ελληνική μουσική
    431 online   ·  210.817 μέλη
    snakous
    21.02.2007, 03:03
    Θελω να σας πω πως στης 8 Mαρτιου θα βγει μια καταπληκτικη ταινια στις κινηματογραφικες αιθουσες η οποια λεγεται ''οι 300''. Δουλευω στο σινεμα ''νανα'' και καθε φορα που βλεπω το το trailer ανατριχιαζω και πραγματικα δεν χορταινω να το βλεπω ξανα και ξανα. Υπαρχει ενα site www.300themovie.com το οποιο τα διχνει ολα.
    Πιστευω πως ειναι καταπλικτικη ταινια, καλυτερη και απο την ''τροια''.
    Πειτε μου τα σχολια σας....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 21-02-2007 03:59 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 21-02-2007 09:14 ]


    GAB-GAB
    21.02.2007, 04:54
    Nα σχολιασουμε μια ταινια απο ενα μονο τρειλερ?
    Kokorikos38
    21.02.2007, 05:10
    Συγνώμη που θα σε στεναχωρήσω,αλλά δεν συμφωνώ,δεν είναι και πολύ καλή ταινία.Το έργο το είδα γιατί είμαι Αγγλία και οι τύποι έχουν κανει την ιστορία μαντάρα. Έχουν βάλει δικά τους πράγματα στο εργο.Δεν μοιάζει καθόλου με την ιστορία την πραγματική.
    Έλεος οι άνθρωποι.
    angel21
    21.02.2007, 10:47
    Snakous εμεις σαν σπαρτιαιες δεν γουσταρουμε τα ψεμματα που μας πασαρουν τα αμερικανακια...Αντε γιατι το εχουν γ@μησει το 8εμα.....
    mariza18
    21.02.2007, 12:21
    είδα το τρέιλερ και φαίνεται πως είναι μία πολύ προσεγμένη δουλειά,με εντυπωσιακά εφφέ και με μοναδικές ερμηνείες!όταν τη δω θα σου πω περισσότερα
    kadmilos
    21.02.2007, 12:28
    Βασικα η ταινια ειναι μεταφορα ενος κομικ και οχι ιστορικο φιλμ.Σαν το Χ-men ενα πραγμα.Σαν μεταφορα μιας φανταστικης ιστοριας επηρρεασμενη απο ενα ιστορικο γεγονος πρεπει να το δειτε και να το κρινετε
    swkraths
    21.02.2007, 12:43
    Ναι βασισμένο σε κόμικ είναι.Η Τροία ήταν που το είχε ξεφτιλίσει το πράγμα....
    Στο 300 τλχ ξέρουμε ότι η μάχη των Θερμοπυλών ήταν απλά η αφορμή για τη δημιουργία του κόμικ,άρα και της ταινίας.Σίγουρα θα δείτε μέσα πολλά φανταστικά και σχεδόν εξωπραγματικά στοιχεία που ίσως σας ξενίσουν.Απλά πηγαίντε προετοιμασμένοι για το τι πρόκειται να αντιμετωπίσετε και ίσως το απολαύσετε κιόλας.Αν έχετε δει και το "Sin City"του ίδιου (Frank Miller) ,ταινία που μου άρεσε προσωπικά πάρα πολύ, θα καταλάβετε καλύτερα περί τίνος πρόκειται...
    Καλή προβολή!!!

