ελληνική μουσική
    527 online   ·  210.840 μέλη

    Ποιά είναι η γνώμη σας για τους MODE PLAGAL!

    hearty
    24.02.2007, 10:15
    Δεν είναι πολύς καιρός που άκουσα, τυχαία στο ράδιο, τους Mode Plagal, στο κομμάτι "Πικροδάφνη" και, ομολογώ, ενθουσιάστηκα!!! Αυτή τη στιγμή ακούω το cd τους "Mode Plagal III" και θα ήθελα να ανοίξουμε μια συζήτηση γι΄αυτό το συγκρότημα, γιατί, κατά τη γνώμη μου, είναι καταπληκτικοί, αφού καταφέραν να δώσουν νέα πνοή στη δημοτική μας μουσική, με σεβασμό και μεράκι, χωρίς να την προδώσουν ή να την αλλοιώσουν!!! Αισθάνομαι την ανάγκη να τους ευχαριστήσω μέσα απ' την καρδιά μου και να τους ευχηθώ τα καλύτερα!!!
    mariagrevena
    24.02.2007, 18:44
    Οι Mode Plagal θεωρώ ότι είναι μια εξαίσια μπάντα που έχει πολλά ακόμα να δώσει.Είχα τη χαρά να τους απολαύσω την προηγούμενη Κυριακή στα Γρεβενά, όπου αυτοσχεδίασαν με τα χάλκινα της Κοζάνης και της Σερβίας και έκαναν όλους εμάς από κάτω να ζούμε στιγμές έκστασης. ¨Ηταν τρομερή παράσταση και το καλό ήταν ότι τζαμάρανε, κάτι που έχω την αίσθηση ότι δεν το κάνουν και πολύ συχνά..
    Πάντως είναι μελετημένοι, ανοιχτόμυαλοι και πολύ δεμένοι.
    stuff
    25.02.2007, 16:22
    Οι "Τροπος Πλαγιος"(ελληνιστί) ειναι ενα απο τα καλυτερα ελληνικα Jazz-ethnic συγκροτηματα που υπαρχουν αυτη τη στιγμη.
    Κανουν με πολυ εξυπνο τροπο αυτο το "παντρεμα" της μουσικης μας παραδοσης με την Jazz,κατι το οποιο ειναι δυσκολο "και επικινδυνο",αν δεν γινει σωστα....
    EvdokiaPreka
    25.02.2007, 16:22
    Οι Mode Plagal είναι μία εξαίσια μουσική μπάντα που αρέσκεται να αναμειγνύει και να συνταιριάζει ηχοχρώματα από τη δημοτική μας παράδοση, τη Funk, τη Jazz και την ανατολή. Όλες οι συνεργασίες τους είναι προσεγμένες όπως βέβαια και τα 4 δισκάκια τους που τα προτείνω ανεπιφύλακτα( Mode Plagal I,II,III και ΒΟΣΠΟΡΟΣ). Τους είχα ακούσει πέρυσι με τη Μάρθα Φριντζήλα, τον Πουλικάκο, τον Πιλαλί καθώς και στον Αέρα στην Πετρούπολη προχθές και το ταξίδι ήταν υπέροχο...Πάντως πέρα από καλοί μουσικοί, είναι και ωραία τυπάκια, με τα πάθη, τις αδυναμίες τους (τζαζόφιλοι τρελοί) κτλ. Περιμένουμε εναγωνίως νέες μουσικές αναζητήσεις τους.
    Άσχετο αλλά έπεσαν πρόσφατα 3 δισκάκια στα χέρια μου που τυγχάνουν άξια προσοχής και τα συστήνω: Σταύρος Σοφιανόπουλος "Το Κέρασμα", ANKH, Βασίλης Ρακόπουλος, "AMMON", Muse και Clandestinos, "Mixed Race", Music Work Records. Καλή μας ακρόαση.