ελληνική μουσική
    521 online   ·  210.845 μέλη

    Τα καλύτερα ρεμπέτικα τραγούδια

    kyriakos-karvali
    20.08.2007, 09:29
    Εντάξει ρε παιδιά, ηρεμήστε, δεν σας βρίσαμε κιόλας...
    Μια παρατήρηση,ίσως έχετε δίκιο, σε πιο έντονο τόνο έκανα, όπως θα έκανε ο καθένας στα πλαίσια μιας φιλικής κουβέντας...Μην λέμε ότι θέλουμε περί ευγένειας και των συναφών...
    anastasianes
    29.12.2008, 23:45

    Ποιο site μπορω να χρησιμοποιησω για να κατεβασω ρεμπετικα τραγουδια?

     


    bittersweet
    19.05.2009, 18:26

    Εγώ τρελαίνομαι για το ένα όμορφο αμάξι του Γρηγόρη Μπιθικότση.

    Αν και δεν ξέρω αν είναι ρεμπέτικο.

    {#emotions_dlg.biggrin}


    kwstasagas
    19.05.2009, 20:18

    Κατά την ταπεινή μου άποψη, το καλύτερο ρεμπέτικο που γράφτηκε ποτέ είναι το "ΣΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΥΛΑ", σε στίχους - μουσική του άγνωστου μοναχικού ρεμπέτη μπουζουξή ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΥ ΖΟΥΡΙΔΑΚΗ !!! Πραγματικά, σε αυτό το τραγούδι δεν ξέρω τι να πρωτοθαυμάσω : Την αισιόδοξη, γεμάτη φως μουσική του ??? Τους καταπληκτικούς άμεσους στίχους, γεμάτους έντιμο ερωτικό πόθο ??? Το ρυθμό του ??? Τα πάντα σε αυτό το τραγούδι είναι υπέροχα, ευρηματικά και ιδιοφυή .... Ο δε ρυθμός του είναι "ζεϊμπέκικος - καμηλιέρικος" και εχω την εντύπωση ότι πρόκειται για το πρώτο ζεϊμπέκικο - καμηλιέρικο τραγούδι που ηχογραφήθηκε [αυτό συνέβη το έτος 1939, ένα χρόνο πριν κλείσει λόγω Κατοχής το εργοστάσιο της ΚΟΛΟΥΜΠΙΑ όπου γίνονταν οι ηχογραφήσεις της τότε εποχής]. Όπως μάς πληροφορεί ο ίδιος ο ΖΟΥΡΙΔΑΚΗΣ στη "Ρεμπέτικη Ανθολογία" του Τάσου Σχορέλη {τόμος Β σελ. 62}, "το καμηλιέρικο είναι γοργό - πεταχτό. Όπως λέει και το όνομά του πρέπει να ξεκίνησε από τους καμηλιέρηδες. Αυτοί μέρες και μέρες ταξίδευαν πάνω σε μια καμήλα. Όταν φτάνανε σε κάποια όαση και ξεπέζευαν είχαν πιαστεί. Το καμηλιέρικο - ζεϊμπέκικο τους έλυνε τα κόκαλα. Ήταν μια άσκηση περισσότερο παρά χορός".  

    Το τραγούδι αυτό το έχει τραγουδήσει μοναδικά η ΙΩΑΝΝΑ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ και μπορείτε να το βρείτε στο δίσκο "Η ΓΕΡΑΚΙΝΑ", που περιέχει ένα σωρό όμορφα παλιά τραγούδια με τη φωνή της εν λόγω μεγάλης μας τραγουδίστριας του ρεμπέτικου, ηχογραφημένα τις δεκαετίες του '30 και του '40. Στο δε "ΣΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΥΛΑ" παίζει μπουζούκι ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ [μιλάμε για έεεεενα μπουζούκι .... ]. Αν και έχω την εντύπωση ότι ο δίσκος της Γεωργακοπούλου είναι πολύ σπάνιος και, πλέον, συλλεκτικός [να σκεφθείτε, ούτε εγώ τον έχω] ........  

     


    TRAVELOGUE
    17.09.2009, 13:45

    Πάντα ταλαντευόμουν ανάμεσα στα δύο...

    Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι - Απόστολος Καλδάρας

    και...

    Κάνε λιγάκι υπομονή - Βασίλης Τσιτσάνης


    annitaki21
    25.09.2009, 01:54

         Θε μου μεγαλοδύναμε..


    montechristos-ole
    25.09.2009, 11:30

    Κατα την ταπεινη μου αποψη, με την οποια πολλοι θα γελασουν, το ρεμπετικο ειναι το metal της Ελλαδος...Εγω εχω αγαπη για τα απαγορευμενα ρεμπετικα...Εχουν καυστικο και πραγματιστικο στιχο και πολυ πονεμενο ρυθμο...Για μενα ανα απο τα καλυτερα ρεμπετικα κομματια, αν και ειναι λιγο δυσκολο να διαλεξω μεσα σε τετοια πληθωρα αξιολογων κομματιων, ειναι "ο πονος του πρεζακια" του Ανεστη Δελια...