    @snakous
    Δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να κρίνει μια ταινία μόνο απ το τρέιλερ....
    vero
    21.02.2007, 14:26
    οκ μολις την δω θα σου στειλω το σχολιο μου
    Tyrogkofretas
    21.02.2007, 15:07
    Πολύ σωστή παρατήρηση. Η ταινία, αν είναι βασισμένη σε κόμικ, δεν μπορούμε να την κρίνουμε αυτή καθεαυτή με ιστορικά κριτήρια. Ας τα ψάλλουμε στον Miller που θέλησε έτσι να αναπαραστήσει την συγκεκριμένη μάχη. Πάντως, επειδή έχω διαβάσει το κόμικ (το έχω σε ψηφιακή μορφή για όποιον ενδιαφέρει) η ταινία τα σπάει (πάντα σε σχέση με το κόμικ)!!! Έψαξα και λίγο παραπάνω και έμαθα πως οι υπεύθυνοι γραφικών, πέρασαν το φιλμ από ειδικά φίλτρα, έτσι ώστε τα χρώματα της ταινίας να έχουν μόνο τα χρώματα του κόμικ (τα οποία είναι αρκετά λίγα, ώστε να δίνουν την επιθυμητή ατμόσφαιρα. Ο Λεωνίδας είναι ολόιδιος με τον αντίστοιχο του κόμικ, καθώς και υπάρχουν σκηνές στην ταινία, όπου αυτό που βλέπεις είναι ακριβώς το καρέ του κόμικ. Σίγουρα υπάρχει ιστορική ασάφεια στο όλο θέμα, όμως πρέπει να είναι μια απίστευτη πολεμική ταινία με τσαμπουκαλήδες Έλληνες έναντι αλλαζόνων Περσών. Κλασσικό στόρυ, ας δούμε και το έργο και τα ξαναλέμε. "XERXES!!!!!!come and get it....!!! lol
    snakous
    21.02.2007, 15:35
    auta goustarw. re paidia egw blepw to trailer kathe fora se mia othoni oso mia 3 orofi polikatoikia kai me kati ixeia pou o ixos tous se diapernaei san ftero ston anemo. otan blepeis loipon tous 300 na bazoun tis aspides se parataksi kai akous ton ixo tous, se anebazei, twra pou to grafw anatrixiazw fantasteite. elate sto ''nana'' sti dafni na to deite oloi.
    MichPah
    21.02.2007, 15:43
    Συζήτηση για την ίδια ταινία υπάρχει και ΕΔΩ
    snakous
    21.02.2007, 16:08
    edw omws michpacjh mporeis na grapseis tin apopsi sou. kai pisteuw pws twra kseroume perissoteres leptomereies.
    mariachi
    21.02.2007, 17:11
    Είδα πρόσφατα το τρέιλερ και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα κατάφωρα!Εκπληκτική κινηματογραφική δουλειά!Πιστεύω όμως να μη διαστρεβλωθεί η αρχαία ελληνική ιστορία και τα σωστά γεγονότα στο βωμό του θεάματος και των συμφερόντων των κινηματογραφικών εταιρειών(βλέπε ''Αλέξανδρος'',''Τροία'')
    W4TT4N4B3
    21.02.2007, 19:37
    Snakous είσαι και εσύ της μεγάλης των Σπαρτιατών σχολής;
    Μεγάλε "Σπαρτιάτη" snakous.
    THEOG
    21.02.2007, 20:31
    Παράθεση:

    Το μέλος Tyrogkofretas στις 21-02-2007 στις 15:07 έγραψε...

    Η ταινία, αν είναι βασισμένη σε κόμικ, δεν μπορούμε να την κρίνουμε αυτή καθεαυτή με ιστορικά κριτήρια.


    Υπάρχει περίπτωση μία ταινία με π.χ. την Αμερικάνικη επανάσταση να έχει τόσα ανακριβή στοιχεία όπως έχουν οι 300,η Τροία,ο Μ.Αλέξανδρος?
    Σέβονται μόνο την δική τους ,μικρή σε διάρκεια,ιστορία τους ενώ των άλλων λαών την μεταφέρουν στα πρότυπα του Χολιγουντ!
    xartinooneiro
    21.02.2007, 20:56
    Παράθεση:

    Το μέλος THEOG στις 21-02-2007 στις 20:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tyrogkofretas στις 21-02-2007 στις 15:07 έγραψε...

    Η ταινία, αν είναι βασισμένη σε κόμικ, δεν μπορούμε να την κρίνουμε αυτή καθεαυτή με ιστορικά κριτήρια.


    Υπάρχει περίπτωση μία ταινία με π.χ. την Αμερικάνικη επανάσταση να έχει τόσα ανακριβή στοιχεία όπως έχουν οι 300,η Τροία,ο Μ.Αλέξανδρος?
    Σέβονται μόνο την δική τους ,μικρή σε διάρκεια,ιστορία τους ενώ των άλλων λαών την μεταφέρουν στα πρότυπα του Χολιγουντ!


    Συμφωνώ. Επειδή ούτε οι ιστορικοί δεν μιλούν με σιγουριά για το αντικείμενο τους, καλό θα ήταν ο εκάστοτε σκηνοθέτης να μην αγγίζει τέτοια θέματα γιατί νομίζω πως το αποτέλεσμα είναι γραφικό. Πολύ κακό για το τίποτα..
    Tyrogkofretas
    22.02.2007, 02:28
    Σωστά. Όμως εγώ ξέρω πως μπορώ να βγω απόψε, να πάρω την παρέα μου, να δω το έργο στο σινεμά μου, να περάσω καλά (σίγουρα) και μετά ίσως και να κράξω τον σκηνοθέτη,σε ένα παραπλήσιο μπαράκι μέχρι να με πάρει το ξημέρωμα. Αυτή δεν είναι η ουσία ρε παιδιά? Για την ψυχαγωγία μας γίνεται όλο το θέμα και για την τσέπη των κινηματογραφικών εταιριών. Εμένα προσωπικά δεν με χαλάει να δω ένα τεράστιο ψέμα, με ηχεία Dolby Surround, μάλιστα εμπνευσμένο από μια ελληνική μάχη χιλιάδες χρόνια πριν! Είμαι Έλληνας και μάλιστα από τους περήφανους του είδους. Όμως δεν κάθομαι να ψειριάζω γιατί ό άλφα ή ο βήτα σκηνοθέτης δεν σεβάστηκε την τάδε ιστορία. Γουστάρω να βλέπω τους "κολλημένους" Σπαρτιάτες να παρατάσσονται σαν μηχανές πολέμου και να σπάνε πάνω τους οι Πέρσες με τις ψάθινες (είναι αλήθεια αυτό!!!) ασπίδες. Τώρα, το ότι θα υπάρχουν ασάφειες ιστορικές, αυτό είναι γεγονός. Όμως, δεν νομίζω πως θα κάτσουμε ποτέ να μάθουμε ιστορία από ένα κόμικ ή την μεταφορά του στην μεγάλη οθόνη! ΑΑΑΑΑΑυτά.
    rory166
    22.02.2007, 02:58
    Συμφωνω...τετοιες ταινιες δεν καθομαστε να τις δουμε για να μαθουμε την Ελληνικη ιστορια μεσα απο αυτες,υπαρχουν και τα βιβλια αν ενδιαφερεται κανεις
    Στο χερι του καθενος ειναι να αποφυγει την παραπληροφορηση
    xartinooneiro
    22.02.2007, 10:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Tyrogkofretas στις 22-02-2007 στις 02:28 έγραψε...

