ελληνική μουσική
    1126 online   ·  210.851 μέλη

    Τα καλύτερα ρεμπέτικα τραγούδια

    thanaish
    12.04.2011, 18:13

    Καμμία σχέση !!

    Σε αυτό το θέμα πέρα από τον τίτλο που είναι εως και αφελής, αν δεχθούμε ότι υπάρχουν πάνω από 10.000 ρεμπέτικα κομμάτια, φαίνεται μια πλήρης άγνοια για το ρεμπέτικο....κρίμα και είμαστε σε ένα μουσικό φόρουμ...Ας καταλάβουμε πρώτα για τι μιλάμε και μετά λέμε τη γνώμη μας.Ας ακούσουμε τι λένε κάποιοι από τους μελετητές του  χώρου:

    Η ιστορία του Ρεμπέτικου μέρος Α 1/12

    align=right>[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thanaish στις 12-04-2011 18:16 ]


    panosc2
    05.07.2011, 02:52

    Αν και δεν πολυστέκει ο όρος το καλύτερο τραγούδι κλπ, εντούτοις μπορεί συνοπτικά να αναφέρει κανείς τα κατ΄αυτόν κορυφαία. Για μένα, ίσως το κορυφαίο ρεμπέτικό τραγούδι (και μου κάνει εντύπωση που δεν αναφέρθηκε παραπάνω) είναι το "Οφ αμάν", του μεγάλου Σπύρου Περιστέρη, στην πρώτη και καλύτερη εκτέλεση, του Ζαχαρία Κασιμάτη. Όποιος ξέρει από μουσική, μπορεί να αναγνωρίσει την επιδεξιότητα του μπουζουκιού (τόσο μελωδική όσο και ρυθμική). Επίσης, το τραγούδι έχει εσωτερική συνθετότητα και εγκεφαλικότητα (με την καλή την έννοια), καθώς μπλέκονται σε αυτό ανατολίτικες κλίμακες, με δυτικές κλίμακες και ακολουθίες, κάτι που ίσως έχει να κάνει με ακούσματα του Περιστέρη από το εξωτερικό (μην ξεχνάμε πως ο ίδιος ήταν σχετικώς μορφωμένος, ήξερε μάλιστα ιταλικά και γερμανικά και ειχε πάει στις ΗΠΑ). Το συνολικό αποτέλεσμα είναι σε κάθε περίπτωση φοβερό.

     

    Ως δεύτερο, θα ανέφερα τον "Πόνο του Πρεζάκια" του Ανέστη Δελιά. Δεν χρειάζεται να πούμε κάτι γι αυτό το τραγούδι, είναι τόσο συγκινητικό, που σε καθηλώνει με την πρώτη ακρόαση.

     

    Σίγουρα, μια θέση στο τοπ5 θα είχε και το μινόρε της αυγης, για τη φοβερη μουσική (βλ. μινορε του τεκε) και τους πανέμορφους στιχους, αλλά δεν μπορώ εύκολα να το χαρακτηρίσω ρεμπέτικό.

     

    Όσο για τη "Συννεφιασμένη Κυριακή", αν και είναι μεγάλο τραγούδι, δεν είναι επ ουδενί ρεμπέτικο.

     

    Η λίστα είναι βεβαίως ατελείωτη. "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι", "Ο Μάρκος Υπουργός", "Όταν μπουκάρω στον τεκέ", "Πρέζα όταν πιεις", "Τον άντρα σου και μένα", "Ο Αντώνης ο Βαρκάρης" και άλλα πολλά είναι επίσης πολύ αξιόλογα τραγούδια.

     

    Επειδή ετέθη πρίν, το πώς καταλαβαίνουμε εαν ένα τραγούδι είναι ρεμπέτικό, αρχικά, για όσους ξέρουν μουσική, το ρεμπέτικό έχει κατά 70% αραβική κλίμακα, ενώ το λαϊκό συνηθως έχει κλασσικές ματζορε, μινόρε. Επίσης, πρέπει σιγουρα να επισημάνουμε τον εκφραστικό τόνο στο ρεμπετικο, ο οποίος συνήθως είναι πιο λιτός (χωρίς τα αχ και βαχ του Καζαντζίδη). Αλλά, σε κάθε περίπτωση, το ρεμπέτικό ήταν άμεσα συνδεδεμένο με εκείνο τον τρόπο ζωής, αρά ο χρόνος παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Θεωρώ αδύνατον να γραφτεί πλέον ρεμπέτικο. Ό,τι κι αν προσεγγίζει το ρεμπέτικο στυλ, χωρίς να είναι απαραίτητα κακό, δεν θα είναι ρεμπέτικο.


