ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη
    Astron
    23.02.2007, 00:51
    Από το trailer πάντως που είδα η ταινία είναι καθαρά φαντασίας. Κάτι σαν άρχοντας των δακτυλιδιών...
    TwoIslands
    23.02.2007, 01:30
    Παράθεση:

    Το μέλος mariachi στις 21-02-2007 στις 17:11 έγραψε...

    Είδα πρόσφατα το τρέιλερ και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα κατάφωρα!Εκπληκτική κινηματογραφική δουλειά!Πιστεύω όμως να μη διαστρεβλωθεί η αρχαία ελληνική ιστορία και τα σωστά γεγονότα στο βωμό του θεάματος και των συμφερόντων των κινηματογραφικών εταιρειών(βλέπε ''Αλέξανδρος'',''Τροία'')

    O Αλέξανδρος δε διέφερε πολύ από την πραγματική ιστορία!!!!....μη σου πω καθόλου!!! Η Τροία ήταν που είχε παααααρα πολύ μεγάλη απόκλιση από την πραγματική ιστορία!
    movflower
    23.02.2007, 10:21
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 23-02-2007 στις 00:38 έγραψε...

    Θα είμαι ελάχιστα εκτός θέματος.

    Απλά θα ήθελα επί της ευκαιρίας, να πω, πως το 1961 είχε γυριστεί και πάλι ταινία με το ίδιο θέμα.
    ''Ο Λέων της Σπάρτης'' λεγόταν. Σκηνοθέτης ο Ρούντολφ Ματέ.

    Η ταινία είχε γυριστεί στην Ελλάδα και μάλιστα συμμετείχαν και έλληνες ηθοποιοί.
    Η Άννα Συνοδινού, ο Δήμος Σταρένιος αλλά και ο Νικολινάκος μεταξύ αυτών.
    Το αποτέλεσμα ήταν αρκετά πιστό στην ιστορία.

    Η μουσική ήταν του Χατζιδάκι. Τα τρία θέματα που είχε γράψει έγιναν τραγούδια με στίχους της Νικολακοπούλου δεκαετίες μετά. Τα έχει πει η Γαλάνη στον δίσκο ''χορός με την σκιά μου''. Υπέροχος δίσκος.

    Εδώ θα κάνω και ένα αστείο σχόλιο...
    στην ταινία είχαν βάλει τον παλιό κωμικό, τον Ζαννίνο, - δεν ξέρω αν τον θυμόσαστε, έπαιζε σε πολλά φιλμ του Θανάση Βέγγου, αλλά και αλλού -
    άγνωστος κομπάρσος ο Ζαννίνο τότε στην ταινία, τον βλέπεις να τον έχουν στο στρατόπεδο των Ελλήνων, αλλά και στο στρατόπεδο των Περσών. Αργότερα τον σκοτώνουν. Αλλά πιο μετά τον βλέπουμε να ξαναείναι σε κάποια σκηνή πλήθους!

    Η ταινία έχει βγει σε dvd...
    Τον κύριο ρόλο κρατάει ο Ρίτσαρσον.





    Αυτή είναι ωραία πληροφορία, για μας τους μικρότερους και όχι τόσο γνώριμους με τον κόσμο του κλασσικού σινεμά. Σε ευχαριστώ για την μικρή αυτή, αναφορά στο συγκεκριμένο έργο. Θα το ψάξω.

    Όσο για το νέο έργο, περί των 300. Από τη στιγμή που πας στον κινηματογράφο, να παρακολουθήσεις έργο του Χόλιγουντ, έστω και ιστορικό, δεν πας ως κριτικός ή ιστορικός. Πας για την ψυχαγωγεία. Τώρα, αφού λέτε, ότι το συγκεκριμένο έργο, βασίζεται σε κόμικ, τότε θα ήταν γελοίο, να ασχολούμασταν με την ιστορική του ακρίβεια. Θα ήταν σαν να παρακολουθούσαμε τις Περιπέτειες του Αστερίξ και του Οβελίξ και να κράζαμε μετά τον σκηνοθέτη για τυχόν ανακρίβειες.
    Έλεος δηλαδή!

    Απλά χαλαρώστε και απολαύστε την ατμόσφαιρα, που θα προσφερθεί, είτε μέσω της ερμηνείας, είτε μέσω της εικονικής ή ηχητικής διακόσμησης της ταινίας.
    pastella
    06.03.2007, 01:16
    300

    Για το ΠΟΥ βασιζεται η ταινια. Εγω θα παω να τη δω γιατι ειμαι θαυμαστρια του Φρανκ Μιλλερ και γιατι με τρελανε η ατμοσφαιρα του φιλμ απο τα τρειλερ. ΟΛΟΙ οσοι καναν την ταινια γνωριζουν οτι αυτη ΔΕΝ ειναι η πραγματικη ιστορια. Αλλωστε ειναι οι '300' του Φρανκ Μιλλερ, μια επικη ιστορια που βασιζεται στο συγκεκριμενο γεγονος, αλλα δεν το εξιστορει.

    Δεν μου αρεσε η Τροια (εκτος απο τον πρωταγωνιστη ) δεν μου αρεσε ο Αλεξανδρος γιατι προσπαθησαν να "αποδωσουν" την ιστορια. Αυτο ομως ΔΕΝ ειναι ιστορικη ταινια. ειναι ιστορια κομικ.

    melody-music
    08.03.2007, 14:58
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 22-02-2007 στις 02:58 έγραψε...

    Συμφωνω...τετοιες ταινιες δεν καθομαστε να τις δουμε για να μαθουμε την Ελληνικη ιστορια μεσα απο αυτες,υπαρχουν και τα βιβλια αν ενδιαφερεται κανεις
    Στο χερι του καθενος ειναι να αποφυγει την παραπληροφορηση




    ποια βιβλια; τα σχολικα; ελπιζω μονο να μην εννοεις αυτα!!!
    jorge
    08.03.2007, 15:01
    Ας κρατήσουμε μόνο αυτό το topic για τη συγκεκριμένη ταινία.