    Σωστά. Όμως εγώ ξέρω πως μπορώ να βγω απόψε, να πάρω την παρέα μου, να δω το έργο στο σινεμά μου, να περάσω καλά (σίγουρα) και μετά ίσως και να κράξω τον σκηνοθέτη,σε ένα παραπλήσιο μπαράκι μέχρι να με πάρει το ξημέρωμα. Αυτή δεν είναι η ουσία ρε παιδιά? Για την ψυχαγωγία μας γίνεται όλο το θέμα και για την τσέπη των κινηματογραφικών εταιριών. Εμένα προσωπικά δεν με χαλάει να δω ένα τεράστιο ψέμα, με ηχεία Dolby Surround, μάλιστα εμπνευσμένο από μια ελληνική μάχη χιλιάδες χρόνια πριν! Είμαι Έλληνας και μάλιστα από τους περήφανους του είδους. Όμως δεν κάθομαι να ψειριάζω γιατί ό άλφα ή ο βήτα σκηνοθέτης δεν σεβάστηκε την τάδε ιστορία. Γουστάρω να βλέπω τους "κολλημένους" Σπαρτιάτες να παρατάσσονται σαν μηχανές πολέμου και να σπάνε πάνω τους οι Πέρσες με τις ψάθινες (είναι αλήθεια αυτό!!!) ασπίδες. Τώρα, το ότι θα υπάρχουν ασάφειες ιστορικές, αυτό είναι γεγονός. Όμως, δεν νομίζω πως θα κάτσουμε ποτέ να μάθουμε ιστορία από ένα κόμικ ή την μεταφορά του στην μεγάλη οθόνη! ΑΑΑΑΑΑυτά.


    οκ! Το θέμα δεν είναι πατριωτικό είναι απλά τι αρέσει στον καθένα. Καλά να περάσεις όταν δεις την ταινία.
    megaloserwtikos
    23.02.2007, 00:38
    Θα είμαι ελάχιστα εκτός θέματος.

    Απλά θα ήθελα επί της ευκαιρίας, να πω, πως το 1961 είχε γυριστεί και πάλι ταινία με το ίδιο θέμα.
    ''Ο Λέων της Σπάρτης'' λεγόταν. Σκηνοθέτης ο Ρούντολφ Ματέ.

    Η ταινία είχε γυριστεί στην Ελλάδα και μάλιστα συμμετείχαν και έλληνες ηθοποιοί.
    Η Άννα Συνοδινού, ο Δήμος Σταρένιος αλλά και ο Νικολινάκος μεταξύ αυτών.
    Το αποτέλεσμα ήταν αρκετά πιστό στην ιστορία.

    Η μουσική ήταν του Χατζιδάκι. Τα τρία θέματα που είχε γράψει έγιναν τραγούδια με στίχους της Νικολακοπούλου δεκαετίες μετά. Τα έχει πει η Γαλάνη στον δίσκο ''χορός με την σκιά μου''. Υπέροχος δίσκος.

    Εδώ θα κάνω και ένα αστείο σχόλιο...
    στην ταινία είχαν βάλει τον παλιό κωμικό, τον Ζαννίνο, - δεν ξέρω αν τον θυμόσαστε, έπαιζε σε πολλά φιλμ του Θανάση Βέγγου, αλλά και αλλού -
    άγνωστος κομπάρσος ο Ζαννίνο τότε στην ταινία, τον βλέπεις να τον έχουν στο στρατόπεδο των Ελλήνων, αλλά και στο στρατόπεδο των Περσών. Αργότερα τον σκοτώνουν. Αλλά πιο μετά τον βλέπουμε να ξαναείναι σε κάποια σκηνή πλήθους!

    Η ταινία έχει βγει σε dvd...
    Τον κύριο ρόλο κρατάει ο Ρίτσαρσον.