ελληνική μουσική
    534 online   ·  210.842 μέλη

    Νατάσσα Μποφίλιου LIVE, Σάββατα στον Ιανό

    spiroos
    26.02.2007, 20:38
    Νατάσσα Μποφίλιου
    « ...όπως θα μπαίνει η άνοιξη »

    Όλα τα Σάββατα του Μάρτη στο βιβλιοπωλείο IANOS
    Σταδίου 24,
    τηλ. 2103217917, (εσωτ. 7203]



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 26-02-2007 20:40 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 26-02-2007 20:40 ]


    επισυναπτόμενα: afisa1.jpg 
    spiroos
    27.02.2007, 10:28

    Η Μικρή Αρκτος και η Νατάσσα Μποφίλιου, υποδέχονται την Ανοιξη στον Ιανό κάθε Σάββατο και για όλο το Μάρτιο, με μια αγκαλιά τραγούδια, σε ένα μουσικό ταξίδι με σταθμούς στο σύγχρονο ελληνικό και ξένο ρεπερτόριο.

    Τα τραγούδια των Σ. Κραουνάκη (Ανοιξη, Τέτοια Μέρα κ.α.), Μ. Χατζιδάκι (Συνέβη στην Αθήνα κ.α.), Π. Καρασούλου (Δυο Μέρες Μόνο), Π. Καλαντζόπουλου (Summertime in Prague, Λευκό μου Γιασεμί κ.α.), Αφ. Μάνου (Ο Βασιλιάς κι Εγώ), τραγούδια από τον πρώτο δίσκο τους "Εκατό μικρές ανάσες" αλλά και ξένα τραγούδια (Norah Jones, Hooverphonic, Sting κ.α.) συνθέτουν ένα νεανικό πρόγραμμα που επιμελούνται καλλιτεχνικά δυο νέοι δημιουργοί, ο συνθέτης Θέμης Καραμουρατίδης και ο στιχουργός Γεράσιμος Ευαγγελάτος.
    Με μια πενταμελή ορχήστρα οι νέοι καλλιτέχνες της Μικρής Αρκτου, ταξιδεύουν την Αθήνα μέσα από ελληνικά και ξένα τραγούδια, προσδοκώντας τη χαρά και τη συγκίνηση που πάντα η Ανοιξη επιστρέφει.

    Η Νατάσσα Μποφίλιου, συμμετείχε στο τελευταίο CD του Σταμάτη Κραουνάκη (μουσική για την ταινία "Πεθαίνοντας στην Αθήνα), με το τραγούδι "Τέτοια Μέρα", ενώ σύντομα πρόκειται να κυκλοφορήσει ένα νέο CDsingle σε στίχους Γεράσιμου Ευαγγελάτου και μουσική Θέμη Καραμουρατίδη με τίτλο "Εν λευκώ".
    Για πρώτη φορά τη γνωρίσαμε πέρσι, στη Δεύτερη Ακρόαση Νέων Καλλιτεχνών που διοργάνωσε η Μικρή Αρκτος. Με το τραγούδι "Ασπιρίνη" των Γεράσιμου Ευαγγελάτου και Κώστα Τσίρκα, ξεχώρισε και αγαπήθηκε αμέσως από τους ραδιοφωνικούς παραγωγούς, όπως και οι "Εκατό Μικρές Ανάσες", η πρώτη ολοκληρωμένη δουλειά που ακολούθησε με τους ίδιους συνεργάτες.

    Στη σκηνή του Ιανού μαζί με τη Νατάσσα Μποφίλιου εμφανίζονται οι μουσικοί:

    Θέμης Καραμουρατίδης - πιάνο
    Γιάννης Δημητριάδης - πλήκτρα
    Φοίβος Κουντουράκης - ντράμς
    Σπύρος Λιβάνης - κιθάρα
    Νίκος Μάρκου - μπάσο

