ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.851 μέλη

    Μια ωραία ιστορία για τον Τερζή

    kozanitis
    26.02.2007, 19:59
    Γύρω στο 1989 όταν εγώ ήμουν σίγουρα δύο χρονών και ο πατέρας μου στα 24 του είχε αφήσει την μητέρα μου σπίτι μαζί μου και ταξίδευε για να πάει στην Βέροια όπου και θα μετέφερε πράγματα για την δεύτερη δουλειά του... Εκεί όπως μου είπε έξω από την Βέροια έκανε μια στάση σε ένα ξενοδοχείο όπου υπήρχε μια μπυραρία με σκοπό να ξεκουραστεί και να φάει κάτι. Κατεβαίνοντας στην μπυραρία, όπως ο ίδιος την αποκαλούσε, έκατσε στο μπαρ και ξαφνικά μπαίνει ένας τύπος μέσα ,όπου ήταν τότε αρκετά λεπτός και μελαχρινός. Ο μπαρμαν με το που τον είδε να μπαίνει έβγαλε από το πικ απ τον δίσκο που έπαιζε και έβαλε στο κασσετόφωνο να παίζει κατι από τις πρώτες άγνωστες δουλειές του Τερζή.

    Ο Πασχάλης Τερζής με το που έκατσε στο μπαρ είπε το εξής: "Βγάλε ρε μαλάκα αυτές τις χαζομάρες... βάλε Στέλιο και φέρε και καμια μπύρα..."

    Ο Πατέρας μου επειδή ήταν κοντά χαζογέλασε, μην ξέροντας ότι αυτός που πρόλαβε να ακούσει ήταν ο συγκεκριμένος άνθρωπος...

    Ο λαικός ταργουδιστής μετά από λίγο έφυγε όταν και ο πατέρας μου είπε στον μπάρμαν να ξαναβάλει τον προηγούμενο από την κασσέτα. Εκείνος δεν του χάλασε το χατίρι και πριν τον βάλει και δυναμώσει του είπε: "Αυτός θα γράψει ιστορία..."

    Ο πατέρας μου ακούγονατς την κασσέτα έμεινε κυριολεκτικά καί όταν του ρώτησε ποιος είναι ο συγκεκριμένος και γιατί ο πελάτης που ήρθε πριν από λίγο δεν ήθελε να ακούσει τις λεγόμενες "μαλακίες"... πήρε την εξής απάντηση: "Αυτός είναι ο Τερζής! Ο άνθρωπος που καθόταν δίπλα σου πριν από λίγο και τα πίνατε μαζί...."

    Ο πατέρας μου πήρε την κασσέτα και την κράτησε και από τότε δεν σταματησε να τον ακούει...

    Πριν από λίγες μέρες βρέθηκα στο πατρικό μου και ψάχνοντας να βρω στην κασσετοθήκη κατι παλιά του Άσιμου, βρήκα και αυτήν και μόλις με είδε ο πατέρας μου θύμισε την ιστορία, λέγοντας πως ο Τερζής το ίδιο αισθάνεται ακόμη και σήμερα που είναι πλέον γνωστός....

    Και όταν τον ρώτησα πως είναι τόσο σίγουρος, πήρα μια απάντηση σαν αυτή....
    "Ο Τερζής ακόμη συχνάζει εκεί που τον είχα δει και εγω. όποτε δεν έχει ταξίδια εκεί βρίσκεται και ποτέ δεν ακούει τον εαυτό του...Πριν από τα Χριστούγεννα τον πέτυχα και πάλι και μου πε ο μπαρμαν (ο ίδιος μπαρμαν) ότι εκεί είναι όποτε δεν δουλέυει ή δεν βγάζει δίσκους, πάει και πίνει μπυρα ακούγοντας όλους τους άλλους μα ποτέ τον ίδιο..."

    Την κασσέτα την έχω και εγώ και ψάχνω άκόμη και σήμερα να βρω ποιος από τους πρώτους δίσκους είναι....

    Αλήθεια ποια η γνώμη σας για τον Τερζή...;



    mariachi
    27.02.2007, 01:22
    Δεν χρειάζονται συστάσεις.Ο άνθρωπος είναι φωνάρα και τραγουδισταράς!Γνήσιος λαικός τραγουδιστής!Γεια σου Πασχάλη!
    jorge
    27.02.2007, 02:31
    (μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία)
    KAKOFONIKS
    27.02.2007, 10:18
    Πολύ ωραία ιστορία , ο Τερζής είναι μία απο τις καλύτερες λαικές φωνές που έχει να επιδείξει η Ελλάδα αυτή την στιγμή . Και δεν είναι μόνο ότι έχει φωνάρα είναι και ο χαρακτήρας του κορυφαίος ήρεμος και πάντα χαμογελαστός!!!!
    pokopik
    05.03.2007, 03:43
    Συγνωμη αλλα θα γινω λιγο κακος...Τον Τερζη τον θεωρω υπερεκτιμημενο και τραγουδιστη (μεγαλης αποδοχης,μεν) αλλα μαλλον λαικοσκυλαδικο!
    Οι ερμηνειες του μας παραπεμπουν σε αυτο το συμπερασμα και φυσικα τα τραγουδια κατατεθεν του,ειναι (στιχουργικα) κακιστα και (ρυθμικα) για να ξεσαλωνουν τα γκομενακια στα τραπεζια..
    Ακομα με ενοχλει οτι καποιοι του ποιοτικου τραγουδιου τον εχουν"αγκαλιασει" με την δικαιολογια του "καλου παιδιου" ενω στον ιδιο χωρο τραγουδιου υπαρχουν κι αλλοι (πιθανον καλυτεροι) που χλευαζονται! προχειρα μου ερχονται στο νου οι Αντωνιαδης,Αδαμαντιδης,Βαλαντης..
    Ασε που το παιζει συνεχιστης του μεγαλου Στελιου..ημαρτον και "βρωμιζει" με τον τροπο που τραγουδα παλια κλασσικα λαικα τραγουδια..Βλεπε "Αγριολουλουδο","Εγνατιας 406"
    Παντως ειναι σιγουρο οτι ειναι απλος και συμπαθητικος σαν φυσιογνωμια..(Για να κλεισω την παραθεση μου,με κατι θετικο)
    manos_p
    05.03.2007, 13:40
    Παράθεση:

    Το μέλος pokopik στις 05-03-2007 στις 03:43 έγραψε...

    Συγνωμη αλλα θα γινω λιγο κακος...Τον Τερζη τον θεωρω υπερεκτιμημενο και τραγουδιστη (μεγαλης αποδοχης,μεν) αλλα μαλλον λαικοσκυλαδικο!
    Οι ερμηνειες του μας παραπεμπουν σε αυτο το συμπερασμα και φυσικα τα τραγουδια κατατεθεν του,ειναι (στιχουργικα) κακιστα και (ρυθμικα) για να ξεσαλωνουν τα γκομενακια στα τραπεζια..
    Ακομα με ενοχλει οτι καποιοι του ποιοτικου τραγουδιου τον εχουν"αγκαλιασει" με την δικαιολογια του "καλου παιδιου" ενω στον ιδιο χωρο τραγουδιου υπαρχουν κι αλλοι (πιθανον καλυτεροι) που χλευαζονται! προχειρα μου ερχονται στο νου οι Αντωνιαδης,Αδαμαντιδης,Βαλαντης..
    Ασε που το παιζει συνεχιστης του μεγαλου Στελιου..ημαρτον και "βρωμιζει" με τον τροπο που τραγουδα παλια κλασσικα λαικα τραγουδια..Βλεπε "Αγριολουλουδο","Εγνατιας 406"
    Παντως ειναι σιγουρο οτι ειναι απλος και συμπαθητικος σαν φυσιογνωμια..(Για να κλεισω την παραθεση μου,με κατι θετικο)




    pantws pokopik pws mporeis kai sugkrineis ton terzi me ton balanti kai ton antwniadi egw aporw kai seikwnw ta xeria psila...
    oso einai to mikro daxtulo tou terzi einai oli kallitexniki poreia tou balanti kai tou antwniadi...
    aman.....
    moufidis
    05.03.2007, 13:46
    Συμφωνώ με τον manos_p.

    Ο Τερζής απλά έχει το χάρισμα να παίρνει ένα τραγούδι, όσο και "κακό" να είναι στιχουργικα κλπ, και να το απογειώνει με την ερμηνεία του. Γι'αυτό πιστεύω και τυγχάνει τόσο ευρείας αποδοχής.


    Ένας κάφρος.
    pokopik
    05.03.2007, 18:38
    ..και πιθανον να εχει πει και χειροτερα τραγουδια απο αυτους!!!Μην το παραβλεπετε!
    ..και το ακομα πιο προκλητικο απο τον Τερζη ειναι οτι αυτοπροβαλεται σε καποιες περιπτωσεις σαν ερμηνευτης των καλων λαικων του Στελιου,των τραγουδιων του Παπαζογλου,ως και του Χατζιδακι αλλα στα λαιβ του..Ζητω τα τσιφτετελοσκυλαδικα και ζειμπεκικα του συρμου και της μοδας:! Το βρισκω λιγο ανεντιμο και πονηρο!..Η' υποστηριζεις την καλλιτεχνικη αξια των τραγουδιων η' πας για την 'κονομα!
    athinouli24
    06.03.2007, 00:13
    Πριν δέκα χρόνια περίπου,καλοκαίρι, μεσα στο ferry boat στην διαδρομή Ριο-Αντίριο μέσα στην απόλυτη βαρεμάρα και την απίστευτη ζέστη ακούγεται ξαφνικά ο ήχος απο ένα τουμπερλέκι και αμέσως μετά η απίστευτα μοναδική φωνή του Πασχάλη Τερζή...Τα λόγια είναι περιτά για την συνέχεια.Όλοι οι επιβάτες είχαμε μαζευτεί γύρω του και απολαμβάναμε αύτο το ταξίδι....(δυστηχώς ήταν μικρό)
    PROFBASILHS
    06.03.2007, 15:27
    apo toys ligoys authentikoys poy exoyn apomeinei ..
    pokopik
    06.03.2007, 15:27
    ...και τραγουδουσε το μοναδικο αριστουργημα "Το εταιρον σου ημιση,δεν το χεις σε εκτιμηση" ..η' το κορυφαιο ποιητικο σουξε "Φευγω δεν παει αλλο πια, χωριζω.."!!
    Συγκλονιστικο!!!!
    gogere17
    06.03.2007, 21:11
    ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΑΙΚΗ ΦΩΝΗ ΕΝ ΔΡΑΣΕΙ.ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ.ΕΙΝΑΙ ΦΩΝΑΡΑ ΚΑΙ ΨΥΧΑΡΑ!ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ!