ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.814 μέλη

    Λάθη στο στιχο σε live!!!

    roubas
    21.02.2007, 19:16
    Το θεμα απευθυνεται σε οσους εχουν εμφανισεις σε μαγαζια ή συναυλιακους χωρους!
    Θελω να μου πειτε ποιο ειναι το μεγαλυτερο λαθος που εχετε κανει σε στιχο ενω τραγουδατε!!!
    Πχ εγω ειχα πει μια φορα στο Καμαρουλα μια σταλια
    Καμαρουλα μια σταλια 2 επι 3
    ΟΧΙ και λατρεια
    ΔΙΧΩΣ και φιλια...
    Εντελως ακυρο ε?

    rory166
    21.02.2007, 19:50
    Mια φορα που με ειχαν βαλει τα παιδια να τραγουδησω στο blue note...μακαρι να μπερδευα μονο τους στιχους
    tsibitos
    21.02.2007, 23:31
    Μια φορα ελεγα σε ενα μαγαζι το "που'ναι τα χρονια". Στο δευτερο στιχο λεει : "Κλεισμενη πορτα και παρμενα τα κλειδια, βρεχει στους δρομους και στην αδεια μου καρδια." Εγω ειπα : "Κλεισμενη πορτα και παρμενο το κλειδι" εκεινη την ωρα συνειδητοποιω το λαθος και σκεφτομαι οτι αν δεν το μπαλωσω θα γινω ξεφτιλα γιατι η λεξη που αλλαξα κανει ομοιοκαταληξια με την "καρδια". Ευτυχως το λαθος το επαρνορθωθηκε στιγμιαια λεγοντας :"βρεχει στους δρομους και στο αδειο μου κορμι"..

    Πολλοι το ακουσαν, λιγοι το καταλαβαν...
    XeniaRodo
    21.02.2007, 23:50
    Ατσίδα ο tsibitos...
    tsibitos
    22.02.2007, 00:20
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 21-02-2007 στις 23:50 έγραψε...

    Ατσίδα ο tsibitos...


    sea_like_eyes
    22.02.2007, 02:38
    και μετα σου λεει ελληνικοι στιχοι...κορμι,φιλι,ερωτας,χωριζουμε κτλ. οοοοολα και καπου ταιριαζουν...
    rory166
    22.02.2007, 02:48
    George,το τοπικ δεν αναφερεται σε λαθη που εχουν κανει τα παιδια τραγουδωντας τραγουδια του Φοιβου αλλα γενικοτερα!Μην το αδικεις ετσι το ελληνικοτραγουδι..

    και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει....."ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΠΟΝΥΥΥΥΥ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΠΟΝΥΥΥ...."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rory166 στις 22-02-2007 08:56 ]


    sea_like_eyes
    22.02.2007, 04:43
    George,xίλια συγγνώμη …φταίω….το παραδέχομαι
    rory166
    22.02.2007, 09:17


    chorrer
    22.02.2007, 09:20
    Μετα απο 4 ωρες προγραμμα , κοντα στα τελειωματα κι αφου ειχα καταναλωσει 1 μπουκαλι κονιακ σε τραγουδι των Κατσιμιχα
    ....Αντι για : "Γυρισω τις πλατες μου στο μελλον......"
    Ειπα: "Γυριζω τις μελλες μου στο πλατον" !!!!!!
    ....Και δεν το πηρα και χαμπαρι, μου το πε μετα ενα απο τα παιδια στη μπαντα!!

    rory166
    22.02.2007, 09:26
    Αν το μπουκαλι περιεχε τεκιλα μπορει και να ελεγες:
    "Πλατιζω τις μελλες μου στο γυρων...."
    Γι'αυτο ας σκεφτομαστε θετικα..υπαρχουν παντα και χειροτερα!!
    EffieKakaflika
    22.02.2007, 10:50
    Είμαι (δυστυχώς) πρώτη στα σαρδάμ και ποιήτρια στα μπαλώματα.
    κανα δυο που θυμάμαι:

    "Θα σπάσω κούπες για τα λόγια που'πες και "κοτσιράκια" (τι είν'αυτό καλέ; ) για τα πικρά λογάκια"... Θεϊκό...
    Επίσης,

    "Ο πυρετός μου μέσα μου φωτιά που σπαρταράει (... κενό μνήμης)
    Αχ να μην τέλειωνε ποτέ, ποτέ αυτό το βράδι" (αντίς για έγινε ο κόσμος μια σταλιά και πια δεν με χωράει..)

    και κάτι πιο μικρό
    "για κοίτα με στα μάτια λοιπόν και εξηγήσου, που είναι το ζεστό, το "λευκό" το φιλί σου" Λευκό από το χιόνι;;;

    Πολύ γέλιο...


    chorrer
    22.02.2007, 13:05
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 22-02-2007 στις 09:26 έγραψε...

    Αν το μπουκαλι περιεχε τεκιλα μπορει και να ελεγες:
    "Πλατιζω τις μελλες μου στο γυρων...."
    Γι'αυτο ας σκεφτομαστε θετικα..υπαρχουν παντα και χειροτερα!!



