ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.833 μέλη

    Τι θα κάνουμε με τα σκουπιδο-τράγουδα που μας κατακλύζουν...

    jacamar
    15.02.2007, 23:55
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 15-02-2007 στις 23:45 έγραψε...

    jacamar, πρώτον οι άνθρωποι έχουν κι άλλες δουλειές και απαντάν όταν έχουν ελεύθερο χρόνο. είμαι σίγουρος οτι ο tsibitos θα απαντήση κάποια στιγμή, όποτε μπορεί και θέλει.

    τώρα, δεν θα σου υπαγορεύσω ποιά λέξι θα χρησιμοποιήσης για να αποκυρήξης τις μουσικές που δεν ταιριάζουν στο γούστο και στην αισθητική σου. άλλο είπα και εύχομαι να τα κατάλαβες και είτε να τα δεχτής είτε να τα απορρίψης




    έχω καταλάβει αγαπητέ δεν τίθεται θέμα!

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 16-02-2007 00:17 ]


    chorrer
    16.02.2007, 00:15
    @heartbreak-kid

    Για συγνωμη λιγο ρε καρτνασι (ειλικρινα εχω την απορεια, δεν πουλαω ειρωνεια) .....μου λες δηλαδη οτι δεν πρεπει να χαρακτηριζω "σκουπιδι" , οποια μουσικη θεωρω(παντα κατα την γνωμη μου) οτι ειναι σκουπιδι, σαχλοτραγουδο, τουρκοαραβοτρεντοσκυλαδικο που μου το πασαρουν για ελληνικη κουλτουρα?
    ....Για ποιον λογο ειναι φασιστικο το να λες την γνωμη σου για καποιο ειδος μουσικης κι ενα παραπανω οταν καταθετεις κι επιχειρηματα για αυτα που πιστευεις?
    ....Και πως θα χαρακτηριζες τοτε την δικια σου σταση, που μολις ειδες τοπικ για ελληνικο ροκ(ενταξει, ειναι το κολλημα μου, οσοι ειναι καιρο εδω νομιζω το χετε καταλαβει ) ετρεξες ευθυς να το ειρωνευτεις και μετα δηλωσες οτι εκανες και πλακα?
    ...Πιστευεις δηλαδη οτι με αυτην σου τη σταση δεν μειωσες ανθρωπους που αγαπανε το συγκεκριμενο μουσικο κινημα?
    ....θα επρεπε μηπως εγω να βγω και να σε κατηγορησω ως φασιστα γιατι εχεις διαφορετικη αποψη απο εμενα?

    Επαναλαμβανω οτι δεν σου κανω επιθεση, απλα σε ρωταω....

    Επιπλεον οσον αφορα το "εντεχνο" και τα λοιπα.....δεν νομιζω οτι ειναι αναγκη να το κανουμε τοσο θεμα.....σιγουρα ολες οι μουσικες ειναι εντεχνες, αφου πραγματευονται τεχνη....Το θεμα ειναι οτι "εντεχνο" τραγουδι κι "εντεχνη" μουσικη ονομαστηκε ενα συγκεκριμενο ειδος μουσικης, ετσι ωστε να το ξεχωριζουμε απο τα αλλα ειδη...οπως και τα 'λαικα" ειναι ενα αλλο ειδος μουσικης, ασχετως αν ολα τα ειδη μουσικης που παιζονται στην Ελλαδα ειναι για τον λαο.
    jacamar
    16.02.2007, 00:18

