ελληνική μουσική
    503 online   ·  210.820 μέλη

    Η ελληνική hip-hop σκηνή

    moufidis
    28.02.2007, 17:50
    jacamar , δεν είναι πρέπον να κοινοποιείς ΠΜ γιατί απλούστατα είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.

    Πέραν αυτού, δε μπορεί και να ελεγχθεί το εάν είναι αληθή τα όσα γράφεις.

    Φιλικά

    jacamar
    28.02.2007, 17:53
    ναι έχεις δίκιο moufidi αλλά ο κύριος το έχει συνήθιο να μου σούρει διάφορα δημοσίως και μετά να στέλνει πμ με διάφορα

    Δεν έχει παρά να το διαψεύσει αν δεν μου το έστηλε

    Συγνώμη απο τους υπόλοιπους γιατί ξέφυγαμε απο το θέμα
    tsibitos
    28.02.2007, 18:09
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 28-02-2007 στις 17:53 έγραψε...

    ο κύριος το έχει συνήθιο να μου σούρει διάφορα δημοσίως....





    Οπως το ειπες... Δημοσιως.. Και οχι δημοσιευοντας τα ΠΜ που μου στελνεις.

    Το ξεφτιλισες το τοπικ.. Και να φανταστεις οτι εγω ειπα μονο την γνωμη μου για τα 2 πρωην μελη των terror x crew.. Τοσο πολυ τους μισεις που επεσες να με φας???
    Χαλαρωσε λιγο.. Για μουσικη μιλαμε! Ετσι την εχεις στο μυαλο σου εσυ την μουσικη? με προσωπικες επιθεσεις και κατινιες??


    Και για να επαναφερω καποια σχετικη με το τοπικ (ΠΟΥ ΕΣΥ ΑΝΟΙΞΕΣ) συζητηση, Τι γνωμη εχετε για τους terror x crew και για την κοινη πορεια που εχουν τωρα οι Αρτεμης - Ευθυμης??







    "Απο τα Σμυρνεϊκα του 20 στα λαικα του σημερα" Καθε πεμπτη βραδυ (Ξημερωματα παρασκευης) στις 02:00 Αποκλειστικα στο Music Heaven Radio...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 28-02-2007 18:10 ]


    VaggosToumpeleki
    28.02.2007, 18:16
    jacamar file kai na eixes dikio ap'tin stigmi pou dimosieuses to pm, to exases.
    jacamar
    28.02.2007, 22:34
    tsibite εγώ άνοιξα το τόπικ και δεν θέλω την γνώμη σου εδώ αφου την εκφράζεις έτσι.
    Αν το πμ δεν ήταν για δημοσιοποιηση δεν έπρεπε να το στήλεις καν. Το ζήτημα σταματάει εδώ.-
    jorge
    28.02.2007, 22:47
    1. Είναι απαράδεκτο να δημοσιεύονται ΠΜ χωρίς την άδεια του αποστολέα.

    2. Τα προσωπικά σας βρείτε τα με ΠΜ, δε μας ενδιαφέρουν.

    3. Κανένας δεν έχει δικαίωμα να λέει "δεν θέλω τη γνώμη σου", ακόμα και αν άνοιξε το topic.

    4. Το ζήτημα σταματάει εδώ και παρακαλώ μην ξαναδώ να βγάζετε εδώ τα προσωπικά σας. Είστε παλιοί και απορώ πως δεν το ξέρατε...


    Ας μπούμε στο θέμα.
    snakous
    01.03.2007, 00:02
    paidia i apantisi exei dwthei stin prwti selida kai einai tou IXNILATI. Apo edw kai pera opoios akouei ellinikh hip-hop kai tou aresei tote einai poli bathia koimamenos. Exete akousei kinezous hip-hopades? oi kinezoi mporoun na poun oti tous aresei i kineziki hip-hop perissotero apo tin amerikanikh giati mono ti dikia tous katalabainoun.
    Twra oi rapades kai oi hip-hopades ths amerikhs mas blepoun ellines kai kinezous, gallous, germanous kai mogkolezous(rapades) kai GELANE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    moufidis
    01.03.2007, 00:12
    Παράθεση:

    Το μέλος snakous στις 01-03-2007 στις 00:02 έγραψε...
    ... opoios akouei ellinikh hip-hop kai tou aresei tote einai poli bathia koimamenos...


