ελληνική μουσική
    916 online   ·  210.851 μέλη

    Ακούγωντας τον μεγάλο...Μικρούτσικο!

    zax
    11.03.2004, 13:05
    Ανάμεσα στις απέραντες εκλογολογίες, τα αναρίθμητα τηλεοτικά πάνελ και τς ουσιαστικά τελείως ανούσιες και εγωιστικές πολιτικές συζητήσεις, βρήκα το κουράγιο (γιατί περί αυτού πρόκειται!) να βάλω ένα δίσκο να παίξει. Ένα δίσκο που μπορεί να μην έρχεται από πολύ παλιά, είναι όμως σα να κουβαλάει την ιστορία όλων των θαλασσινών, την ίδια τη θαλασσινή αλμύρα, το σκηνικό ενός πλοίου, την αγωνία ενός ναυτικού μέσα στις νότες του. Όποτε ακούω το "Εφτά νάνοι στο S/S Cyrenia" του Θ. Μικρούτσικου είναι σα να βρίσκομαι σ' ένα σκηνικό του Καββαδία, κάπου χαμένος σε κάποιον ωκεανό. Σα να είμαι κομμάτι της απέραντης θάλασσας...Η μουσική απλότητα μα συνάμα και πληρότητα του συγκεκριμένου κομματιού σε συνδυασμό με την εκρηκτικότητα της ερμηνείας του Θάνου συνθέτουν μια δυναμική ανυπέρβλητης αξίας, ένα αριστούργημα. Έχοντας δει το Θάνο πολλές φορές΄επί σκηνής να χύνει πολλά κικά ιδρώτα παίζοντάς το, απορώ αν ο Καββαδίας γνώριζε το μεγαλείο αυτών των στίχων όταν τους έγραφε. Καταλήγω επίσης στο συμπέρασμα ότι ο Μικρούτσικος ανήκει σ' αυτούς που λέμε "κλασικούς" συνθέτες. Όχι απαραίτητα επειδή έτυχε να έχει πάρει από μικρός κλασική μουσική παιδεία,αλλά μάλλον επειδή κάθε ένα έργο του ξεχωριστά αποτελέι μια ολότητα, ένα μαγευτικό σκηνικό μια δυναμική ατμόσφαιρα, στοιχεία που χαρακτηρίζουν και όλα τα έργα των μεγάλων κλασικών, όπως ο Bach ή ο Beethoven (τηρουμένων των αναλογιών φυσικά!).
    Για όσους δεν το γνωρίζουν-που φαντάζομαι να είναι ελάχιστοι-το συγκεκριμένο κομμάτι βρίσκεται στο δίσκο "Γραμμές των Οριζόντων" (Μουσική Θάνου Μικρούτσικου, Ποίηση Νίκου Καββαδία) ο οποίος περιέχει σπάνιες ερμηνείες από τους Β. Παπακωνσταντίνου, Γ.Νταλάρα, Αφους Κατσιμίχα και από τον ίδιο το Θάνο. Υπάρχει βέβαια και στο"Live στη Σφεντόνα", άλλά υπάρχει τίποτε αρτιότερο από το αυθεντικό? Άλλωστε το live αξίζει να είσαι εκεί και να το βλέπεις, παρά να ακούς το ηχητικό του αποτύπωμα.
    Καλή ακρόαση, λοιπόν, σε όσους ακολουθήσουν τη συμβουλή μου και εύχομαι οι μουσικοί μας να βγάζουν συχνότερα τέτοιες μουσικές και χώρα μας τέτοιες ποιητικές προσωπικότητες, όπως ο Θάνος και ο Νίκος.
    Έχετε γεια, μουσικόφιλοι...
    christos-reg
    11.03.2004, 13:16
    Κορυφαίο τραγούδι, μεγάλη ερμηνεία όντως. Η πρώτη εκτέλεση πάντως βίσκεται στον δίσκο "H ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΖΑΛΗ" του 1986, όπου το τραγούδι ερμηνεύει η Χάρις Αλεξίου.
    Giorgos
    11.03.2004, 14:22
    Αν και είναι πολύ δύσκολο -ίσως και ανώφελο- να προσπαθήσεις να διακρίνεις έναν και μοναδικό δίσκο από όλους όσους έχεις ακούσει (ειδικά αν πρόκειται για χιλιάδες...), οι "Γραμμές των Οριζόντων" μπορεί να είναι ό,τι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει τις τελευταίες 2 δεκαετίες...Άρτιος δίσκος από την αρχή ως το τέλος, είτε μιλάμε για στιχουργική (ποίηση), είτε για μουσική, είτε για ερμηνείες. Ακόμα και 200 χρόνια να περάσουν, ο δίσκος θα μένει αναλλοίωτος στην φθορά του χρόνου. Οπότε με αυτήν την έννοια, είναι ήδη κλασσικός. Επίσης, αποτελεί σπάνια εξαίρεση το ότι η επανεκτέλεση ξεπερνά στο έπακρο τον αυθεντικό δίσκο "Σταυρός του Νότου". O Zax έκανε την καλύτερη επιλογή μέσα στην προεκλογική παράκρουση των ημερών.

    Υ.Γ.: Mια μικρή παρατήρηση μόνο...νομίζω ότι το topic πρέπει να μεταφερθεί στη "Δισκογραφία", και πάντως όχι στα "Ανέκδοτα και Αστεία links"
    rapsodos
    11.03.2004, 15:01
    Συμφωνώ Γιώργο. Ο δίσκος είναι ένας απο τους καλύτερους που έχουν εκδοθεί. Βέβαια και ο Σταυρός του Νότου έχει αφήσει τη σφραγίδα του στη σύγχρονη Ελληνική μουσική (τα τραγούδια δημιουργήθηκαν σε αυτόν τον δίσκο, εκτός απο ελάχιστες εξαιρέσεις) αλλά τις Γραμμές των Οριζόντων τις έζησα. Ο δίσκος κυκλοφόρησε την εποχή που πλέον είχα άποψη για τα μουσικά δρώμενα ( τον Σταυρό του Νότου δεν τον πρόλαβα) και είναι λογικό να ταυτιστώ περισσότερο με κάτι πιο οικείο στο άκουσμά μου. Αντικειμενικά βέβαια δεν θα μπορούσα να εκφέρω άποψη στο ποιον θεωρώ καλύτερο δίσκο. Ο καθένας τους έχει τα δικά του χαρίσματα.
    Η πρώτη μου επαφή με τις Γραμμές των Οριζόντων θυμάμαι ήταν κάποια Χριστούγεννα , πάνω απο μια δεκαετία πίσω, οπου το Mega έκανε παρουσίαση του δίσκου Γραμμές των Οριζόντων (ακόμα τα Χριστουγεννιάτικα προγράμματα της ιδιωτικής τηλεόρασης είχαν κάτι να προσφέρουν). Εντυπωσιάστηκα απο το αποτέλεσμα, απο τα γυρίσματα στη Χειμωνιάτικη Σύρο, απο την αρμύρα που εξέπεμπαν μέσα απο την άψυχη εικόνα της τηλεόρασης τα τραγούδια. Αγόρασα τον δίσκο τις επόμενες μέρες. Απο τότε ο δίσκος έχει χιλιοπαιχτεί. Δυστυχώς εδώ και μερικά χρόνια, καθώς το πικ-απ μου πλέον έχει χαλάσει και έχω δημιουργήσει μια νεα συλλογή απο cd , ο δίσκος έχει μείνει ανεκμετάλευτος. Πάντα όμως , όταν τον κοιτώ, έρχονται εκείνα τα συναισθήματα εκείνων των Χριστουγέννων, με τις εικόνες της μελαγχολικής βροχερής Σύρου κάτω απο τις υπέροχες μελωδίες του Μικρούτσικου που τόσο πιστά απέδωσαν οι Κατσιμίχα , ο Νταλάρας , ο Παπακωνσταντίνου και ο ίδιος ο Μικρούτσικος. Τα συναισθήματα εκείνα και την ικανοποίηση που ένιωσα όταν αγόρασα εκείνο το δίσκο βινυλίου δεν τα ένιωσα ξανά. Αυτό νομίζω σημαίνει κάτι.
    yiannisyiannis
    11.03.2004, 16:05
    Κατά τη γνώμη μου ο Σταυρός του Νότου είναι ο κορυφαίος δίσκος του Μικρούτσικου. Όχι τόσο από τεχνικής πλευράς και δεξιοτεχνίας, τουναντίον. Τα περισσότερα τραγούδια είναι στροφικά. Οι μελωδίες επαναλαμβάνονται και στροβιλίζονται χωρίς ρεφραίν και κουπλέ. Σαν έμπνευση και σαν ερμηνεία όμως, άνοιξαν ένα νέο κεφάλαιο στην ελληνική μουσική.

    Και οι άλλες του δουλειές ήταν πολύ καλές, αλλά σε διαφορετικό ύφος. Το Εφτά νάνοι στο S/S Cyrenia είναι ένα αρκετά δύσκολο κομμάτι ερμηνευτικά. (Μιλώ πάντα για την κορυφαία κατά τη γνώμη μου εκτέλεση που παίζει πιάνο κι ερμηνεύει ο ίδιος ο Μικρούτσικος). Παρεμβάλλονται μέτρα σφήνες σε διαφορετικούς χρόνους, δημιουργώντας μια τυρβώδη ροή στο tempo, προκαλώντας σου την αίσθηση άλλοτε ότι ταξιδεύεις σε τρικυμισμένη θάλασσα κι άλλοτε ότι δεν ακούς πιάνο...αλλά κρουστά.
    mario_cy
    13.03.2004, 22:40
    Χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι ανθρώποι που συγκινούνται όσο και εγώ ακούγοντας τους μελωποιημένους από τον Θάνο στοίχους του Καββαδία...
    Τον τελευταίο καιρό ψάχνω για άλλες, παλιότερες μελοποιήσεις στίχων του Καββαδία...
    Παρακαλώ όποιον έχει του ακόλουθους δίσκους ή περισσότερα στοιχεία για αυτούς...
    "Μαρίζα Κωχ" (Columbia 472445 2) του 1977 περιλαμβάνει 8 ποιήματα
    "Νίκος Καββαδίας, S/S IONION 1934" (Μίνως 7243 4 80551 2 5)

    να επικοινωνήσει μαζί μου