ελληνική μουσική
    450 online   ·  210.833 μέλη

    Αισχος - Αισχος - Αισχος

    YrIazz
    26.05.2007, 10:27
    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 22-05-2007 στις 01:16 έγραψε...

    Πως εννοειται σφαγη χωρις βαρβαρους τροπους? Η σφαγη ειναι η ιδια βαρβαρη, πως να το κανουμε! Ειναι βασανισμος, ωραια... Οταν σκοτωνεις οπως και να το κανεις, ειναι βασανισμος.

    Και βασικα, γιατι να ειναι τοοοοσο περιεργο ο ανθρωπος να σκοτωνει κ να "βασανιζει" τα ζωα? Ανεκαθεν δεν τα σκοτωνε? Και με τον ιδιο τροπο και χειροτερο μαλιστα?? Δεν βρισκω κανεναν λογο γιατι οι Ιαπωνες εγιναν ξαφνικα ποιο βαρβαροι απο ολους μας. Απλως, εκεινων αυτη ειναι η δουλεια τους.

    Εμεις δεν εχουμε συνηθισει σε τετοιες εικονες γιατι ισως ποτε να μην αναρωτηθηκαμε κιολας πως φτανει το καλοψημενο κοτοπουλο στο τραπεζι μας.

    Το σκοτωμα των ζωων ως "αρχεγονη ριζα" δεν ειναι χαρακτηριστικο ελαχιστων. Ειναι δουλεια. Απλως οι περισσοτεροι απο εμας δεν εχει χρειαστει ποτε να σκοτωσουμε ζωο επειδη τα βρισκουμε ολα ετοιμα.

    Ολα αυτα τα ζωικα ειδη που τρωμε σκοτωνονται μονα τους?? Οχι, καποιος το κανει κ αυτο. Και σιγουρα δεν χρησιμοποιει τραπεζι ιατριου και ενεσεις... Και ουτε εχει καμερες να τον απαθανατιζουν. Ο τυπακος στην κοντινη φαρμα ειναι λιγοτερο βαρβαρο απο τον ιαπωνα ψαρα??

    Λαθος. Δεν ειναι αναγκαιες για την δικη σου επιβιωση. Επειδη για σενα δεν τιθεται θεμα επιβιωσης, αλλα διαβιωσης. Εσυ δεν εχεις αναγκη να φας δελφινι επειδη εχεις να φας την πιτσα σου, το σουβλακι σου, το κοτοπουλακι στην σχαρα σου κτλ...

    Αυτο δεν ισχυει παντου ομως...

    Που ακριβως ειδες να τρωνε ζωα χωρις να τα εχουν βασανισει πριν?

    Δηλαδη στις παλαιοτερες κοινωνιες πως τρωγανε?? Πως σκοτωναν??

    Μαλλον εμεις εχουμε συνηθισει πολυ στις ανεσεις των κοινωνιων μας και εχουμε ξεχασει ή αγνοουμε πως γινονται καποια πραγματα-κλειδια για την επιβιωση μας...




    Και για να σου ανοιξω λιγο τα ματια για το πως σκοτωναν παλια θα σου δωσω ενα link απο ενα ντοκυμαντερ -που ευτυχως υπηρχε στο youtube- με τον ποιο αρχαιο τροπο κυνηγιου που παραμενει μεχρι τις μερες μας απο μια φυλη της Αφρικης που λεγονται Kalahari...
    Link
    " TARGET="_blank">Shamanistic hunting from the Kalahari people

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YrIazz στις 26-05-2007 10:39 ]


    movflower
    26.05.2007, 16:35
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 26-05-2007 στις 16:24 έγραψε...

    Kαι τι εχετε να πειτε για το εθνικο σπορ των "Ευρωπαιων, πολιτισμενων" Ισπανων???? Στις ταυρομαχιες φυσικα αναφερομαι.




    Α, μπράβο!
    Οι ταυρομαχίες στην Ισπανία,
    το κυνήγι της αλεπούς στην Αγγλία
    και η εγκατάλειψη/πυροβολισμός κυνηγόσκυλων από δυσαρεστημένους κυνηγούς/ιδιοκτήτες στη χώρα μας.


    loussi
    26.05.2007, 20:23
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 26-05-2007 στις 16:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 26-05-2007 στις 16:35 έγραψε...

    Α, μπράβο!
    Οι ταυρομαχίες στην Ισπανία,
    το κυνήγι της αλεπούς στην Αγγλία
    και η εγκατάλειψη/πυροβολισμός κυνηγόσκυλων από δυσαρεστημένους κυνηγούς/ιδιοκτήτες στη χώρα μας.





    Ετσι.

    Επειδη εζησα τα πιο πολλα χρονια της ζωης μου στην Αθηνα, δε εχω εμπειρια απο αγροτικες και κτηνοτροφικες πρακτικες.
    Ασχολουμαι ομως επι 20 χρονια με τα σκυλια. Το τι εχουν δει τα ματια μου απο κτηνωδιες "ιδιοκτητών" σκυλων, παιδια ειλικρινα δεν περιγραφεται.

    Το οτι εγω εχω μανια καταδιωξης δε σημαινει απαραιτητα οτι δε με καταδιωκουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 26-05-2007 16:43 ]



    sovara?ti kanoune dhladh?

    When you try your best, but you don't succeed
    When you get what you want but not what you need
    When you feel so tired but you can't sleep
    Stuck in reverse

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : loussi στις 26-05-2007 20:25 ]


    DimitriosTsiroglou
    27.05.2007, 19:47
    '' <<Για το μέλος που αναφέρεται σε μυαλά Γιαπωνέζων και Ασιατών και άλλων λαών που ειναι τόσο κακοί από τις φάτσες τους, ... οσο εμμετική είναι η σφαγή των δελφινιών, άλλο τόσο εμμετικό ειναι το σχόλιο. Μυαλά Ασιάτη. Μάλιστα. Μυαλά γενικώς ... ωραία. Σόρρυ, αλλά εγώ προσωπικά, την όποια δική μου διαμαρτυρία και αγανάκτιση, δεν μπορώ να την ταυτίσω με τέτοια. Δεν γουστάρω.>>''

    Αγαπητέ thank,
    το σχόλιό μου απευθύνεται στον mnk, ο οποίος είχε την επιθυμία, να του αποστείλλω ορισμένες συνταγές. Πράγμα που έπραξα. ΚΑΝΕΙΣ δεν σού ζήτησε να δοκιμάσης την μαγειρική μου. Μπορείς να αγανακτείς, όπως θέλεις και να μην ταυτίζεσαι με εμάς τους εμμετικούς. Εμείς όταν βλέπουμε βίντεο σαν κι αυτό:

    http://www.petatv.com/tvpopup/Prefs.asp?video=fur_farm

    ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΜΜΕΤΙΚΟΙ

    Αυτοδιαγράφομαι από το musicheaven, διότι από 1/5/2007 μέχρι σήμερα είναι μεγάλο διάστημα. Ο χρόνος είναι πολύτιμος.
    Paloukeze
    29.05.2007, 00:03
    Παράθεση:

    Το μέλος YrIazz στις 26-05-2007 στις 10:27 έγραψε...

    Και για να σου ανοιξω λιγο τα ματια για το πως σκοτωναν παλια θα σου δωσω ενα link απο ενα ντοκυμαντερ -που ευτυχως υπηρχε στο youtube- με τον ποιο αρχαιο τροπο κυνηγιου που παραμενει μεχρι τις μερες μας απο μια φυλη της Αφρικης που λεγονται Kalahari...
    Link" TARGET="_blank">Shamanistic hunting from the Kalahari people

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YrIazz στις 26-05-2007 10:39 ]





    ΦΟΒΕΡΟ ΒΙΝΤΕΟ!!! Εξαιρετικό πραγματικά το τι σχέση έχουν αυτοί οι άνθρωποι με τη φύση... Δε λέμε βέβαια να κινηγάμε κι εδώ έτσι, αλλά οι μέθοδοι σφαγής που φαίνονται στα βίντεο είναι ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΘΡΙΛΕΡ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΤΗΚΕ ΠΟΤΕ και θα μπορούσαν να είναι 1.000.000.000 φορές πιο απλές και ανώδινες για τα ζώα. Πχ; θα μπορούσαν απλά να τα ναρκώνουν και να τα σφάζουν. Απλά!!! Σαν σε εγχείρηση!!! Αντ' αυτού, είδατε τι συμβαίνει...
    punkster
    30.05.2007, 12:08
    Παράθεση:

    Το μέλος Paloukeze στις 29-05-2007 στις 00:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος YrIazz στις 26-05-2007 στις 10:27 έγραψε...

    Και για να σου ανοιξω λιγο τα ματια για το πως σκοτωναν παλια θα σου δωσω ενα link απο ενα ντοκυμαντερ -που ευτυχως υπηρχε στο youtube- με τον ποιο αρχαιο τροπο κυνηγιου που παραμενει μεχρι τις μερες μας απο μια φυλη της Αφρικης που λεγονται Kalahari...
    Link" TARGET="_blank">Shamanistic hunting from the Kalahari people

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YrIazz στις 26-05-2007 10:39 ]





    ΦΟΒΕΡΟ ΒΙΝΤΕΟ!!! Εξαιρετικό πραγματικά το τι σχέση έχουν αυτοί οι άνθρωποι με τη φύση... Δε λέμε βέβαια να κινηγάμε κι εδώ έτσι, αλλά οι μέθοδοι σφαγής που φαίνονται στα βίντεο είναι ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΘΡΙΛΕΡ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΤΗΚΕ ΠΟΤΕ και θα μπορούσαν να είναι 1.000.000.000 φορές πιο απλές και ανώδινες για τα ζώα. Πχ; θα μπορούσαν απλά να τα ναρκώνουν και να τα σφάζουν. Απλά!!! Σαν σε εγχείρηση!!! Αντ' αυτού, είδατε τι συμβαίνει...




    Αυτο που λες θα ηταν πολυ δυσκολο, εως αδυνατο να γινει. Σκεψου μονο το κοστος των αναισθητικων κ την διαδικασια που απαιτειται να ναρκωσεις ενα ενα τα ζωα. Απιστευτα χρονοβορα κ ακριβη διαδικασια. Εν ολιγοις δεν συμφερει...