ελληνική μουσική
    691 online   ·  210.828 μέλη

    Φοβάστε να εκφράζετε τα συναισθήματά σας??

    pastella
    25.02.2007, 20:54
    Ναι. Δεν ξερω πως τα καταφερνω, στις σχεσεις με το αλλο φυλο τα εχω κανει μανταρα (και συνεχιζω να τα κανω. Μυαλο δεν βαζω Και ξερω οτι 2 φορες που δεν τα εξεφρασα κακο στον εαυτο μου εκανα.

    Καποια στιγμη θα στρωσω κι εγω που θα παει...
    vero
    25.02.2007, 20:54
    egw ta krivw poli ta sinaisthimata mou, eimai poli kleisto atomo
    alicia0
    25.02.2007, 23:13
    Παράθεση:

    Το μέλος elenigeladari στις 25-02-2007 στις 13:06 έγραψε...

    δυστυχώς ή ευτυχώς είναι ορισμένα που όχι ότι φοβάμαι να τα εκφράσω, απλά δεν πρέπει να τα εκφράσω γιατί θα φέρουν την καταστροφή.. τόσο για μένα όσο και για τους άλλους... οπότε προτιμώ να τα πνίξω εγώ, .. αντί να με πνίξουν αυτά...

    τώρα για εσάς, ... συμβουλή μου να μη κάνετε το ίδιο... είναι άκρως επικίνδυνο...
    εκφραστείτε ελεύθερα και αφήστε τους άλλους να παραμιλούν... είναι προτιμότερο να παραμιλούν αυτοί παρά εσείς.. πιστέψτε με...



    Αχ....θα συμφωνήσω απόλυτα με τη μαμά Ελένη....
    athinouli24
    26.02.2007, 10:00
    Εγώ δεν φοβάμαι να εκφράσω τα συναισθήματά μου... Οι άλλοι τρομάζουν όταν τα ακούνε!
    uNick
    26.02.2007, 12:16
    Αν αυτό το topic άνοιγε πριν από 1-2 μήνες, θα απαντούσα πολύ διαφορετικά... Πάντα ήμουνα πολύ επιφυλακτικός στο να εκφράζω τα συναισθήματά μου, ίσως για να μην τρομάξω τους άλλους, ή ακόμα και γιατί φοβόμουν την αντίδρασή τους... Τώρα μπορώ να πω ότι αισθάνομαι πολύ άνετα να εκφράζω αυτά που νιώθω, γιατί και ευχάριστα νιώθω για αυτά, και το θεωρώ σωστό και τίμιο να ξέρει ο άλλος αυτά που έχω μέσα μου (ακόμα κι αν κάποιες φορές τρομάζουν).


    Παράθεση:
    Εγώ δεν φοβάμαι να εκφράσω τα συναισθήματά μου... Οι άλλοι τρομάζουν όταν τα ακούνε!