    heartbreak-kid
    16.02.2007, 00:35
    ένα ένα...
    πρώτον, σου κάνω copy- paste αυτο που είπα στην jacamar:
    "δεν θα σου υπαγορεύσω ποιά λέξι θα χρησιμοποιήσης για να αποκυρήξης τις μουσικές που δεν ταιριάζουν στο γούστο και στην αισθητική σου"
    με άλλα λόγια, λέγε ό, τι γουστάρεις!! άλλο αυτό και άλλο να περνάμε μια αντίληψι ότι οτιδήποτε είναι αντίθετο με συγκεκριμένο μουσικό ύφος είναι σκουπίδι. με καταλαβαίνεις τώρα? δεν αναφέρομαι σε μεμονωμένες περιπτώσεις τραγουδιών αλλά για συλλήβδην αντιμετώπισι μουσικού είδους/μουσικών ειδών από συγκεκριμένο μουσικό ύφος(μπλαζέ και δήθεν). αν δεν το βλέπεις, είναι δικό σου πρόβλημα, όχι δικό μου.
    για το έντεχνο είπα την γνώμη μου και θα την στηρίζω όσο μπορώ. και πάλι δεν με ενοχλεί η μουσική η ίδια αλλά η νοοτροπία!!
    και κάτι ακόμα. έχεις δει ποτέ, άνθρωπο που ακούει πχ heavy metal, να επιτίθεται με τόσο μένος και αηδία προς την μουσική που αποκαλείτΕ σκουπίδια? η επίθεσι γίνεται ως επί το πλείστον από έντεχνους! μήπως γιατί οι χεβιμεταλάδες δεν συμμετέχουν στην πίττα, οπότε δεν έχουν και συμφέρον? μήπως αυτό τους κάνει να συμβιώνουν με μεγαλύτερη άνεσι με τέτοια αντίθετα ήδη μουσικής?

    τέλος για το θέμα του ελληνικού rock(μάλλον ελληνόφωνο) δεν έχω να απολογηθώ για κάτι. αν αύριο, σου κάνω μια πλάκα για την ομάδα σου και το πάρεις στραβά και μειωτικά, πάλι δικό σου πρόβλημα είναι. μάλιστα σου δηλώνω, υπευθύνως, ότι σε παρόμοια φάσι θα ξανακάνω πλάκα και χωρίς πρόβλημα, όπως γουστάρω να μου κάνουν και μένα.

    tsibitos
    16.02.2007, 00:36
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 15-02-2007 στις 20:53 έγραψε.

    .. όσο κακό φαίνεται σε κάποιους το γεγονός οτι μας "υποχρεώνουν" ή μας κατακλύζουν τέτοιου είδους τραγούδια, τόσο φασιστικό είναι να τα αποκαλούμε σκουπίδια....




    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 15-02-2007 στις 22:48 έγραψε...

    περίμενα την απάντηση του tsibitou βέβαια αλλά που...



    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 15-02-2007 στις 23:45 έγραψε...

    jacamar, πρώτον οι άνθρωποι έχουν κι άλλες δουλειές και απαντάν όταν έχουν ελεύθερο χρόνο. είμαι σίγουρος οτι ο tsibitos θα απαντήση κάποια στιγμή, όποτε μπορεί και θέλει.





    Τωρα τι να πω εγω... Τα ειπατε ολα! Ο φιλος kid με καλυψε σε ολα Το μονο που με πληγωσε ηταν το αμουσος.... Λες και με ξερεις και απο χθες....

    θα επαναλαβω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που ειπα πριν απο λιγες ωρες (γιατι μαλλον δεν με καταλαβατε) και θα το κλεισω εδω.

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 15-02-2007 στις 18:46 έγραψε...

    Ξερεις καθολου τι μουσικη παιζουν οι Αρτεμης - Ευθυμης??? Και στην τελικη τι ειναι για σενα η ποιοτητα???? Πολυ εδωμεσα μιλανε για ποιοτητα ποιοτητα ποιοτητα και με την πιπιλα αυτη κατακρινουν οτιδιποτε δεν τους αρεσει...

    Ρε παιδια αν δεν σας αρεσει ΜΗΝ ΤΑ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ...

