ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.832 μέλη

    Η ελληνική hip-hop σκηνή

    jacamar
    09.02.2007, 20:14
    και μιας και τελευταία έχουμε πιάσει όλα τα μουσικά είδη εδώ για πείτε μου την γνώμη σας!
    angel21
    10.02.2007, 01:47
    Να σου πω εγω τη γνωμη μ....Για μενα πολλα τραγουδια hip-hop ειναι βγαλμενα απο τη ζωη αυτων που τα εχουν γραψει!...Ακουω hip-hop,γουσταρω hip-hop γιατι πολλες φορες πανε κοντρα κ στο κατεστημενο....
    kinia
    10.02.2007, 17:12
    Όταν αυτοί που γράφουν-τραγουδάνε hip hop έχουν κάτι να πουν και δεν γράφουν απλά για να γράψουν ή για να μιμηθούν βγαίνει κάτι υπέροχο. Είμαι fan του hip hop αλλά επιλεγμένα κομμάτια και συγκροτήματα για τους παραπάνω λόγους.
    jacamar
    10.02.2007, 18:10
    θα συμφωνίσω! Υπάρχουν φοβερά συγκροτήματα και ενδεικτικά θα αναφέρω: ΒΗΤΑΠΕΙΣ, Στίχοιμα, ffc, ZN κ.α.
    πιστεύω οτί το hip hop έχει αναβαθμιστεί αρκετά!
    poison_girl
    10.02.2007, 19:22
    μ αρεσουν αρκετα κομματια απο ελληνικο hip-hop και υπαρχουν και καποιοι που το εκπροσωπουν πολυ καλα!
    ΑΡΚΕΤΑ hip-hop κομματια δεν εστιαζουν τοσο στο σ αγαπω μ αγαπας χωριζουμε κλπ αλλα προχωρανε και σε αλλα θεματα και εχουν αρκετους προβληματισμους!!!
    giourkas17
    10.02.2007, 19:28
    Παράθεση:

    Το μέλος angel21 στις 10-02-2007 στις 01:47 έγραψε...

    Να σου πω εγω τη γνωμη μ....Για μενα πολλα τραγουδια hip-hop ειναι βγαλμενα απο τη ζωη αυτων που τα εχουν γραψει!...Ακουω hip-hop,γουσταρω hip-hop γιατι πολλες φορες πανε κοντρα κ στο κατεστημενο....



    Νομίζω ότι ο συνονόματος έχει απόλυτο δίκιο!!!


    Alkemist
    26.02.2007, 03:11
    Για μένα το hip-hop στην Ελλάδα έχει αρχίσει να τρεμοσβήνει. Τώρα πιά οι παλιοί μεγαλώσαν και μιας και ο 50, ο eminem και όλο το crew φρόντισαν να διαδοθεί αυτό το μοντέρνο styl παγκοσμίος (Βλέπε πρώην Νίκος Βουρλίωτης, νυν Nivo) δεν υπάρχει τώρα ουσία σε αυτό. Όλοι οι πιτσιρικάδες ακολουθούν πιστά τη ρίση του Αρτέμη: "...κάποιοι που δεν έχουν βγάλει καν δόντια, μόλις βλέπουνε λίγο φως αμέσος λένε κακά λόγια..." και λόγο της αστάθειας που υπάρχει (οι περισσότεροι Mc είναι 16 και δεν έχουν ίχνος μουσικής γνώσεις, απλά ανοίγουν το fruity loops και πατάνε κουμπάκια) δεν υπάρχουν αξιόλογα πράγματα.

    Ωστόσο "η αντίληψη μου παραμένει ακόμα οχυρωμένη" και συνεχίζω να ρωτώ "Ε, ραψωδοί που 'ναι οι πένες σας, ποιός κακός ιός δηλητηρίασε το πνεύμα σας;".

