ελληνική μουσική
    846 online   ·  210.833 μέλη

    Τα καλύτερα ρεμπέτικα τραγούδια

    mary_omikron
    27.10.2011, 21:12

    Η παρουσία του ρεμπέτικου στην Κατοχή και την Αντίσταση ήταν σημαντική. Ποστάρω μερικά και όποιος θέλει μπορεί να συμπληρώσει κι άλλα..

    ΤΟΥΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΥΣ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ - Δ.Γκόγκος (μπαγιαντέρας) 1941

    ΜΟΥΣΟΛΙΝΙ ΑΛΛΑΞΕ ΓΝΩΜΗ - Απ. Χατζηχρήστος/Μάρκος Βαμβακάρης (1941)

    ΑΚΟΥ ΝΤΟΥΤΣΕ ΜΟΥ ΤΑ ΝΕΑ - Παν. Τούντα/Στελλάκης Περπινιάδης (1941)

    ΜΕ ΘΑΡΡΟΣ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΙ - Στέλιος Κηρομύτης/Ιωάννα Γεωργακοπούλου (1941)

    ΣΤΗΝ ΣΚΛΑΒΩΜΕΝΗ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ -Δημ.Γκόγκος (μπαγιαντέρας) αναφέρεται ανέκδοτο

     



    mary_omikron
    08.11.2011, 16:13

    @ Spartan-werewolf

    Πολύ ωραίες οι εκτελέσεις της "Μυριρλού" που ποστάρισες!! Δεδομένου οτι υπάρχουν περισσότερες απο 273 εκτελέσεις του τραγουδιού συμπληρώνω δύο διευθύνσεις  στις οποίες όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να βρεί και άλλες πολλές και διαφορετικές μεταξύ τους :

    http://xapaki.blogspot.com/2011/09/misirlou.html

    http://4misirlou.blogspot.com/

     

    * * Τα κείμενα καλό είναι να γράφονται στην ελληνική βάσει των κανονισμών που forum:

    8. Πρέπει να αποφεύγονται οι συζητήσεις σε άλλη γλώσσα από την ελληνική. Eπιτρέπεται η μεμονωμένη χρήση λέξεων/προτάσεων σε ξένη γλώσσα.

    Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=FAQ&myfaq=yes&id_cat=9#43#ixzz1d7gq7KVR


    tasosxenofos
    10.11.2011, 01:15

     

     

     

     


    -----------------
    ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tasosxenofos στις 10-11-2011 01:20 ]


    mary_omikron
    10.11.2011, 01:44

    ΛΑΧΑΝΑΔΕΣ του Βαγγέλη Παπάζογλου σε ερμηνεία της Κατίνας Χωματιανού το 1934.

    (Πρώτη εκτέλεση από Στελλάκη Περπινιάδη πάλι το 1934)

     

    ΟΙ ΜΑΓΚΕΣ σύνθεση του Ιάκωβου Μοντανάρη ερμηνεύει ο Ζαχαρίας Κασιμάτης (1931)


    tasosxenofos
    12.11.2011, 01:58

     


    ApostolisArmagos
    13.11.2011, 03:12
    Τα μπλέ παράθυρα
    tasosxenofos
    13.11.2011, 11:47

     

    Αργοσβήνεις μόνη (ο έρωτας)

    Ιωάννα Γεωργακοπούλου-Στελλάκης Περπινιάδης

    (Στίχοι-Μουσική:Βασίλης Τσιτσάνης)


    mary_omikron
    04.12.2011, 21:00

    ΘΡΥΛΟΙ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ

    Με μουσικό χαλί το "Μινόρε του τεκέ" (Γ.Χαλκιά) στο βιντεάκι εμφανίζονται με την σειρά 20 θρύλοι του ρεμπέτικου που έφτιαξε κάποιος φίλος, λάτρης του είδους...

