιβαλακι και ασε τους διοργανοτες να καλιψουν τα εξοδα με ενα μικρο εισητηριο (αφου δεν θα πληρωνουν τους καλητεχνες) και τελος....Τελος παντων η επιλογη ειναι στον καθενα....

    Εκανα και το χατηρι της christine
    pastella
    11.02.2007, 03:33
    Pearl_Scorpion
    ειναι οι κανονες του φορουμ απλα...

    chorrer εγω απο πλευρας μου θα κανω οτι μπορω απλα πιστευω οτι ενα ντιτζει θα πρεπει να ικανοποιησει οσα πιο πολλα γουστα γινεται. δεν θα αναλωθω φυσικα σε ελαφροσκυλολαικα αλλα θα βαλω κ τετοια
    tsibitos
    11.02.2007, 04:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Christine στις 11-02-2007 στις 03:33 έγραψε...



    chorrer εγω απο πλευρας μου θα κανω οτι μπορω απλα πιστευω οτι ενα ντιτζει θα πρεπει να ικανοποιησει οσα πιο πολλα γουστα γινεται. δεν θα αναλωθω φυσικα σε ελαφροσκυλολαικα αλλα θα βαλω κ τετοια



    Christine θα μας καλεσεις????
    pastella
    11.02.2007, 17:37
    Μασκε ειναι εγω ακομη δεν βρηκα τι θα ντυθω...

    Πεμπτη 15/2 το οργανωνουμε, αμα θελετε