    Γιατί όπως είπε και ο Nas πρόσφατα:
    "Hip hop just died this mornin'
    And she's dead, she's dead"
    tatsis
    26.02.2007, 13:19
    ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Π@%^@$$ΤΣΟ!!!! ΜΟΝΟ METAL ΡΕ ΜΟ@%$@%ΙΑ
    Lefterissamson
    26.02.2007, 14:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Alkemist στις 26-02-2007 στις 03:11 έγραψε...

    Για μένα το hip-hop στην Ελλάδα έχει αρχίσει να τρεμοσβήνει. Τώρα πιά οι παλιοί μεγαλώσαν και μιας και ο 50, ο eminem και όλο το crew φρόντισαν να διαδοθεί αυτό το μοντέρνο styl παγκοσμίος (Βλέπε πρώην Νίκος Βουρλίωτης, νυν Nivo) δεν υπάρχει τώρα ουσία σε αυτό. Όλοι οι πιτσιρικάδες ακολουθούν πιστά τη ρίση του Αρτέμη: "...κάποιοι που δεν έχουν βγάλει καν δόντια, μόλις βλέπουνε λίγο φως αμέσος λένε κακά λόγια..." και λόγο της αστάθειας που υπάρχει (οι περισσότεροι Mc είναι 16 και δεν έχουν ίχνος μουσικής γνώσεις, απλά ανοίγουν το fruity loops και πατάνε κουμπάκια) δεν υπάρχουν αξιόλογα πράγματα.

    Ωστόσο "η αντίληψη μου παραμένει ακόμα οχυρωμένη" και συνεχίζω να ρωτώ "Ε, ραψωδοί που 'ναι οι πένες σας, ποιός κακός ιός δηλητηρίασε το πνεύμα σας;".


    Συμφωνώ απόλυτα.Ανήκω στην δεύτερη γενιά και κάποτε είχαμε γνωρίσει και μια μικρή επιτυχία.Υπήρχε λόγος όμως που γίνονταν ,ήταν αληθινό ,μέσα από τις καρδιές μας!Δεν ήταν μόδα.Ολη αυτή η μετάλλαξη που έχει υποστεί τα τελευταία χρόνια ,λόγω ξένων επιρροών ,το κανε μόδα ,και πλέον γίνεται από άλλους για άλλους σκοπούς!
    Οι προκάτοχοι δεν έχουν που να παραδώσουν τα ''σκήπτρα'' γιατί απολούστατα η σημερινή του μορφή,δεν έχει καμία σχέση(Ούτε στιχουργικα/θεματολογικά ,ούτε μουσικά)με το ουσιώδες ''αληθινό'' hip hop που γνωρίζαμε.
    Πάντοτε βέβαια το hip hop τρεμόσβηνε ,με την εμπορική έννοια.Ποτέ δεν γνώρισε την τεράστια επιτυχία εδώ στην Ελλάδα.Πάντα όσοι ασχολούνταν με αυτό είχαν και μια κανονική δουλεία.στην Ελλάδα το hip hop είναι ασχολία(χόμπυ) και όχι επάγγελμα και αυτό νόμιζα πως είναι θετικό και ελπιδοφόρο.Τελικά όμως ,λόγω του οτι είναι ανοιχτός ο χώρος μιας και δεν είναι αυστηρά επαγγελματικός ,τα σκουπίδια γεμίσανε τους κάδους ,γιατί ο καθένας παίρνει στα χέρια του ένα μικρόφωνο και ξαφνικά γίνεται mc.δεν είναι τόσο εύκολο...
    Τέλος ,σημειώνω οτι δεν βράζουν όλοι στο ίδιο καζάνι.Υπάρχουν εξαιρέσεις ,αλλά δεν είναι αρκετοί για χτιστεί αυτή η ''φάση'' που λέμε τόσα χρόνια...
    IxNiLaTiS
    26.02.2007, 16:03
    Το Hip Ηop είναι ένα είδος μουσικής
    που βγήκε από κάποια συγκεκριμένη ομάδα ατόμων
    και κάτω από κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες πίεσης
    οι οποίες σε συνάρτηση με την ιδιοσυγκρασία (DNA) των καλλιτεχνών αυτών
    τους ώθησαν σε αυτό το αποτέλεσμα.

