ελληνική μουσική
    481 online   ·  210.844 μέλη

    Η ελληνική hip-hop σκηνή

    absurdus_delirium
    27.02.2007, 14:55
    Παράθεση:



    Ανοίγεις συζήτηση περί ρατσισμού και δεν είναι το θέμα μας αυτό.
    Αν θέλεις άνοιξε ένα άλλο νήμα συζήτησης για αυτό το θέμα
    και κάλεσέ με να σου απαντήσω.

    Να σου διευκρινίσω από τώρα
    πως δεν κατάλαβες τι έγραψα, και για αυτό αντέδρασες έτσι.

    Και επιτέλους μάθετε τι εννοεί η ίδια η λέξη ρατσισμός (φυλετικότητα)
    και μην της δίνετε νόημα που δεν έχει.





    Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο ένα άλλο θέμα. Για να το θέσω με μία αναλογία, μου έδωσες την εντύπωση πως λες: "Είσαι ηλίθιος φιλαράκο, αλλά δεν το εννοώ προσβλητικά." Το δεύτερο κομμάτι της πρότασης δεν αναιρεί το πρώτο, διαφωνείς; Απλώς σημείωσα αυτή την αντίφαση. Αν ήμουν εριστικός, ζητώ συγγνώμη αλλά ήταν το πρώτο πράμα που είδα πρωινιάτικα και, στην τελική, τέτοια σχόλια δεν είναι καλό να περνάν στο ντούκου!

    Όσον αφορά την έννοια της λέξης "ρατσισμός" (φυλετικότητα) και την έκκληση που απευθύνεις, επιτέλους, προς τους αμαθείς, δεν είναι άστοχα χρησιμοποιημένη από τη στιγμή που αποδίδεις σε μία συγκεκριμένη φυλή τα πρωτοτόκια, αν όχι το αποκλειστικό δικαίωμα, να εκφράζεται μέσω μίας ορισμένης μουσικής. Να φέρω μόνο στην προσοχή σου το γαλλικό χιπ-χοπ (που γίνεται τόσο από Άραβες όσο και από Γάλλους των banlieu), το ρώσικο, το γερμανικό, το κινέζικο και πάει.

    Καταλαβαίνω πως δεν υπήρχε πρόθεση (αν δεν κάνω λάθος, αυτό που προσπαθούσες να πεις είναι πως ο νέγρος στο γκέτο που βλέπει και ζει μιαν άλλη πραγματικότητα είναι και πιο αυθεντικός από την κόπια που είχε μια σχετικά παραδεισένια ζωή και μιλάει για γκόμενες, κόκες και γκανγκστεριλίκια - ενώ δεν έχει ιδέα) αλλά ο τρόπος που το έθεσες ήταν ατυχής. Η δική μου έκκληση ήταν "σκέψου το.."


    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 27-02-2007 15:14 ]


    IxNiLaTiS
    27.02.2007, 17:38
    Παράθεση:

    Το μέλος stella1987 στις 26-02-2007 στις 17:07 έγραψε...

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΩΝ ANGEL 21 ΤΟ HIP-HOP ΕΙΝΑΙ ΒΓΑΛΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ.....!!!!!!!!!!!!


    Μπορείς να βρείς κάτι που να μην είναι βγαλμένο από την ζωή;
    Απλά υπάρχουν πολλά είδη «ζωής»,
    και το hiphop είναι βγαλμένο από ένα είδος ζωής
    με το οποίο εμείς δεν έχουμε καμία σχέση.

    IxNiLaTiS
    27.02.2007, 17:48
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 26-02-2007 στις 21:09 έγραψε...

    φίλτατε Alkemist δεν θα αρχίσω να μιλάω για μιμιτισμό κτλ γιατί είναι ένα θέμα που με εκνευρίζει απίστευτα δεν υπάρχει παρθενογέννεση ούτε και στην μουσική!




    Τι εννοείς παρθενογένεση;
    Πάντα θα υπάρχει κάτι νέο (ή με νέο τρόπο δοσμένο)
    για όποιον θέλει να ψάξει να το βρεί
    μέσα στο βαθύ και αστείρευτο Είναι του .

    Δηλαδή νομίζεις πως η μουσική σταμάτησε στο hiphop?
    Αν έλεγες την φράση «Δεν υπάρχει παρθενογένεση» πρίν βγεί το hiphop
    τώρα θα έτρεχες να κρυφτείς.






    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 26-02-2007 στις 21:09 έγραψε...

    Aν ακούσεις την τελευταία δουλειά των στίχοιμα θα δείς οτι είναι αρκετά ψαγμένοι στους στίχους, αλλά και οι FF.C όταν λένε το 10 πόντους τακούνι μπορεί να μην είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει πάντως οι στίχοι είναι καυστικότατοι!




    Από στίχους … δεν με ενδιαφέρει.
    Για την μουσική μιλάω





    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 26-02-2007 στις 21:09 έγραψε...

    Εντάξυ ίσως το στύλ που υιοθετούν να είναι αμερικάνικο αλλά σκέψου οτι και οι σκυλάδες και οι ροκάδες και οι μεταλλάδες έχουν συγκεκριμένο dress-code!



    Το dress-code είναι στολή φίλε μου,
    στολή όπως πχ η στρατιωτική ή τα ράσα των παπάδων.

    Το dress-code είναι ένας τρόπος εκούσιας υποδούλωσης
    και περιορισμού της προσωπικότητας.



    IxNiLaTiS
    27.02.2007, 17:51
    Παράθεση:

    Το μέλος Alkemist στις 27-02-2007 στις 00:57 έγραψε...

    Λέγοντας πως το hip-hop έχει πεθάνει εννοώ πως τώρα πια δεν έχει βάση.
    Μόνο με φιλικές διαθέσεις, Alkemist.




    Δηλαδή πιστεύεις πως κάποτε το hiphop στην Ελλάδα είχε κάποια βάση;
    IxNiLaTiS
    27.02.2007, 17:55
    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 26-02-2007 στις 13:19 έγραψε...

    ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Π@%^@$$ΤΣΟ!!!! ΜΟΝΟ METAL ΡΕ ΜΟ@%$@%ΙΑ



    Η κατάστασή σου είναι πολύ σοβαρή.

    Παίρνε και εσύ από ένα χάπι κάθε πρωί, μεσημέρι και βράδυ
    από αυτά που έδωσα και στους χιπχόπερς
    και έλα σε ένα μήνα να σε ξαναδώ.

    IxNiLaTiS
    27.02.2007, 18:30
    Παράθεση:

    Το μέλος Lefterissamson στις 26-02-2007 στις 17:17 έγραψε...


    1ον.Το hip hop δεν είναι παράδοση.Αυτό το είδος μουσικής δεν συγκαταλέγεται στην παραδοσιακή μουσική της Αμερικής.Ο Τσάμικος είναι.Δεν μπορείς να συγκρίνεις δυο ανόμοια πράγματα.





    Βλέπεις όλα αυτά τα επιβλητικά καλοφτιαγμένα κτήρια
    των άλλων εποχών πχ Παρθενώνας;

    Τα ονομάζουμε κλασσικά κλπ.
    Στην εποχή τους όμως ήταν μοντέρνα.

    Η ρόκ σήμερα έχει μπεί στην συνείδησή μας
    σαν ένα απολύτως αποδεκτό ρεύμα
    και πλέον θεωρείται κλασσικό.

    Όταν ξεκίνησε όμως ήταν επαναστατικό.

    Μετά γεμίσαμε επαναστάτες «μαϊμούδες»,
    και κατάντησε ένα βαρετό κατεστημένο.

    Το ίδιο έγινε και με το τσάμικο, το ίδιο θα γίνει και με την hiphop.

    Το hiphop κάποτε θα γίνει παράδοση για αυτούς που το δημιούργησαν.



    Παράθεση:

    Το μέλος Lefterissamson στις 26-02-2007 στις 17:17 έγραψε...



    2ον.Ο καθένας ,έχει δικαίωμα να ακούει και να εκφράζεται μέσα απο οποιοδήποτε είδος μουσικής.Αν θεωρείς οτι δεν είναι ωραίο να βλέπεις έναν Ελληνα σαν Αμερικάνο ,μην κοιτάς.Είναι καθαρά υποκειμενικό το αν σου αρέσει κάτι ή όχι γιατί άγεται σε προσωπικό επίπεδο και μόνο.Η ξενομανία είναι ένα απο τα σύγχρονα χαρακτηριστικά μας ,αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι κάποιοι απο μας δεν εκφράζονται πραγματικά μέσα από ξενόφερτα είδη μουσικής.Οπως θα τραγουδήσεις ή θα γράψεις ροκ μουσική(σε οποιαδήποτε μορφή της)έτσι θα κάνεις και hip hop ,αν σε εκφράζει!

    Καλά κάνουν αυτοί οι άνθρωποι και κάνουν μουσική,όπως θέλουν και μπορούν.Αρκεί που το κάνουν.Το αν μας αρέσει ή όχι είναι μια άλλη ιστορία...




    Ασφαλώς και ο καθένας ,έχει δικαίωμα να ακούει και να εκφράζεται
    μέσα από οποιοδήποτε είδος μουσικής.
    Δεν απαγορεύω κάτι σε κανέναν.
    Απλά εστιάζω στο αν το κάνει συνειδητά, και στις όποιες επιπτώσεις.


    Για να τελειώνουμε με αυτό, θα πώ το εξείς:

    Καλλιτέχνης είναι αυτός που λέει κάτι με έναν δικό του νέο τρόπο.

    Καλλιτέχνης δεν είναι αυτός που άκουσε τον πάρα πάνω,
    και λέει «και εγώ επίσης».

    IxNiLaTiS
    27.02.2007, 19:26
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 27-02-2007 στις 14:55 έγραψε...



    Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο ένα άλλο θέμα. Για να το θέσω με μία αναλογία, μου έδωσες την εντύπωση πως λες: "Είσαι ηλίθιος φιλαράκο, αλλά δεν το εννοώ προσβλητικά." Το δεύτερο κομμάτι της πρότασης δεν αναιρεί το πρώτο, διαφωνείς; Απλώς σημείωσα αυτή την αντίφαση. Αν ήμουν εριστικός, ζητώ συγγνώμη αλλά ήταν το πρώτο πράμα που είδα πρωινιάτικα και, στην τελική, τέτοια σχόλια δεν είναι καλό να περνάν στο ντούκου!



    Θεωρώ καραγκιόζη αυτόν που μιμείται την πρωτοτυπία κάποιου,
    και πως αυτό είναι προσβλητικό για αυτόν.


    Εδώ θέλω να σου πώ πως η μίμηση των ζώων
    είναι υπόθεση γνωστή από την αρχαιότητα και μάλιστα σε όλους τους πολιτισμούς.

    Πάρα πολλά πράγματα συμβολίζονται με ζώα,
    και πολλές φορές οι άνθρωποι προσπαθούν να παίρνουν την μορφή τους
    σε διάφορες εκδηλώσεις τους.
    Ακόμα, θυμήσου τον Ηρακλή ο οποίος φορούσε τομάρι και κεφαλή λέοντος,
    για να συμβολίζει την δύναμη.

    Ο πίθηκος σε κάποιες παραδόσεις συμβολίζει την σοφία, τον σοφό άνθρωπο,
    γιατί σοφός είναι αυτός που ζεί σε κατάσταση απλότητας,
    μακριά από τον θόρυβο που προκαλούν οι μοντερνοτεχνολογικές φούσκες,
    ώστε να μπορεί να παρατηρεί τα «φαινόμενα», και με αυτόν τον τρόπο
    να εναρμονίζεται με την ροή και τον πανάρχαιο ρυθμό του παγκόσμιου γίγνεσθαι.

    Δες την ταινία Lion King και θα διαπιστώσεις πως ο σοφός σύμβουλος του βασιλιά,
    είναι ο πίθηκος!

    Σήμερα που η τεχνολογία προσπαθεί
    να γεμίσει το ανθρώπινο σώμα (και περισσότερο τον ανθρώπινο εγκέφαλο)
    με μικροτσίπ, και ο Homo Sapiens μετατρέπεται σε Homo Technous,
    και βεβαίως μετατρέπεται σε περιφερειακό του PC όπως πχ ένας εκτυπωτής,

    σήμερα λοιπόν ο Πίθηκος μπορεί να γίνει το σύμβολο
    του ελευθέρου απλού ανθρώπου που επιμένει να ζεί με απλότητα,
    γυρίζοντας την πλάτη στις απαιτήσεις των καιρών
    που προσπαθούν να τον δέσουν με ψηφιακές αλυσίδες.

    Σίγουρα λοιπόν οι μαύροι της αμερικής δεν μιμούνται τις κινήσεις των πιθήκων
    για να υποτιμήσουν τους εαυτούς τους,
    αλλά γιατί με αυτόν τον τρόπο «κάτι» θέλουν να πούν!


    Μεγάλη συζήτηση και μας πάει αλλού….



    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 27-02-2007 στις 14:55 έγραψε...


    Όσον αφορά την έννοια της λέξης "ρατσισμός" (φυλετικότητα) και την έκκληση που απευθύνεις, επιτέλους, προς τους αμαθείς, δεν είναι άστοχα χρησιμοποιημένη από τη στιγμή που αποδίδεις σε μία συγκεκριμένη φυλή τα πρωτοτόκια, .