    Αφηστε εμας τους ατεχνους - αγραμματους να τα ακουμε. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!!!!!!!!


    chorrer
    16.02.2007, 02:30
    @heartbreak-kid

    1.Αδερφε δεν υπονοησα οτι μου απαγορευσες κατι, απλως σε ρωταω γιατι με χαρακτηριζεις ως φασιστα...
    2. Ουτε σου ζητησα να απολογηθεις για την σταση σου, και παλι απλως σε ρωταω σε τι διαφερει η δικη σου σταση (οσον αφορα το αλλο τοπικ) με την σταση που κραταει οποισδηποτε θεωρει τα "σκυλαδικα" σκουπιδοτραγουδα....Ποτε δηλαδη μπαινουν ορια σεβασμου και ποτε οχι?....Γιατι αυτο που κανεις εσυ θεωρειται πλακα ενω αυτο που κανω εγω θεωρειται φασισμος?
    3. Κι αν υιοθετησω την δικια σου λογικη, δεν θα επρεπε να πω κι εγω οτι οποιος παρεξηγειται με τον ορο "σκουπιδοτραγουδα" , ειναι δικο του προβλημα?
    4. Δεν θεωρω τον εαυτο μου ατομο που ακουει ιδιαιτερα "εντεχνο" τραγουδι παρολα αυτα νομιζω οτι κι ως μουσικος αλλα κυριως κι ως σκεπτομενο ατομο κι ακροατης μπορω να ξεχωρισω την ποιοτητα του Μαλαμα, Ιωανιδη, κλπ παντα σε σχεση με μια Βανδη, Πλουταρχο, μακροπουλο, κλπ
    Επιπλεον, πιστευω οτι ο "πολεμος" που αναφερεις δεν εχει ως αιτια ουτε τα λεφτα ουτε την διασημοτητα, ουτε την ποιοτητα.....αυτο που κανει την διαφορα ειναι η υπερπροβολη ενος lifestyle κι ενος starsystem που εχει οδηγησει την ελληνικη μουσικη σκηνη στον πατο της μουσικης εξελιξης (Ενταξει τωρα ισως να υπερβαλω και λιγο, αλλα νομιζω οτι καταλαβαινεις τι εννοω) οπως επισης εχει οδηγησει και τους τροπους διαφυγης , διασκεδασης και ψυχαγωγιας σε ειδος προς εξαφανιση για καποιον που δεν θελει να υιοθετησει μια τετοια σταση ζωης.
    5. Τελος, τα βιωματα του καθενος ειναι διαφορετικα, το 90 ας πουμε , ξερεις με ποσο μενος και ειρωνεια επιτεθονταν οι "σκυλαδες" στους "μεταλαδες".....το να ακους Μεταλ σε μια περιοχη σαν τη δικια μου ισοδυναμουσε με το στερεοτυπο οτι σιγουρα επαιρνες ναρκωτικα, κουβαλουσες επανω σου μαχαιρι, ησουν σε συμμορια, και βεβαια δεν ειχες καθολου μυαλο και η μουσικη που ακουγες ηταν σκετη βαβουρα....οι εποχες αλλαζουν, οι μοδες ερχονται και φευγουν, οι ανθρωποι ομως που ακουγαν και συνεχιζουν να ακουνε μουσικες οχι και τοσο ευπεπτες, δεν εχουν αλλαξει.....Τα ιδια ελεγαν τοτε , τα ιδια λενε και τωρα....απλα τωρα εχουν φωνη, τοτε δεν ειχαν.

