ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.832 μέλη

    Σύγχρονο ή κλασσικό τραγούδι;

    amadeuswebern
    28.09.2008, 19:31

    Παιδιά,

    σας ευχαριστώ πάρα πολύ, ήδη με βοηθήσατε πολύ! Αν κάποιος έχει και κάποιο καλό ωδείο να μου προτείνει στο κέντρο της Αθήνας, στείλτε μου ΡΜ!

    Many thanks,

    Amadeus

     

     


    fruit-pie
    29.09.2009, 21:03

    Γεια σας παιδια!Smile ειμαι σε σχετικα μικρη ηληκια και θα ηθελα να ασχοληθω με το τραγουδι(δεν εννοω επαγγελματικα και σε καμια περιπτωση ονειρο μου δεν ειναι να γινω καλομοιρα!!)απλα αυτο που μου αρεσει ειναι τα τραγουδια στα musical(π.χ spamalot,hairspray etc.) και θα μου αρεσε αν καποια στιγμη μπορουσα να τραγουδησω κατι παρομοιο.οποτε θα ηθελα να σας ρωτησω τι πιστευετε οτι θα με βοηθησει περισσοτερο το κλασικο η το συγχρονο τραγουδι??


    BAGRATION
    30.09.2009, 00:09

    Γειά χαρά.

    Αμα σου αρέσει το μιούζικαλ τοτε αυτό να ακολουθήσεις. Οπότε πας στο συγχρονο. Αντιθέτως αν ξεκινήσεις από κλασσικο αφενός θα το κάνεις πιο περίπλοκο το θέμα και αφετέρου θα ασχοληθείς με πράγματα που δεν έχουν σχέση με αυτό που θέλεις. Στο κάτω κάτω μουσική κάνουμε, οπότε με τη μουσική που μας αρέσει θα ασχοληθούμε! {#emotions_dlg.yes}

    Απλά κοίταξε να ξεκινήσεις σε μια νορμαλ για τη φωνή ηλικία 17- 18 ας πούμε, όχι μικρότερη


    synchronicity
    30.09.2009, 00:32

    Σας χαιρετώ!

    Θέλω να μπορώ να τραγουδάω τραγούδια σαν
    αυτόLink

    >. Εκτός από το προφανές, δηλαδή ότι τα οπερατικά μέρη χρειάζονται κλασικό τραγούδι, το υπόλοιπο τι χρειάζεται; ο-ο Έχω μπερδευτεί λίγο.

    Ευχαριστώ πολύ.


    fruit-pie
    30.09.2009, 11:18

    Eυχαριστω παρα παρα παρα πολυ BAGRATION στ' αληθεια με βοηθησες γιατι ειχα πραγματικα μπεδρευτει.Αλλα τι εννοεις ''σε μια νορμαλ για τη φωνή ηλικία'' δηλαδη να στερεοπιηθει...???Και το αλλο που με απασχολει ειναι οτι απο το ωδειο μου ειπαν οτι οσο αναφορα το συγχρονο τραγουδι δεν παιρνεις καποιο πτυχιο.Δεν με ενοχλει τοσο αυτο εφοσον σας ειπα οτι δεν με ενδιαφερει επαγγελματικα αλλα θα ηθελα να ξερω αν ισχυει κατι τετοιο.


    BAGRATION
    01.10.2009, 13:24

    synchronicity Αυτό που έβαλες, καμμία επαφή με το το κλασσικό τραγούδι. Απλά μπερδεύει το κομμάτι, το ύφος, και η ενορχηστρωση τα οποια είναι κλασσικότροπα.

    fruit-pie Α ωραία, χαιρομαι που βοήθησα! Για για το θέμα της ηλικίας. Βασικά στην εφηβεια αναπτυσσεται η φωνή του ανθρώπου, (μεγαλώνουν και παχαίνουν οι φωνητικές χορδές, οι χόνδροι του λάρυγγα κ.α.) Κατα την ανάπτυξη η φωνή γίνεται πιο ευπαθής  και οχι μόνο αυτό, αλλά και οι ενδεχόμενες βλάβες μπορεί να αφήσουν κουσούρια. Γιαυτό καλό είναι να ξεκινάς τις ασκήσεις κτλ μολις τελειώσει η ανάπτυξη αυτή. Αυτή τελειώνει κάπου μεταξύ 16-18 για τις γυναίκες και μετά τα 18 στους άνδρες.

    Αυτό για το πτυχίο ισχύει. Με το ένα, μπορείς να παρεις το πτυχίο μονωδίας, με το άλλο δεν παιρνεις τίποτε. Το πτυχίο μονωδίας όμως θέλει αρκετά χρόνια....

