ελληνική μουσική
    502 online   ·  210.821 μέλη

    Γεγονότα Μαδρίτης... Ενα τεράστιο γιατί...

    falimento
    12.03.2004, 14:29
    Έχω σοκαριστεί με τα γεγονότα της Μαδρίτης.. Πραγματικά θρηνώ όλους αυτούς τους αθώους ανθρώπους που σκοτώθηκαν χωρίς λόγο, άδικα.. Ο θεός να αναπαύσει την ψυχούλα τους…
    ¨Όμως όλη αυτή η μεταφορά βίας από την Αμερική στην Ευρώπη με φοβίζει απίστευτα εν όψει Ολυμπιακών αγώνων.. Η Αλ Κάϊντα πρέπει να είναι πίσω απ αυτή την αποτρόπαια πράξη και όχι ή ETA οι Βάσκοι αυτονομιστές διότι θα ήταν χαζό εν όψει εκλογών να χτυπήσουν με τέτοιο τρόπο, διότι σε τέτοιας εμβέλειας επιθέσεις ο κόσμος συσπειρώνεται γύρω από την κυβέρνηση όπως έγινε και με τον Bush.. δεδομένης και της συμμετοχής της Ισπανίας στον καταδικαστέο πόλεμο εναντίον του Ιράκ, αυξάνει τις πιθανότητες αυτού του σεναρίου..
    Σημειωτέον άκουσα από έναν δημοσιογράφο του Σκάϊ ότι η χθεσινή άσκηση των Ενόπλων Δυνάμεων με την αστυνομία ήταν η αποθέωση της ασυνεννοησίας και της προχειρότητας.. Ας ελπίσουμε ότι θα βελτιωθούν τα πράγματα..
    Σαν συμπέρασμα θα μπορούσα να πω ότι το καλοκαίρι κατά την διάρκεια των Ολυμπιακών θα πάρω τα βουνά!!!!!!
    Να προσέχετε όλοι σας και εγώ θα προσευχηθώ για τους ανθρώπους που έχασαν τη ζωή τους, ξέρω ότι θα το κάνετε και εσείς.. Φιλιά πολλά..



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 12-03-2004 15:10 ]
    jorge
    12.03.2004, 15:26
    Πραγματικό σοκ...

    Αναμενόμενο όμως. Το ξέρανε και οι ίδιοι οτι από τη στιγμή που ο πρωθυπουργός τους πήρε το μέρος των Αμερικάνων, κάποια στιγμή θα γινότανε. Όλοι παίζουν το παιχνίδι των Αμερικανών και χάνουν. Το ίδιο δυστυχώς έκαναν και οι Ισπανοί, λαός με παιδεία, κουλτούρα και ξεχωριστό ταπεραμέντο...

    Φίλοι μου Ισπανοί, ζουν σε άλλο κόσμο από χθες, ενώ ένας ήταν μέσα σε τρένο του Μετρό (σε άλλη περιοχή) την ώρα της επίθεσης... Στα μηνύματά τους διακρίνω μια παγωμάρα, ακόμα δεν έχουν καταλάβει τι έγινε. Απλά γράφουν οτι είναι καλά, ούτε μια λέξη παραπάνω...

    Για μένα υπεύθυνος είναι ο πρωθυπουργός τους. Ο οποίος αμέσως μετά την επίθεση έριξε την ευθύνη στην τοπική ΕΤΑ, καθώς δεν του είναι εύκολο να παραδεχθεί πως δράστης είναι η Αλ Κάιντα. Κάτι τέτοιο θα τον εξέθετε στην κοινή γνώμη, καθώς η δικιά του πολιτική έκανε στόχο την Ισπανία. Ευτυχώς έχουν εκλογές μεθαύριο και ο λαός της Ισπανίας ελπίζω να τον ρίξει...


    Όσον αφορά την Ελλάδα δε φοβάμαι καθόλου πάντως. Θα μας φυλάνε από παντού, όλοι... Δεν θα περνάει ούτε κουνούπι... Την Ιταλία δεν ξέρω ποιός θα φυλάξει...
    falimento
    12.03.2004, 15:58
    Ο πραγματικός υπεύθυνος είναι ο Αθνάρ και η compagnia του.. Πάντως για την ιστορία θέλω να πω ότι τα 3/4 του ισπανικού λαού ετάσσοντο κατά της συμμετοχής της Ισπανίας σον απονενοημένο πόλεμο του Ιράκ οπότε δεν τους καταλογίζω ουδεμία ευθύνη.. Τώρα θα μου πεις ότι εφόσον εξέλεξαν τον Αθνάρ τους εκπροσωπεί και εκφράζει τη θέληση τους, όμως δεν είναι αυτή η όλη αλήθεια..

    Οι δημοκρατίες σήμερα περνάνε κρίση και για τέτοια ζητήματα υψίστης σημασίας πρέπει να διενεργούνται δημοψηφίσματα ώστε να αποφασίζει ο λαός άμεσα και όχι οι 300 που είναι στη Βουλή.. Στην νέα τάξη πραγμάτων οι δημοκρατίες πρέπει να εκσυγχρονιστούν, να αναθεωρηθούν τα Συντάγματα (όχι τα πασαλείμματα της δικής μας αναθεώρησης όπου το μόνο που τους ένοιαζε ήταν η ψήφιση του ασυμβίβαστου).. Στεναχωριέμαι για τους ισπανούς γιατί είναι ένας λαός που έχει τα στοιχεία που ανέφερες και πλησιάζει την δική μας ιδιοσυγκρασία..


    Μακάρι στους Ολυμπιακούς να πάνε όλα καλά, παρακαλώ το Θεό να μην τύχει κάτι ανάλογο στην πολύπαθη Ελλαδίτσα.. Εδώ πρέπει ν ανησυχούμε αν θα τελειώσουν τα έργα που τα άφησαν όλα τελευταία στιγμή.. Αν μπούμε στη διαδικασία ανησυχίας και γι αυτά θα τρελαθούμε τελείως..

    rapsodos
    12.03.2004, 16:02
    Πως τα είχαμε πως τα φέραμε φτάσαμε σε ένα σημείο να εξαρτώμαστε απο ένα κράτος αστυνόμευσης που ελέγχει τα προσωπικά δεδομένα και την ιδιωτική ζωή. Η παγκόσμια κοινωνία βαδίζει σε σκοτεινά μονοπάτια εις βάρος της ελευθερίας του ατόμου. Οι διάφορες τρομοκρατικές ενέργεις εκτός του οτι προσβάλλουν την ίδια την ύπαρξη της ανθρώπινης ζωής αφαιρώντας την έτσι απλά, δίνουν το έναυσμα σε μια νέα τάξη πραγμάτων οπου όλοι και όλα θα είναι ελεγχόμενα. Και σκέφτομαι τώρα εγώ, μήπως βολεύει κάποιους αυτή η κατάσταση? Και μένουμε όλοι με το ερώτημα αναπάντητο να θρηνούμε θύματα.
    falimento
    12.03.2004, 16:24
    Δυστυχώς δεν θα μάθουμε ποτέ την αλήθεια γι΄αυτά τα τρομοκρατικά χτυπήματα.. Κι αυτό γιατί όλοι ξέρουμε τι παιχνίδια παίζονται και τι συμφέροντα..

    Εδώ για τους δίδυμους πύργους λένε οτί ενεπλάκησαν και μυστικές υπηρεσίες.. Σε πιάνει απελπισία σκεπτόμενος όλα αυτά..

    Δεν ξέρω αν παρατηρήσατε ότι χθές που έγινε το χτύπημα ήταν 11 Μαρτίου – 11 Σεπτ ( Twin Towers).. Τα συμπεράσματα δικά σας..