    @jacamar

    heartbreak-kid
    16.02.2007, 02:44
    για να το λήξουμε διότι οι συζητήσεις θα γίνουν ατέρμονες.
    εμένα μου κάνει φασιστικό, το να κατηγορής συλλήβδην ένα μουσικό είδος ως σκουπίδια. ειδικότερα, μπορώ να πω ότι γενικώς όταν αποκαλή κάποιος κάτι μουσικό ως σκουπίδι, μου φαίνεται πολύ κακό και πολύ άσχημο.
    επίσης, αν δεν μπορής να δης τα όρια της πλάκας με την επιχειρηματολογία, ΚΑΙ ΠΑΛΙ δεν μπορώ να κάνω κάτι. θα κάνω πλάκα, χωρίς να καταφέρομαι προσωπικά εναντίον κάποιου, αν προσβάλλεται θα του εξηγώ ότι δεν υπάρχει τίποτα προσωπικό και αν το καταλάβη, καλώς. αν πάλι όχι, υγεία και εδώ είμαστε.

    τώρα, δεν έχω αντίρρησι να δεχτώ τα περί υπερπροβολής lifestyle, αλλά αυτό δεν αναιρεί τα όσα πιστεύω για τα κίνητρα της άλλης πλευράς.

    για τα υπόλοιπα ισχύουν ακριβώς όσα προανέφερα, για μένα.

    P.S: τελικά η jacamar συμφωνεί και με τους 2 μας?
    chorrer
    16.02.2007, 02:56
    @heartbreak-kid
    1. Καταρχην σορυ αν σε κουραζω κι οδηγω την συζητηση στο να γινει ατερμονη αλλα εξακουλουθω να μην καταλαβαινω γιατι ειναι φασιστικο.....εννοω οτι καταλαβαινω οτι το θεωρεις φασιστικο, δεν καταλαβαινω τον λογο ομως.....εξου και η απορεια μου....
    2. Πιστευεις δηλαδη οτι η πλακα που κανει καποιος για κατι που ο αλλος θεωρει σοβαρο δεν εχει την ιδια "βαρυτητα" με μια καυστικη επιχειρηματολογια καποιου για ενα ειδος μουσικης που καποιος αλλος ακουει?

    ΥΓ: Για την jacamar δεν ξερω, εγω ειδα καποιον να κερναει μπυρα κι ειπα να πιω και γω μια

    ....και μια και το φερε η κουβεντα , αντε στην υγεια μας
    heartbreak-kid
    16.02.2007, 03:04
    1. δεν κουράζομαι, αλλά οκ!
    2. πιστεύω απλώς ότι όταν γίνεται πλάκα, γίνεται πλάκα ασχέτως του τι πιστεύουμε. αν ήθελα να γράψω κάτι εναντίον του rock στην ελλάδα, θα άνοιγα τοπικ και θα σκοτωνόμασταν από κει. θεωρώ, περιττό σε ανθρώπους που ασχολούνται με μουσική επομένως συμβαίνει να τους θεωρώ έξυπνους (συμπεριλαμβανομένου και σου) να τσακωνόμαστε για την πλάκα. οι πιο πολλοί από δω, γιαυτό με ξέρουν για το όποιο χιούμορ διαθέτω. να πάρω απόφασι να το κόψω?


    Orfeus
    16.02.2007, 03:16
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 16-02-2007 στις 03:04 έγραψε...

    ....οι πιο πολλοί από δω, γιαυτό με ξέρουν για το όποιο χιούμορ διαθέτω. να πάρω απόφασι να το κόψω?



    Και βέβαια ......ΟΧΙ!!!!


    jacamar
    16.02.2007, 10:23
    heartbreak-kid και chorrer συνφωνώ και με τους δύο απλά γιατι από την μερία του ο καθένας το θέτει σωστά!
    heartbreak-kid εννοήτε οτι τσακωνόμαστε για την πλάκα μας αυτό έληπε να τα πέρνουμε και στα σοβαρά!
    tsibitos σόρρυ για το άμουσος το πέρνω πίσω

    Ηταν εκτονωτική συζήτηση όμως έτσι??

    ps heartbreak-kid μην χάσεις το χιούμορ σου γιατί σε αυτή την ζωή δεν παλεύεται χωρίς χιούμορ!!!!