    Εντάξει, αυτοί που την ακούνε και τους αρέσει είναι πολύ βαθιά "κοιμάμενοι", οι άνθρωποι που εκφράζονται μέσα από αυτή και την δημιουργούν, τι είναι;


    snakous
    01.03.2007, 00:16
    koitakse na deis!!!! gia na kaneis hip-hop prepei na eisai ligo mastouras kai na kaneis yo...yo...yo XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA. Na kounas kai ligo ta xeria apo tin paralish pou niwtheis kai eisai hip-hopas. Aporw re paidia giati asxolithikame me auto to thema. Den apantaw se kanena allo ksana, ektos an me kalesei na apantisw
    kinia
    01.03.2007, 00:21
    Δεν καταλαβαίνω...
    Ποιά είναι η αιτιολογία του είναι πολύ βαθιά "κοιμάμενοι"; sorry απλά δεν καταλαβαίνω (δεν κάνω επίθεση για να μην παρεξηγούμαι...). Ο κάθε άνθρωπος εκφράζεται με κάποιο είδος μουσικής. Γιατί όχι τη ραπ μουσική; Άρχισα να ακούω ραπ περισσότερο γιατί είχα κάτι προβλήματα και η μουσική αυτή και οι στίχοι των τραγουδιών με εκφράζουν καλύτερα...
    angel21
    01.03.2007, 11:24
    koitakse na deis!!!! gia na kaneis hip-hop prepei na eisai ligo mastouras kai na kaneis yo...yo...yo XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA. Na kounas kai ligo ta xeria apo tin paralish pou niwtheis kai eisai hip-hopas. Aporw re paidia giati asxolithikame me auto to thema. Den apantaw se kanena allo ksana, ektos an me kalesei na apantisw


    Snakous...Οπως το ειπες..Μην ξαναασχολη8εις γιατι τοσα ξερεις τοσα λες..Ακου εκει τη μουσικουλα σου κ ασε εμας να ακουμε τη δικη μας..Ξερω πως δεν εχεις ασχολη8ει ποτε με αυτο το ειδος μουσικης κ δεν 8α επρεπε να ασχολη8εις ουτε τωρα..Κ πιστευω οτι το 8εμα αυτο ειναι πολυ καλυτερο απο αυτα τα post που κανεις εσυ...
    mariaelena
    01.03.2007, 12:20
    Γιατί τόσος εκνευρισμός σ'αυτό το θέμα?
    IxNiLaTiS
    01.03.2007, 12:40
    Λοιπόν θα πώ τα πάρα κάτω και θα τελειώσω με το θέμα αυτό.

    Πάρτε παράδειγμα τα μουσικά όργανα.
    Κάθε όργανο έχει έναν συγκεκριμένο χαρακτήρα
    και για αυτό έναν συγκεκριμένο τρόπο παιξίματος.

    Ένα όργανο που βγάζει ήχους με μεγάλο sustain και release
    μπορεί και παίζει ήχους με μεγάλη διάρκεια (πχ pad) ε
    νώ ένα άλλο όργανο όπως πχ το σαντούρι έχει ήχο μικρής διάρκειας
    και σε ωθεί στην επανάληψη του χτυπήματος
    προκειμένου να έχεις τον ήχο για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

    Αποτέλεσμα είναι το χαρακτηριστικό τρέμολο …

    Είναι αυτό που λέμε, πως το μέσον σου επιβάλει τον τρόπο …

    Κάποιος που θέλει να εκφράσει κάτι (πχ τη θλίψη λέμε τώρα)
    μπορεί να τα εκφράσει και με το σαντούρι και με το organ και με μαντολίνο
    και με τρομπέτα κλπ..
    αλλά ανάλογα το όργανο που θα χρησιμοποιήσει
    θα έχει και διαφορετικά αποτελέσματα.

    Το ίδιο συμβαίνει και με τα στυλ της μουσικής. Προκειμένου να αποδώσεις κάτι,
    άλλο πράγμα θα φτιάξεις αν παίζεις ρόκ,
    άλλο αν παίζεις γύφτικα, άλλο αν παίζεις ράπ, ηπειρώτικα, ρεμπέτικα κλπ.

    Το κάθε στυλ θα βάλει μέσα στο κομμάτι σου και το δικό του DNA.

    Αν λοιπόν εγώ θέλω να αποδώσω κάτι που ζώ εδώ στην Ελλάδα,
    γιατί αυτό να έχει το DNA από τα γκέτο της αμερικής;

    Γιατί να μην το αποδώσω με έναν δικό μου τρόπο
    που θα έχει να κάνει με την ΕΔΩ κατάσταση,
    και μάλιστα συνεχίζοντας και εξελίσσοντας την εδώ παράδοση;

    Άλλο πράγμα να φτιάξω κάτι που έχει ξεκινήσει από τους προγόνους μου
    και εγώ το πάω ένα βήμα πάρα πέρα,
    και άλλο να φτιάξω κάτι με ένα μέσον που δεν έχω τίποτα
    από την ιδιοσυγκρασία του.

    Όταν ήμουν μικρότερος ήθελα και εγώ να φτιάχνω μουσική σε στυλ Pink Floyd. Αυτό άκουγα, αυτό αντέγραφα.
    Έμπλεξα με τα σύνθ κλπ..

    Σήμερα αισθάνομαι πως κάτι έχασα,
    όταν βλέπω αυτόν τον πλούτο τω παραδοσιακών οργάνων
    που δεν έμαθα να τα παίζω γιατί «ήμουν Ρόκ».

    Με λίγα λόγια, η πραγματικότητα βρίσκεται μακριά από τα κύρια ρεύματα
    της εποχής μας,
    που αντί να τα διαμορφώνουμε εμείς, διαμορφώνουν αυτά εμάς.

    IxNiLaTiS
    01.03.2007, 12:43
    Όταν ήμουν μικρότερος,
    έβλεπα πως οι τουρίστες στην Ελλάδα
    έκαναν σαν τρελοί να ακούσουν Ελληνική μουσική.

    Ήταν κάτι το διαφορετικό.

    Σήμερα τι να ακούσουν;
    Την κακή απομίμηση των δικών τους,
    ή την προσπάθεια που κάνουν οι Έλληνες να καταφέρουν να παίξουν ρόκ και ράπ;

    Σήμερα μας έχουν κατουρημένους, αν αυτό σας λέει κάτι.

    snakous
    01.03.2007, 13:58
    re ixnilati eisai megalos kai pisteuw pws oi gnwmes mas tairiazoun para poli. Bravo gia tis idees sou kai gia to pneuma sou. DEN THA KSIPNISOUME EMEIS TIN ELLADA, EMEIS OI DIO KAI ALLOI LIGOI EIMASTE OI AXRISTOI, OLOI OI ALLOI EINAI OI XRHSIMOI, OPWS MOU LEEI ENAS DASKALOS. KOIMITHITE ME RAP KAI HIP-HOP, BGHTE STA GIPEDA KAI SPASTE TA(ANGEL21) KAI KAPNISTE XORTA GIA NA MIN KATALABAINETE TI SAS GINETE!!!!!
    moufidis
    01.03.2007, 14:07
    Snakous, παραβαίνεις στοιχειώδεις κανονισμούς, γράφεις Greeklish και CAPS, χωρίς κάποιο προφανή λόγο.

    Κι εγώ περιμένω να σεβαστείς τους συνομιλητές σου.
    vero
    01.03.2007, 14:13
    με την χιπ-χοπ μουσικη ασχοληθηκα για ενα διαστημα. Ειναι ωραια μουσικουλα(δεν λεω)αλλα ειναι πολυ κουραστικη στο τελος ποση ωρα να ακους τον ιδιο ρυθμο και την ιδια μελωδια σου προκαλει αηδία καποτε.
    jorge
    01.03.2007, 14:14
    Παράθεση:

    Το μέλος snakous στις 01-03-2007 στις 00:16 έγραψε...

