ελληνική μουσική
    424 online   ·  210.841 μέλη
    pluton
    23.02.2007, 22:16
    Έχω ένα action bass της cort. Θα ήθελα να μου πείτε πως θα μπορούσα να κάνω τον ήχο του ποιο ''μπάσο''. Πρέπει να αλλάξω μαγνήτες ή θα ήταν καλήτερη η αγορά ενός καινούργιου μπασου.(σημ. οι μαγνήτες που χρησιμοποιώ δεν ξέρω τι μάρκα είναι. Προφανώς πρέπει να είναι της cort)
    BooBass
    24.02.2007, 10:39
    Για να δείς τα χαρακτηριστικά του action bass δοκίμασε εδώ: nullCort Action Bass 4 string
    Τώρα, το θέμα του ''μπάσου'' ήχου. Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

    Πρώτος και κυριότερος είναι το μπάσο που έχεις στα χέρια σου. Καταρχάς δεν ξέρω αν έχεις 4άρι ή 5άρι. Αυτό παίζει ρόλο γιατί έχουν διαφορετικόυς μαγνήτες. Το 4άρι φοράει έναν P στο μπράτσο και έναν J στη γέφυρα. Αν έχεις αυτό, παίρνεις ένα σταυροκατσάβιδο και ρυθμίζεις τους μαγνήτες ως εξής: τον P τον ανεβάζεις στις μπάσες χορδές (E & A) και τον χαμηλώνεις ελαφρως στις πρίμες (D & G), ενω τον J τον βάζεις να έχει σχεδόν ίδια απόσταση απ' όλες τις χορδες. Μια ακόμα λεπτομέρεια είναι το ύψος των χορδών απο την ταστιέρα. Αυτό το ρυθμίζεις από την γέφυρα, και πρέπει να βρείς το ύψος που βολεύει εσένα και βγάζει και τον ήχο που σου αρέσει. Στο 5άρι τα πράγματα είναι λίγο πιό απλά, γιατί αντι για PJ μαγνήτες φοράει JJ. Τέλος το tone control του μπάσου παίζει μεγάλο ρόλο. Αυτό καθορίζει πόσο ''σκοτεινό'' και ''μπάσο'' ή ''λαμπερό'' και ''πρίμο'' ακούγεται. Αν αλλάξεις τον πυκνωτή στο ποντεσιόμετρο, αλλάζεις και την περιοχή συχνοτήτων που επιρρεάζεις. Αυτό βέβαια θα πρέπει να το πας σε μάστορα ή αν ξέρεις από ηλεκτρονικά και ακουστική να το κάνεις μόνος σου.

    Δεύτερος παράγοντας είναι ο ενισχυτής που χρησιμοποιείς. Τόσο απλά. Παίξε με το EQ του ενισχυτή μέχρι να βρείς αυτό που σου ταιριάζει.

    Τρίτος παράγοντας. Οι χορδές που φοράς. Οι χορδές καθορίζονται από δύο πράγματα. Το υλικό τους, συνήθως nickel(μπάσος vintage ήχος) ή steel(bright μοντέρνος ήχος), και τον τρόπο που είναι στριμένο το μέταλλο, συνήθως roundwound(σκληρός Rock ήχος) ή flatwound(μουντός Jazzy ήχος). Η καλύτερη επιλογή, κατα τη γνώμη μου, είναι οι nickel roundwound χορδές, που βρίσκονται ενδιάμεσα ηχητικά και είναι πιό ευέλικτες. Μάρκες δεν θα αναφέρω (δεν κάνω διαφήμιση άλλωστε), πάντως να ξέρεις οτι συνήθως ότι πληρώνεις παίρνεις.