    Αφού έτσι είναι!!
    Πώς να το κάνουμε δηλαδή;


    Ακούστε την μουσική μου-
    http://www.soundclick.com/bands/pagemusic.cfm?bandID=621139 και http://www.musicwave.gr/el/members/member_info.asp?cat_id=2&id=1014

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : IxNiLaTiS στις 27-02-2007 21:59 ]


    IxNiLaTiS
    27.02.2007, 19:30
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 27-02-2007 στις 14:55 έγραψε...

    Καταλαβαίνω πως δεν υπήρχε πρόθεση (αν δεν κάνω λάθος, αυτό που προσπαθούσες να πεις είναι πως ο νέγρος στο γκέτο που βλέπει και ζει μιαν άλλη πραγματικότητα είναι και πιο αυθεντικός από την κόπια που είχε μια σχετικά παραδεισένια ζωή και μιλάει για γκόμενες, κόκες και γκανγκστεριλίκια - ενώ δεν έχει ιδέα) αλλά ο τρόπος που το έθεσες ήταν ατυχής. Η δική μου έκκληση ήταν "σκέψου το.."


    Α, μπράβο. Σωστά το έθεσες.


    άσε το ΠΩΣ το λέω και κοίτα το ΤΙ λέω.
    IxNiLaTiS
    27.02.2007, 21:56
    λαθος πόστ.

    ας το σβήσει κάποιος παρακαλώ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : IxNiLaTiS στις 27-02-2007 21:58 ]


    angel21
    27.02.2007, 22:43
    Βασικα ειχα απαντησει σε αυτο το ερωτημα πριν κατι εβδομαδες...Τι εγινε ρε παιδια?..Εσεις το εχετε τραβηξει πολυ το 8εμα..Επειδη καποιες απαντησεις που εχετε δωσει ειναι λιγο ασχετες ας πουμε?..Κ καποιες περιεχουν βωμολοχιες που ειμαι σιγουρος πως αυτος που τις εχει γραψει ειναι λιγο ασχετος με το 8εμα καλυτερα να μην μιλανε...Δεν εχω κατι αλλο να πω....
    Alkemist
    28.02.2007, 00:52
    Φίλε IxNiLaTi δεν μπορείς να λες τόσο κατηγορηματικά ότι το hip-hop ποτε δεν είχε βάση χωρίς να το γνωρίζεις. Υπάρχουν πολλοί σε αυτή τη χώρα που (κι ας το έκαναν από μιμητισμό) έδωσαν τη ζωή τους σε αυτό. Επίσης το dress-code δεν είναι σε καμία περίπτωση δείγμα εκούσιας υποδούλωσης και περιορισμού της προσωπικότητας, όπως λες. Δεν ντύνονται με "στολές" μόνο οι εξουσιαστές και οι εξουσιαζόμενοι. Το ότι οι πρόγονοι μας στους αγώνες για την επανάσταση φορούσαν φουστανέλες και όχι φράκο δεν το κάναν γιατί περιορίζανε την προσωπικότητα και το είναι τους, αλλά γιατί ήθελαν να δείξουν ότι είναι Έλληνες. Έτσι, κι αυτά τα παιδιά θέλουν να δείξουν ότι είναι hip-hop, θέλουν να ξεχωρίσουν την προσωπικότητα τους από τους άλλους και όχι να την υποτάξουν σε αυτούς.

    Επίσης, πρέπει να σου πω ότι τα κλασσίκα δεν έχουν αυτή την ονομασία γιατί πάλιοσαν αλλά γιατί συνεχίζουν να είναι αριστουργήματα του είδους τους. Έτσι, δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις το ροκ κλασσίκο γιατί στον τομέα της μουσικής δεν κυριάρχησε ποτέ. Πέρασε, άφησε το στίγμα του, αλλά η μουσική συνεχίζει. Κλασσικό στη μουσική νομίζω ότι όλοι ξέρουμε τι είναι και δεν χρειάζεται συζήτηση.

    Ακόμα, ανέφερες πως στο hip-hop δε σε ενδιαφέρουν οι στίχοι αλλά η μουσική. Το hip-hop (ιδιαίτερα στην Ελλάδα) το αγαπάμε για τους στιχους. Δεν έιναι το αντίστοιχο αμερικάνικο που ο mc μπορεί να βρίζει και την μάνα του, αρκεί το beat να είναι καλό.

    Τέλος, αναφέρεις πως θεωρείς καραγκιόζη αυτόν που μιμείται την πρωτοτυπία κάποιου, και πως αυτό είναι προσβλητικό για αυτόν. Εδώ θέλω να σε ρωτήσω κάτι απλό: Το ροκ το δημιούργησες εσύ; Εσύ το έκανες γνωστό στον κόσμο και τώρα γεύεσαι την καρποφορία του; Νομίζω πως η απάντηση είναι όχι και θέλω να τονίσω, χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, ότι δεν έχεις κάνει τίποτα καινοτόμο στη ζωή σου. Λίγοι είναι αυτοί που φέρνουν κάτι νέο και αυτόι ονομάζονται ηγέτες (με την κοινωνιολογική σημασία του όρου και όχι με τη στιγνή έννοια του αρχηγού).
    jacamar
    28.02.2007, 10:01
    δεν έχω να προσθέσω κάτι ixnilati σε αυτά που μου απάντησες με κάλειψε ο Alkemist! Ειδικά εκεί που λέει για το στίχο!

    Vangelis86
    28.02.2007, 12:42
    To low bap τι διαφορα εχει? και αν εχω καταλαβει καλα υπηρχε η υπαρχει μια κοντρα ? και για ποιο λογο?
    jacamar
    28.02.2007, 12:53
    το low bap ξεκίνησε από την συνοικία του περάματος και είναι ένα μουσικό- κοινωνικό αυτοσχέδιο μόρφωμα. Το χρωστάμε στους Active Member που είναι και οι νονοί! Δεν έχει μουσική διαφορά απο το hip-hop αλλά κοινωνική και στάσης ζωής ονομάστηκε έτσι για να ξεχωρίσει απο την αμερικάνική hip-hop.
    για την κόντρα δεν είμαι η κατάλληλη για να σου εξηγήσω!

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 28-02-2007 12:54 ]


    tsibitos
    28.02.2007, 13:09
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 09-02-2007 στις 20:14 έγραψε...

    και μιας και τελευταία έχουμε πιάσει όλα τα μουσικά είδη εδώ για πείτε μου την γνώμη σας!



    Μ'αρεσει jacamar που ανοιξες ναι μεν το αυτο το τοπικ αλλα σε αλλο κραζεις στα ισα του Αρτεμης - Ευθυμης. Για μενα οι Αρτεμης - Ευθυμης ειναι οι πρωτοι διδαξαντες του Hip Hop στην Ελλαδα. Χρονια Μπροστα και σε στιχους αλλα και σε μουσικη. Μπορει να μην ακουω Hip - Hop γενικοτερα αλλα το αλμπουμ τους "η πολις εαλω" ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου.
    jacamar
    28.02.2007, 13:44
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 28-02-2007 στις 13:09 έγραψε...

    Μ'αρεσει jacamar που ανοιξες ναι μεν το αυτο το τοπικ αλλα σε αλλο κραζεις στα ισα του Αρτεμης - Ευθυμης. Για μενα οι Αρτεμης - Ευθυμης ειναι οι πρωτοι διδαξαντες του Hip Hop στην Ελλαδα. Χρονια Μπροστα και σε στιχους αλλα και σε μουσικη. Μπορει να μην ακουω Hip - Hop γενικοτερα αλλα το αλμπουμ τους "η πολις εαλω" ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου.



    Α tsibite φιρί φιρί το πας να αρχίσω να στην ξαναλέω πάνω που πήρα την απόφαση να παραβλέπω κάποια πράγματα σε σένα!
    Εγώ ακούω hip-hop αλλά Αρτέμη-Ευθύμη αρνούμαι! Είναι μουσική για αμοιβάδες όπως λέει και μια αγαπημένη δισκοκριτικός! Οι πρώτοι διδάξαντες στο hip-hop??? Καλό! Στίχοι και μουσική??? Να σε καλά γέλασα πάλυ!!!!
    kinia
    28.02.2007, 15:59
    Αρχικά hip hop είναι τρόπρς ζωής, απλά έχει μείνει να λέγετε hip hop το rap επειδή αυτοί που ζούνε hip hop ακούνε rap.
    Δεν το λέω για να κάνω την έξυπνη ή κάτι τέτοιο, πρόσφατα το έμαθα, αλλά νομίζω ότι είναι ανδιαφέρον να ειπωθεί, με κάθε επιφύλαξη φυσικά... Γιατί τελευταία άρχισα να ασχολούμε λίγο παραπάνω με αυτό το είδος μουσικής...
    Επίσης κάτι άκουσα για πιθήκους και μάυρους... Δεν χρειάζεται για να ραπάρεις να είσαι μάυρος και να φοράς χαιμαλιά. Στην Ελλάδα το hip hop, αν το θελετε έτσι, δεν είναι το ίδιο με τις άλλες χώρες.Αν παρατηρήσετε στο εξωτερικό πλέον είναι όλοι με αλυσίδες, αμάξια, γυμνές στα video clip κλπ. Έχετε δει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα; Νομίζω ότι οι Έλληνες το έχουν διαμορφώσει στα δικά τους δεδομένα. Και κάτι άλλο, όσο αναφορά το ντύσιμο (καθαρά δική μου άποψη), δεν νομίζω ότι έχουν συγκεκριμένο ντύσιμο, ακόμα όμως και να είχαν δεν είναι κάτι κακό, απλά στην Ελλάδα είναι λίγο διαφορετικό, ίσως θα μπορούσα απλά να το αποκαλέσω χύμα, αν δεχόμουν ότι έχει ένα συγκεκριμένο στυλ ντυσίματος...

    tsibitos
    28.02.2007, 16:15
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 28-02-2007 στις 13:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 28-02-2007 στις 13:09 έγραψε...

    Μ'αρεσει jacamar που ανοιξες ναι μεν το αυτο το τοπικ αλλα σε αλλο κραζεις στα ισα του Αρτεμης - Ευθυμης. Για μενα οι Αρτεμης - Ευθυμης ειναι οι πρωτοι διδαξαντες του Hip Hop στην Ελλαδα. Χρονια Μπροστα και σε στιχους αλλα και σε μουσικη. Μπορει να μην ακουω Hip - Hop γενικοτερα αλλα το αλμπουμ τους "η πολις εαλω" ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου.



    Α tsibite φιρί φιρί το πας να αρχίσω να στην ξαναλέω πάνω που πήρα την απόφαση να παραβλέπω κάποια πράγματα σε σένα!
    Εγώ ακούω hip-hop αλλά Αρτέμη-Ευθύμη αρνούμαι! Είναι μουσική για αμοιβάδες όπως λέει και μια αγαπημένη δισκοκριτικός! Οι πρώτοι διδάξαντες στο hip-hop??? Καλό! Στίχοι και μουσική??? Να σε καλά γέλασα πάλυ!!!!



    Αν εγω ειμαι για γελια εσυ εισαι για κλαματα.. Να ρωτησω κατι ασχετο? Με το εκκολαπτομενη τι εννοεις? τα αβγα δεν εκκολαπτονται?? Δηλαδη τι θα γινεις οταν μεγαλωσεις?
    jacamar
    28.02.2007, 17:08
    τι έγινε tsibitouli δεν έχουμε τι να πουμε και παιζουμε με τις λέξεις???
    εκκολαπτόμενος σύμφωνα και με τον μπαμπινιώτη σελ 577 του λεξικού του είναι και αυτός που βρίσκεται σε στάδιο διαμόρφωσης πριν ολοκληρωθεί σε κάποιο τομέα. Αντίθετα με μερικούς δεν το παίζω παντογνώστης....
    Το οτι δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς την ελληνική γλώσσα δεν σου δίνει το δικαίωμα για σχολιάκια.
    Οσο για το αν είμαι για κλάματα άσε να το δίξει η ιστορία!
    έψαξα να βρώ που κράζω τους Αρτέμη-Ευθύμη αλλά φίλτατε δεν βρήκα κάτι τώρα αν θεωρείς κράξιμο το οτι έγραψα οτι είναι Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ τι να πω....

    *draco dormiens nunquam titillandus* !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 28-02-2007 17:09 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jacamar στις 28-02-2007 17:40 ]


    jacamar
    28.02.2007, 17:43
    Re: hi
    Εστάλη: 2007-02-28 17:41


    [ Επιστροφή στα Εισερχόμενα Μηνύματα ]

    Αποστολέας ΠΜ

    tsibitos
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ελλάδα
    23 ετών
    (Πλήρες Προφίλ)


    Σιγουρα εκκολαπτομενη εισαι και ξερεις οτι χρησιμοποιω τι γλωσσα πολυ καλα... θα γινεις μια ΚΟΤΑΡΑ εσυ... Αλλο πραγμα.. Και απορω γιατι καθομαι και ασχολουμε με ενα αμυαλο δεκαεφταχρονο

    και ιδού τι απάντησε ο φίλτατος με Πμ!