ελληνική μουσική
    901 online   ·  210.833 μέλη

    Μουσικά Videos στο MusicHeaven !

    jorge
    10.02.2007, 14:48
    Μέχρι σήμερα, όταν θέλαμε να δείξουμε στα υπόλοιπα μέλη ένα βιντεάκι που μας έκανε εντύπωση, το καταχωρούσαμε σε ένα topic στο Forum.

    Αυτό όμως ήταν κουραστικό για τον επισκέπτη, μια και δεν υπήρχε κατηγοριοποίηση και εύκολη πλοήγηση.

    Έτσι από χθες λειτουργεί η πιο "ζωντανή" ενότητα του MusicHeaven, τα Μουσικά Video, μια ενότητα που συνδυάζει την κινούμενη εικόνα και τον ήχο !

    Ήδη στο κεντρικό μενού (επάνω ψηλά, σε όλες τις σελίδες) προστέθηκε η επιλογή "Videos", δίπλα στα Blogs. Επίσης στην αριστερή στήλη της κεντρικής σελίδας, κάθε μέρα θα βλέπουμε ένα τυχαίο βίντεο από τη συλλογή.


    Σκοπός μας είναι να μαζέψουμε και να κατηγοριοποιήσουμε αξιόλογα βίντεο και ντοκουμένα, ιστορικά ξένα τραγούδια, αγαπημένα ελληνικά τραγούδια και βέβαια βιντεάκια από συναντήσεις μελών του MusicHeaven (ήδη ανέβηκαν 22 βιντεάκια από το 4ο Live του MusicHeaven). Σκοπός επίσης είναι αυτή η συλλογή να λειτουργήσει και επιμορφωτικά, εμφανίζοντας πληροφορίες για τα τραγούδια.


    Ο καθένας μπορεί να ανεβάσει βίντεο, αρκεί αυτό να υπάρχει στο YouTube.

    Άρα:

    - είτε ψάχνετε στο YouTube, βρίσκετε το βίντεο και το "συνδέετε" με το MusicHeaven (η διαδικασία "σύνδεσης" είναι πολύ απλή και δεν παίρνει πάνω από 1' λεπτό)
    - είτε ανεβάζετε το δικό σας βίντεο στο YouTube και μετά το "συνδέετε" με το MusicHeaven.

    Οδηγίες για ανέβασμα βίντεο στο YouTube εδώ.


    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Όταν καταχωρείτε ένα βίντεο, πρέπει να δίνετε Τίτλο και Περιγραφή στα ελληνικά. Όχι σε greeklish και οχι μόνο με κεφαλαία.

    Ο τίτλος πρέπει να είναι συνοπτικός (πχ Αλκίνοος Ιωαννίδης - Καθρέφτης).

    Η περιγραφή να είναι όσο γίνεται πιο πλήρης (να περιλαμβάνει πχ στιχουργό, κάποια στοιχεία για το κομμάτι), ώστε ο επισκέπτης ΚΑΙ να βλέπει το βίντεο ΚΑΙ παράλληλα να μαθαίνει κάποια στοιχεία γι' αυτό.

    Όταν βρεθεί χρόνος, θα μπει και η δυνατότητα σχολιασμού κάθε βίντεο, αλλά και λίστες με τα δημοφιλέστερα κλπ.

    Περιμένω απορίες, προτάσεις, σχόλια.

    Μουσικά Video - ΚΛΙΚ


    XeniaRodo
    10.02.2007, 18:43
    Μπράβο Χόρχεεεεεεε
    jorge
    10.02.2007, 19:02
    Στείλεεεεε
    XeniaRodo
    10.02.2007, 19:05
    εχω στειλειιιιιι
    XeniaRodo
    10.02.2007, 19:13
    Μηπως να υπηρχε και καμια ακομα κατηγοριοποίηση?
    δηλαδή αμα μαζευτούν 1000 βιντεο σε μια κατηγορία δε θα ειναι λιγο μπαχαλο?
    οπως τις φωτογραφίες, αλφαβητικά, ξέρω γω?
    tsaboukos
    10.02.2007, 21:43
    Θα ήταν επίσης ωραίο να μπορούμε να φήνουμε σχόλια όπως και στο youtube...
    XeniaRodo
    11.02.2007, 12:04
    Επίσης νομίζω ότι θα πρεπει να υπάρξει μια κατηγορία
    "δεξιοτέχνες μουσικοί" για βίντεο σαν αυτό


    zabetistas
    11.02.2007, 18:03
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 11-02-2007 στις 12:04 έγραψε...

    Επίσης νομίζω ότι θα πρεπει να υπάρξει μια κατηγορία
    "δεξιοτέχνες μουσικοί" για βίντεο σαν αυτό



    πως μαυρισα ετσι ρε ?????????????????



