ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.851 μέλη

    Πιανο από ιδιώτη - Μεταφορα - Κόστος

    Kal-EL
    24.02.2007, 18:52
    Αναρωτιέμαι... Ειναι καλύτερο να αγοράσεις από ιδιώτη μεταχειρισμένο πιάνο ή απο μαγαζί? Πόσο στοιχίζει περίπου η μεταφορά ενος πιάνου από ιδιώτη εντός Αττικής?
    melody-music
    26.02.2007, 13:51
    Αυτά τα δυο μου φαίνονται εμένα πιο έμπιστα... έχουν και το συμβόλαιο σε κάποια σελίδα τους με όλους τους όρους κ τη διαδικασία της μεταφοράς. Αν δεν σε καλύψουν αυτά βάλε στο google όρο αναζήτησης ‘‘ μεταφορά πιάνων’’ και θα σου βγάλει αρκετά...Ελπίζω να βοήθησα!
    http://www.giannakidis.gr/metafores-gr.html
    http://www.novas.gr/mousika_gr.html
    pkarpathakis
    21.05.2007, 16:50
    Απο μαγαζί έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για το τι αγόρασες. Σου δίνουν εγγύηση, μεταφορά, καρεκλάκι... κτλ. Από σπίτι δεν έχεις σιγουριά. Είναι καλύτερα οταν πας σε ένα σπίτι να δεις ένα πιάνο να έχεις καποιον που να είναι τεχνικός και να τον εμπιστεύεσαι ότι θα σε βοηθήσει ώστε να μην την πατήσεις. Αν θέλεις επικοινώνησε μαζί μου στο pkarpathakis@yahoo.gr ή 6936792510. Γνωρίζω αρκέτα για τα πιάνα και μπορώ να σε βοηθήσω να αποφύγεις παγίδες.
    Mozart2011
    25.07.2011, 11:22

    Πρίν από λίγες μέρες φώναξα τη μεταφορική Μπαλαφούτης για τη μεταφορά ενός όρθιου πιάνου.

    Το πίανο έφτασε στο νέο σπίτι (εντός Αθηνών, από μια περιοχή της Αθήνας σε μιά άλλη) σε άθλια κατάσταση. Σπάσμένο σε ένα σημείο και με δύο βαθουλώματα σε άλλα δύο σημεία. Όταν τηλ στον υπέυθυνο είπε δεν πειράζει να φέρω έναν μάστορα να σου κολλήσει τη φλύδα που έφυγε ...για τα βαθουλώματα ούτε λόγος.....όσο για το πάτωμα στο διάδρομο και στο σαλόνι ...αφήστε καλύτερα....Γι αυτό παιδιά μεγάλη προσοχή στη Μεταφορική εταιρεία....

    Και μάλιστα η εν λόγω μεταφορική γράφει στην ιστοσελίδα της ότι είναι ειδική στη μεταφορά πιάνων!!!!!! ΈΛΕΟΣ. Και φυσικά ούτε τα λεφτά μου επέστρεψαν. Εννοείται βεβαια ότι θα κινηθώ με εξώδικα αλλά οι τύποι είναι άθλιοι!!!!!

    Μακρυα από τη μεταφορική Μπαλαφούτη, τουλάχιστον όσον αφορά στη μεταφορά πιάνου.


    Maria1977
    19.11.2011, 18:57

    Ποτε μην μεταφερεις το πιάνο με εταιρία που δεν είναι εξειδικευμένη στην μεταφορά πιάνου. Εμένα το λέει και στην εγγύηση που μου δώσαν όταν πήρα πιάνο από τον ΟΙΚΟ ΑΘΑΝΑΣΑΣΑΤΟ και όταν χρειαστηκε να μετακομίσω τους πηρά και με συστήσαν σε εταιρία μεταφοράς μόνο πιάνων και ήρθε μια χαρά και το κουβαλήσαν με τα χέρια. Αν θες πάρε τηλεφωνο και ρωτά: 2103839339.


    masterpiano
    29.08.2012, 09:23
    Επειδη παιζω χρονια πιανο κ εχω μεταφερει παρα πολλες φορες ,μπορω με βεβαιοτητα να σας πω οτι η μοναδικη σοβαρη και εξειδικευμενη εταιρεια που μεταφερει αποκλειστικα πιανα ειναι ο ΔΗΜΗΤΡΟΚΑΛΛΗΣ-ΠΙΑΝΟΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ.Οι ανθρωποι μεταφερουν τα παντα κ παντου απο τις σκαλες .Ανεβαζουν ουρες στον 7ο.Κ οι περισσοτεροι μουσικοι οικοι με αυτον συνεργαζονται.Τον συνιστω ανεπιφυλακτα.Οσες φορες και τν εχω χρειαστει δεν με εχει απογοητευσει.
    musicmarket
    30.08.2012, 09:48

