ελληνική μουσική
    695 online   ·  210.851 μέλη
    mariachi
    21.02.2007, 22:47
    Ποιά είναι η γνώμη σας για το Βασίλη Τριανταφυλλίδη,γνωστό ως Χάρρυ Κλυν?Εγώ τον βρίσκω κορυφαίο,έναν από τους μεγαλύτερους κωμικούς που έβγαλε αυτή η χώρα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 21-02-2007 23:25 ]


    pmichalis
    22.02.2007, 00:33
    Εεεε ΟΧΙ και ο Χαρρυ Κλιν απο τους μεγαλύτερους κωμικούς που έβγαλε η χώρα !!!!!!!!!
    Εκτος αν η λίστα με τους μεγαλύτερους είναι μεγαλύτερη απο 1000 τουλάχιστον ατομα οπότε ..... λογικά είναι μέσα .
    Tyrogkofretas
    22.02.2007, 02:20
    Διαφωνώ καθέτως!!! Ο Χάρυ Κλυν είναι ένας από τους πιο ευφυείς ανθρώπους που έχει βγάλει η ελληνική σκηνή. Έχει κερδίσει με την αξία του ό,τι έχει κερδίσει και αν σήμερα θεωρείται cult φυσιογνωμία, στην εποχή του ήταν μίλια μπροστά, όπως ήταν και οι Monty Pythons για την αγγλική και διεθνή κουλτούρα. Ο τύπος είναι άπαιχτος, το γέλιο που βγάζει είναι αστήρευτο και είμαι φανατικός οπαδός του! Καλύτερος ρόλος και πιο αγαπημένος είναι ο Βασίλης "the king of the road". Αυτά
    uNick
    22.02.2007, 09:42
    Παράθεση:
    Το μέλος Tyrogkofretas στις 22-02-2007 στις 02:20 έγραψε...

    Διαφωνώ καθέτως!!! Ο Χάρυ Κλυν είναι ένας από τους πιο ευφυείς ανθρώπους που έχει βγάλει η ελληνική σκηνή. Έχει κερδίσει με την αξία του ό,τι έχει κερδίσει και αν σήμερα θεωρείται cult φυσιογνωμία, στην εποχή του ήταν μίλια μπροστά, όπως ήταν και οι Monty Pythons για την αγγλική και διεθνή κουλτούρα. Ο τύπος είναι άπαιχτος, το γέλιο που βγάζει είναι αστήρευτο και είμαι φανατικός οπαδός του! Καλύτερος ρόλος και πιο αγαπημένος είναι ο Βασίλης "the king of the road". Αυτά.

    Αυτά ακριβώς. I rest my case.
    Emilia_
    22.02.2007, 15:52
    Φοβερος...παντα μου αρεσε... θυμαμαι μικρουλα που ειχαμε κατι κασσετες του (για το ραδιοφωνο) ,φοβερο γελιοοοοο...

    Αγαπημενη μου φιγουρα-ατακα..."Με λενε Αρτεμη..." και "...Διακοπτης...?!"
    Τι φατσα ομως...
    Eliza21
    22.02.2007, 16:36
    καθόλου δεν μου αρέσει ο Χάρυ Κλυν. δεν καταλαβαινω το χιούμορ του βασικά. ωστόσο συμφωνώ οτι ειναι μεγάλη φυσιογνωμια
    Lefterissamson
    23.02.2007, 01:47
    Θεωρώ οτι ο Χάρρυ Κλυνν είναι ένας από τους μεγαλύτερους Ελληνες κωμικούς.Η ευφυία και το ιδιαίτερο αλλά και πρωτότυπο από κάθε πλευρά χιούμορ του ,τον καθιστούν αξεπέραστο!
    Δεν συμφωνώ με τις τελευταίες του εμφανίσεις ,αλλά στην εποχή του ,η σάτυρα που έκανε ήταν αληθινή!Οχι σαν τις σύγχρονες επιθεωρήσεις.Βέβαια θα μου πείτε ,ίδιου τύπου επιθεώρηση γίνονταν και τότε.Το ύφος είναι αυτό που κάνει την διαφορά.Αλλο να χτυπιέται ο Σεφερλής και ο κάθε Σεφερλής στην σκηνή και άλλο να χτυπιέται(στα γέλια) ο κόσμος από μια και μόνο ατάκα...
    Αν τύχει και ακούσετε(για όσους δεν έχουν ακούσει)τπτ παλιές κασσέτες-βλ.Γρανίτα από τζατζίκι ,τίποτα ,εθνος Ανάδελφον κ.α)θα διαπιστώσετε οτι πολλές από τις αστείες καθημερινές μας εκφράσεις τις ''χρωστάμε''στον Χάρρυ Κλυνν...
    α ,μην ξεχάσω...Πρόεδρος της εταιρίας ''ΑΣΤΡΑ''(το GAGARIN 205 δλδ)το διευθύνει ο γιος του ,Νίκος Τριανταφυλλίδης!

    Astron
    23.02.2007, 02:00
    Το γέλιο που είχα ρίξει στο "Αλαλούμ" δεν περιγράφεται

    (...Με λένε Αρτέμη.... Ντιμπιντάι, ντιμπιντάι...)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 23-02-2007 02:07 ]


    alkyoni
    23.02.2007, 03:40
    Να στε καλα mariachi και Astron που ανοιξατε αυτο το θεμα και για το απιθανο βιντεακι (αντιστοιχα).


    Θα συμφωνησω κι εγω οτι ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους κωμικους της Ελλαδας( τουλαχιστον της επομενης γενιας των μεγαλων!!!)
    Ταλεντο και πρωτοπορος σε οτι εκανε!
    Ολοι οι σημερινοι αυτον εβλεπαν και προσπαθουν να μοιασουν αλλα ειναι απλες "οδοντοκρεμες" μπροστα του.


    Τον αγαπαμε πολυ και μας εχει χαρησει απιστευτο γελιο μεχρι δακρυων!!!
    Ακουγαμε τις κασσετες του στις αρχες του 1980 στα ταξιδια μας με το αυτοκινητο και περνουσαμε ωραια, ακομα μας εχουν μεινει ατακες και τις λεμε καμια φορα και γελαμε...

    " Καληηηνυυυχτα σας!!!! ειμαι ο καρπάθουλας των δρακουλίων! εεε....ο δράκουλας των καρπαθίων"
    " και ξαφνικα....ειδα το τερας!!!!" (βοσκος)
    " εβοσκα τα πράϊτα , περα παρα περα!!" (βοσκος)
    " υπόψιν!!!!! (ντίιν)........Ας το πιστέψουμε" (αστυνομος Μπεκας)
    ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ!!!

    Για οσους θελουν να θυμηθουν ή να γνωρισουν περισσοτερα για τον Χαρρυ Κλυνν, μπορειτε να βρειτε εδω ηχητικα αποσπασματα και οχι μονο
    http://www.harry-klynn.gr/klynngreek/index.php?option=com_docman&Itemid=73&task=view_category&catid=32&order=dmdate_published&ascdesc=DESC

    "ΚΑΛΗΗΝΥΥΧΤΑ ΣΑΣ!!!"

    alkyoni
    23.02.2007, 03:52
    Και 2 φωτογραφιες απο τις εμφανισεις του στον κινηματογραφό...
    Η 1η νομιζω ειναι απο την ταινια "τα 101 καναρινια" και η 2η απο τον "Γαμο αλα Ελληνικα" με το απιθανο τραγουδακι και το χορευτικο του Χαρρυ μεσα στην μπανιερα !!!

    ΕΦΑΓΑ 100 ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ...
    Η ΤΑΙΝΙΑ ΕΙΝΑΙ "ΤΑ 201 ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ"




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alkyoni στις 23-02-2007 04:07 ]


    επισυναπτόμενα: xarry klynn cinema.jpg 
    Emilia_
    23.02.2007, 12:37
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 23-02-2007 στις 02:00 έγραψε...

    Το γέλιο που είχα ρίξει στο "Αλαλούμ" δεν περιγράφεται

    (...Με λένε Αρτέμη.... Ντιμπιντάι, ντιμπιντάι...)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 23-02-2007 02:07 ]






    Αχουυυυυυυ!!!!!! Φοβερο??????? Που το βρήκες καλε?? Επειδή νομίζω δεν μπορω να το αποθηκεύσω, μπορεις να το στείλεις στο mail μου?? Pleaseeee...
    Emilia_
    23.02.2007, 12:39
    Παράθεση:

    Το μέλος alkyoni στις 23-02-2007 στις 03:52 έγραψε...

    Και 2 φωτογραφιες απο τις εμφανισεις του στον κινηματογραφό...
    Η 1η νομιζω ειναι απο την ταινια "τα 101 καναρινια" και η 2η απο τον "Γαμο αλα Ελληνικα" με το απιθανο τραγουδακι και το χορευτικο του Χαρρυ μεσα στην μπανιερα !!!

    ΕΦΑΓΑ 100 ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ...
    Η ΤΑΙΝΙΑ ΕΙΝΑΙ "ΤΑ 201 ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ"




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alkyoni στις 23-02-2007 04:07 ]





    Καλα το σκηνικο στην μπανιερα ηταν οοοοολα τα λεφτα...??! Και πολυ τολμηρο για την εποχη του βεβαια θα λεγα... Αυτο ειναι κανονικο τραγουδι αραγε....?
    mariza18
    23.02.2007, 12:53
    Σπουδαίος κωμικός!!!!Καυστικός με αστείρευτο χιούμορ.Αλήθεια βρε παιδιά,θυμάστε-το '88-'89 έπρεπε να ήταν-που χε κάνει μία σειρά(αν δε κάνω λάθος) με το Σαββόπουλο?Πως το έλεγαν εκείνο?
    Astron
    23.02.2007, 13:51
    Παράθεση:

    Το μέλος Emilia_ στις 23-02-2007 στις 12:37 έγραψε...