    sea_like_eyes
    27.09.2009, 05:58

    Κώστας Ψυχογιός - Το Ριγέ Σακάκι

     

    Υ.Γ το song εχει περισσοτερα αρχ . . .  κι απο anyway . . . Αφιερωμενο στο απολυτο μαυρο σακακι μου , δωρο στον εαυτο μου . . . με τα ''αεροπορικα'' φραγκα μου . . . οοοοοοοοοοοοοοοπα ΝΑ ΚΑΟΥΝΕ ΤΑ ΜΠΑΣΣΑ ΡΕ . . . οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοπα να πεθανει ρε ο κωλογερας ο χαρος . . . the best . . . !!!


    alex13-pao
    02.10.2009, 14:35

    εμένα παιδια μ αρεσει η λιτανεία του μαγκα και το νυχτωσε χωρισ φεγγαρι οπώσ και το πεντε μαγκεσ

    α ναι και το πεφτεις σε λαθη


    fireroc
    30.12.2009, 20:31

    η προσευχη του μαγκα


    https://www.youtube.com/watch?v=Q5i-icj9AYw

    Link
    align=right>[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 30-12-2009 20:32 ]


    claudio21
    01.01.2010, 06:01

    Δύο απ' τα πιο αγαπημένα μου είναι το "Παραπονιάρικο" του Απ. Χατζηχρήστου και το "Καλογεράκι" του Γιάννη Παπαϊωάννου (αν δεν κάνω λάθος). Και μερικές δεκάδες ακόμηSmile


    reteos
    01.01.2010, 11:50
    Αν πράγματικά θέλουμε να μιλάμε για ρεμπέτικο τότε για μένα ξεχωρίζει το τραγούδι " Φραγκοσυριανή" όπως αρχικά γράφτηκε από τον Μάρκο Βαμβακάρη καθόσον αυτό δέχτηκε πάρα πολές τροποποιήσεις .
    RockAlximistis
    01.01.2010, 13:32

    Μάρκος Βαμβακάρης-Το πορτοφόλι...


    Callejero
    03.01.2010, 02:52
    Είναι τόσος μεγάλος ο πλούτος της ρεμπέτικης μουσικής που νομίζω δεν υπάρχει ένα καλύτερο. Ξεχωρίζω πάντως για διάφορους λόγους το "πριν το χάραμα". Απλά υπέροχο!
    bouzouki777
    10.04.2011, 13:32
    ΤΟ ΑΙΒΑΛΙΩΤΙΚΟ ΖΕΙΜΠΕΚΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΟΛΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ!!!!! ΜΗΤΣΑΚΗΣ - ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
    antwnispatra
    10.04.2011, 13:44

    Ύμνος..........................


    Giorgos_arazei
    10.04.2011, 15:34

    Καλυτερο ρεμπετικο τραγουδι, δεν μπορει να υπαρχει, αφου το καθενα ειναι για την ωρα του, αλλα αμα σκεφτω απ'τα αγαπημενα, μου ερχεται στο μυαλο τωρα ο μεγαλυτερος τραγουδιστης κατ εμε του ρεμπετικου,  ο Γιωργος Καβουρας με τον Κωστα Σκαρβελη, "Ειμαι τεχνιτης ξακουστος".

     


    cobal
    10.04.2011, 16:30

    Καταρχην συμφωνω με τον απο πανω.

    Τα δικα μου αγαπημενα ειναι- "Ο θερμαστης" και το "Ο Φιγουρατζης"  (Βρε μαγκα το μαχαιρι σου, για να το κογιοναρεις πρπει να εχεις την ψυχη, καρδια για να το κανεις)


    ApostolisArmagos
    10.04.2011, 23:21
    Με βιαστική σκέψη λέω: Μη μου ξαναφύγεις πια-μάγκα μου και Σαν απόκληρος γυρίζω
    mary_omikron
    11.04.2011, 22:42

    Ουπς... άργησα να το ανακαλύψω αυτό το τόπικ....

    Τεράστιο το δίλημμα της επιλογής του καλλίτερου...Προσπερνώντας λοιπον το "καλλίτερο" θα αναφέρω μερικα από τα αγαπημένα και αρεστά σε μένα... :)

    Το Μινόρε του τεκέ (ή μινόρε του Χαλκιά)- Γιάννης Χαλκιάς  (έτος 1930)


    Link

    " border="0" style="vertical-align: text-bottom;" />

    Αμανες της αυγής - Αντωνης Διαμαντίδης (Νταλγκας)


    Link

    " border="0" style="vertical-align: text-bottom;" />

    Αϊντε να πεθάνεις - Αντώνης Διαμαντίδης (Νταλγκάς) (έτος 1930)


    Link

    " border="0" style="vertical-align: text-bottom;" />

    Θα σπάσω κούπες - Σμυρναίικη Εστουδιαντίνα (έτος 1908)


    Link

    " border="0" style="vertical-align: text-bottom;" />

    Ιδιαίτερη αναφορά στις Ντουμανιές... στον Μπαρμπαγιαννακάκη... στο Πασούμι... στην Πεντάμορφη και στον Καϊκτσή




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία