ελληνική μουσική
99 online   ·  202.765 μέλη

Προσοχη!Τρενο!

Tren
Σολίστ
Chat
26.02.2007, 00:41
Εχω συχνα την αισθηση πως αυτο το "προσοχη"δεν αφορα μονο την φυλαξη η οχι της διαβασης.
Τα τρενα μου δημιουργουν παντα μια μελαγχολια.Ιαως γιατι γυρω τους μπορεις να πλασεις χιλια σεναρια με το μυαλο σου...
Ειμαι μεσα,χρονια τωρα ταξιδευω.
Προσοχη!Τρενο!
Εσυ που εισαι?Μεσα?Τι θα κανεις?Θα κατεβεις η θα συνεχισεις?Κουραστηκες αραγε?Σε ζαλισε η διαδρομη?
Η μηπως εισαι απ'εξω?Τι θα κανεις?Θ'ανεβεις?Ηρθες να με χαιρετησεις η απλα εισαι η φευγαλαια φιγουρα που δεν προλαβαν καν να συλλαβουν τα ματια μου?
Οριακα μερη οι σταθμοι των τρενων.Οριακα τα τρενα .Οριακα τα ταξιδια τους.
Οριακα κι εγω.....ειναι συγκεκριμενες οι ραγες.....

me!!!!!!!!Εφτασα!!!!!!!!!
tsibitos
Φθασμένος
Chat
26.02.2007, 02:12
Πως ειπατε???
loussi
Βασική Νότα
Chat
26.02.2007, 13:23

Tren
Σολίστ
Chat
26.02.2007, 13:35
Τα τρενα λεω....μυστηρια "πλασματα"..Τι???Δυσκολο?

loukaki
Βασική Νότα
Chat
26.02.2007, 14:16
Η 1η μου αντίδραση στο συγκεκριμένο θέμα ήταν:Oρίστε???
Αλλά η 2η και καλύτερη,πιστεύω, είναι οτι το θέμα των τρένων πρέπει να το δεις από την πιο ευχάριστη πλευρά του!!!
Ας πουμε το ανεκδοτάκι με τα 3 σκουληκάκια που περπατάνε πάνω στις ράγες το ξέρεις???"
"Παιδιά τρένο-σρλουμπφ-πουν'το-σρλουμπφ-να το-σρλουμπφ-"
Το clue είναι να μην σκεφτείς "αχ τα καημένα κι αυτά τα πάτησε..."
Και για περισσότερες πληρόφορίες,απευθύνσου στον αγαπήμενο μας κ. Θανάση Βέγγο...

Βy the way, τα τρένα είναι το αγαπημένο μου μεταφορικό μέσο!!! Αλήθεια...
sea_like_eyes
MusicHeaven Guru
Chat
26.02.2007, 17:28
Τα τρενα λεω....μυστηρια "πλασματα"..Τι???Δυσκολο?

τωρα τα τρενα...εsea?χμμμ...δεν ξερω!
Tren
Σολίστ
Chat
26.02.2007, 18:02
Μας εβαλα λιγο απο το δεξι παραθυρο.
Στο διαδρομο δεν εχει καθολου θεα
sea_like_eyes
MusicHeaven Guru
Chat
26.02.2007, 18:17
καρβουνιαρης ειναι?
να ξερω να παρω τηλ οτι θα αργησω!ζαλιζομαι...μπορω να παω απο την αλλη?

loussi
Βασική Νότα
Chat
27.02.2007, 20:39
www.glumbert.com/media/longtrain

...la vita e bella..

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : loussi στις 27-02-2007 20:44 ]

xamogelo-moy
Βασική Νότα
Chat
20.03.2007, 01:22
Tren, έχω την εξής απορία, την οποία μάλλον εσύ μπορείς να μου λύσεις!

Ένα αγαπημένο μου τραγούδι είναι το Γέλα ψυχή μου, με Κανά Μελίνα ερμηνεύτρια. Λοιπόν, η πρώτη στροφή έχει ώς εξής...

