ελληνική μουσική
    537 online   ·  210.830 μέλη

    Ποιά τραγουδίστρια σας αρέσει;

    Shu_Ji
    29.05.2006, 19:22
    λοιπον εχουμε κ λεμε, οι προσωπικες μου συμπαθειες,χωρις να σημαινει οτι ολες οι αλλες δεν ειναι καλες αλλα αγαπημενες ειναι:
    Γιωτα Νεγκα, Τανια Τσανακλιδου, Ελλη Πασπαλα, Λιζετα Καλημερη, Μαρθα Φριντζηλα(ανεξαρτητως ρεπερτοριου ολες οι παραπανω!ειναι εξαιρετικες κ εχουν τοπακετο για μενα!!)
    επισης, εχει αρχισει να τραβαει την προσοχη μου η Ελεωνορα Ζουγανελη, ενω μια λιγοτερο γνωστη αλαλ πολυ ιδιατερη φωνη,ρεπερτοριο,παρουσια ειναι η Μαρια Ρεμπουτσικα(αδερφη της Ευανθιας Ρεμπουτσικα).

    απο ξενες μου αρεσει πααααααααρα πολυ η Tori Amos,η Anastacia,η Pink και η Dulce Pontes.
    (πειραζει που διασκεδαζω με τα τραγουδια της j.lo κι ας μην ειναι φωναρα?εμενα μαρεσει!)
    la_luna_nera
    30.05.2006, 17:41
    Η Σωτηρία Λεονάρδου ,η Μαρία Κατινάρη και η Μελίνα Μποτέλλη!!
    Είναι ερμηνεύτριες , χαμηλών τόνων ,με ήθος και συνέπεια!



    ΑΣΤΈΡΙΑ
    ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΚΑΤ!!
    prochatz
    30.05.2006, 19:56
    Μου αρέσουν αρκετές τραγουδίστριες αλλά αν έπρεπε να επιλέξω μία θα διάλεγα την Ελένη Τσαλιγοπούλου.
    marsoupilamis
    30.05.2006, 20:24
    Μεγάλη μου αδυναμία είναι η Ελένη Πέτα.
    Και φωνάρα και κουκλάρα
    koini_maria
    31.05.2006, 00:32
    ''Ψωμί , παιδεία , Ελευθερία Αρβανιτάκη '' όπως έλεγε κάποτε και ο Σαββόπουλος !!!!
    Εκτός της πολυαγαπημένης Αρβανιτάκη , συμπαθέστατες είναι και οι Αλεξίου και Γαλάνη !!!!
    CHE
    31.05.2006, 08:25
    Χάρις Αλεξίου, Ελευθερία Αρβανιτάκη, Ελλη Πασπαλά, Μελίνα Κανά, Ελένη Τσαλιγοπούλου.

    Υπάρχουν, βέβαια, και νεώτερες που τα πρώτα δείγματα είναι θετικά αλλά είναι νωρίς ακόμα για να πούμε ότι είναι κορυφαίες. Ενδεικτικά αναφέρω τη Ραλλία Χρηστίδου και τη Ζωή Παπαδοπούλου. Θα αναμένω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την επόμενή τους δουλειά.
    isidwros
    07.06.2006, 15:36
    anneke van giersbergen...
    accelerator
    07.06.2006, 20:39
    8a pw poia tragoudistria/es mou aresei..(den anaferei kati gia fwnh to topic )
    loipon h paparizou ka8ws kai h eirini apo tous c-real! einai kai oi 2 uperoxes kouklares..exei tuxei me thn eirini na milisw kiolas(polu to xarhka..)
    maroulaki_321
    07.06.2006, 22:50
    Μελίνα Κανα, Αλκηστις Πρωτοψάλτη
    Τρελαινομαι.
    evonni
    07.06.2006, 23:27
    Αυτή που πραγματικά με εκστασιάζει με την έκταση και το χρώμα της φωνής της είναι η μοναδική Ella Fitzgerald. Ήταν θεά η γυναίκα! Άλλες φωνές που με συγκινούν είναι οι εξής: Billie Holiday, Shirley Bassey, και από ελληνίδες Μαρινέλλα, Χάρις Αλεξίου, Έλλη Πασπαλά, Άννα Βίσση.
    maroulaki_321
    08.06.2006, 01:34
    και η θεά--> LAURYN HILL
    poison_girl
    08.06.2006, 17:22
    Η Ευριδικη μεγαλη μου αδυναμια κ αλλες
    mousikofilh
    08.06.2006, 19:28
    Πάρα πολλές ειναι αγαπημένες μου.
    Πρωτη και καλύτερη,για εμένα ειναι η χαρούλα.
    Στη συνέχεια,Αλκιστης πρωτοψάλτη,Ελευθερία Αρβανιτάκη,Ελένη τσαλιγοπούλου
    και πολλές άλλες.Απο νεώτερες,η Μελίνα Ασλανίδου και η Ραλλία.

    koini_maria
    12.06.2006, 18:32
    Μόλις είδα τι είχα απαντήσει βιαστικά παλαιότερα στο συγκεκριμένο topic και ένιωσα πολύ άσχημα !...
    Παρέλειψα να αναφέρω κάποιες πολύ - πολύ αγαπημένες (αν και ξέρω ότι δεν δικαιούμαι να χρησιμοποιώ την λέξη ''αγάπη'' και όλα τα παράγωγά της) ερμηνεύτριες , γι' αυτό θα ανακεφαλαιώσω:
    Ελευθερία Αρβανιτάκη , Χάρις Αλεξίου , Δήμητρα Γαλάνη . Έλλη Πασπαλά , Τάνια Τσανακλίδου , Σαβίνα Γιαννάτου , Λιζέττα Καλημέρη , Σοφία Παπάζογλου , Ελένη Τσαλιγοπούλου , Μαρία Παπανικολάου , Μάρθα Φριτζήλα , Ερωφίλη , Κατερίνα Νιτσοπούλου , Γλυκερία , Μαργαρίτα Ζορμπαλά , Γιώτα Νέγκα , Μελίνα Κανά , Μαρία Λούκα , Μαρία Θωϊδου ...

    Ελπίζω να μην ξέχασα καμία , πάλι.
    Όχι τίποτα άλλο , μα δεν θα μπορέσω να ξαναπάω σε συναυλίες τους , θα ντρέπομαι...
    Όλες όσες ανέφερα τις έχω ακούσει ζωντανά ουκ ολίγες φορές και είναι υπέροχες !!!...
    Καλά να είναι όλες τους , ό,τι κι αν κάνουν , όπου κι αν βρίσκονται ...
    loukaki
    12.06.2006, 20:55
    exoume tin tyxi kai tin evlogia na metrame polles kales gynaikies fwnes stin Ellada...
    Xaroula Alexiou, Dimitra Galani, Alkistis Prwtopsalti, Tania Tsanaklidou(gia tin opoia mporw na pw to exis xaritwmeno: eixe paei o pateras mou na tin akousei sta xekinimata tis prin 30 xronia sto "Zygo" stin Plaka, opou tragoudouse me to Saki ton Mpoula. Me kathe tragoudi pou elege loipon,fovontousan oloi oi thamwnes oti tha gremistei to magazi, giati apo tin entasi kai to vathos tis fwnis tis trantazontan ta ntouvaria stin kyriolexia...), Elli Paspala, Maria Farantouri, Aliki Kiagialoglou(pou eixa tin tyxi prin 6-7 xronia na tin akousw na tragoudaei se parea mia omorfi kalokairini vradia se 1 tavernaki se 1 xwrio tis Arkadias), Eleni Vitali, Eleni Tsaligopoulou, Eleftheria Arvanitaki, Glykeria, Melina Kana, Lizetta Kalimeri, Giwta Nega, Sofia Papazoglou, Melina Aslanidou...
    kai i mia kai monadiki Vicky Mosxoliou, pou mas vlepei apo ti geitonia twn aggelwn..
    the_mist
    04.08.2006, 13:54
    Οι τραγουδίστριες που μου αρέσουν είναι αρκετές. Θα ξεχώριζα όμως την Patti Smith…
    Sweetdreamer
    06.08.2006, 02:55
    Από αλλοδαπές ξεχωρίζω την Annie Lennox, διότι είναι μοναδική στην ερμηνεία, φωνή και σκηνική παρουσία. Δεν είναι τυχαίο που δεν υπάρχει άλλη σαν την Annie.
    Επίσης, Kate Bush, Patti Smith, Janis Joplin, Ελευθερία Αρβανιτάκη, Θεοδοσία Τσάτσου, Τζώρτζια των Μπλε, Άλκηστις Πρωτοψάλτη, Άννα Βίσση, Χάρις Αλεξίου, Δήμητρα Γαλάνη, Maggie Reilly, Bonnie Tyler, Pat Benatar, Alison Moyet, Joan Jett, Siouxsie Sioux, Τάνια Τσανακλίδου...


    Η μουσική είναι χρώμα, είναι όνειρο, είναι.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sweetdreamer στις 06-08-2006 03:03 ]


    aggeliki
    06.08.2006, 13:02
    Εν αρχή είναι η Χαρούλα...

    Ακολουθούν η Τσανακλίδου,η Γαλάνη,η Αρβανιτάκη και η Πρωτοψάλτη.Από νεότερες η Τσαλιγοπούλου και η Νέγκα!

    Σε παραπλανω με στιχους...ψευτικους

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aggeliki στις 06-08-2006 17:19 ]


    megaloserwtikos
    06.08.2006, 13:27
    Πολλές μου αρέσουν, κατα καιρούς άκουγα :
    Αλεξίου, Μοσχολιού, Βιτάλη, Γαλάνη, Βίσση, Τσανακλίδου, Μούσχουρη, Κανά, Νταντωνάκη...
    είναι πιθανό να ασχολήθηκα σχεδόν με όλες τις τραγουδίστριες σε διάφορες εποχές, αλλά η μεγαλύτερη μου αδυναμία είναι η Αρβανιτάκη...



    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 25-09-2006 21:44 ]


    semplice
    06.08.2006, 14:00
    Αν μιλήσουμε για Ελληνίδες τραγουδίστριες Οσο και αν προσπαθώ δεν μπορώ να βγάλω από την πρώτη θέση τη Βίκυ Μοσχολιού,την Χαρούλα Αλεξίου και τη Μαρινέλλα..

    Η Δήμητρα Γαλάνη, η Φλέρη Νταντωνάκη,η Ελένη Βιτάλη ,η Τάνια Τσανακλίδου ,
    η Ελευθερία Αρβανιτάκη,η Γλυκερία,η Αλκηστις Πρωτοψάλτη φυσικά δεν είναι "δεύτερες "

    Σωτηρία Μπέλλου,Κάιτη Χωματά,Πόπη Αστεριάδη,Ρένα Κουμιώτη,Νένα Βενετσάνου,Αλέκα Αλιμπέρτη,Μαρία Φαραντούρη,Νανά Μούσχουρη....Μελίνα Μερκούρη θα λάμπουν επίσης για πάντα με τα τραγούδια τους.

    Από τις νέες και ..νεότερες φωνές έχω μαγευτεί με την Ελεωνόρα Ζουγανέλη,με τη Λιζέτα Καλημέρη και τη Μέλίνα Ασλανίδου




    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 06-08-2006 14:12 ]