ελληνική μουσική
    739 online   ·  210.833 μέλη

    Μίμης Ανδρουλάκης: Ο τελευταίος Έλληνας φιλόσοφος

    swkraths
    15.02.2007, 05:14
    Ήταν σήμερα καλεσμένος στο "Έχει γούστο" ο Μίμης Ανδρουλάκης.
    Σύμφωνα με κάποιους θεωρείται ο "τελευταίος Έλληνας φιλόσοφος". Συμφωνείτε?
    Έχετε διαβάσει κάποιο βιβλίο του?

    Προσωπικά τον θεωρώ έναν από τους πιο έξυπνους και μορφωμένους ανθρώπους που έχει βγάλει αυτός ο τόπος,και καθώς κρητικός κι εγώ του τρέφω κάποιο σεβασμό...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : swkraths στις 15-02-2007 05:16 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 15-02-2007 18:47 ]


    tago
    15.02.2007, 05:19
    Ε όχι και φιλόσοφος ο μέγας μπουρδολόγος!!!
    uNick
    15.02.2007, 09:46
    Άλλο ένα topic για ένα αμφιλεγόμενο πρόσωπο... "Φιλόσοφος" ο ένας, "μπουρδολόγος" ο άλλος...
    Ααααχ τί έχουμε να διαβάσουμε πάλι...

    Πάντως, tago, αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι, είτε συμφωνούμε μαζί του είτε όχι, ο άνθρωπος είναι απίστευτα μορφωμένος και πολύ σταθερός στις απόψεις του, και ίσως το "μπουρδολόγος" να είναι - γνώμη μου - λιγάκι άκομψο...
    yiannisyiannis
    15.02.2007, 10:17
    Συμφωνώ Νίκο. Πιστεύω πως ο άνθρωπος είναι εξαιρετικά ευφυής και παίζει το παιχνίδι των προκλήσεων, για να εξασφαλίσει μια επιτυχημένη εμπορική πορεία στα έργα του.
    alexia-vicky
    15.02.2007, 11:37
    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 15-02-2007 στις 05:19 έγραψε...

    Ε όχι και φιλόσοφος ο μέγας μπουρδολόγος!!!




    Πιο καλά δε θα μπορούσα να το πω... Όσο και μορφωμένος να είναι αυτά που γράφει και αναπαράγει είναι ευγενικά και όσο πιο κομψά μπορώ να τα πω...μπούρδες!!

    Κακόμοιρη Ελλαδίτσα....ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙΣ?? Όταν θεωρείται ο Ανδρουλάκης φιλόσοφος και μάλιστα ο τελευταίος!!!


    "Η ανωτερότητα απαιτεί, πάντα, την εξαίρεση! "

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 15-02-2007 11:38 ]


    heartbreak-kid
    15.02.2007, 12:17
    όταν φτάνουμε σε σημείο, να βγάζη κάποιος βιβλίο το οποίο σε απλά μαθηματικά προφέρεται Μου εις την Νι και να τον προσομοιάζουν κάποιοι με τον καζαντζάκη, λόγω διαμαρτυριών...
    κατά τα άλλα, οποιανού του αρέσει, ας τον διαβάζη και ας τον θεωρή και μεγαλύτερο του ομήρου
    tago
    15.02.2007, 13:30
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 15-02-2007 στις 09:46 έγραψε...

    Άλλο ένα topic για ένα αμφιλεγόμενο πρόσωπο... "Φιλόσοφος" ο ένας, "μπουρδολόγος" ο άλλος...
    Ααααχ τί έχουμε να διαβάσουμε πάλι...

    Πάντως, tago, αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι, είτε συμφωνούμε μαζί του είτε όχι, ο άνθρωπος είναι απίστευτα μορφωμένος και πολύ σταθερός στις απόψεις του, και ίσως το "μπουρδολόγος" να είναι - γνώμη μου - λιγάκι άκομψο...


    Ίσως να έχεις δίκιο ως προς το μπουρδολόγος. Ήταν τραβηγμένη έκφραση. Δίνει όμως σε όλη τη διάσταση το περιεχόμενο του λόγου του. Ο Ανδρουλάκης είναι απλά ένας καλός ρήτορας, τίποτα παραπάνω. Ο λόγος του ουδέ μία σχέση έχει με την επιστήμη της φιλοσοφίας. Για να σας δώσω να καταλάβετε, φιλόσοφος ήταν ο Κορνήλιος Καστοριάδης, ο Τσουκαλάς, αλλά όχι ο Ανδρουλάκης. Ο Ανδρουλάκης είναι ένας πολιτικάντης που σήμερα βρίσκεται στο τρίτο του κόμμα, όπου κατέληξε σχεδόν παρακαλώντας για μια θέση στο ψηφοδέλτιο επικρατείας, μετά από χρόνια πολιτικής ανεργίας. Ζούσε από τα λεφτά του Κόκαλη που τον είχε περιμαζέψει στον Φλας. Οι απόψεις του πολιτικά δεν μπορούν να σταθούν, ενώ η επιχειρηματολογία του ουσιαστικά είναι φαιδρή. Απλά ξέρει να χρησιμοποιεί καλά την ελληνική γλώσσα. Δεν αμφιβάλω στο ότι είναι μορφωμένος, ούτε αμφισβητώ την δράση του την εποχή των γεγονότων του Πολυτεχνείου. Αυτά όμως δεν τον κάνουν φιλόσοφο. Από την άλλη δεν υπάρχει συνέχεια ούτε τον λόγων του αλλά ούτε και των έργων του και καμία συνέχεια με εκείνη την εποχή.
    heartbreak-kid
    15.02.2007, 15:41
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 15-02-2007 στις 09:46 έγραψε...


    Πάντως, tago, αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι, είτε συμφωνούμε μαζί του είτε όχι, ο άνθρωπος είναι απίστευτα μορφωμένος και πολύ σταθερός στις απόψεις του, και ίσως το "μπουρδολόγος" να είναι - γνώμη μου - λιγάκι άκομψο...



    τι εννοείς απίστευτα μορφωμένος?
    τι εννοείς σταθερός στις απόψεις του?
    Aiolos_m
    15.02.2007, 15:56
    Πάντως είναι σύντροφος...
    alexia-vicky
    15.02.2007, 16:28
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 15-02-2007 στις 15:56 έγραψε...

    Πάντως είναι σύντροφος...





    jorge
    15.02.2007, 16:37
    Και για να μην κρίνουμε μόνο από την TV, ορίστε και το blog του Μίμη Ανδρουλάκη.
    Προσωπικά, άσχετα με το αν συμφωνώ με τις απόψεις του, μου αρέσει να υπάρχουν άνθρωποι που μας βοηθάνε να προβληματιζόμαστε για κάποια πράγματα. Χρειαζόμαστε τα ερεθίσματα τέτοιων ανθρώπων.
    uNick
    15.02.2007, 16:41
    @ tago
    Συμφωνούμε απόλυτα στο ότι η μόρφωσή του και η γνώση και χρήση της ελληνικής δεν τον κάνουν φιλόσοφο. Δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο, άλλωστε...


    @ heartbreak-kid
    Μήτσε, δεν είναι δυνατόν να αναλύσω ούτε τις πηγές από τις οποίες προήλθε αυτή η μόρφωση, ούτε βέβαια την ιδεολογία του και τις όποιες απόψεις έχει κατά καιρούς εκφράσει για διάφορα θέματα... Όποιος τον παρακολουθεί σε συνεντεύξεις, ομιλίες, κλπ., καταλαβαίνει τί εννοώ. Και φυσικά το "σταθερός στις απόψεις του" δεν έχει καμία σχέση με την κατά καιρούς συμμετοχή του σε διάφορα πολιτικά "σχήματα", αφού από όπου κι αν μιλάει λέει τα ίδια...
    geordan
    15.02.2007, 16:58
    Τον γουστάρω τον Ανδρουλάκη. Ναι.
    Σίγουρα δεν είναι φιλόσοφος, ούτε στον ίδιο δεν θα αρέσει -φαντάζομαι- ο τίτλος αυτός. Πάντως είναι σίγουρα πολυπράγμων, πανέξυπνος και ξέρει πως να υποστηρίξει τις απόψεις του. Από κει πέρα πολλά ακόμα προτερήματα και ελαττώματα που δεν είναι ώρα να τα συζητήσουμε.

    Επίσης, τον γουστάρω γιατί ανήκει στην κατηγορία των ανθρώπων με φανατικούς φίλους και φανατικούς εχθρούς (βλέπε Νταλάρας, Bajevic κλπ). Αυτή η αμφισβήτηση (για την οποία έχω απάντηση βέβαια) διαγείρει τη γοητεία που μου ασκούν τα πρόσωπα αυτά και μεγαλώνει το μύθο τους.

    Δυστυχώς, δεν έχω διαβάσει ποτέ βιβλίο του. Λάθος μου αυτό. Έτσι θα είχα πιο ολοκληρωμένη και αξιόπιστη άποψη.
    roubas
    15.02.2007, 17:43
    Παράθεση:

    Το μέλος geordan στις 15-02-2007 στις 16:58 έγραψε...

    Τον γουστάρω τον Ανδρουλάκη. Ναι.
    Σίγουρα δεν είναι φιλόσοφος, ούτε στον ίδιο δεν θα αρέσει -φαντάζομαι- ο τίτλος αυτός. Πάντως είναι σίγουρα πολυπράγμων, πανέξυπνος και ξέρει πως να υποστηρίξει τις απόψεις του. Από κει πέρα πολλά ακόμα προτερήματα και ελαττώματα που δεν είναι ώρα να τα συζητήσουμε.