    1) Μάρκος Βαμβακάρης  2) Γιώργος Μπάτης  3) Στράτος Παγιουμτζής  4) Γιώργος Μουφλουζέλης  5) Γιάννης Παπαϊωάννου  6) Οδυσσέας Μοσχονάς  7) Κώστας Ρούκουνας  8) Μιχάλης Γενίτσαρης  9) Στελλάκης Περπινιάδης  10) Σωτηρία Μπέλλου  11) Αννα Χρυσάφη  12) Στέλιος Κερομύτης  13) Μαρίκα Νίνου  14) Βασίλης Τσιτσάνης  15) Ιωάννα Γεωργακοπούλου  16) Πρόδρομος Τσαουσάκης  17) Μπαγιαντέρας  18) Θ.Αθανασίου  19) Σεβάχ Χανούμ  20) Ρόζα Εσκενάζυ


    mary_omikron
    14.12.2011, 23:14

    Ηθελα να ποστάρω αυτό το video και εδώ είναι  -κατά παρέκκλιση- καλό σημείο, για να μην ανοίγω καινούργιο "θέμα"


    PanGuitar
    17.12.2011, 09:03

    Δε ξέρω αρκετά αλλά κάποια από τα αγαπημένα μου:

     

    Φραγκοσυριανή - Μάρκος Βαμβακάρης

    Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά - Μάρκος Βαμβακάρης

    Ο μαστούρας - Μάρκος Βαμβακάρης

    Άτακτη - Μάρκος Βαμβακάρης

    Το μινόρε της αυγής - Μάρκος Βαμβακάρης

    Απελπίστηκα (Τι πάθος ατελείωτο) - Μάρκος Βαμβακάρης

    (Ναι μ' αρέσει ο Μάρκος)

     

    Το βαπόρι απ' τη Περσία - Βασίλης Τσιτσάνης

    Της γερακίνας γιος - Βασίλης Τσιτσάνης

     

    Πέντε μάγκες στον Περαία - Γιοβάν Τσαούς

    Χασίσι ήπιε κι ο Θεός - Μαριώ

    Ε ντε λα μαγκέτε βοτανίκ - Σπύρος Ζαγοραίος

    Σούρα και μαστούρα - Ανέστης Δελιάς

    Αλήτη μ' είπες μια βραδιά - Σωτηρία Μπέλου

     

    Και άλλα..


    BlossomBlue
    17.12.2011, 12:23

    Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΟΥ ΜΑΓΚΑ. Παραδοσιακό έχει χαρακτηριστεί αδέσποτο.

    θέε μου μεγαλοδύναμε

    που σαι ψηλά κει πάνω

    ρίξε λιγάκι τουμπεκί, θεούλη μου

    στον αργιλέ μου απάνω.

     

    Εκεί ψηλά στις εκκλησιές

    στις φωτεινές καμάρες

    αρχίσαμε τις ντουμανιές, θεούλη μου

    σαν να τανε λαμπάδες

     

    Μπρος στον Άγιο Σπυρίδωνα

    με τ'άσπρα του τα γένια

    του σκάω μία ντουμανιά, θεούλη μου

    ξεραίνεται στα γέλια.

     

    Και όταν ανάψει ο αργιλές

    και ρθούμε σε ντουμάνι

    βάλε όλους τους αγγέλους σου, θεούλη μου

    να πουν το νάνι νάνι.

     

    προσωπικά μου ακούγεται ως κάτι τέλειο!Ιεροτελεστία σωστή........ανατριχίλα....

    ΥΓ. αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα για τους στίχους και τον δημιουργό ας τα παραθέσει παρακαλώ!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BlossomBlue στις 17-12-2011 12:28 ]


    tasosxenofos
    18.12.2011, 01:01

     

    Γιωργος Μουφλουζελης - Εγω Δεν Έχω Βγάλει Το Σχολείο


    BlossomBlue
    19.12.2011, 09:22
    να σαι καλά Spartan-Werewolf για τις επισημάνσεις!!!thanks!!!
    catherine91
    05.03.2012, 22:50

    Αγαπημένο {#emotions_dlg.inlove}


    Anthilino
    05.02.2013, 00:10

    Υπαρχουν πολλα αγαπημενα ρεμπετικα τραγουδια! Αλλα αυτα που ξεχωριζω προσωπικα ειναι το ''Σαν αποκληρος γυριζω'' του Μεγαλου Τσιτσανη και αγαπημενη ερμηνεια απο Σωτηρια Μπελλου,    το ''πεντε μαγκες στον περαια'' απο τον Δημητρη Κοντογιαννη   και του Μπιθικοτση ''τα ματοκλαδα σου λαμπουν'' και ''βεργουλες''...... 