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 16-02-2007 10:24 ]


    chorrer
    16.02.2007, 14:02
    @heartbreak-kid

    Οχι ρε αδερφε δεν εννοουσα οτι με πειραξε η πλακα σου, αν ειναι δυνατον...αν καταλαβες κατι τετοιο, σορυ!!
    ....Εγω το αναποδο προσπαθουσα (και προσπαθω) να καταλαβω....το γιατι να υπαρχει τοσο ανοχη οταν καποιος κανει πλακα ενω αντιθετως οταν καποιος κανει μια καυστικη κριτικη σε ενα ειδος μουσικης (παντα κατα την γνωμη του) να θεωρειται φασισμος?
    .....Τεσπα, την κουρασαμε την συζητηση κι εχω κι εξεταστικη, καλα να μαστε και να τα λεμε
    mediate
    17.02.2007, 00:07
    Αν τον να χαρακτηριζει καποιος ενα ειδος σκουπιδοτραγουδα ειναι φασισμος

    τοτε ω ναι ειμαι φασιστας

    τα σκουπιδια για τα σκουπιδια
    tsibitos
    17.02.2007, 00:24
    Παράθεση:

    Το μέλος mediate στις 17-02-2007 στις 00:07 έγραψε...

    Αν τον να χαρακτηριζει καποιος ενα ειδος σκουπιδοτραγουδα ειναι φασισμος

    τοτε ω ναι ειμαι φασιστας

    τα σκουπιδια για τα σκουπιδια




    Σωπα ρε χειροτερε...
    mediate
    17.02.2007, 00:31
    Σενοχλει βλεπω ο χαρακτηρισμος σκουπιδοτραγουδα Tsibite
    μαλλον γιατι τακους.
    Μην ανησηχεις μπορει κανενας ξεπεσμενος πλεον πρωην μουσικοφιλος
    να πεταξει κανα καλο δισκο στα σκουπιδια και ετσι να φτασει στην χωματερη
    μηπως κι μορφοθουν ατομα του λογου σου
    tsibitos
    17.02.2007, 00:39
    Ο τροπος και μονο που μιλας δειχνει το τι ανθρωπος εισαι.... Δεν νομιζω οτι αξιζει να ασχοληθω αφου μαλλον ο μονος λογος που γραφεις εδω ειναι για να σου δωσει καποιος σημασια με την απαντηση του. Δεν νομιζω οτι πραγματικα σε νοιαζει το μελλον της μουσικης... Κρυμενος πισω απο μια οθονη πολλα μπορεις να πεις... Το θεμα ειναι το τι κανεις στη ζωη σου οπου και εκει κρινεσαι.... Αυτα και τελος......
    mediate
    17.02.2007, 00:46
    Οτι ειχα να πω για παρτη σου το ειπα tsibite
    δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο.
    αυτο που με προβληματιζει τωρα ειναι το οτι εσυ ξερεις το τι κανω εγω στην ζωη μου.

    πω πω πως θα ζησω πια
    jorge
    17.02.2007, 00:50
    Δεν είναι ωραίο να μπαίνει ο αναγνώστης σε ένα topic και να βλέπει τέτοιες αντιπαραθέσεις και ποιός την "είπε" σε ποιόν. Θέλει να διαβάσει κάτι ουσιαστικό. Ας προσπαθήσουμε να του το δώσουμε λοιπόν.
    mediate
    17.02.2007, 01:10
    Ναι τα ξερω αυτα τα φρουτα
    γιαυτο σου ειπα οχι δα θυμα.