    Τέταρτος παράγοντας. Ο τρόπος που παίζεις. Αν παίζεις με δάκτυλα ή πένα, σε ποιό μήκος χτυπάς τις χορδές, αν μπορείς να κάνεις muting με το δεξι και το αριστερό χέρι, κτλ κτλ κτλ... Σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω άμεσα. Η τεχνική είναι κάτι που αποκτάς με χρόνο και μόχθο. Παρατήρησε μπασίστες που σου αρέσουν, βρες βιντεάκια να δείς τι κάνουν, και να είσαι παρατηρητικός. Για παράδειγμα εγώ έχω επιρρεαστεί πολύ απ' τον Stuart Zender (πρώην Jamiroquai) και όταν ξεκινούσα πριν 15 χρόνια περίπου με βοήθησε πολύ στο να διαμορφώσω το στύλ μου. Προσοχή, δεν λέω να γίνεις κλώνος κάποιου άλλου, απλά να καταλάβεις πως γίνεται κάτι και να το προσαρμόσεις στο παίξιμό σου.

    Ουφ...

    Ελπίζω να μην σε κούρασα (πολύ), καλή συνέχεια και have fun.

    ΥΓ: Δεν αναφέρθηκα καθόλου σε καινούργιο όργανο, γιατί όπως βλέπεις, εχείς πολλά πράγματα να τσεκάρεις πριν αποφασίσεις οτι όντως χρειάζεσαι καινούργιο μπάσο.
    pluton
    24.02.2007, 13:29
    Παράλληψή μου. Το μπάσο μου είναι τετράχορδο. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με τα τεχνικά μέρη του μπάσου(πχ μαγνήτες) τι ακριβώς εννοείεις με τους μαγνήτες Ρ και J.
    Οι μαγνήτες που έχω είναι ένας διπλός κοντά στην ταστιέρα και έναν μονό πιο κάτω. Πάντος σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες

    Για να δείς τα χαρακτηριστικά του action bass δοκίμασε εδώ: nullCort Action Bass 4 string

    Αυτό το μπάσο έχω...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pluton στις 24-02-2007 13:37 ]


    BooBass
    24.02.2007, 15:13
    Ο διπλός μαγνήτης κοντά στο μπράτσο λέγεται precision ή P. O μονός μαγνήτης κοντά στη γέφυρα λέγεται Jazz ή J. Οι ονομασίες αυτές βγαίνουν από τα ομόνυμα μοντέλα της Fender, καθώς σε αυτά τα όργανα πρωτοεμφανίστηκαν.

    Για να μάθεις περισσότερα για τα χαρακτηριστικά που έχουν οι μαγνήτες και πώς επιρρεάζουν τον ήχο δες εδώ:
    EMG Pickups

    To συγκεκριμένο έντυπο είναι βέβαια διαφημιστικό, αλλα εξηγεί πόλλα πράγματα για την συμπεριφορά των μαγνητών.

    Αν το σκεφτείς πάντως τελικά για μαγνήτες, τσέκαρε τους:
    EMG
    Bartolini

    (By the way, εγώ έχω ένα Warwick Corvette custom με EMG JJ std active μαγνήτες @18V, και σκοτώνει!!!)

    Ότι χρειαστείς, εδώ είμαστε.
    rammsteiner
    24.02.2007, 20:13
    καλησπερα φιλε pluton...
    ειχα και εγω το ιδιο προβλημα (με το Rock bass της warwick)
    και το ελυσα με τον τροπο που σου περιγραφει ο φιλος boobass παραπανω (με το ρυθμισμα των μαγνητων,παρολο που το δικο μου εχει 2 j μαγνητες)
    προσεχε ομως να μην το παρακανεις και "μπουκωσεις" τον ηχο σου γιατι και τα πριμακια ειναι απαραιτητα σε καποια κομματια...
    θα σε συμβουλευα παντως στους ενισχυτες που παιζεις (αν δεν εχεις καποιον δικο σου) να "κοβεις" λιγο τις μεσαιες συχνοτητες (η το midle αν δεν εχει γραφικο equalizer) και να "πατας" λιγο τα μπασα...
    υ.γ.φιλε boobass εχεις πολυ ωραιο οργανο!!!
    (αν και εγω ειμαι music man maniac!!!)


    η ζωη ειναι μικρη για να ειναι θλιβερη...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rammsteiner στις 24-02-2007 20:14 ]