    Επίσης, τον γουστάρω γιατί ανήκει στην κατηγορία των ανθρώπων με φανατικούς φίλους και φανατικούς εχθρούς (βλέπε Νταλάρας, Bajevic κλπ). Αυτή η αμφισβήτηση (για την οποία έχω απάντηση βέβαια) διαγείρει τη γοητεία που μου ασκούν τα πρόσωπα αυτά και μεγαλώνει το μύθο τους.

    Δυστυχώς, δεν έχω διαβάσει ποτέ βιβλίο του. Λάθος μου αυτό. Έτσι θα είχα πιο ολοκληρωμένη και αξιόπιστη άποψη.



    Συμφωνω απολυτα!
    Φιλε μου δεν θα αλλαξω λεξη απο αυτα που ειπες!
    heartbreak-kid
    15.02.2007, 18:29
    Παράθεση:

    Το μέλος geordan στις 15-02-2007 στις 16:58 έγραψε...


    Δυστυχώς, δεν έχω διαβάσει ποτέ βιβλίο του. Λάθος μου αυτό. Έτσι θα είχα πιο ολοκληρωμένη και αξιόπιστη άποψη.



    και η οποία ίσως αναιρέσει τα προηγούμενα που υποστηρίζεις.
    mariaelena
    15.02.2007, 18:34
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 15-02-2007 στις 18:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος geordan στις 15-02-2007 στις 16:58 έγραψε...


    Δυστυχώς, δεν έχω διαβάσει ποτέ βιβλίο του. Λάθος μου αυτό. Έτσι θα είχα πιο ολοκληρωμένη και αξιόπιστη άποψη.



    και η οποία ίσως αναιρέσει τα προηγούμενα που υποστηρίζεις.



    Συμφωνώ. Πριν να διαβασω το Μ εις την Ν ειχα καλή εντύπωση για τον Ανδρουλάκη, όταν το διαβασα όμως αναθεώρησα!
    sunwing
    15.02.2007, 21:26
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 15-02-2007 στις 10:17 έγραψε...

    Συμφωνώ Νίκο. Πιστεύω πως ο άνθρωπος είναι εξαιρετικά ευφυής και παίζει το παιχνίδι των προκλήσεων, για να εξασφαλίσει μια επιτυχημένη εμπορική πορεία στα έργα του.




    Την ίδια γνώμη έχω και γω αλλά να σας πω κάτι; Κρητικούς δεν μπορεί εύκολα να κοροιδέψει... Να με συγχωρήσει ο Σωκράτης ο πατριώτης που εκφράστηκε θερμά παραπάνω. Και κάτι τελευταίο: Δεν ξέρω γιατί μου δίνει την εντύπωση ενός ταλαίπωρου ανθρώπου. Το στιλ του; Δεν είναι θέμα μόνο διαφοράς απόψεών μου με κείνου. Θυμάμαι κάποιον καθηγητή μου φιλοσοφίας στο πανεπιστήμιο που δεν βρίσκαμε ποτέ κοινό σημείο αλλά τον λάτρευα, ήταν ένας λεβέντης άνθρωπος. Τούτος εδώ μου φαντάζει για Κρητικός λίγος!
    margo
    15.02.2007, 23:05
    Σίγουρα δεν τον θεωρώ φιλόσοφο.

    Αν και δεν έχω διαβάσει τα βιβλία του(με απωθεί και μόνο η ιδέα ότι διαφημίζονται από τηλεοπτικές παραθυρο-κόντρες)μου δίνει περισσότερο την εικόνα του ανθρώπου ,που, ναι μεν έχει κάποιες απόψεις περί φιλοσοφικών ζητημάτων,τις τραβάει όμως στα άκρα για να προκαλέσει..Σαφώς υπάρχουν άλλοι Έλληνες φιλόσοφοι (και σοφοί..) αλλά δεν εμφανίζονται στην τηλεόραση νομίζω..

    Τούτος εδώ...(όπως ωραιότατα το είπε η sunwing

    )....όλο στα κανάλια φιλοσοφεί..

    Αν σκέφτεσαι ένα χρόνο μπροστά-σπείρε ένα σπόρο.
    Αν σκέφτεσαι δέκα χρόνια μπροστά-φύτεψε ένα δέντρο.
    Αν σκέφτεσαι εκατό χρόνια μπροστά-μόρφωσε το λαό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 15-02-2007 23:08 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 15-02-2007 23:10 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 15-02-2007 23:26 ]


    mariachi
    15.02.2007, 23:51
    Για μένα ο Ανδρουλάκης είναι ένας από τους πιο εφυιείς και βαθύτατα σκεπτόμενους Έλληνες.Τον εκτιμώ ακράδαντα,τόσο για τη πολιτική όσο και για τη συγγραφική του σταδιοδρομία.
    heartbreak-kid
    15.02.2007, 23:56
    Παράθεση:

    Το μέλος mariachi στις 15-02-2007 στις 23:51 έγραψε...
    τόσο για τη πολιτική όσο και για τη συγγραφική του σταδιοδρομία.



    μπορείς να γίνης πιο συγκεκριμένος?