    Παραστάσεις: Σάββατο 3, 10, 17, 24, 31 Μαρτίου

    (Δελτίο Τύπου)


    jorge
    27.02.2007, 10:35
    Ευχάριστα νέα

    Για να μάθετε περισσότερα για τη Νατάσσα, διαβάστε τη συνέντευξη που είχε δώσει στο MusicHeaven και στον Spiroos, μαζί με τον Γεράσιμο Ευαγγελάτο και τον Κώστα Τσίρκα.
    spiroos
    09.03.2007, 10:37
    "Η Νατάσσα Μποφίλιου, συμμετείχε στο τελευταίο CD του Σταμάτη Κραουνάκη (μουσική για την ταινία «Πεθαίνοντας στην Αθήνα) , με το τραγούδι «τέτοια μέρα», ενώ σύντομα πρόκειται να κυκλοφορήσει ένα νέο CDsingle σε στίχους Γεράσιμου Ευαγγελάτου και μουσική Θέμη Καραμουρατίδη με τίτλο «Εν λευκώ»."

    Ευχάριστα νέα...πράγματι

    Πήγε κάποιος το πρώτο Σάββατο να μας πει εντυπώσεις;




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 09-03-2007 10:43 ]


    Aiolos_m
    09.03.2007, 15:13
    Εγώ θα είμαι εκει αύριο. Με λίγη υπομονή, θα έχετε τις εντυπώσεις μου Κυριακή.
    spiroos
    12.03.2007, 14:23
    Αίολε περιμένουμε τις εντυπωσεις σου..

    Εγώ τι να πω. Ήμουν εκεί το Σάββατο. Θα πω απλά ότι όποιος θέλει να υπερηφανεύεται οτι βρισκόταν στο ξεκίνημα μιας από τις μεγαλύτερες Ελληνίδες τραγουδίστριες, 20 χρόνια μετά,....ας πάει στον Ιανό. Ίχνος υπερβολής και βιασύνης τα όσα λέω. Η Μικρή ’ρκτος και....ο jorge...έχουν ένστικτο....

    Εξαίρετη και η μπάντα της. Ώριμο παίξιμο και ευφάνταστες ενορχηστρώσεις. Πολλά μπραβο παιδιά.
    jorge
    12.03.2007, 14:35
    Σε αδικείς φίλε, μια και εσύ ήσουν αυτός που μας τη γνώρισε και που έτρεξε για τη συνέντευξη.
    Aiolos_m
    12.03.2007, 15:23
    Ήταν όντως πολύ καλά. Με μοναδικό ψεγάδι τον ήχο ο οποίος λόγω της θέσης που καθόμασταν δεν ήταν ο τέλειος. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι ο χώρος του ΙΑΝΟΥ προσφέρεται περισσότερο για ακουστικές διοργανώσεις. Να' ναι καλά όμως που διοργάνωσε κάτι τέτοιο.
    Όσον αφορά τη Νατάσσα Μποφίλιου έχω να πω τα καλύτερα. Δεν μπορώ να ξέρω το μέλλον της κοπέλας αλλά είμαι σίγουρος ότι βρισκόμαστε ήδη μπροστά σε μια μεγάλη τραγουδήστρια η οποία χωρίς κάμερες, τηλεοράσεις, μεσημεριανές εκπομπές και "ραδιοφωνικά χιτς" προσπαθεί και τα καταφέρνει σιγά σιγά να εδραιωθεί στην ελληνική μουσική σκηνή με την αξία της. Το Σάββατο ήταν υπέροχη με τις ξεχωριστές ερμηνίες των κομματιών που είπε, το μεγάλο χαμόγελο και τη λαμπερή της παρουσία. Εύχομαι για ακόμα μια φορά ό,τι καλύτερο, αν και είμαι σίγουρος γι' αυτό.
    Επίσης ένα μεγάλο μπράβο στον Γεράσιμο Ευαγγελάτο και τον Θέμη Καραμουρατίδη για την επιμέλεια όλου του προγράμματος καθώς και στην προσπάθεια να παράξουν πολιτισμό.

    Σε λίγες ημέρες κυκλοφορεί και το νέο cd-single της Νατάσσας Μποφίλιου με τίτλο "Εν λευκώ" σε μουσική Θέμη Καραμουρατίδη και στίχους Γεράσιμου Ευαγγελάτου, το οποίο παρουσιάζεται και κάθε Σάββατο στο πρόγραμμα του Ιανού.
    Koudounas
    12.03.2007, 15:39
    Κάπου στη Σταδίου ξεκινάει η ’νοιξη φέτος..."’υτό που ζούμε συμβαίνει στην Αθήνα!" Περάσαμε ήδη τέλεια τα δύο Σάββατα που μας πέρασαν. Το δεύτερο μάλιστα έμοιαζε έξω με χειμώνα ακόμα... Μέσα στον Ιανό όμως η Νατάσσα έκανε τόση ζέστη που ανθίσαμε! Μην την χάσετε γιατί όντως θα χάσετε!