    Από εκεί και πέρα ξεκινάει ο μιμητισμός, δηλαδή η προσπάθεια ορισμένων
    να αποδείξουν πως και αυτοί μπορούν αν κάνουν κάτι τέτοιο,
    ή η προσπάθεια να αναδειχτούν μέσα από αυτό, μια που είναι ένα είδος μουσικής
    που δεν χρειάζεται και πολύ μουσική παιδία για να το κάνεις.

    Το φαινόμενο του μιμητισμού αυτού, δεν είναι σημερινό.
    Το ίδιο είχε γίνει και με την ρόκ, το χέβυ, ντέθ, μπλάκ, κλπ μέταλλ,
    ακόμα και με διάφορα φλούφλικα τραγουδάκια από την Γαλλία,
    τότε που την εποχή εκείνη, όλοι το έπαιζαν γαλλομαθείς.

    Παρατηρείται δηλαδή το φαινόμενο, άτομα που έχουν την ανάγκη να εκφραστούν
    και είναι απολύτως ικανοί για κάτι τέτοιο,
    αντί να κάνουν κάτι πρωτότυπο και μοναδικό
    που να είναι τόσο διαφορετικό όσο και το Είναι τους,
    να εκφράζονται μέσα από κάτι ξένο και πλέον τετριμμένο.
    Γιατί ί ί ί ;;;;

    Διότι αυτό είδαν στην τηλεόραση ή το άκουσαν στο ράδιο.

    Το να λέμε «Η ελληνική hip-hop σκηνή»
    είναι σαν να λέμε
    «Η αμερικανηκή σκηνή Τσάμικο»

    Για αυτό και παρόλο που η Ελληνική hip-hop που ακούω καμιά φορά,
    καθόλου δεν μπορώ να πώ πως είναι άτεχνη,
    αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει την «Ψυχή» εκείνη,
    της Αμερικανικής hip-hop των Νέγρων,
    διότι, πώς να το κάνουμε;
    αυτοί έχουν άλλη νοοτροπία και άλλα ψυχικά χαρακτηριστικά.

    Μου αρέσει δηλαδή να βλέπω έναν μαύρο να ραπάρει
    ή να είναι hiphoper.
    Του πάει, είναι αληθινός.


    Το να βλέπω όμως τον Κωστάκι από την Δραπετσώνα*
    να φοράει hip-hop ρούχα, μενταγιόν και άλλα χαϊμαλιά,
    να φοράει το καπελάκι του ανάποδα και να κάνει τις συγκεκριμένες (σαν χιμπατζής**) κινήσεις
    και να το παίζει οργισμένος νέγρος,
    απλά μου φαίνεται καραγκιόζης.



    Ε, ΔΕΝ του πάει ρε παιδί μου, πώς να το κάνουμε;

    Έχουμε σαν Έλληνες αρκετή και ισχυρή παράδοση,
    και αν δεν έχει εξελιχθεί τα τελευταία χρόνια
    ώστε να μην θεωρείται παρελθοντολογία,
    φταίμε εμείς, που αντί να ασχοληθούμε με αυτήν
    και να την εξελίξουμε ως τις μέρες μας,
    ασχοληθήκαμε με την μουσική άλλων που την εξέλιξαν
    και την εξελίσσουν διαρκώς.

    Και μπράβο τους !!!

    =====================
    * Το ανέφερα ως τυχαίο παράδειγμα, και δεν εννοώ κάποιον.
    **Οι νέγροι που μιμούνται τις κινήσεις των πιθήκων,
    το κάνουν συνειδητά.
    Έχουν πολύ συγκεκριμένο σκεπτικό πάνω σε αυτό,
    και σε καμία περίπτωση δεν το λέω υποτιμητικά.




    rory166
    26.02.2007, 16:07
    To ακουω αρκετα το ελληνικο hip hop και το σεβομαι
    Το προτιμω χιλιες φορες απο το ξενο
    stella1987
    26.02.2007, 17:07
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΩΝ ANGEL 21 ΤΟ HIP-HOP ΕΙΝΑΙ ΒΓΑΛΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ.....!!!!!!!!!!!!
    Lefterissamson
    26.02.2007, 17:17
    Παράθεση:

    Το μέλος IxNiLaTiS στις 26-02-2007 στις 16:03 έγραψε...