    Red-Rose
    17.02.2007, 04:24
    Πραγματικά απογοητεύομαι όταν βλέπω τέτοια σχόλια... τι θα πει σκουπιδοτράγουδα βρε παιδιά? Άντε ακούσTε λίγο Νταλάρα να στανιάρετε και μην ακούτε ό,τι δε σας αρέσει... [το λέω επίτιδες για να θιχτούν κάποιοι]

    θα συμφωνήσω με τον tsibito σε αυτό που είπε: όλα στην ώρα τους...
    και αλεξίου θα ακούσω και Πασχαλίδη [και Μίλτο και agera χεχεχε],Θαλασσινό όταν θέλω ήρεμες καταστάσεις. Και μπαλάντες θα ακούσω όταν είμαι μόνη στο σπίτι και με αρκετά πεσμένη διάθεση. Και metal θα ακούσω όταν πάω για μπύρα το βράδυ ή όταν είμαι σε υπερένταση ή έχω νεύρα διότι σε μεταλλάδικο συχνάζω αν και δεν είμαι 'μεταλλού'. Και κοκκίνου θα ακούσω και Βανδή και Ρέμο και Πλούταρχο και σκυλοτράγουδα όταν βγω με την παρέα μου σε club [γιατί όταν πας στο club θέλεις να χορέψεις κι όχι να κόψεις φλεβα]. Και παραδοσιακά ακούω.

    Αυτό που δεν μπορώ να ακούσω είναι η trance και τα beatακια γιατί με πιάνει πονοκέφαλος... Το ότι με ενοχλεί εμένα αυτή η δόνηση που βγάζει το beat δε σημαίνει ότι θα κακοχαρακτηρίσω τη συγκεκριμένη μουσική ούτε αυτή ούτε κανένα άλλο είδος... Σέβομαι πάνω απ όλα αυτούς που την ακούνε και τη γουστάρουν καθώς και αυτούς που ασχολούνται επαγγελματικά. Ο όρος σκουπίδια είναι πολύ υποτιμητικός και πόσο μάλλον όταν την ξεστομίζει ένας άνθρωπος της 'ποιότητας' [?]

    Τι σημαίνει λοιπόν ποιότητα και ποιος μπορεί να την ορίσει...? είναι υποκειμενικά τα κριτήρια και διαφέρουν ανάλογα με τα γούστα. Όταν κάποιος αυτοχαρακτηρίζεται 'ποιοτικός' άνθρωπος λόγω της μουσικής που ακούει πώς είναι δυνατόν να εκφράζεται έτσι? γιατί όταν μιλάμε για ποιότητα, φαντάζομαι υπάρχει και μια ποιοτική ζωή και καλά υψηλότερο 'επίπεδο' από τους λαϊκοτρεντοσκυλάδες. Πού είναι λοιπόν αυτή η ανωτερότητα? οεο?[δεν το λέω για να θίξω κάποιον, απλά έχω ακούσει αυτόν το χαρακτηρισμό από 'ποιοτικούς' σε συζήτηση προσωπική εκτός φόρουμ].

    Καλό είναι να έχουμε ποικιλία στη ζωή μας. Το να είμαστε απόλυτοι δεν μας τιμάει σαν ανθρώπους πάνω απ όλα και όταν φοράμε παρωπίδες [συγγνώμη αν το γραψα λάθος] κάθε άλλο παρά ποιοτικοί είμαστε... Τουλάχιστον το 50% όσων ακούν τέτοιου είδους μουσική αποκλειστικά το κάνουν για να πουλήσουν μούρη κι όχι γιατί πραγματικά αυτό γουστάρουν. Το μόνο που καταφέρνουν βέβαια είναι να κοροϊδεύουν τον ίδιο τους τον εαυτό!

    Ωστόσο αν όντως πια δεν μπορούμε να ακούμε άλλα είδη μουσικής ας μην το κάνουμε χωρίς όμως να σνομπάρουμε και χωρίς να υποτιμάμε αυτούς που την ακούνε.

    Το site αυτό ονομάζεται μουσικός παράδεισος, αυτό σημαίνει πως μας ενώνει όλους μας κάτι κοινό: Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ότι είδος κι αν είναι αυτό. Ακόμη και τα πιο υβριστικά που κυκλοφορούν.

    Άντε στην υγειά μας!!!