    Αχουυυυυυυ!!!!!! Φοβερο??????? Που το βρήκες καλε?? Επειδή νομίζω δεν μπορω να το αποθηκεύσω, μπορεις να το στείλεις στο mail μου?? Pleaseeee...



    Μα ούτε εγώ το έχω. Στο youtube το βρήκα
    Lefterissamson
    23.02.2007, 14:33
    Emilia μου ,γράψε στο google ''youtube video grabbers'' κα θα σου δώσει sites με προγράμματα που σου δίνουν την δυνατότητα να τα αποθηκεύσεις στον υπολογιστή σου!
    Θα χει και οδηγίες...
    Emilia_
    23.02.2007, 14:50
    Παράθεση:

    Το μέλος Lefterissamson στις 23-02-2007 στις 14:33 έγραψε...

    Emilia μου ,γράψε στο google ''youtube video grabbers'' κα θα σου δώσει sites με προγράμματα που σου δίνουν την δυνατότητα να τα αποθηκεύσεις στον υπολογιστή σου!
    Θα χει και οδηγίες...



    Ωωωωωω τι καλα!!!! Σευχαρηστω Λευτερη μου,παω παω να ψαξω...!!!!
    -Αληθεια μου αρεσε πολυ το βιντεακι , γιατι μου θυμιζει που ημουν παιδακι κ τον χαζευα..!! -

    Παντως και εμεις θυμαμαι ειχαμε κασσετες που ειπες, και τις ακουγα ξανα κ ξανα...δεν πολυκαταλαβαινα βεβαια τη σατηρα του τοτε,αλλα γελουσα....εκανε τον Καραμανλη θυμαμαι τον παππου...τον τσομπανη -κλασσικα- κ αλλα χαζοχαρουμενα τραγουδακια που τα ειχα μαθει απεξω τοτε...!
    Lefterissamson
    23.02.2007, 15:42
    Εχω αρκετές δουλειές του Κλυνν!Σχεδόν όλες μετά τις πρώτες πειρατικές...Πριν 8 χρόνια έπεσε στα χέρια μου μια απο αυτές(Τις πειρατικές).Πολύ γέλιο...
    GL
    24.02.2007, 20:57
    Ηταν καπου στα 1993, τοτε το Ωδειο μου διοργανωνε επιμορφωτικα σεμιναρια για διαφορα θεματα! Ενα απο αυτα τα σεμιναρια ειχε τιτλο "Η Κωμωδια απο την Αρχαιοτητα μεχρι σημερα . Εως εδω ολα καλα, λεμε ολοι οτι θα ειναι ενα ακομα απο τα βαρετα σεμιναρια που πρεπει να δηλωσουμε συμμετοχη για να μην εχουμε προβλημα με τις παρουσιες μας στο ωδειο....
    Ελα ομως που σε ανυποπτο χρονο μας εγραψαν στην αφισα με μαρκαδορο οτι ομιλητης θα ειναι ο Χαρρυ Κλυν! Ξαφνικα οι συμμετοχες ανεβηκαν κατα 500%, ολοι ειπαμε οτι θα παμε και θα ριξουμε το γελιο της ζωης μας!!

    Ομολογω οτι με το που μπηκε στην Αιθουσα ο Ντερτι Χαρρυ μας επιασε ολους το γελιο... Ο χαμος δε ο τεραστιος εγινε οταν μας εριξε εκεινο το σατανικο του γελιο με το σπασμενο δοντακι....
    Μας ειπε Καλησπερα σας αλα Παπανδρεου και τοτε ειναι που επεσαν τα τσιμεντα!

    Η συνεχεια ομως ηταν εντελως διαφορετικη, ο ανθρωπος μας καθηλωσε!
    Παντα βαριομουν και βαριεμαι τις ομιλιες, ομως απο τοτες εχουν περασει 14 χρονακια και ακομα θυμαμαι τα λογια του Χαρρυ σε εκεινη την ομιλια!!
    Μας εκανε ολους να σωπασουμε και να καταλαβουμε τι σημαινει για τον Χαρρυ αυτο που κανει!!
    Μετα απο αυτο το σεμιναριο σχεδον ολοι πηγαμε και αγορασαμε τα βιβλια που ειχε εκδωσει! Για πολλες βδομαδες στο ωδειο ηταν κεντρικο θεμα συζητησης ο Χαρρυ και τα βιβλια του! Πλεον τις ταινιες του τις βλεπαμε και απο αλλη οπτικη γωνια περαν αυτης του ακρατου γελωτα!!!

    Θα κλεισω εδω το ποστ μου αυτο με μια ατακα του Χαρρυ λιγο πριν το φιναλε της ομιλιας του!


    Κυριες και Κυριοι, δεν θελω ερωτησεις! Οποιος σηκωσει το χερι του θα τον ρωτησω εγω οτι θελω..