    Το να λέμε «Η ελληνική hip-hop σκηνή»
    είναι σαν να λέμε
    «Η αμερικανηκή σκηνή Τσάμικο»





    1ον.Το hip hop δεν είναι παράδοση.Αυτό το είδος μουσικής δεν συγκαταλέγεται στην παραδοσιακή μουσική της Αμερικής.Ο Τσάμικος είναι.Δεν μπορείς να συγκρίνεις δυο ανόμοια πράγματα.
    2ον.Ο καθένας ,έχει δικαίωμα να ακούει και να εκφράζεται μέσα απο οποιοδήποτε είδος μουσικής.Αν θεωρείς οτι δεν είναι ωραίο να βλέπεις έναν Ελληνα σαν Αμερικάνο ,μην κοιτάς.Είναι καθαρά υποκειμενικό το αν σου αρέσει κάτι ή όχι γιατί άγεται σε προσωπικό επίπεδο και μόνο.Η ξενομανία είναι ένα απο τα σύγχρονα χαρακτηριστικά μας ,αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι κάποιοι απο μας δεν εκφράζονται πραγματικά μέσα από ξενόφερτα είδη μουσικής.Οπως θα τραγουδήσεις ή θα γράψεις ροκ μουσική(σε οποιαδήποτε μορφή της)έτσι θα κάνεις και hip hop ,αν σε εκφράζει!

    Εγώ πχ ,εκφράζομαι καλύτερα μέσω της Ελληνικής μουσικής και της παράδοσης.Μ'αρέσει και ζω πιο κοντά στην Ελληνική κουλτούρα ,παρά στη δυτική(γενικότερα).Είναι θέμα προσωπικών επιλογών.
    Καλά κάνουν αυτοί οι άνθρωποι και κάνουν μουσική,όπως θέλουν και μπορούν.Αρκεί που το κάνουν.Το αν μας αρέσει ή όχι είναι μια άλλη ιστορία...

    Alkemist
    26.02.2007, 17:30
    Φίλε IxNiLaTi πρέπει να διαφωνήσω μαζί σου. Ο μιμητισμός αυτός είναι φυσικό επακόλουθο της ανθρώπινης ύπαρξης. Το ότι μπορείς και μιλάς οφείλεται στο ότι ακολουθούσες τους γονείς σου. Το ότι γράφεις σε αυτό το forum το κάνεις γιατί είδες κάποιους άλλους να το κάνουν.

    Το να κάνεις κάτι που σου αρέσει δικό σου δεν είναι κάτι κακό. Το κακό για εμένα είναι ότι τα νέα παιδιά δεν έχουν προσωπικότητα. Πριν μια δεκαετία και κάτι που ήρθα σε επαφή με το hip-hop (γυρώ στα 7-8) από τον αδερφό μου, το hip-hop ήταν στο περιθώριο. Δεν φορόυσαμε φαρδία (οι αλυσίδες ακόμα με αηδιάζουν) και δεν είχαμε το hip-hop για να "ψωνίζουμε γκόμενες" με το άγριο "αντρίκο" ύφος. Είμασταν απλά παιδία με θυμό μέσα μας που θέλαμε να τον εκφράσουμε.

    Για μένα, τα συναισθήματα που έιχαν αυτοί στα "ξένα" (σε εισαγωγικά γιατί η μουσική δεν γνωρίζει σύνορα) συνέπιπταν με τα δικά μας. Αυτό αρκούσε. Τις σκληρές γειτονιές των μαύρων τις ζούσαμε και εμείς σε κάποιο βαθμό γι΄ αυτό δεν ήταν αντιγραφή για μας, αλλά συνέχεια. Το ότι αγωνιζόμασταν καθημερινά με τον κοινωνικό ρατσισμό (αν και σε μικρές ηλικίες) έδειχνε πως για εμάς δεν ήταν απλά μόδα. Ο Κωστάκης από την Δραπετσώνα δεν τα πέρασε αυτά, ούτε τον ενδιέφερε να γνωρίσει παραπάνω αυτό το είδος και γι' αυτό μπορεί μεθαύριο να τον δεις με μια ηλεκτρική, δερμάτινα και τα συναφή.

    Τέλος, θέλω να πω πως σε καμία περίπτωση δεν αποτελούσε το hip-hop αντιγραφή απο την "μαμα" Αμερική σε όλη τη διάρκεια της ζωής του. Το "μαύρο" hip-hop ήταν το έναυσμα, πάνω στο οποίο ξεκίνησε η πορεία του hip-hop στην Ελλάδα και εξελίχθηκε σε κάτι το διαφορετίκο, κάτι πιο οικείο και "ελληνικό".

    Ώστόσο, σήμερα το hip-hop για μένα έχει χαθεί. Τώρα πια υπάρχουν στίχοι μόνο για γυναίκες, λεφτα και αμάξια. Οι στίχοι για τον πόνο, για την οργή αλλά και τη χαρά μέσα από τις δυσκολίες της ζωής μοίαζουν πια γραφικοί και ανώριμοι. Αλλά, δεν μπορώ να κατακρίνω με κανένα τρόπο τη σημερινή νεολαία γιατι ξέρω οτι κατα κάποιο τρόπο "Φταίω και εγω...".
    jacamar
    26.02.2007, 21:09
    φίλτατε Alkemist δεν θα αρχίσω να μιλάω για μιμιτισμό κτλ γιατί είναι ένα θέμα που με εκνευρίζει απίστευτα δεν υπάρχει παρθενογέννεση ούτε και στην μουσική!
    Δεν είναι όλοι οι hiphopάδες σαν τους Goin' Through. Aν ακούσεις την τελευταία δουλειά των στίχοιμα θα δείς οτι είναι αρκετά ψαγμένοι στους στίχους, αλλά και οι FF.C όταν λένε το 10 πόντους τακούνι μπορεί να μην είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει πάντως οι στίχοι είναι καυστικότατοι!
    Εντάξυ ίσως το στύλ που υιοθετούν να είναι αμερικάνικο αλλά σκέψου οτι και οι σκυλάδες και οι ροκάδες και οι μεταλλάδες έχουν συγκεκριμένο dress-code!
    Alkemist
    27.02.2007, 00:57
    Φίλε Jacamar έθειξες ένα μεγάλο θέμα: τους FF.C! Οι FF.C είναι από το '89 στο χώρο και, με εξαίρεση την πρώτη "παιδική" τους δουλεία σε βυνίλο, έχουν κάνει θάυματα στο μικρόφωνο και έχουν φέρει μαζί με τους TXC το ελληνικό hip-hop στο προσκήνιο. Επίσης, οι Goin' Τhrough είναι σημαντικό κομμάτι του hip-hop και δεν τους κατηγορώ καθόλου γι' αυτό που κάνουν. Εδείξαν και δείχνουν το ταλέντο τους ως μουσικοί και αν αποφάσισαν να βγάλουν χρήματα στην πορεία και να ελέγχουν το ελληνικό εμπορικό hip-hop τι το καλύτερο; Ακούω πολλούς να λένε ότι το κρατάν αληθινό, αλλά πόσοι από αυτούς είχαν προσφορές από δισκογραφίκες;