    Foidel
    07.07.2011, 17:10
    Τα παιδιά της γειτονιάς σου.
    mary_omikron
    19.10.2011, 01:54

    Πωπω Νάντια έβαλες τον Τέτο Δημητριάδη.... άλλο είχα στο νου μου να ποστάρω και κάνω εξαίρεση για τον Τέτο και μόνο, μ΄ένα που δεν είναι ρεμπέτικο,  αλλά θα το βάλω κατ΄εξαίρεσιν... άκουσέ το {#emotions_dlg.biggrin}

    Και ένα ρεμπέτικο που μ΄αρέσει πάρα πολύ του Μάρκου Βαμβακάρη. Το έχει μεταφορτώσει στο youtube o Hλίας που είναι φίλος, ιδιοκτήτης ενός ρεμπετάδικου που διατηρεί ύφος και ήχους, κολλημένο στον τοίχο του σιδηροδρομικού σταθμού, μικρό κτίριο με αυλή (σχεδόν παράπηγμα θα το έλεγα) λέγεται Κόκκορας και είναι αυτό που δείχνει στην αρχή του βίντεο..

     


    rouli726
    19.10.2011, 02:05

    Ομολογώ πως κι εγώ μόλις τώρα ανακάλυψα το θέμα, έχουμε τόσο πλούσιο φόρουμ άλλωστε που πάντα βρίσκεις θέματα που σε ενδιαφέρουν, ακόμη κι αν έχουν "ανοιχτεί" πριν χρόνια.

    Έκανα μια σύντομη αναδρομή στα προηγούμενα ποστς και βρήκα και θυμήθηκα πολλά αγαπημένα ρεμπέτικα τραγούδια. Νομίζω για κάθε Έλληνα της μικρομεσαίας τάξης, που, είτε έχει δυσκολευτεί στη ζωή του και δε τα έχει βρει έτοιμα, είτε έχει μάθει και βιώσει από τον τρόπο ζωής της οικογένειάς του, ξέρει πόσο δύσκολα βγαίνει μερικές φορές "ο άρτος ημών ο επιούσιος", έχουν να του "πουν" πολλά αυτά τα τραγούδια!

    Για να μη μακρυγορώ, κάποιοι από τους παραγωγούς του σταθμού που πόσταραν παραπάνω θα ξέρουν ήδη την απάντησή μου, καθώς το αγαπημένο μου ρεμπέτικο τραγούδι βρίσκεται πάντα στη λίστα προτίμησής μου!
    Είναι ένα υπέροχο τραγούδι που το λατρεύω από τα 10 μου χρόνια σχεδόν κι ας μην ήξερα ακόμη εντελώς τη σημασία του.
    Χαίρομαι που το ανέφεραν κι άλλα μέλη, ως ένα από τα αγαπημένα τους!

    {#emotions_dlg.beer}


    mary_omikron
    20.10.2011, 01:21

    Η σημερινή συνδρομή στο θέμα... {#emotions_dlg.biggrin}

    ΜΕ ΤΥΛΙΞΑΝΕ ΔΥΟ ΦΙΝΕΣ

    Τραγούδι: Στέλιος Κηρομύτης-Ιωάννα Γεωργακοπούλου (1940)

    Μουσική: Νίκος Γούναρης  Στίχοι: Μ. Βασιλειάδης


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 20-10-2011 01:27 ]


    koukz
    20.10.2011, 10:14

    θα ήταν προτιμότερο να έλεγε ο τίτλος αγαπημένα ρεμπέτικα και όχι καλύτερο ρεμπέτικο αλλά επειδή βλέπω υπάρχει μεράκι και στην πράξη έχει καταργηθεί ο τίτλος της συζήτησης θα ήθελα να ρωτήσω πως ανεβάζετε τραγούδια, με ποιο τρόπο δηλαδή;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : koukz στις 20-10-2011 10:19 ]


    mary_omikron
    20.10.2011, 10:31
    Γιώργο ναι, το είπαμε αυτό σε άλλο θέμα και αποφασίσαμε να το συνεχίσουμε εδώ. Σου στέλνω πμ με οδηγίες για να έρθεις κι εσύ στους "συνδρομητές"...
    koukz
    20.10.2011, 12:14


    mary_omikron
    21.10.2011, 02:57

    Εφη, Γιώργο, Νάντια και Spartan {#emotions_dlg.beer} και σε όποιον από παλιούς και νέους  "πελάτες" έρθει στο κουτούκι μας ....

    Μάγκες μου συμμορφωθείτε... συμβουλεύει  ο Στελλάκης (1936)

     

    και Ξύσου γέρο ξύσου... λέει ο Νταλγκάς σ΄έναν άτακτο (1928)

     

    Καληνύχτα σας Cool

     

     

     

     

     


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 28-10-2011 03:26 ]


    koukz
    21.10.2011, 14:18


    koukz
    21.10.2011, 14:24


    koukz
    22.10.2011, 11:03


    koukz
    22.10.2011, 11:23


    mary_omikron
    23.10.2011, 00:36

    Μπράβο Γιώργο... πολύ ωραίο τραγούδι η "Προύσσα"{#emotions_dlg.thumbup}

    Οχι από διαφωνία, γιατί μου άρεσε η επανεκτέλεση που άκουσα, αλλά απλά για ιστορική μνήμη θα ποστάρω το αυθεντικό του Σωτήρη Γαβαλά και εκτέλεση Στελλάκη Περπινιάδη και ενημερώνω οτι το τραγούδι μ΄αρέσει πάρα πολύ εκτός από την αναφορά στην ηρωίνη.. εκεί με χαλάει... χάθηκε βρε παιδί μου να βαζε τίποτα άλλο στα κούφια του τακούνια? τίποτα σπόρους για μεταφύτευση π.χ.?{#emotions_dlg.lol}

     

    Και ένα παλιό μουρμούρικο αγνώστου συνθέτη που μ΄αρέσει επίσης πάρα πολύ {#emotions_dlg.biggrin} και ερμηνεύει ο Αντ. Κωστής ή Κώστας Μπέζος σε ηχογράφηση του 1930. Κάποιοι υποστηρίζουν οτι είναι σύνθεση του Κώστα Μπέζου και του Τέτου Δημητριάδη, γιατί σ΄ενα δίσκο της επανέκδοσης μουρμούρικων το 1999 η εταιρία Rounder Records το αποδίδει σ΄αυτούς. Ισως η μελωδία να προϋπήρχε και να σκαρώθηκαν οι στίχοι σε διάφορα μέρη, τεκέδες, φυλακές, και κάποια στιγμή τα πήραν οι συντελεστές και τα έκαναν τραγούδι. Αναφέρεται σε ένα τεκέ που ήταν πίσω απ΄την φυλακή Παλιά Στρατώνα (η οποία γκρεμίστηκε το 1929) και περιέχει και μερικές εκφράσεις του περιθωρίου όπου "κούφιο" σημαίνει όπλο... "μούσμουλα" είναι οι σφαίρες... και "στο ρούφο" σημαίνει "στο ταβάνι" από παραποίηση στην αργκό του εγγλέζικου roof και κατ΄άλλη εκδοχή "στο ρούφο" σημαίνει "στο ναργιλέ" απ΄το φύσα-ρούφα...


    koukz
    23.10.2011, 18:11

    Ωραία η υπόγα mary, μοιάζει  λίγο με  την παξιμαδοκλέφτρα. Είναι βλέπεις και τα δύο σε δρόμο σαμπάχ.

    και αφού πιάσαμε αυτό τον δρόμο να προσθέσω το αϊβαλιώτικο ζειμπέκικο. Στην συγκεκριμένη εκτέλεση να σημειώσουμε ότι μπουζούκι παίζει ο "παγκανίνι" του μπουζουκιού ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ!!!

     


    koukz
    23.10.2011, 18:16

    Ένα πολύ ωραίο απτάλικο του Γιάννη Παπαϊωάννου

     


    mary_omikron
    23.10.2011, 18:36

    Ενα καταπληκτικό video ντοκουμέντο... το ανέβασε μόλις χθές ένας φίλος απ΄το youtube και είναι μοναδικό!!!

    Δεν είναι το "καλλίτερο ρεμπέτικο" αλλά εν μέσω τμήματος αφηγηματικού ντοκυμανταίρ δείχνει (λίγο δυστυχώς) τον "καλλίτερο ρεμπέτικο θρύλο" στην δύση του.... όποιος τα νοιώθει αυτά, μπορεί να φανταστεί την ανατολή και το μεσουράνημα.


    mary_omikron
    23.10.2011, 19:15

    Πολύ ωραία Γιώργο και τα δύο!! Κοντά στον Παπαδόπουλο προσθέτω Λεμονόπουλο και Τατασόπουλο απ΄τους πιό παλιούς και τον νεώτερο τον "δικό μας"  Γρηγόρη Τζιστούδη και ελπίζω να μην διαφωνήσουμε {#emotions_dlg.biggrin} μ΄αρέσει το mood που προέκυψε μετά το μαλλιοτράβηγμα.... χαχαχα

    Πόσταρα την Ρόζα και μετά είδα που έγραψες για σαμπάχ... περιττό να σου πω οτι οι δρόμοι μου είναι άγνωστες έννοιες, με μαγεύουν οι λέξεις σαμπάχ, ουσάκ, τσεργκιάχ, ραστ κλπ και οι μελωδίες με ταξιδεύουν σαν μαγικό χαλί ανατολίτικο, μόνο αισθαντικά χωρίς να τις αναγνωρίζω... τις "νοιώθω" όμως Smile

    Σχετικά με  την υπόγα άκουσε μια συσχέτιση που βρήκα στο τιουμπ και με εξέπληξε... και πες γνώμη κι εσύ και τα άλλα παιδιά που είστε μουσικοί, αν θέλετε...

    Ενδιαφέρον έχει και το σχόλιο που έγραψε αυτός που μεταφόρτωσε το βίντεο... Το κάνω copy:

    [  Ο Χατζηδάκης λάτρεψε το ρεμπέτικο.
    «...Αυτά τα τραγούδια είναι τόσο κοντινά σε μας και σε τέτοιο σημείο δικά μας, που δεν έχουμε νομίζω σήμερα τίποτ΄άλλο για να ισχυριστούμε το ίδιο.... Το ρεμπέτικο κατορθώνει με μια θαυμαστή ενότητα, να συνδυάζει το λόγο, τη μουσική και την κίνηση. Απ΄ τη σύνθεση μέχρι την εκτέλεση, μ' ένστικτο δημιoυργούνται οι προϋποθέσεις για τnν τριπλή αυτή εκφραστική συνύπαρξη, που ορισμένες φορές σαν φτάνει τα όρια της τελειότητας θυμίζει μορφολογικά την αρχαία τραγωδία», θα πει μεταξύ άλλων, σε διάλεξή του το 1946, στο Θέατρο Τέχνης, και θα ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων στη συντηρητική ελληνική αστική κοινωνία.
    Ακροβατώντας στα όρια ανάμεσα στον ύμνο και την προσβολή, τολμώ να παρουσιάσω μια μίξη της «Περσεφόνης» με την «Υπόγα».
    Η ιδέα προέκυψε τυχαία, όταν ο φίλος μου ο GIK, ενώ έπαιζε με το μπουζούκι του το πρώτο, ενστικτωδώς μεταπηδούσε στο δεύτερο! ]


    koukz
    24.10.2011, 15:35

    Να σου πω την αλήθεια αυτό το πάντρεμα "υπόγας- περσεφόνης" δεν μου πολυάρεσε άλλα είπαμε αυτά είναι θέμα γούστου,

    Ένα άλλο  ρεμπέτικο που μου αρέσει πολύ είναι το "Το κουρασμένο βήμα σου" (Μπ. Μπακάλη-Κ. Βίρβου)

     

    Υπάρχει και μία πολύ ενδιαφέρουσα επανεκτέλεση απο την Αθηναϊκή Κομπανία.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : koukz στις 24-10-2011 15:36 ]