    .....Χμμμ, τωρα που το λες πρεπει να ειχαμε πιει και κατι σφηνακια τεκιλα
    .....Καλα τα σαρδαμ που εχω κανει ειναι απειρα...το θεμα ειναι αν τα θυμαται κανεις να μου τα πει μετα


    KAKOFONIKS
    22.02.2007, 14:19
    Είναι τόσο πολλά που δεν θυμάμαι κάποιο συγκεκριμένο.
    ΑΑΑΑ
    Μια φορά τραγουδούσα το 'Αξιον εστί'(της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ), και στο τρίτο κουπλέ λέει : "...Αετόμορφα τα έχει τα ψηλά βουνά..." , εγώ είπα "...Αετόμορφα ταα (κάτι κοίταξα και αφαιρέθηκα) ψηλά βουνά.." το έσωσα βέβαια κρατώντας το τα περισσότερο!


    Astron
    22.02.2007, 18:08
    Στην boite που έπαιζα πριν λίγα χρόνια στο τραγούδι "Σχήμα Λόγου":
    "και να ...ο ΑδόλΨος υψώνει τη σβάστικα"
    εννοείται πως μετά από αυτόν τον "αδόλψο" με έπιασαν τα γέλια και πήγαμε απευθείας στο ρεφραίν


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 22-02-2007 18:09 ]


    roubas
    23.02.2007, 01:44
    Βλεπω παντως οτι δεν ειμαι ο μοναδικος που λεω διαφορα περιεργα στα τραγουδια!
    Συνεχιστε παιδες!!!
    Τα γουσταρω πολυ αυτα!!!

    swkraths
    23.02.2007, 02:16
    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 22-02-2007 στις 14:19 έγραψε...

    Είναι τόσο πολλά που δεν θυμάμαι κάποιο συγκεκριμένο.
    ΑΑΑΑ
    Μια φορά τραγουδούσα το 'Αξιον εστί'(της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ), και στο τρίτο κουπλέ λέει : "...Αετόμορφα τα έχει τα ψηλά βουνά..." , εγώ είπα "...Αετόμορφα ταα (κάτι κοίταξα και αφαιρέθηκα) ψηλά βουνά.." το έσωσα βέβαια κρατώντας το τα περισσότερο!





    Μη σχολιάσω γιώργη που κοιτούσες και αφαιρέθηκες ε????

    KAKOFONIKS
    23.02.2007, 10:53
    Όχι ρε δεν κοιτούσα γυναίκα μας ακούει και ο κόσμος και θα με κακοχαρακτηρίσει!
    Κάτι κολλητούς μου ου μου έκαναν αστείους μορφασμούς!Αουουουουοουουο!!!
    Phoenix_Of_The_Dark
    23.02.2007, 16:33
    Γειά σας παιδιά!Λοιπόν,έχω δει αρκετούς καλλιτέχνες live και το ρεκόρ των λαθών σε στίχους το κατέχει ο...Μιχάλης Χατζηγιάννης!Μάλιστα,στον δίσκο του "LIVE" έχει ηχογραφηθεί και ένα τέτοιο λάθος(πρέπει να 'ναι παραπάνω αλλά αυτή τη στιγμή αυτό θυμάμαι):στο τραγούδι "Χάνω τον έλεγχο" ο στίχος κανονικά λέει "Χορδές που σκούριασαν,δεν παίζονται οι ελπίδες,ούτε τα όνειρα κι οι ευχές" ενώ ο Μιχάλης τραγουδάει "Χορδές που σκούριασαν,δεν παίζονται οι ελπίδες,ούτε τα όνειρα για μας"...Τι σχέση έχει το "κι οι ελπίδες" με το "για μας";Γενικά στα δεκάδες lives του που έχω πάει,έχω ακούσει πολλά λάθη που με κάνουν και μπερδεύομαι και εγώ η ίδια,θα με κάνει να ξεχάσω τους μιχαλοστίχους που ξέρω!Π.χ. λέει 2 φορές την ίδια στροφή,αλλάζει σειρά στα λόγια...
    Και για να μην παρεξηγηθώ,εγώ τον Μιχάλη τον λατρεύω με ή χωρίς λάθη...ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ(και η τελειότητα έχει τα λαθάκια της!)!!!
    Και τεσπά και εγώ προσωπικά,επειδή είμαι ντροπαλή(όποτε το θυμηθώ ντρέπομαι,έχω τη φήμη της τσαούσας!),σε ένα μια συναυλία που είχαμε οργανώσει μια παρεούλα και έτσι,είπα ένα τραγουδάκι-ΤΙ ΤΟ 'ΘΕΛΑ;Από το άγχος μου μη φαλτσάρω,μη...,μη...,μη...,μη... τραγουδούσα μηχανικά,τόσο μηχανικά που δεν ήξερα τι έλεγα,δεν άκουγα τι έλεγα...Και τελικά έλεγα 2 στίχους επί τρεις φορές.Πολύ γέλιο...ρήξανε όσοι είχαν την τύχη να βρεθούν εκεί...

    "If I lay here,If I just lay here,would you lie with me and just forget the world?Forget what we're told,before we get too old,show me a garden that's bursting into life.":"Chasing Cars"-Snow Patrol

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Phoenix_Of_The_Dark στις 23-02-2007 22:34 ]


    roubas
    02.03.2007, 06:53
    Παιδια επαναφερω το post στο προσκηνιο γιατι ειμαι σιγουρος οτι εχουν συμβει και αλλα επεριεργα σε αλλους!
    Συνεχιστε!!!!!