    Smile

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 01-10-2009 13:26 ]


    fruit-pie
    01.10.2009, 15:06

    Πραγματικα το μονο που μπορω να πω ειναι ΤΕΛΕΙΑ!!! Πριν απο 2 μερες δεν ηξερα καν που βρισκομουν τωρα ξερω και θα μπορεσω να καταφερω ενα απο τα ονειρα μου!! Χιλια ευχαριστω BAGRATION!!{#emotions_dlg.biggrin}Θα σας κρατω ενημερους για την εξελιξη που θα παρουν τα πραγματα!!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fruit-pie στις 01-10-2009 15:07 ]


    synchronicity
    01.10.2009, 15:28

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 01-10-2009 στις 13:24 έγραψε...

    synchronicity Αυτό που έβαλες, καμμία επαφή με το το κλασσικό τραγούδι. Απλά μπερδεύει το κομμάτι, το ύφος, και η ενορχηστρωση τα οποια είναι κλασσικότροπα.

     

    Smile

    Πολύ ωραία τότε! {#emotions_dlg.happycrazy} Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ανακουφίστηκα τώρα που μου το είπες αυτό. Ευχαριστώ!


    BAGRATION
    02.10.2009, 21:44

    fruit-pie: Σου εύχομαι καλή συνέχεια!!!! {#emotions_dlg.clap}

    synchronicity: Smile


    amadeuswebern
    04.10.2009, 17:18

    Παράθεση:

    Το μέλος fruit-pie στις 30-09-2009 στις 11:18 έγραψε...

    Eυχαριστω παρα παρα παρα πολυ BAGRATION στ' αληθεια με βοηθησες γιατι ειχα πραγματικα μπεδρευτει.Αλλα τι εννοεις ''σε μια νορμαλ για τη φωνή ηλικία'' δηλαδη να στερεοπιηθει...???

     

    Κι εγώ αυτό πίστευα και είχα ακούσει, αλλά η καθηγήτριά μου της φωνητικής λέει ότι είναι μύθος.


    BAGRATION
    04.10.2009, 21:01

    Μπορεί να είναι και μύθος, αλλά εφόσον διήστανται οι απόψεις γιατί να το ρισκάρει κάποιος;;;;

    Καλλιο γαιδουρόδενε....


    ouzotheband
    29.10.2009, 19:53

    Γεια σε όλους και όλες!

    Ειδα το θέμα κάπως αργά? ...Γράφω anyway, διότι πιστεύω μπορώ να βοηθήσω στο δίλλημα ...μιας και εμπειρικά μπορώ, εκτώς άλλων, να υποστηρίξω την άποψη μου!

    Σε ηλικία 17 χρονών και ενώ τραγουδούσα ήδη σε γκρούπ, σχολικές εκδηλώσεις κλπ., θέλησα και εγώ να εξελίξω το θέμα της φωνής μου, με σπουδές τραγουδιού όπως είναι φυσικό.

    Είχα το δίλλημα σου - μοντέρνο ή κλασσικό?

    Τραγουδούσα ήδη "μοντέρνο" αλλά πάντα μου άρεσαν τα μιούζικαλ και με "έτρωγαν" απορίες όπως πχ .."πώς είναι δυνατόν μία φωνή να τραγουδάει πράγματα, σαν την άρια της
    Link

    ">Βασίλισσας της Νύχτας απο το Μαγικό αυλό του Μότσαρτ?"

    Ακολούθησα την πολύ σωστή συμβουλή ενός φίλου (κλασσικού συνθέτη) που μου είπε να ξεκινήσω κλασσικό τραγούδι για τον απλούστατο λόγο (και θυμάμαι τα λόγια του)...

    " 'Αν κανεις κλασσικό, τεχνικά, θα μπορείς να τραγουδίσεις Τα Πάντα (και μοντέρνο και κλασικό και έντεχνο και λαϊκό - και μάλιστα τεχνικά και χωρίς το φόβο του να καταστρέψεις το λαιμό σου, να δημιουργήσεις προβλήματα στις φωνητικές σου χορδές, και τελικά μεγαλώνοντας να μην μπορεις πια να τραγουδήσεις!). 'Αν κάνεις μοντερνο...η εξέλιξή σου φωνητικα θα παραμείνει εκεί...κλασσικό ή κάτι πιό απαιτητικό φωνητικά δεν θα μπορέσεις να το πέις ποτέ!"

    ...Σύν το οτι, κλασικό τραγούδι όταν τελειώσεις, θα έχεις και ένα βαρύτιμο δίπλωμα με το οποίο μπορείς να διδάξεις αργότερα και εσύ, είτε κλασικό είτε μοντέρνο ...(μάθε τέχνη και αστην...που λένε!)