Γέλα ψυχή μου τα τρένα περνούν
τα μάτια αρπάζουν και μόνο έτσι ζουν
γέλα κυλάει ο καιρός

Μήπως έχεις κάποια ιδέα γιά ποιό λόγο ο στιχουργός, Κώστας Παρίσης χρησιμοποίησε τη παρομοίωση του τρένου για να εκφράσει κάτι...? Εγώ πιστεύω πώς θα μπορούσε να το εκφράσει με πολύ καλύτερο τρόπο. Η συνέχεια του τραγουδιού δεν έχει άλλες μεταφορές ή παρομοιώσεις, παρά μόνο στο ρεφρέν, όπου χρησιμοποιεί σάν παρομοίωση τό καράβι (σκισμένα πανιά) καί χαρακτηρίζει τις σκέψεις ώς άγρια πουλιά... Λοιπόν, κατά παράδοξο τρόπο... τα άλλα τα δέχομαι χωρίς αντιρρήσεις... όμως αυτό με τα τρένα δεν μου κάθεται καλά...

Γέλα ψυχή μου και βγες να σε δουν
σαν σβήνει η μέρα χαρές θες να 'ρθουν
γέλα κυλάει ο καιρός

Μη με προδώσεις δεν έχω μιλιά
μη μου φορτώσεις σκισμένα πανιά
σημάδια είν' όλα το ξέρω καλά
σημάδια οι σκέψεις άγρια πουλιά

Γέλα ψυχή μου και κοίτα ψηλά
σαν έρθει η ώρα θα έρθει απλά
γέλα κυλάει ο καιρός

Γέλα ψυχή μου και πες δυνατά
δεν ήμουν μόνη σε βρήκα ξανά
γέλα κυλάει ο καιρός

Μη με προδώσεις...

Μήπως για εσάς στην Αθήνα είναι πιό λογικό αραγέ?

Συμπέρασμα = Η ζωή είναι μεγάλη, μή την κάνεις καρναβάλι

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xamogelo-moy στις 20-03-2007 01:34 ]

Tren
Σολίστ
Chat
19.04.2007, 09:28
Xamogelo-moy,
το τρενο ειναι ενα μεσο ιδιαιτερο κατα τη γνωμη μου,ισως γι αυτο ο στιχουργος διαλεξε αυτο στην παρομοιωση του.
Γιατι ειναι ιδιαιτερο?Ταξιδευεις αφημενος στις ραγες κι οπου πανε πας κι εσυ...
Δεν μπορεις να πατησεις φρενο οταν τα ματια σου δουν κατι που θα θελες να επεξεργαστεις παραπανω..."Τα ματια αρπαζουν"..σου επιβαλλει να χαρεις την προβολη μιας διαδρομης χωρις μεγαλες στασεις!Ετσι δεν ειναι καπως κι η ζωη?Αρπαζουμε εικονες και προσωπα στη ζωη μας και ακομα κι αν καποιο απο αυτα αποτελει σταθμο για μας εμεις συνεχιζουμε να πορευομαστε αλλοτε εχοντας τα διπλα μας αλλοτε με την αναμνηση τους.
Προσωπα,εικονες,καταστασεις,σταθμοι ολα στη μνημη μας..."Μονο ετσι ζουν"
Οτι εχουμε μαζεψει στο κουτακι της μνημης μας ειναι η ζωη μας...η διαδρομη που εχουμε πισω μας.Αυτο που αρπαζουμε ειναι το ΤΩΡΑ και "κυλαει ο καιρος" σ'αυτα που θα βρουμε μπροστα,τα καινουργια,τα αγνωστα.Κυλαει ο καιρος οπως οι ροδες πανω στις ραγες.Μεχρι να φτασουμε στο τερμα "Γελα ψυχη μου"!!!!!!!!!!!
xamogelo-moy
Βασική Νότα
Chat
22.04.2007, 18:55
Ευχαριστώ για την απάντηση καλέ μου tren

Είχα βρεθεί και σ΄ ένα τρένο αυτές τις μέρες.. Κι όπως κυλούσε στις ράγες και είχα απέναντι τον πιό αγαπημένο μου άνθρωπο, την αδερφούλα μου, αποκοιμήθηκα!