    Τελικα ειναι δυσκολο μετα απο τετοια τραγουδια με τετοιους στιχους και μουσικη να διαλεξεις ενα μονο!:))


    costaspanag
    05.02.2013, 00:28

    Τα ματόκλαδά σου λάμπουν και οι βεργούλες δεν είναι του Μπιθικώτση, είναι του "πατριάρχη" του ρεμπέτικου Μάρκου Βαμβακάρη (στίχοι, μουσική & 1η δισκογράφηση).

    Το 5 μάγγες στον Περαία είναι του Γιάννη Ειτζιρίδη, "Γιοβάν Τσαούς" (στίχοι & μουσική). 1η δισκογράφηση Αντώνης Καλυβόπουλος & Γιοβάν Τσαούς, 1935.


    mary_omikron
    05.02.2013, 01:40

    Σωστός Κώστα {#emotions_dlg.biggrin}

    Ακουσε κι ένα μικρασιάτικο που μ΄αρέσει. Πρόκειται για παραδοσιακή μελωδία και το ίδιο τραγούδι με ίδιους και παρεμεφερείς στίχους και με παρόμοιους τίτλους έχει ηχογραφηθεί πολλάκις πχ με τον ίδιο τίτλο στ' όνομα του Κώστα Καρίπη, με ερμηνευτή τον Αντώνη Νταλγκά, το 1928. Εδώ φέρεται στ' όνομα του Γιάννη Δραγάτση. Ηχογραφήθηκε στο Κάιρο (σύμφωνα με τον ερευνητή Σπύρο Παπαϊωάννου) το 1929. Ερμηνεύει η Χρύσα Βαβδύλα ή Αϊδινιά. (από τις πληροφορίες του βίντεο)

    Ο ήχος πολύ κακός, αλλά έχει την γοητεία του, ξέρεις... {#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 05-02-2013 01:42 ]


    costaspanag
    05.02.2013, 03:16

    Μαίρη να είσαι καλά,  μ'έκανες να ξενυχτίσω με αυτό το υπέροχο παραδοσιακό Σμυρνέικο, που όταν το ακούω κάτι παθαίνω. Δεν είχα ακούσει την εκτέλεση που μας έβαλες, μου άρεσε πολύ.

    Θα βάλω κι εγώ δυό παλιές και δυό νέες εκτελέσεις του:

    "Το μάγκικο" Γιώργος Βιδάλης (1928)

    "Μάγκικό μου, νόστιμό μου" Αντώνης Διαμαντίδης (Νταλγκάς) 1929

    "Σκέρτσο πεταχτό" Μαρία Σουλτάτου, σαντούρι ο Αριστείδης Μόσχος

    "Σκέρτσο πεταχτό" Γλυκερία-βιολί ο Κόρος


    hp
    05.02.2013, 06:11

    Αηδόνι αυτός ο Βιδαλης......

    Αφου πέρασε ο Ογδοντάκης να τον κρατήσουμε λιγάκι ακόμη ε?

     να μας πει και το Σαμιωτάκι τα χαμπέρια μας, να δούμε πόσα άλλαξαν σε 80 χρόνια


    mary_omikron
    05.02.2013, 23:05

    @ ΗΡ

    Για το βιολί του Ογδοντάκη χαλάλι και μιά και δυό και παραπάνω στάσεις {#emotions_dlg.biggrin} αλλά επειδή Ογδοντάκης χωρίς Νούρο είναι μισή απόλαυση, ας δούμε πως συνταιριάζεται το δίδυμο σ΄ένα ματζόρε μανέ έχοντας παρέα και τον Χρυσαφάκη στο σαντούρι....

    @ Κώστα

    σαντούρι βιόλι τσέλο και την Παπαγκίκα για σένα {#emotions_dlg.biggrin} η ηχογράφηση -ως συνήθως σ΄αυτά- πάσχει....

    (αύριο πάλι το συνεχίζουμε αν θέλετε {#emotions_dlg.biggrin} εμένα μ΄αρέσει πολύ. Προτείνετε θέμα )