    Τελικά και παρότι δεν είχα καμία προηγούμενη εμπειρεία στην κλασσική μουσική κατέληξα στο να το λατρέψω! Οι δυνατότητες είναι άπειρες και οι εξέλιξη της φωνής απίστευτη (γρήγορη και εντυπωσιακή) ακόμα και απο τον πρώτο χρόνο! Βέβαια...δεν κάνουν όλοι για όπερα...αλλά η τεχνική που θα μάθεις έστω και αν κάνεις λίγα χρόνια, είναι πολύ πιο σημαντική και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως γερή βάση για την εκπαίδευση τις φωνής σου, ότι στύλ τραγουδιού και άν ακολουθήσεις στην πορεία σου και στην καριέρα σου στο μέλλον!

    Απο την άλλη ...αν είσαι αποφασισμένη/ος να ΜΗΝ πειραματιστείς πάνω στις δυνατότητες του οργάνου που λέγετε φωνή και έχεις και μιά απέχθεια για την κλασσική (πράγμα που βασικά σημαίνει οτι δεν την γνωρίζεις!) ...ίσως να μπορεί να σε βοηθήσει ένας δάσκαλος μοντέρνου τραγουδιού να καταλάβεις μερικά πράγματα παραπάνω για τη φωνή, απο αυτά που θα μπορούσες να ανακαλύψεις μόνος/η σου.

    'Εχε επίσης όμως και κατα νού, πως πολλοί μεγάλοι καλλιτέχνες και τραγουδιστές δεν έκαναν ποτέ τους μαθήματα φωνητικής (πχ Bob Dylan) και ενώ δεν τραγουδούν "σωστά" ή "τεχνικά" η αξία τους δεν μειώνεται και αυτό που έχει πραγματικά σημασία σε έναν καλλιτέχνη είναι να έχει πράγματα να πεί, να έχει πάθος για αυτό που κάνει και όχι να ακολουθήσει τη μόδα της εποχης!

    Πλέων διδάσκω και εγώ φωνητική και πιστεύω πως ο δάσκαλος πρέπει πάνω απ όλα να είναι αληθινός και να λέει τα πράγματα 'σταράτα' γι αυτό και για ότι θέλεις μπορείς να στείλεις ένα πμ και θα χαρώ να σε βοηθήσω με τις όποιες σου απορίες!

    ________________________

    Όσο για το θέμα της ηλικίας που μπορεί κανείς να ξεκινήσει τραγούδι...δεν είναι ακριβώς "μύθος"...όπως ανέφερε κάποιος παραπάνω...απλώς μιλάμε για το σύνηθες που είναι 17-18 χρονών να ξεκινήσει κάποιος (σε σπανιότερες περιπτώσεις και απο τα 16) γιατί τότε κατασταλάζει η φωνή και απο παιδική γίνεται γυναικεία ή αντρική. Δεν σημαίνει όμως οτι δεν μπορεί να τραγουδάει ...σε χορωδία ή να κάνει τα solfege του απο νωρίτερα κτλ... Απλώς αν ξεκινήσει κάποιος κλασσικό τραγουδι πιο πρίν, μπορεί η φωνή ενός τενόρου πχ να μεταλαχτεί δραματικά σε χροιά μπάσου και τότε η τεχνική να πρέπει να αλλάξει εντελώς δημιουργόντας μεγάλο μπέρδεμα στο μαθητή πάνω που θα έχει αρχίσει να χτίζει το ρεπερτόριό του, και την τεχνική του και θα πάει πίσω, σχεδόν σα να ξεκινά ξανά απο την αρχή! Η μετάλαξη δέ, απο την οποία μπορεί να περάσει η φωνή και πάλι αργότερα (γύρω στα 30 - 40 - 50) δεν είναι δραματική και ούτε τόσο μεγάλη ωστε να αποτελεί ιδιέταιρο πρόβλημα...αλλά τότε ο έμπειρος πιά τραγουδιστής, ξέρει και πως να την χειριστεί!

     

    Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο ποστ...

    Ελπίζω να βοήθησα :)

    Naria


    -----------------
    OUZO THE BAND

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ouzotheband στις 29-10-2009 19:55 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ouzotheband στις 29-10-2009 20:13 ]


    amadeuswebern
    30.10.2009, 12:58

    Αυτό που υποτίθεται ότι είναι μύθος είναι η πεποίθηση ότι η φωνή μπορεί να πάθει ζημιά αν ξεκινήσεις να κάνεις μαθήματα από μικρός. Η φωνή μπορεί να αλλάζει, αλλά πάντα υπήρχαν παιδιά που τραγουδούσαν σοπράνο κλπ. Νομίζω ότι είναι ζήτημα (σωστής) εκπαίδευσης.


    BAGRATION
    30.10.2009, 20:44

    Οχι, αυτό που λές θα είναι πάντα πιθανό να συμβεί. Ανεξαρτήτως ηλικίας. Απλά οι πιθανότητες στην μικρή ηλικία είναι πιο πολλές για τον λόγο ότι τότε είναι πιο ευπαθής και ασταθής η φωνή. Αρα καλά λένε ότι δεν κάνει... Γενικότερα κατι που είναι πιθανό δεν μπορεί να αποτελεί ταυτόχρονα και μύθο.


    johnnygames
    11.02.2015, 16:53

    Καλησπέρα,  θα ήθελα κ εγώ να ρωτήσω κάτι. είμαι 21 χρονών και θέλω να ασχοληθώ με τη μονωδία. Ήμουν και  μεταξύ σύγχρονου αλλά ακόμα δεν ξέρω που θα καταλήξω. Γενικά έχω σωστή φωνή και καλό αυτί αλλά εμένα η φωνή μου δεν μου αρέσει  παρόλο που είναι σωστή. Στο κλασσικό είναι αλήθεια ότι μεγαλυτερο ρόλο παίζει το αυτί ?  Και επίσης αν γνωριζει κάποιος τι μαθήματα συγκεκριμένα ακολουθεί με τη μονωδία, για το σύγχρονο για παράδειγμα γνωρίζω είναι η εβδομαδιαία ώρα σου με τον καθηγητή, στο κλασσικό εκτός απο την εβδομαδιαία ώρα, τι άλλο  πρέπει να κάνει ο μαθητής, πόσες ώρες για θεωρία πχ ή χορωδία κ τι αλλο ?  Και επίσης αν είναι εύκολο να ποστάρει κάποιος πέρα απο τις ασκήσεις,  τι έιδη τραγουδιού, ρεπερτορίου κτλ διδάσκονται στη μονωδία.

    Ευχαριστώ,  Γιάννης


    vocalesque
    26.04.2015, 00:47

    Παράθεση:

    Το μέλος johnnygames στις 11.02.2015, 16:53 έγραψε...

    Καλησπέρα,  θα ήθελα κ εγώ να ρωτήσω κάτι. είμαι 21 χρονών και θέλω να ασχοληθώ με τη μονωδία. Ήμουν και  μεταξύ σύγχρονου αλλά ακόμα δεν ξέρω που θα καταλήξω. Γενικά έχω σωστή φωνή και καλό αυτί αλλά εμένα η φωνή μου δεν μου αρέσει  παρόλο που είναι σωστή. Στο κλασσικό είναι αλήθεια ότι μεγαλυτερο ρόλο παίζει το αυτί ?  Και επίσης αν γνωριζει κάποιος τι μαθήματα συγκεκριμένα ακολουθεί με τη μονωδία, για το σύγχρονο για παράδειγμα γνωρίζω είναι η εβδομαδιαία ώρα σου με τον καθηγητή, στο κλασσικό εκτός απο την εβδομαδιαία ώρα, τι άλλο  πρέπει να κάνει ο μαθητής, πόσες ώρες για θεωρία πχ ή χορωδία κ τι αλλο ?  Και επίσης αν είναι εύκολο να ποστάρει κάποιος πέρα απο τις ασκήσεις,  τι έιδη τραγουδιού, ρεπερτορίου κτλ διδάσκονται στη μονωδία.

    Ευχαριστώ,  Γιάννης

    Γειά σου Γιάννη, τα μαθήματα για την μονωδία διαρκούν 8 χρόνια και θα πρέπει μεταξύ άλλων να διδαχθείς θεωρία, αρμονία, σολφέζ -ντικτέ -πρίμα βίστα, υποχρεωτικό πιάνο, ιστορία μουσικής, χορωδία, πρακτικό διδασκαλείο. 

    Το ρεπερτόριο όπως φαντάζεσαι, είναι ρεπερτόριο αυτού που λέμε "κλασική μουσική" και μόνο. 

    Εάν σε ενδιαφέρει να τραγουδίσεις σύγχρονο τραγούδι, ταπεινή μου άποψη θα πρέπει να πάρεις μαθήματα σύγχρονου. 

    Σε ένα ΣΩΣΤΟ ωδείο μαζί με τα μαθήματα σύγχρονου τραγουδιού θα πάρεις και μαθήματα θεωρίας, ear training, ιστορία της σύγχρονης μουσικής, παίξιμο σε μουσικά σύνολα κ.α.

    Γενικώς τα πτυχία για το σύγχρονο τραγούδι μπορούν να είναι από 3-5 χρόνια. 

    Κρατικα αναγνωρισμένος τίτλος είναι μόνο αυτός της μονωδίας ωστόσο. 





    -----------------
    Vocalesque_____________ μαθήματα φωνητικής

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vocalesque, 26-04-2015 00:49 ]




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία