ελληνική μουσική
    647 online   ·  210.831 μέλη

    Σχετικά με την τεχνική συνοδείας στο πιάνο

    arhodia
    09.02.2007, 16:06
    Έκανα χρόνια μαθήματα συνθισάιζερ και αρμονίου και είχα μάθει να πάιζω μόνο ακόρντα στο αριστερό χέρι και διαβάζοντας από παρτιτούρες .Πριν κάποιους μήνες ξεκίνησα πιάνο γιατί μου είπαν πως αν θέλω να συνεχίσω τις γνώσεις μυ στη μουσική δε με καλήπτει πια το συνθισάιζερ ή το αρμόνιο. ¨ομως διαπίστωσα πως μου είναι πολύ δύσκολο να κάνω συνοδία ...υπάρχει συγκεκριμένη τεχνική συνοδείας ή είναι θέμα εμπειρίας από ένα σημείο και μετά; Μήπως υπάρχουν συγκερκιμένα βιβλία που μπορούν να με βοηθήσουν;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 10-02-2007 01:37 ]


    Lefterissamson
    09.02.2007, 17:52
    Εξάσκηση των αυτιών σου πρώτα απ'όλα.Μαθαίνεις να καταλαβαίνεις τι ακούς.Αν αναπτύξεις αυτό το αισθητήριο ,τότε όλα ανοίγουν σα βεντάλια σιγά σιγά.Δεν υπάρχει συγκεκριμένη τεχνική ,παρα μόνο η εξάσκηση.Μπορείς να βάζεις τραγούδια που σ'αρέσουν στο στερεοφωνικό και να παίζεις από πάνω.Ετσι αποκτάς εμπειρία.Δεν αρκεί να διαβάζεις και να παίζεις.πρέπει να αντιλαμβάνεσαι τι παίζεις.Καλό θα ήταν να κάνεις κάποιες κλίμακες ,ώστε να μάθεις να τις ξεχωρίζεις.Ετσι μπορείς να καταλάβεις ή να υποθέσεις τουλάχιστον γύρω από ποιές συγχορδίες κινείται το εκάστοτε κομμάτι που δοκιμάζεις να παίξεις.Φυσικά η μουσική και το κάθε κομμάτι δεν κινείται σε μια κλίμακα ,παίζει όπου και όπως το γραφει ο συνθέτης.Εξού και το ανεξάντλητο της μουσικής.
    Μακάρι να σε βοηθήσα...
    jacamar
    09.02.2007, 18:40
    καλά το οτι το αρμόνια εμποδίζει την αναπτυξή μουσικών γνώσεων είναι λίγο κάπως!
    Οντως η εξάσκηση είναι ο τρόπος και εγώ που δεν έπαιζα πιάνο λιγο λίγο ακούγοντας μουσική για πιάνο άρχισα να χρησιμοποίω και το αριστερό μου χέρι!
    όσο για βιβλία δεν έχω κάτι υπ' όψιν μου αλλα αν ρωτήσεις στον νάκα όλο και κάτι θα έχουν!