    επισυναπτόμενα: Βραδυνυ Τυπυ.jpg 
    jorge
    11.02.2007, 18:48
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 10-02-2007 στις 19:13 έγραψε...

    Μηπως να υπηρχε και καμια ακομα κατηγοριοποίηση?
    δηλαδή αμα μαζευτούν 1000 βιντεο σε μια κατηγορία δε θα ειναι λιγο μπαχαλο?
    οπως τις φωτογραφίες, αλφαβητικά, ξέρω γω?



    Γι' αυτό υπάρχει και η κατηγορία "Διάφορα". Βάλτε τα εκεί και ανάλογα θα δημιουργηθούν νέες κατηγορίες.
    vero
    11.02.2007, 22:36
    πολυ καλο το βιντεο μπραβο Ξενια τελειο
    jorge
    12.02.2007, 00:16
    Παρατήρησα πως μερικά βίντεο που στέλνετε, δεν μπορούν να γίνουν δεκτά, γιατί:

    α) είτε ο ιδιοκτήτης τους δεν επιτρέπει να γίνουν "embed" (ενσωματωθούν) σε άλλα sites
    β) είτε τα βίντεο "κολλούν" στο loading.


    Στην περίπτωση α), τα συγκεκριμένα βίντεο ξεχωρίζουν γιατί στο δεξί μέρος δεν είναι ενεργό το πεδίο "Embed" (δείτε και φωτογραφία παρακάτω)

    Στην περίπτωση β), πριν στείλετε ένα βίντεο να το ελέγχετε οτι τουλάχιστον ξεκινά κανονικά.


    XeniaRodo
    12.02.2007, 09:47
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 11-02-2007 στις 18:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 10-02-2007 στις 19:13 έγραψε...

    Μηπως να υπηρχε και καμια ακομα κατηγοριοποίηση?
    δηλαδή αμα μαζευτούν 1000 βιντεο σε μια κατηγορία δε θα ειναι λιγο μπαχαλο?
    οπως τις φωτογραφίες, αλφαβητικά, ξέρω γω?



    Γι' αυτό υπάρχει και η κατηγορία "Διάφορα". Βάλτε τα εκεί και ανάλογα θα δημιουργηθούν νέες κατηγορίες.



    Bρε στα διάφορα βάζουμετα "διάφορα".

    Eγώ λέω στην κατηγορία πχ Eλληνικά τραγούδια...

    αλλά ας μαζευτούνε πρώτα και μετά βλέπουμε....

    Vero ναι, είναι πάρα πολύ ωραίο το βίντεο....

    kansas
    12.02.2007, 11:54
    Μετά από αυτό μπορώ να κάνω λοβοτομή, και να γίνω μέλος του συλλόγου αναπήρων μουσικών Ελλάδος....
    XeniaRodo
    12.02.2007, 12:08
    Eλα βρε... κανείς δεν είναι τέλειος...
    jorge
    12.02.2007, 12:34
    Παράθεση:

    Το μέλος tsaboukos στις 10-02-2007 στις 21:43 έγραψε...

    Θα ήταν επίσης ωραίο να μπορούμε να φήνουμε σχόλια όπως και στο youtube...



    Από σήμερα μπορείτε
    tsibitos
    05.04.2007, 17:58
    Jorge να κανω και εγω μια προταση; Μηπως θα ηταν ευκολο να μπορει καποιος να αφαιρει να βιντεακια που ανεβασε καποια στιγμη; Και δεν μιλαω για ολες τις κατηγοριες αλλα για την Κατηγορια : Βιντεο με Μελη του Music heaven. Π.χ εγω ανεβασα πριν κανα μηνα ενα δικο μου βιντεο και πριν απο καμια βδομαδα επειδη βρηκα ενα καλυτερο (σε ηχο) και ανεβασα θελω να βγει το προηγουμενο. Δεν θελω ομως να το κανω απο το you tube γιατι ετσι θα μεινει κενο το εδω λινκ.
    jorge
    05.04.2007, 18:02
    Κάποια στιγμή θα γίνει κι αυτό, σ' ευχαριστούμε για την πρόταση.
    deathminor88
    25.01.2008, 00:42
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως ανεβάζω το βίντεο στο ΜΗ. Μπορεί να με βοηθήσει κανείς?
    vouliakis
    25.01.2008, 00:47
    Κοίταξε εδώ...


    sylviaki
    25.01.2008, 00:55
    και μονο που διαβαζω ολα αυτα που γίνονται μένω με το στόμα ανοιχτό
    μου φαίνονται παρα πολυ δυσκολα..ολοκληρη επιστημη να συντηρεις τοσο καλα και να προσθετεις καινουρια πραγματα σε ενα τοσο ενεργο site..
    σπουδαια δουλεια..για αλλη μια φορα