    Επίσης, θέλω να σου πω πως, αν και όχι με τόσο πάθος τώρα πια, συνεχίζω να ζω και να μαθαίνω το ελληνικο hip-hop. Λέγοντας πως το hip-hop έχει πεθάνει εννοώ πως τώρα πια δεν έχει βάση. Οι ακροατές είναι υποταγμένοι στη μόδα και αν αυτή επιβάλει τα μακριά μαλλία και τα δερμάτινα, οι περισσότεροι θα το κάνουν. Το dress-code ποτέ δεν ήταν στο hip-hop κάτι σταθερό. Ένα crew σήκωνε το ένα μπατζάκι, το άλλο φορόυσε κοντές μπλούζες πάνω από τις μακρυές και πάει λέγοντας. Τώρα πια κανείς δεν είναι hip-hoper (b-boy, mc, raider, hip-hop dj) όλοι είναι rappers. Αυτό εννοώ. Η μουσική υπάρχει και ποτέ δεν την κατηγόρισα, αλλά είναι πια πίσω από το γυαλί της τηλεόρασης. κανείς δεν ζει το hip-hop όλοι απλά ακούν rap.

    Υ.Γ Τα cd των FF.C τα έχω (Φανατικός ακροατής και δεν με πειράζει να πληρώσω κάτι που με μεγάλωσε). Ό,τι καλώ από underground και μη το επικροτώ.

    Μόνο με φιλικές διαθέσεις, Alkemist.
    rory166
    27.02.2007, 06:38
    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 26-02-2007 στις 13:19 έγραψε...

    ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Π@%^@$$ΤΣΟ!!!! ΜΟΝΟ METAL ΡΕ ΜΟ@%$@%ΙΑ



    Αυτο το παιρνω σα να αποκαλεις και εμενα προσωπικα ΜΟ@%$@%Ι.
    Θελω πολυ να σου απαντησω αναλογα αλλα δεν θα ηθελα εδω.Θα σου προτεινα να μαθεις να μιλας αλλιως αν δεν μπορεις ραφτο καλυτερα
    absurdus_delirium
    27.02.2007, 10:19
    Παράθεση:


    **Οι νέγροι που μιμούνται τις κινήσεις των πιθήκων,
    το κάνουν συνειδητά.






    Τι λες ρε μάγκα μου;!;!;! Ποιος σου είπε πως μιμούνται τις κινήσεις των πιθήκων; Εκτός κι αν σε σένα, τον λεβέντη, φαίνονται σαν πίθηκοι. στην οποία περίπτωση ισχύει το ανέκδοτο "Μα δεν είμαι εγώ κύριοι ρατσιστής, αυτοί είναι μαύροι". Φοβάμαι πως στη δήλωσή σου υπάρχει εγγενής ρατσισμός.. σκέψου το!

    Όσο αφορά το τόπικ θα επανέλθω (’ηλμπημπακ, που λένε)!
    IxNiLaTiS
    27.02.2007, 12:04
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 27-02-2007 στις 10:19 έγραψε...

    Παράθεση:


    **Οι νέγροι που μιμούνται τις κινήσεις των πιθήκων,
    το κάνουν συνειδητά.






    Τι λες ρε μάγκα μου;!;!;! Ποιος σου είπε πως μιμούνται τις κινήσεις των πιθήκων; Εκτός κι αν σε σένα, τον λεβέντη, φαίνονται σαν πίθηκοι. στην οποία περίπτωση ισχύει το ανέκδοτο "Μα δεν είμαι εγώ κύριοι ρατσιστής, αυτοί είναι μαύροι". Φοβάμαι πως στη δήλωσή σου υπάρχει εγγενής ρατσισμός.. σκέψου το!

    Όσο αφορά το τόπικ θα επανέλθω (’ηλμπημπακ, που λένε)!



    Ανοίγεις συζήτηση περί ρατσισμού και δεν είναι το θέμα μας αυτό.
    Αν θέλεις άνοιξε ένα άλλο νήμα συζήτησης για αυτό το θέμα
    και κάλεσέ με να σου απαντήσω.

    Να σου διευκρινίσω από τώρα
    πως δεν κατάλαβες τι έγραψα, και για αυτό αντέδρασες έτσι.

    Και επιτέλους μάθετε τι εννοεί η ίδια η λέξη ρατσισμός (φυλετικότητα)
    και μην της δίνετε νόημα που δεν έχει.

    IxNiLaTiS
    27.02.2007, 12:05
    Στα υπόλοιπα θα απαντήσω αργότερα