    Εγώ πάντως δεν τρόμαξα (παραδόξως)...
    Tren
    26.02.2007, 13:13
    Δεν ξερω αν ειναι φοβος,η ανασφαλεια τελικα.Μια ανασφαλεια που σε κανει να αναρωτιεσαι κατα ποσο ενδιαφερουν τον αλλον τα συναισθηματα σου.Ακομα και τωρα που γραφω αναρωτιεμαι κατα ποσον ενδιαφερουν αυτα που εκφραζω.
    Η εκφραση των συναισθηματων ειναι μια μετεωρη κατασταση.Θεωρω οτι δεν αποδιδεται παρα μονο με τις αισθησεις.Ολα τα λογια του κοσμου δεν φτανουν την μαγεια ενος κοιταγματος...το χαδι,η αγκαλια..ακομα και τα συναισθηματα θυμου δεν αποδιδονται 100% μονο με μια ασχημη κουβεντα..
    Και ισως, κατα την ταπεινη γνωμη μου παντα,αν με την ιδια ανεση που δειχνουμε το θυμο μας,την πεινα μας,τον κορεσμο ,την νυστα,την ευτυχια μιας μελωδιας στ'αυτια μας και ολα τα αλλα απλα και ολοφανερα δειχναμε και την αγαπη μας ....ολα θα ταν απλα.Μεσα στα "ολα"θα ηταν και τα συναισθηματα μας...τι στο καλο....
    stella1987
    26.02.2007, 17:21
    EAN AGAPAS KAPOION DEN PREPEI NA FOBASAI NA DEIXNEIS TA SYNAISTHIMATA SOU,ALLA PREPEI NA KSEREIS PROTA TI NIOTHI K O ALLOS POU EINAI MAZI SOU.....GIA SENA GIATI THA TON XASEIS....!!!!
    Zorb
    26.02.2007, 19:20
    Mipos oi perisoteroi den ta ekfrazoun giati fovountai tin aporipsi??
    Mipos tin patisan paliotera kai lene.. "Ego mlkies den ksanakano!"
    Mipos ... mipos .. mipos... Einai polla vasika.
    Eiparxoun diaforoi logoi. Gia alous simantikous kai gia allous oxi toso.
    Ego toulaxiston ekei pou ta ekfrasa den vgika xamenos. Isa isa kerdisa polla :)
    vasiliki33
    27.02.2007, 12:05
    Ενώ φοβάμαι να τα εκφράσω, πάντα τα εκφράζω.
    Μιλάμε για τον έρωτα βέβαια.
    Και το πάθος και την αγάπη αλλά και την πίκρα. Τα δείχνω αλλά και τα λέω για να είμαι σίγουρη πως ο άλλος τα κατάλαβε.
    Όταν κρατώ τα συναισθήματα μου με πνίγουν.
    Φοβάμαι την απόρριψη αλλά πιο πολύ φοβάμαι το άγνωστο.
    Θέλω ο άλλος να ξέρει να συναισθήματα μου αλλά και εγώ να ξέρω τα δικά του
    Αν γελοιοποιηθώ η αν εκτεθώ τότε δεν τα αξίζει αυτά τα συναισθήματα

    Zorb
    27.02.2007, 12:57
    Xereis ti pisteuo??? Kalitera me ta metanioseis gia kati pou ekanes.. Para na metanioseis argotera pou den to ekanes kai den tha ikseres tin kataliksi tou.

    Deiliasa arketes fores fores na ekfrasto gia ta aisthimata mou fovontas min xaso esto kai tin filia tis. Alla me tin kopela pou eimai twra iksera oti den tha me perifronisi kai den tha me mediagrapsei apo tin zoi tis. Kai pistepse me autin tin stigmi exo kati poli omorfo :)

    Ti einai prasino kai ginete kokkino?
    Vatraxakia se blender

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Zorb στις 27-02-2007 12:58 ]


    Jimy
    27.02.2007, 16:08
    Πολύ αλλά τα εκφράζω!

    alekos5
    27.02.2007, 18:13
    Παράθεση:

    Το μέλος vasiliki33 στις 27-02-2007 στις 12:05 έγραψε...

    Ενώ φοβάμαι να τα εκφράσω, πάντα τα εκφράζω.
    Μιλάμε για τον έρωτα βέβαια.
    Και το πάθος και την αγάπη αλλά και την πίκρα. Τα δείχνω αλλά και τα λέω για να είμαι σίγουρη πως ο άλλος τα κατάλαβε.
    Όταν κρατώ τα συναισθήματα μου με πνίγουν.
    Φοβάμαι την απόρριψη αλλά πιο πολύ φοβάμαι το άγνωστο.
    Θέλω ο άλλος να ξέρει να συναισθήματα μου αλλά και εγώ να ξέρω τα δικά του
    Αν γελοιοποιηθώ η αν εκτεθώ τότε δεν τα αξίζει αυτά τα συναισθήματα




    sumfono mazi sou. giati ean den dixnoume ta sunaisthimata mas apo fovo kai ta kamouflaroume piso apo thn eikona mas opoia kai an einai (tou epistimona, tou sovarou) pos theloume na ta katalavei o allos?
    sosta to etheses kai to pathos kai thn agapi kai thn pikra. An to kanis auto anarotiemai pos h pios mporei na se geliopoiisi. Na antapokrithi einai to pithanotero! Ginaikes pou skeftontai kai litoyrgoun opos esy pistepse me Vasiliki den yparxoun polles.
    Kapos etsi litourgo kai ego. Opoios exi aytia akouei opoios exi mialo katalabaini alla panta ma panta vrontofonazo tis skeceis mou
    tina15
    08.06.2007, 12:12
    Φοβάμαι ναι!!!Φοβάμαι πάρα πολύ και ειδικά σε σχέση με το άλλο φύλο για δύο λόγους: 1 γιατί έχω πληγωθεί πάρα πολύ από ανθρώπους που δεν ήταν για 'μένα και 2 γιατί εχώ πληγώσει ανεπανόρθωτα έναν άνθρωπο που λάτρευα!!! Είναι τρελό αυτό έτσι;;; Οπότε και έγω κλείστηκα στον εαυτό μου ωστε να μην μπορεί κανείς να με πλησιάσει και να μην προξενήσω άλλο κακό σε κανέναν!!! Το καλύτερο για όλους..........................
    Liza32
    08.06.2007, 14:34
    όχι δεν φοβάμαι να τα εκφράσω, και μάλιστα δεν με απασχολεί καθόλου τι θα πουν οι άλλοι για μένα!Το γεγονός οτι εκφράζω τα συναισθήματα μου, σημαίνει, οτι τα έχω καλά με τον εαυτό μου.
    renabill
    08.06.2007, 15:34
    Γενικά είμαι πολύ αυθόρμητη και εκφράζομαι πολύ άνετα.Ως προς το άλλο φύλο δεν εκφράζομαι εύκολα γιατί φοβάμαι την απάντηση και πως θα το πάρει ο άλλος.
    PROFBASILHS
    08.06.2007, 16:37
    xmmm mexri prosfata, ta ekryva kala. alla to katalava pws ayto mono kalo den moy kanei.. ara anoigoyme xaraktira kai pania gia kalitera pragmata
    melkat06
    08.06.2007, 19:05
    Τα τελευταία χρόνια, με φοβίζει πολύ να τα εκφράσω..
    Δεν μου αρέσει καθόλου, βέβαια,
    αλλά είναι μια άμυνα που μου έχει δημιουργηθεί και
    δυστυχώς δεν μπορώ να την αλλάξω.. (τουλάχιστον, όχι ακόμα.)
    Ελπίζω στο μέλλον..
    lookylouk
    08.06.2007, 23:10
    Εξαρτάται από το πόσο είναι σε θέση να τα αντιληφθεί το άτομο που εχω απέναντί μου.
    Δε λειτουργώ με όλους το ίδιο...Ανάλογα το τι μου εμπνέει...
    punkster
    09.06.2007, 00:00
    Αν φοβαμαι....χχχμμμ....μαλλον δισταζω...

    Ειναι γιατι στο παρελθον ειχα περασει φασεις μεγαλης δοτικοτητας και οταν πλεον ξετυφλωθηκα απ τον ερωτα και καταλαβα οτι ολο εκεινο τον καιρο οχι μονο δεν επαιρνα απολυτος τιποτα απ τον αλλο, αλλα....

    Τεσπα, μην τα αναλυω παλι...

    Το αποτελεσμα ηταν οτι πληγωθηκα πολυ και πλεον εχω την ταση να δισταζω πολυ να δειξω στον αλλον τι νιωθω, ισως στην προσπαθεια να προστατευτω, να μην πληγωθω ξανα οπως τοτε...



    edelweiss
    09.06.2007, 04:56
    Είμαι τόσο μα τόσο αυθόρμητη και τόσο εκφραστική που και μόνο με το βλέμα μου φαίνεται τι νοιώθω για τον άλλον :) Σπάνια καταφερνω να κρυφτώ (αλλά ποτέ δεν το μετάνοιωσα)