ελληνική μουσική
    522 online   ·  210.840 μέλη
    TheDarkSideOfTheMoon
    10.01.2009, 00:10

    Γιατί δεν κατεβάζεις το Realplayer?? Δεν χρειαζεται να είσαι μέλος πουθενά και κατεβάζεις όποιο βίντεο θέλεις,είτε είναι απο youtube,είτε είναι από κάποίο άλλο site....Εμένα πάντως με έχει βολέψει πολύ!!


    killbill2
    03.01.2015, 18:43

    Είχα φτιάξει ένα κανάλι στο youtube πολύ παλιά. Επειδή όμως δεν μου αρέσει το όνομα του καναλιού στο URL δηλαδή HTTP://youtube.com/user/ONOMAKANALIOY θα ήθελα να το αλλάξω. Δυστυχώς αυτό δεν γίνεται απότι διάβασα.

    Το να φτιάξω ένα άλλα κανάλι στο youtube δεν βολεύει γιατί θα πρέπει να φτιάξω νεο google account.

    Θέλω να διατηρήσω το google account που έχω (δηλαδή την gmail διεύθυνση που γράφω όταν κανω login στο youtube) αλλά να έχω διαφορετικό channel name στο url.

    Έχω σκεφτεί να κάνω τα εξής:

    Να κάνω download όλα τα videos από το κανάλι μου.

    Να διαγράψω το youtube channel.

    Να δημιουργήσω νέο youtube channel κάτω από το ήδη υπάρχον gmail account που έχω.

    Να ανεβάσω ξανά τα videos.

    Είναι εφικτό το παραπάνω; ή μήπως για να διαγράψω το youtube channel πρέπει να διαγράψω τον google account που έχω και να χάσω έτσι και το gmail μου;


    DrLove
    03.01.2015, 22:56

    killbill2, μπες εδώ και κοίτα καταρχάς το "Eligibility requirements" (π.χ. Πρέπει να έχεις πάνω από 500 subscribers) και μετά το "Get a Custom URL for your channel". Ελπίζω να βοήθησα.


    -----------------

    I believe we can change anything, I believe we can rise above it, I believe there's reason for everything, I believe in my dream...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την DrLove, 03-01-2015 22:59 ]


    killbill2
    04.01.2015, 11:31

    Ναι ευχαριστώ, το είδα και εγώ ψάχνοντας για αρκετή ώρα..

    Πάντως έχω να παρατηρήσω τα εξής που ανακάλυψα ψάχνοντας:

    Προκειμένου να κατεβάσεις όλο σου το υλικό από το youtube δεν χρειάζεται να χάσεις χρόνο και να κατεβάζεις ένα ένα τα video σου. To google σου παρέχει την δυνατότητα να σου παρει αυτόματα backup όλα σου τα video (και όχι μόνο ότι αφορά το youtube αλλά οποιαδήποτε google υπηρεσία πχ από το gmail να πάρεις backup τις επαφές σου, τα mail σου κλπ). Για να το κάνεις αυτό γράφεις www.google.com/takeout. Πολύ καλή φάση! Βέβαια μεταφέροντάς τα σε νέο κανάλι, όπως είναι λογικό χάνεις όλα τα views και comments που είχες...

    Επίσης, μπορείς κάτω από το ίδιο account να έχεις πολλά κανάλια. Έτσι δεν χρειάζεται να διαγράψεις το παλιό. Φτιάχνεις ένα νέο και διατηρείς το mail που δίνεις για να κάνεις Login. Δεν χρειάζεται δηλαδή για κάθε κανάλι να έχεις και διαφορετικό google account.

    Βέβαια, όπως ανέφερε και ο DrLove, και να φτιάξεις ένα νέο κανάλι με ένα όνομα που σου αρέσει, θα πρέπει να περιμένεις πολύ καιρό για να έχεις ως διεύθυνση www.youtube.com/user/ΤΟΟΝΟΜΑΜΟΥ. Κρίμα που το κάνανε έτσι.. Παλιά δεν ήταν έτσι και είχες απευθείας URL σύμφωνα με το όνομα που δήλωνες για το κανάλι σου..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την killbill2, 04-01-2015 11:37 ]