    Όσο για το "Εν λευκώ" το αναμένουμε για να έχουμε νέα καταχώρηση στον κατάλογο με τραγούδια φετίχ! Συγχαρητήρια Νατάσα, Γεράσιμε, Θέμη!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Koudounas στις 12-03-2007 15:50 ]


    NiKiTaS25
    13.03.2007, 11:08
    Αυτό το Σάββατο θα πάω κι εγώ! Ανυπομονώ. Έχει αρχίσει και συζητιέται πολύ αυτό το live. Μήπως μπορεί να μου πει κανείς τι τραγούδια λεει πάνω κάτω; (πέρα από το δελτίο τύπου εννοω). Καθώς επίσης κι αν είναι απαραίτητη η κράτηση.

    Εντυπώσεις Κυριακή πρωί πρωί!!!

    ΥΓ:Αν το Εν ΛΕυκώ που λέτε όλοι ειναι η κομματάρα που παίζει η Βλαχογιάννη στο Ιατρεία Ασματων μάλλον θα χρειαστούμε ξυράφια
    tranzistoraki
    13.03.2007, 11:30
    Παράθεση:

    Το μέλος NiKiTaS25 στις 13-03-2007 στις 11:08 έγραψε...

    ΥΓ:Αν το Εν ΛΕυκώ που λέτε όλοι ειναι η κομματάρα που παίζει η Βλαχογιάννη στο Ιατρεία Ασματων μάλλον θα χρειαστούμε ξυράφια



    ναι ναι αυτό είναι...
    το έχει βάλει πολλές φορές... παλιότερα με την φωνή του ίδιου του Γεράσιμου Ευαγελλάτου... αλλά την τελευταία φορά το έβαλε και με την φωνή της Νατάσσας Μποφίλιου, η οποία είνα αυτή που θα το λέει κανονικά και στο single.


    spiroos
    13.03.2007, 11:45
    Το έβαζε με τη φωνή του συνθέτη, Θέμη Καραμουρατίδη μέχρι και την τελευταία φορά. Με τη φωνή της Νατάσσας δεν το έχει βάλει ακόμα. Το κομμάτι είναι ...κομματάρα.

    Ως προς την κράτηση, αυτό που ξέρω και είδα, είναι οτι το περασμένο Σάββατο ήταν sold out...Είχε όμως θέσεις για όρθιους.
    jorge
    13.03.2007, 11:57
    Το Σάββατο θα είμαι κι εγώ στον ΙΑΝΟ, μαζί με την Eleni, οπότε την Κυριακή θα έχω κι εγώ εντυπώσεις, μαζί με φωτογραφίες
    NiKiTaS25
    14.03.2007, 13:52
    Οκ έκλεισα! χεχεχε!
    Τσιγάρα να θυμηθώ να πάρω
    NiKiTaS25
    16.03.2007, 10:36
    Παιδιά επειδή δεν άκουσα την Βλαχογιάννη την Τετάρτη, το τραγούδι που λέτε τελικά είναι αυτό που βάζει συνήθως; μου είπαν ότι το έβαλε με τη Νατάσσα και είναι αυτό. ’υριο θα μάθω έτσι κι αλλιώς αλλά είμαι ανυπόμονος γιατί το ψάχνω καιρό!χεχε!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NiKiTaS25 στις 16-03-2007 10:40 ]


    spiroos
    16.03.2007, 20:28
    Ναι, αυτό είναι. Το έβαλε με τη Νατάσσα, πρώτη φορά προχθές. Νομίζω 24-3 βγαίνει το cd-single.
    NiKiTaS25
    18.03.2007, 12:29
    Πήγα κι εγώ επιτέλους χτες!! Καταρχην θα ξεκινησω από τα καλα. Η μποφίλιου είναι νομίζω ότι καλυτερο από αποψη περφορμανς εχει δωσει η γενια της. Δεν ξερω αν είναι νωρις που το λεω τωρα. Ξερω ότι οσες φορες την εχω παρακολουθησει (και δεν είναι λιγες) μου μεταδιδει μια ανατριχιλα που μονο η αλεξιου μου την εχει μεταδωσει στα λαιβ της. Φανταζομαι καπως ετσι ενιωθαν οι πρωτοι ακροατες της Χαρουλας η της Γαλανη όταν εκεινες εκαναν τα πρωτα βηματα τους. Η Μποφιλιου είναι λαμπερη, όμορφη και φωναρα. Οι ερμηνειες της εχουν θεατρικοτητα και λαμψη. Και χαιρομαι που δεν είναι δικη μου αποψη μονο καθως ο Ιανός ήταν γεματος κοσμο χτες. (Νομιζω ουτε στους στιχουργους δεν ε΄χω δει τοσο κοσμο) Δε θα πω περισσοτερα για το προγραμμα για να μη χαλασει η πρωτη αισθηση σε οσους πατε να τη δειτε. Πάντως αποτελειται από πολύ μορφα τραγουδια βαλμενα σε θεματικες ενοτητες πολύ εξυπνα χωρισμενες.
    Δευτερο και σημαντικοτερο στοιχειο της βραδιας. Δεν ξερω αν μου εχει ξανασυμβει ποτε σε λαιβ νεου καλλιτεχνη τα νεα τραγουδια να κλεβουν περισσοτερο χειροκροτημα από τα γνωστα και πιο πετυχημενα. Η Μποφίλιου από αυτή την αποψη είναι ΥΠΕΡΤΥΧΕΡΗ. Όχι μονο κουβαλαει τις ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ 100 μικρες ανασες στο ρεπερτοριο της αλλα πλεον εχει και δυο νεα τραγουδια που έχουν ολες τις προδιαγραφες να χαραξουν όχι μονο το δρομο της αλλα και το ελληνικο τραγουδι γενικοτερα. Δεν υπερβαλω καθολου λέγοντας ότι το ΕΝ ΛΕΥΚΩ είναι ο τι σημαντικοτερο εχει γραφτει τα τελευταια χρονια και πραγματικα ενιωσα περηφανος που θα μπορω να λεω ότι ημουν εκει όταν συστηθηκε στον κοσμο. Οι στιχοι του Γερασιμου Ευαγγελατου είναι απλα συγκλονιστικοι κι αν αυτό γραφτηκε από έναν ανθρωπο στα 20τοσα του δεν ξερω τι μπορουμε να περιμενουμε. Όσο για τη Νατασσα το απογειωσε εκει που δεν φανταζεστε. Η κραυγη της στο τελος σπαει την σπονδυλικη σας στυλη από τον πόνο που βγαζει. Εκει που νομιζα ότι με την ασπιρινη εχει πιασει τη γενια μας με το Εν λευκω απλα την απογειωνει. Χαίρομαι που έχουμε καποιον να μας τραγουδαει ετσι. Αυτό μονο. Και οσο προλαβαινεται σπευστε μονο και μονο για να δειτε ΑΥΤΗ την ερμηνεια σε ΑΥΤΟ το τραγουδι. Δεν εχω άλλο να πω κατι. Σιωπη μοναχα.
    Και τωρα μια μικρη γκρινιτσα. Ίσως θα επρεπε στο μελλον να αναθεωρηθει η μπαντα της Νατασσας. Νομιζω η αισθηση χαβαλε που βγαζουν οι μουσικοι λειτουργει ανασταλτικα πια. Στα προηγουμενα λαιβ ηταν χαριτωμενο, αλλα πια η Νατασσα κανει ανοιγματα ερμηνευτριας και το αποτελεσμα των μουσικων βγαινει λιγο ερασιτεχνικο. Ψεγάδι φυσικα μπροστα σε ολο το υπολοιπο αλλά είναι κριμα γιατι δεν είναι ανταξιοι της και φαίνεται αρκετα. Σαν να προσπαθουν σε ορισμενα σημεια να την καπελωσουν. Και νομιζω δεν επικοινωνουν ιδιαιτερα με το αισθημα και τις απαιτησεις ολων των τραγουδιων. Ειδικά των πιο ευαισθητων και τρυφερων.
    Φυσικα αυτό είναι αμελητεο μπροστα στην εμπειρια που θα σας δωσει η ακροαση και η θέαση μιας τετοιας τραγουδιστριας. Αναμενουμε με αγωνια τα επομενα βηματα. Εννοειται και το Εν λευκω που ΕΥΤΥΧΩς!!!! Θα βγει συντομα πολύ. Στις 24 του Μαρτη. Το άλλο Σαββατο δηλαδη.

    Τίποτα σημαντικο. Ζω μοναχα εν λευκώ. (Μηπως βρέθηκε νέο σλόγκαν;)

    spiroos
    18.03.2007, 14:16
    Νικίτα διαφωνώ για τη μπάντα της, έχουν ενορχηστρώσει πολύ "έξυπνα" τα κομμάτια και σε σημεία που σολάρουν είτε το πιάνο είτε η κιθάρα, δείχνουν "ωριμότητα" καθώς δεν το τραβούν σε μάκρος αλλά ξέρουν γιατί και μεχρι πότε, ώστε να μην κάνουν φιγούρα αλλά ουσία.

    Επίσης ενώ μου αρέσει φυσικά το Εν λευκώ, θεωρώ "άρρωστο" να γίνει σλόγκαν-σύνθημα κτλ όπως είπες ό στίχος αυτός. Να μας προβληματίζει για να ψάχνουμε το καλύτερο, ναι. Η ματαιοδοξία και ο πεσιμισμός είδικά στους νέους, είναι η εύκολη λύση και κρύβει και λίγο "μαγκιά" και στυλ και μελαγχολία του "καναπέ". Το λέω για όσους προσλάβουν έτσι το τραγούδι. Όχι για το ίδιο το τραγούδι, το οποίο έχει πολλαπλές αναγνώσεις και φυσικά το εξαίρετο: "να μάθεις να το κλέβεις". ’ποψή μου βέβαια πάντα.


    thomas_k
    18.03.2007, 23:24
    Αχ τι θα΄δινα να την ακούσω ζωντανά στην Αθήνα! Δυστυχώς όμως ζω εκτός Ελλάδας και έρχομαι μόνο το καλοκαίρι. Ωστόσο χαίρομαι μαζί σας που αυτή η υπέροχη νέα ερμηνεύτρια καταφέρνει σιγά σιγά να κατακτά τη θέση που της αξίζει στο μουσικό τοπίο της Ελλάδας. Φυσικά έχω στη δισκοθήκη μου το ΥΠΕΡΟΧΟ ΔΙΣΚΟ Εκατό Μικρές Ανάσες και συμφωνώ ότι πρόκειται για ένα από τα πιο λαμπερά διαμάντια της ελληνικής μουσικής τα τελευταία χρόνια.
    Φιλικά!
    NiKiTaS25
    18.03.2007, 23:37
    thomas_k αν σου αρεσαν οι ανασες νομιζω στο εν λευκω θα παθεις σοκ. Το ηχογραφησα στο κινητο και το ακουω συνεχως απο χτες. Πάντως ελπιζω να σου δοθει συντομα η ευκαιρια να τη δεις live. Ισως το καλοκαιρι κανει καποιες εμφανισεις και παραεξω απ' την Αθήνα.

    spiroos ειδικα αυτο το τραγουδι δε μου φαινεται πεσιμιστικο. Ασε που η αυτοσυνειδητοποιηση και η αυτοεκθεση που κρυβει μόνο του καναπε δεν ειναι. Εχω την ταπεινη άποψη ότι θέλει γερά αρχ..α για να γραψει ένας άνθρωπος αυτο το στίχο ψάχνοντας τόσο μεσα του και εξεταζοντας τη γενιά του. Κι άλλη τοση μαγκια να το τραγουδησει επι σκηνης όπως η Νατάσσα. Νομίζω είναι σημαντικο ότι φτάνει το Μαχαίρι στο κόκαλο. Bεβαια αυτές είναι γνώμες. Όταν κυκλοφορήσει το single ίσως θα μπορούσαμε να ανοίξουμε μια κουβέντα εδώ στο φόρουμ. Θα εχει ενδιαφερον