Σέβομαι την άποψη σου και την αγάπη σου για τα τρένα, όμως δεν θα μπορούσα ποτέ να δώ τη ζωή έτσι.. ίσως κάποια απαραίτητα ταξιδάκια με συγκεκριμένο προορισμό. Κι ίσως αυτό να εννοείς κι εσύ.
Όμως τη ζωή είναι καλύτερα να την περπατάς με τα πόδια πιστεύω.

Κι άν μου δινόταν η ευκαιρία να ξαναγράψω την πρώτη στροφή του Γέλα ψυχή μου, μάλλον θα άλλαζα το ΄τα τρένα περνούν΄, με ΄τα πουλιά πετούν΄.
Κι οι άνθρωποι είμαστε πουλιά με φτερά και όχι τρένα...

Σ΄ ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες, να είσαι πάντα καλά και λατρεύω την ασχολία σου! Ζωγραφική!
Tren
Σολίστ
Chat
22.04.2007, 22:16
Η αληθεια ειναι οτι αργησα λιγο να σου απαντησω,ελπιζω να μην φανηκε οτι αγνοησα εσκεμμενα την ερωτηση σου.Πανω κατω συμφωνουμε παντως γιατι κι εγω ταξιδιωτη τον βλεπω τον ανθρωπο ανεξαρτητως μεσου η μεσων ...βλεπε "φτερα".

Αν μπορουσες να επιλεξεις ΕΣΥ ομως μια διαδρομη με τρενο ,χωρις λογικη σειρα ,μια τελειως φανταστικη διαδρομη πως θα ηταν περιπου??

Και σ'ευχαριστω κι εγω πολυ για την κουβεντουλα μας!!!!!!!!

Tren
Σολίστ
Chat
22.04.2007, 22:29
Ταξιδευοντας..................

El tren de los momentos

Pa quι quiero yo tus besos niρa, dνmelo
Pa quι quiero yo que me des tu calor
Pa quι quiero yo tus huesos niρa, dνmelo
Pa quι quiero yo que vengas tϊ conmigo amor
Pa que...

Cσmo me gusta corazσn
los caramelitos de tu boca
cσmo me gusta ese vapor
cσmo me gusta, pero no me da
he guardado dentro de mi pecho un sentimiento
que tϊ conoces bien, como yo
fue aquella tarde que nos dijimos adiσs
el humo y el viento

al tren
quiero yo tu beso niρa, dαmelo
al tren, quiero que te vengas tϊ conmigo amor
al tren, quiero que me entregues tu calor
al tren, mira junto a la boca amor

al tren
el tren de los momentos mira vida mνa,
viene y va,
mira, viene y va
es la vida en movimiento
y el desfile de los seres, compartiendo el dolor
somos la vida del perderme,
dame, dame la oportunidad de quererte
aunque sea asν en la distancia,
vαmonos, si se puede hacer mejor

al tren quiero yo
al tren quiero
pa quι quiero yo tener junto a la boca amor
pa quι

Love me!

pa quι quiero yo tanto amor
al tren quiero junto a la boca amor
al tren quiero
dame tu calor...
pa quι quiero
pa quι quiero
pa quι quiero
dαmelo, dαmelo, dαmelo...
pa que quiero
pa quι
tϊ lo que quieres es el tren de los momentos... se va

QueLastima
Βασική Νότα
Chat
22.04.2007, 22:30
Όταν θα'ρθείς να με ξεθάψεις απ'τις στάχτες
και διώξεις από πάνω μου όλη τη σκουριά
και ξαναβάλεις τις ρόδες μου σε ράγες
και εγώ αχίσω να κυλάω ξανά

Τότε οι λύπες θα με ψάχνουν
και άνεργες θα θρηνούν
Θα πέφτουν μανιασμένες οι βροχές
και θα ρωτούν

Τι έγινε εκείνο το τρένο που έβλεπε
τα άλλα τρένα να περνούν

Τι Έγινε??????
QueLastima
Βασική Νότα
Chat
22.04.2007, 23:07
"Αυτό το τσιγάρο που καίει είναι το τελευταίο
τα μάτια σου κλείσε δεν θέλω να δεις ότι κλαίω
γιατί είναι μοιραίο να φύγω
σε λίγο σε λίγο σε λίγο

Κάνε κάτι λοιπόν να χάσω το τρένο
αγκάλιασέ με φίλησέ με
μέσα στα χέρια σου τα δυο φυλάκισέ με
κάνε κάτι να χάσω το τρένο

Αυτό το τσιγάρο που καίει σε λίγο θα σβήσει
μια στάλα κουράγιο που έχω κι αυτό θα μ' αφήσει
γιατί είναι μοιραίο να φύγω
σε λίγο σε λίγο σε λίγο

αγκάλιασέ με φίλησέ με
μέσα στα χέρια σου τα δυο φυλάκισέ με
κάνε κάτι να χάσω το τρένο..."

Έκανα την εισοδό μου στο θέμα σου με δύο από τα αγαπημένα μου τραγούδια που μιλάν για τρένο..
Μα και εσυ τρένο διάλεξες?? Χάθηκαν τόσα μέσα μαζικής μεταφοράς??Το τραμ ας πούμε και αυτό πάνω σε μια άλλη μορφή από ράγες κινείται ή έστω τα τρόλλευ που κινούνται σε διάφανες ράγές....Γιατί τρένο
Γιατί διάλεξες το τρένο για να μας κάνεις χώμα ??
Πάνω στο τρένο τόσα χρόνια και ξέχασα ποιά είναι η στάση μου...Αφετηρία και τέρμα και πάλι αφετηρία και τέρμα...Ώσπου να θυμηθώ που ήθελα να κατέβω...
Όταν το τρένο φτάνει στο τέρμα ο ελεγκτής περνάει δεν μπάινει καν μέσα στο βαγόνι(ευτηχώς για εμάς που έχουμε ξεχάσει την στάση μας) χτυπάει το παράθυρο και φωνάζει : "Κατεβείται Παρακαλωωωω" . Αυτή είναι η πιο κρίσιμη ώρα πρέπει να κρυφτείς καλά για να μην σε πάρει το μάτι του, πριν λίγα χρόνια είχα έναν συνταξιδιώτη και αυτός είχε χάσει την στάση του όπως και εγώ και πηγαινοερχόμασταν μαζί αλλά μιά φορά αποκοιμήθηκε τον είδε ο ελεγκτής την ώρα που φώναζε και τον πέταξε έξω από το τρένο
Από τότε πέρασαν χρόνια εγώ ακόμα πάνω στίς ράγες έχω μάθει και την ώρα που αλλάζουν και αυτές μεταξύ τους.....είναι η πιο όμορφη ώρα της διαδρομής οι ράγες να αλλάζουν σκυτάλη...
Εδώ και λίγους μήνες έχω έναν παράξενο συνταξιδιώτη μέσα στο τρένο άνοιξε μια μέρα η πόρτα του τρένου και μπήκε, του είπα καλημέρα και με φοβήθηκε στην αρχή μετά μου απάντησε μέσα απο τα δόντια ΄"Καλημέρα" με βλέμμα καχυποψίας και εμπιστοσύνης μαζί. Καθόταν απέναντι και μετά ήρθε και κάθησε δίπλα μου και με ρώτησε πόσα χρόνια ταξεδέυω άπάντησα...Μου είπε ποως και αυτός ταξίδευε χρόνια αλλά σε ένα άλλο τρένο αλλά τα τρένα μας είχαν περάσει και από τις ίδιες διαδρομές ειχαμέ δει τα ίδια ποτάμια και άλλοτε εντελώς διαφορετικά.
Δεν πίτσευα ότι βρήκα έναν τόσο καλά ταξιδιώτη που μπορούσε να καταλάβει τα ταξίδι μου.Να του λέω για είκονες και να λει ναι ναι ξέρω και να βλέπω στα μάτια του ότι όντως ξέρει. Δεν ήξερα πωςνα αντιδράσω και πως να συμπεριφερθώ για να μην τον χάσω. Ήμουν σε δείλημα να του΄μιλήσω για όλα τα ταξίδια μου η όχι. Το ρίσκαρα του μίλησα για όλα τα ταξίδια για όλες τις εικόνες..
Το ένιωσα...Κόυράστηκε....Πήγε λίγο στο Κυλικείο να πάρει καφέ πίστευα πως δεν θα ξαναγυρίσει ....Και όμως γύρισε....Μου έλεγε πάντα καλημέρα και καληνύχτα αλλότε με καχυποψία άλλοτε με χαμόγελο πάντα όμως έκρυβε μέσα αγάπη..
Αγάπη αναρρωτήθηκα??Μα πως γίνεται ?? Είμαστε απλα δύο συνατξιδιώτες που δεν γνωριζόμστε πολυ καιρό...Και ετσί όπως αναρρωτιόμουν έγραψα στο τζάμι" Σ'αγαπώ΄" και του το έδειξα .....Και μετά το κοίταξα εγώ και θυμήθηκα τα λόγια που είχα ακούσει ότι όταν το νιώσεις θα δεις που θα το πεις!
Περασε ο καιρός ταταξίδια συνέχιζαν....Υπήρχαν μέρες κούρασης έχασα τον συνταξιδιώτη ένιωθα πως τον χάνω μετά από λίγο πάλλι εκει μπορεί να οήγαινε στο κυλικέιο σε άλλο βαγόνι αλλα ξαναγυρνούσε.
Πάντα όταν φτάναμε στο τέρμα μεέκρυβε να μην με βρει ο ελεγκτής και αυτό κάνει από΄τότε κάθε μέρα.....Με κρύβει και με προστατεύει από τον ελεγκτή μου λέει καλημέρα και καληνύχτα και έτσι περνάει ο καιρός ταξιδεύοντας.
Την ώρα που αλλάζουν οι ράγες τρομάζει και φοβάται επιλέγει να πάει να ζήσει στο δικό του βαγόνι και εκεί είναι που χάνω τον κόσμο.ΜΠορεί και με προσταευεί τόσο και εγω δεν μπόρεσα ποτέ να χαρίσω τίπτοα πέρα από λίγα ταξίδια..
Συνεχίζω το ταξίδι μας για να έρθει κάποτε η ώρα ποθ δεν θα κλέινετε στο δικό του βαγονί.....
Αραγέ θα είμαστε για πάντα συνταξιδιώτες?????
QueLastima
Βασική Νότα
Chat
23.04.2007, 10:20
Κάποτε........

"Κάποτε έρχεται η μέρα
που φαίνεται ανοιχτός ο δρόμος
Κάνεις το βήμα πας πιο πέρα
κι εκεί που φτάνεις είσαι ακόμα πιο μόνος

Κάποτε έρχετ’ ένα τρένο
Και λες αυτό επιτέλους ήρθε για μένα
Μα το εισιτήριο ειναι κομμένο
Τι ξέρεις άλλωστε εσύ απο τρένα

Κι έτσι ανοίγει μπροστά σου η αυλαία
να βγείς στον κόσμο άκροβάτης
και μες τον κόσμο ψάχνεις υποβολέα
για να σου πει πως να ξεχάσεις τ’ ονομά της

Ποιός μπορεί τελικά να σου πει το σχοινί που πατάς αν κρατάει
Ποιός θα μπει στη ψυχή σου να δει να σου πει μια ψυχή πότε σπάει
Ποιός μπορεί μες τον πόνο να μπει να σου πει τι ειν’ αυτό που πονάει
Ποιός θα κάτσει ως το τέλος να δει αν όπως λεν’ ο τελευταίος γελάει
Πιο καλά.

Ότι ήτανε να δω το είδα
έγινε οτι ητάν να γίνει
μπορεί να είχαμε μια ελπίδα
Τώρα για πάντα ελπίδα θα μείνει. "

Έτσι απλά κάποτε έρχετε ένα τρένο............
Ένα εισητήριο άπειρες διαδρομές......
και ύστερα.......
Λες "ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ" αυτό το τρένο ήρθε για μέναααααααααααα
Μα...........
Ποιός θα μπει στην ψυχή σου να σου πει μια ψυχή πότε σπάει????????
και.....
Στα αλήθεια τι ξέρω εγώ απο τρένα???????

Ίσως νιώθω ότι κάπου υπάρχεις κι ας είναι το κάπου μακριά...
Ίσως η δικιά μου Ιθάκη να σου μοιάζει τελικά...

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : QueLastima στις 23-04-2007 10:24 ]

Tren
Σολίστ
Chat
23.04.2007, 22:55
Que lastima !Αφου το τρενο μου ρθε να βαλλω τι να κανω?Εγω φταιω που σ'εκανα κομματια ?Παντως μην κλαις ,θα μας παρω σουβλακι στο Λιανοκλαδι και θα πλακωθουμε στα μπυρονια κι ολα θα βρουν το δρομο τους....
Αν σ'αρεσει στο Λιανοκλαδι παντως θα κανω τα παντα να χασουμε το τρενο

Λεγε τωρα...απ'ολα η χωρις κρεμμυδι και τζατζικο?

QueLastima
Βασική Νότα
Chat
24.04.2007, 12:25
Ευχαριστώ για το καλοσόρισμα Tren και για το κερασμα με τα μπουρόνια

Αλλά έχω πάλι απόρια...
Ναι είμαι το παιδί των αποριών

Γιατί επέλεξες το Λιανοκλάδι από τόσους σταθμούς...???
Τι θα πει η ΟΙνόη?? τι θα πει η Θήβαι??? τι θα πει η Λεβαδειά??
Ούτε για μια πορτοκαλάδα δεν θα κατέβουμε σε αυτές??
Και καλά αυτες ειναι και λίγο περιεργές αλλά στο σταθμό Παλαιοφάρσαλος!!!!!??????
Ούτε καν εκεί????

Και πληροφοριακά χωρίς κρεμμύδι και τζάτζικο

Και εσυ που κατέχεις απο τρένα γιατι εγώ είπαμε ΄"Τι ξέρω απο τρένα????"
λύσε μου και μια άλλη απορία γιατί να μην έχουν και τα τρένα το κόκκινο κουμπάκι της στάσης των λεοφωρείων??? αλλά μονάχα ένα κόκκινο σφυράκι το οποίο σου λέει να το χρησιμοποιήσης σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης και πως αν το χρησιμοποιήσεις διώκεσε ποινικά και μάλιστα με κάποιους μήνες φυλάκισης..........
Γι'αυτό μένω πάντα μέσα καλού κακού και ταξιδεύω.....σκέφτηκα "καλύτερα σε τρένο παρά σε κελί"...

Tren
Σολίστ
Chat
24.04.2007, 13:00
Καλε μου Que Lastima επελεξα το Λιανοκλαδι γιατι εχει λιανα κλαδια.Οτι πρεπει δηλαδη για να φτιαξουμε πρωτομαγιατικα στεφανια.Τα λιανα κλαδια ειναι πολυ ευλυγιστα να το ξερεις γενικα.....

Επισης θα σου λυσω ολες τις αποριες για τα τρενα.
.Δικαιολογημενη η απορια για το σφυρακι και θα προσθεσω κι αλλη μια.
Με τι ακριβως να σπασεις το τζαμακι αφου το σφυρακι ειναι μεσα απο το τζαμακι?Ε?
Το λοιπον...του λοιπον...το λοιπον
Η ωρα της αληθειας.Το σφυρακι δεν ειναι για χρηση.Οχι!Ειναι καθαρα διακοσμητικο τοιχου.Επιτελους να το πω στον κοσμο να το ξερει.Εικαστικη παρεμβαση....Το ιδιο κι ο πυροσβεστηρας.Γι αυτο ο σωστος ταξιδιωτης εχει παντα μαζι του εργαλειοθηκη -γιγας και μια νταμιτζανα νερο. Σε περιπτωση αναγκης λοιπον την κανουμε εμεις με τροπο και αφηνουμε τους αγνοουντες να προσπαθουν να ξεκολλησουν τα εργα τεχνης..