    koitakse na deis!!!! gia na kaneis hip-hop prepei na eisai ligo mastouras kai na kaneis yo...yo...yo XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA. Na kounas kai ligo ta xeria apo tin paralish pou niwtheis kai eisai hip-hopas. Aporw re paidia giati asxolithikame me auto to thema. Den apantaw se kanena allo ksana, ektos an me kalesei na apantisw




    Μπορεί να μιλάς απαξιωτικά για το είδος της μουσικής, αλλά είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να χαρακτηρίζεις με αυτό τον τρόπο όσους την ακούνε. Εδώ δεν χωράνε οι Σταυροφορίες. Μόνο ο σεβασμός προς του συνομιλητές σου. ΟΚ;
    kinia
    01.03.2007, 14:41
    Το πάτε πολύ μακριά. Εμένα προσωπικά με στεναχωρεί γιατί βάζετε στο ίδιο καλούπι όλους αυτούς που ακούνε ραπ. Ότι και να πει κάποιος που ακούει ραπ είναι σαν να μην είπε τπτ εδώ... Με κάνετε και νιώθω λες και ανοίκω τελείως αλλού, και να φανταστείς ότι δεν ακούω μόνο ραπ (ή hip hop αν το θέλετε φυσικά). Και να προσθέσω ότι, ότι λέω το λέω φιλικά και λυπάμαι γι αυτούς που είναι συνέχεια σε άμυνα και απλά τα χώνουν για το είδος που επέλεξαν κάποιοι να ακούν.
    IxNiLaTiS
    01.03.2007, 17:50
    Τώρα με στενοχώρησες.

    Παράθεση:

    Το μέλος kinia στις 01-03-2007 στις 14:41 έγραψε...

    Το πάτε πολύ μακριά.


    Κιόμως είναι όλα πολύ απλά, και είναι όλα εδώ γύρω!


    Παράθεση:

    Το μέλος kinia στις 01-03-2007 στις 14:41 έγραψε...

    Εμένα προσωπικά με στεναχωρεί γιατί βάζετε στο ίδιο καλούπι όλους αυτούς που ακούνε ραπ.


    Μπορείς εσύ να κάνεις κάποιον διαχωρισμό;



    Παράθεση:

    Το μέλος kinia στις 01-03-2007 στις 14:41 έγραψε...

    Με κάνετε και νιώθω λες και ανοίκω τελείως αλλού,


    Αφού αυτό σε προβλημάτισε, βρίσκεσαι σε καλό δρόμο,
    και εγώ τώρα ξέρω πως όσα έκατσα και έγραψα δεν πήγαν "στο βρόντο".




    Παράθεση:

    Το μέλος kinia στις 01-03-2007 στις 14:41 έγραψε...

    Και να προσθέσω ότι, ότι λέω το λέω φιλικά και λυπάμαι γι αυτούς που είναι συνέχεια σε άμυνα και απλά τα χώνουν για ...


    Ούτε σε άμυνα βρισκόμαστε ούτε τα χώνουμε.
    Κουβέντα κάνουμε, και εκθέτει ο καθένας τους προβληματισμούς του
    και τις απόψεις του.




    Παράθεση:

    Το μέλος kinia στις 01-03-2007 στις 14:41 έγραψε...

    για το είδος που επέλεξαν κάποιοι να ακούν.



    Νομίζεις πως ελεύθερα το επέλεξαν;

    Γιατί τώρα τελευταία όλοι νομίζουν πως είναι ελεύθεροι,
    κιόμως εγώ βλέπω πως είναι δεμένοι χειροπόδαρα.

    Και για να το πάω ακόμα πιο μακριά,
    σήμερα έχει αναχθεί σε τέχνη ή μάλλον σε επιστήμη
    το να σε κάνουν να "επιλέγεις" αυτό που σου υποδεικνύουν
    και να νομίζεις πως αυτό που κάνεις είναι η δική σου επιλογή.

    Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση που θα πρέπει κάποτε να κάνουμε.

    Παλαιότερα είχα θέσει κάποια θέματα
    όπως το "Περί Ελευθερίας" και το "Περί Δικαίου και Δικαιωμάτων"
    τα οποία και ναυάγησαν.

    Προφανώς οι άνθρωποι ούτε για την ελευθερία τους ενδιαφέρονται
    ούτε για τα δικαιώματά τους.