    Καλημέρα σας. Είμαι χορδιστής, τεχνικός πιάνων. Ας ξεκινήσουμε με ένα ένα. Πρώτα την επιλογή κατάστημα ή ιδιώτης. Όπως πολύ σωστά προείπε ο pkarpathakis όταν πρόκειται να αγοράσουμε πιάνο θα πρέπει και στις δύο περιπτώσεις αλλά περισσότερο στην περίπτωση του ιδιώτη να έχετε μαζί σας χορδιστή - τεχνικό για να ελέγξει το πιάνο. Ωραία η εμφάνιση, το χρώμα η μάρκα αλλά τι να τα κάνεις αν το πιάνο είναι τοποθετημένο δίπλα σε ένα καλοριφέρ;;;;;; ¨Είναι πολύ κλασσική περίπτωση. Επίσης θα πρέπει να προσέξετε αν είναι ιδιώτης κάποια άλλα πραγματάκια όταν μπείτε στο σπίτι. Όπως προανέφερα τα καλοριφέρ, κλιματιστικά και τζάκια πρέπει να είναι μακριά. Το πιάνο να είναι τοποθετημένο σε εσωτερικό τοίχο και σε απόσταση μια παλάμη από αυτόν. Στα κολλημένα στον τοίχο πιάνα σε εξωτερικό τοίχο συνήθως παρουσιάζεται μούχλα από την υγρασία. Επίσης ο χορδιστής θα πρέπει να τσεκάρει 1ο το πιάνο αν κρατά δυνατά το χόρδισμα του ( όλες οι βίδες των χορδών είναι μπηγμένες στο ξύλο του πιάνου. Αν υπάρχει καλοριφέρ δίπλα αυτό έχει σαν συνέπεια η πολύ ζέστη να αποβάλει την υγρασία του πιάνου ώστε οι βίδες να είναι χαλαρές.) Αν διαπιστώσετε κάτι τέτοιο ΜΑΚΡΙΑ από το πιάνο αυτό. Η επισκευή αξίζει μονάχα αν είναι Stainway & Sons ή Bossendorfer. Επίσης ο χορδιστής πρέπει να δει την κατάσταση του μηχανισμού (ρυθμίσεις και φθορές) Μια αντικατάσταση σε φθαρμένες έντονα τσόχες μπορεί να φτάσει και τα 500 ευρώ χώρια τις ρυθμίσεις) άρα μπορεί να πείτε ότι το πήρα φτηνά γιατί ήταν ιδιώτης και να βρεθείτε με ένα μεγάλο λογαριασμό μετά από τον χορδιστή. Επίσης ελέγξτε πολύ καλά το πιάνο για τυχόν ΣΑΡΑΚΙ!!!!!! Σαράκι στο πιάνο = μεγάλα έξοδα! Όταν αγοράζουμε από κατάστημα τα πιάνα είναι συνήθως ακριβότερα γιατί έχουν κάνει επισκευές.

    Άρα σε κάθε περίπτωση προτείνω

    1) να έχετε μαζί σας έναν τεχνικό να δέι το πιάνο.

    2) Το κατάστημα να έχει δυνατότητα παροχής σέρβις και να σας δώσει μια εγγύηση.

    3) Μην βιαστείτε για την αγορά του οργάνου. Τα πιάνα δεν είναι καραμέλες που τις παίρνουμε από τα περίπτερα. Είναι επένδυση χρημάτων.

    Για μεταφορική επειδή μεταφέρουν πελάτες μου συχνά πιάνα σε όλη την Ελλάδα οι πιο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ είναι η Astra μεταφορική στην Αθήνα που αναλαμβάνει μεταφορές πανελλαδικά. Τηλ 2106922400. Ο τρόπος που μεταφέρουν ένα πιάνο είναι ο τρόπος που συνάντησα μονάχα στο εξωτερικό.

    Όλα τα παραπάνω είναι απόψεις και συμβουλές που στηρίζονται στην εμπειρία μου και είναι καθαρά επαγγελματικές. Τα αντιμετωπίζω καθημερινά. Παρακάτω έχω ένα σύνδεσμο που έχω αναρτήσει συμβουλές περιποίησης και φροντίδας για το πιάνο.

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=27481

    Ελπίζω να βοήθησα και όχι να σας άγχωσα

    Βαγγέλης Παπαδάκης Χορδιστής τεχνικός πιάνων και πνευστών.

    -----------------

    www.musicmarket.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : musicmarket στις 30-08-2012 09:55 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : musicmarket στις 30-08-2012 10:00 ]


    elenikikou
    08.07.2017, 17:50

    Kal-EL το κοστος κιμενεται αναλογα με του φορτιου,  παντως εαν το αγορασεις πχ λεμε τωρα απο το Περιστερι το πιανο και εσυ κατοικεις στο κεντρο της Αθηνας το κοστος δεν θα ειναι το ιδιο με το να κατοικεις πχ στο Βυρωνα. Ποσα να σου παρει κανεις για να σου κουβαλισει  ενα πιανο. Προσεχε παντως πια μεταφορικη να εμπιστευθεις. Δεν ειναι ολες ιδιες... εγω για τη μεταφορα των μουσικων οργανων απο το Ωδειο στο κεντρο της Αθηνας μεχρι Πειραια επελεξα την Χρυσος μεταφορικη και αυτο διοτι μου εδωσαν γραπτη εγγυηση. Πολυ σιμαντικο αυτο.. εαν θελετε μπορειτε να δειτε εδω http://www.xrysosmetaforiki.gr

    Παρακαλω μην θεωρει διαφιμιση... Απλα ειναι μια καλη εταιρεια για μεταφορες εθραυστων ειδων η οποια προσφερει εγυησεις για αυτο και την αναφερω 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την elenikikou, 12-10-2017 14:02 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την elenikikou, 12-10-2017 14:03 ]